• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

TURKS VE CAİCOS ADALARI

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu : 34.900

Yüzölçümü : 616,3 km²

Para Birimi : Amerikan Doları

Resmi Dil : İngilizce

Telefon Kodu : +1

Saat Farkı : (GMT-4) 7 saat fark. Türkiye saati Turks Ve Caicos Adaları saatinden 7 saat ileridir.

Kıta : Kuzey Amerika

Vize Durumu : Vizesiz / 90 gün

Turks Ve Caicos Hakkında

Turks Ve Caicos Adaları, Karayipler ’de yer almaktadır. Kuzey Atlas Okyanusu’nda bulunan ve iki tane takımadadan meydana gelen adalar grubudur. Ülke ismiyle ilgili olarak oldukça farklı varsayımlar vardır. Bunlardan bir tanesi Turk's-cap cactus yani Türk’ün başlığı anlamına gelen isimdir. Halbuki bu bölgelerin Türklükle ilgisi bulunmamaktadır. Varsayıma göre İspanyollar adaya geldikleri zaman, orada bulunan kaktüsün üstündeki kırmızı çiçeği fese benzetmişler ve bu nedenle adaya bu ismi vermişlerdir. Öte yandan diğer bir varsayımsa bu adanın eski dönemlerde korsanların uğrak yeri olmasıymış. Buraya gelen korsanlar arasında Osmanlı-Türk korsanlar da varmış.

Bölge, sığ sularla çevrili olan 38 mercan adasından meydana gelmektedir. Ancak bu adaların hepsinde yerleşim bulunmamaktadır. Sadece sekiz adada yerleşim vardır. 1962 senesinde Jamaika bağımsızlığını ilan ettikten sonra, bu adalar Birleşik Krallık’a bağlı kalmayı tercih etmişlerdir. Turks ve Caicos’un başkenti Cockburn Town’dır. Tüm bakanlıklar ve hükümet binaları burada bulunmaktadır. Ülkenin idari ve siyasi başkenti ise Grand Türk’tür. Ülkedeki resmi dilse İngilizcedir.  Bölge, dünyadaki en güzel plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca burası ekvatoral bölgede yer aldığından dolayı, yıl boyu pek çok turist burayı ziyaret etmektedir. Turks Ve Caicos Adaları, dış işlerinde İngiltere’ye bağlıdır. Öyle ki Dış İşleri Bakanlığı bile yoktur. Görev başında kraliçenin atamış olduğu bir vali bulunmaktadır. İngiltere, bu bölgeye maddi bakımdan oldukça destek olmaktadır. Bölgede fırtına çıksa yardıma İngiliz donanması gelmektedir. Bölgenin savunmasını da İngiltere üstlenmiş durumdadır.

Bölge tarihi oldukça karışıktır. Bu bölge, sömürge zamanında hem İspanyol hem Fransız hem de İngiltere yönetiminde bulunmuştur. Ada topluluğu ilk olarak Bahamalar yönetiminde olmuş sonrasındaysa İngiliz yönetiminde olan Jamaica kontrolüne girmiştir. Jamaica bağımsızlığını ilan etmiştir ve ada topluluğu tek başına sömürge olmuştur. Bölgenin belli bir dönemde Kanada yönetimine girmesi de tartışılmıştır. Ancak böyle bir durum gerçekleşmemiştir.

Turks Ve Caicos’ta Şehir içi Ulaşım

Turks Ve Caicos’ta herhangi bir şekilde kamu aracı yani otobüs benzeri bir toplu taşıma aracı yoktur. Ulaşım için tercih edilen araçların başında taksiler gelir. Ancak taksi fiyatları oldukça yüksektir. Adada yol kenarlarında bekleyenlerin yanına özel araçlar gelmektedir. Bu araçlar jimney ismiyle bilinmektedir. Bu araçlar için bir bakıma dolmuş taksi denilebilir. Yolcuları belli bir ücret karşılığında gidecekleri yere bırakmaktadırlar. Araçta siz bindiğinizde başka bir yolcu varsa, önce o bırakılmaktadır. Aslında bu sayede adada dolaşılmış da olunur. Yine de bu araçları tercih dip etmemek tamamen kişilerin kendisine kalmış bir durumdur. Tüm bunlar dışında bölgede araba kiralamak da seçilebilecek seçenekler arasında bulunmaktadır.

Turks Ve Caicos’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Adada genellikle ağustos ayı sonunda ve eylül ile ekim aylarında fırtına görülmektedir. Bu dönemlerde çoğu otel kapanmaktadır. Haliyle bölgeye de çok fazla turist gelmez. Bunun dışında bölge ziyaret edilmeye genel olarak uygundur.

Bu bölgeye, Bahamalar’dan “Turks Air” 90 dakika içinde ulaşmak mümkündür. Ayrıca pek çok hava yolu şirketi Kanada ve ABD’nin pek çok kentinden buraya uçuş düzenlemektedir. Bölgeye komşu olan Karayip ülkelerinden de ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır.

Turks Ve Caicos’ta Nerede Kalınır?

Adalarda kalmak için en fazla tercih edilen yerler otellerdir. Ancak bölgede en ucuz otelin fiyatı bile yüksek sayılabilecek bir seviyededir. Ayrıca bazı kişiler gelen turistlere evlerini de açabilmektedir. İnternet üzerinden ulaşılabilecek bir topluluk içinden sizleri evinde ağırlamak isteyen olabilir. Ancak bu yolu seçip seçmemek tamamen kişilerin kendi tercihleridir. Ayrıca bölgede kiralanabilecek evler veya villalar da bulunmaktadır.

Turks Ve Caicos’ta Gezilecek Yerler

Turks Ve Caicos, dünyadaki en güzel plajlara ve sahipliği yapan bir ülkedir. Bu bölgede sakin, huzurlu ve farklı bir tatil geçirmek mümkündür. Özellikle balayı çiftleri Maldivler, Seyşeller gibi yerlerden ziyade kimi zaman bu bölgeyi tercih etmektedirler. Gerçekten de adaya ayak basıldığı ilk an insan kendisini hurilerin karşılayacağını falan beklemektedir. Ada, öylesine cennetten bir köşe gibidir. Adada yapılacak en temel şey elbette deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarmaktır. Ayrıca bölgede şnorkelli/tüplü dalışlar, golf, rüzgâr sörfü veya deniz kenarında ata binmek gibi oldukça güzel etkinlikler de yapılabilmektedir.

Grace Bay, adanın en popüler plajıdır. Burada yüzmeden bölgeden dönmemek gereklidir. Long Bay, eğer rüzgâr müsaitse, rüzgâr sörfü yapmanın adresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bagatelle Beach Resort da gezilip görülecek ve doyasıya keyif yaşanacak başka bir adrestir. Club Med bünyesinde bulunan Turkoise, tatil için oldukça ideal olan bir başka adrestir. Burası hem her şey dahil bir konsepte sahiptir. Bu sayede kafanız rahat olur. Hem de Club Med, dünyadaki en eğlenceli zincirlerden biridir. Bu sayede oldukça keyifli zaman geçirilebilir.

Chalk Sound Milli Parkı, bölgede ziyaret edilebilecek yerlerden biridir. Burası kayalıklara ve turkuaz renkli lagünlere ev sahipliği yapan harika bir yerdir. Ayrıca kayak ve kürek sporlarından hoşlananlar için de ideal bir adrestir. Sapodilla Koyu ve Taylor Plajları da burada keyif sürülecek yerlerdir. Grace Koyu, turkuazın her tonuna sahip olan eşsiz bir yerdir. Beyaz kumsalı büyüleyicidir. Burasını gördükten sonra büyülenmemek elde değildir. Bu bölgede harika bir tatil geçirilebilir. Caicos Conch Çiftliği, dünyada yer alan ilk ve tek ticari kabuklu deniz hayvanları çiftliğidir. Burada kabuklu deniz canlıların yaşam döngüleri gözlemlenebilmektedir. Öyle ki burada yapılacak olan otuz dakikalık bir tur kişilere kendilerini adeta biyoloji dersindelermiş gibi hissettirmektedir. Bu çiftlik oldukça farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için harika bir yerdir.

Bölgede keşfedilecek bir başka güzellikse Conch Bar Mağaralarıdır. Mağaralarda sarkıtlar, dikitler, havuzlar ve sütunlar gibi oluşumlar yer almaktadır. Bu mağaraların sığınma ve ibadet yerleri olarak kullanıldığına dair yaygın bir rivayet vardır. Ayrıca buradaki mağaralar, beş yarasa türüne ve endemik izopodlara ev sahipliği yapmaktadırlar. Crossing Place Trail, adadaki en ilginç ve aynı zamanda ilgi çeken yürüyüş yoludur. Bu güzergahta daha önce hiç görülmemiş manzaralara rastlanılmaktadır. Harika bir doğa, yüksek kayalıklar, uzun kumsallar, kayalık koyları, çalı yolları ve tuz bataklıkları bu ilginç yürüyüşte karşılaşacağınız güzelliklerdendir. Bu bölge ziyaret edilmeli ve bu bölgede sabahtan akşama dek doğayla iç içe olunan bir gün geçirilmelidir. Turks and Caicos Ulusal Müzesi ise ada tarihini keşfetmek isteyenler için ideal bir adrestir. Burada yer alan doğa ve çevre konulu sergiler de oldukça güzeldir.

Turks Ve Caicos’ta Yemek Kültürü

Turks Ve Caicos’ta yer alan restoranlarda harika yemekler yenilebilir. Ayrıca bazı restoranlarda yemek beklenirken denize girmek ve sonrasında denizden çıkıp ıslak bir şekilde yemek yemek oldukça normaldir. Bu, ilginç bir deneyim olabilir. Conch, denenmesi gereken yerel tatlardan biridir. Tabi herkesin damak zevkine hitap etmeyebilir. Bu yemekte sığır eti dolgulu olan topların içine salyangoz eti ve baharat konulmaktadır. Bu yemek, oldukça popülerdir. Öyle ki bu lezzete neredeyse her restorantta hatta marketlerde bile ulaşmak mümkündür. Turk’s Head, adaların yerel markası olan biradır ve bölgeden bu tat denenmeden dönülmemelidir.

Turks Ve Caicos’ta Eğlence ve Festivaller

Turks ve Caicos’ta her daim kutlanacak bir şeyler vardır. Kültürel etkinlikler, spor faaliyetleri ya da yemek üzerine düzenlenen organizasyonlar oldukça çoktur. Durum böyle olunca da bölgede eğlenememek imkansızdır. Öyle ki adada oldukça çok sayıda spor etkinliği düzenlenmektedir. Neredeyse her ay başka bir etkinlik meydana gelir. Adada yaygın olan bir şey de kumardır. Gazinolar oldukça göze çarpmaktadır.

Turks Ve Caicos’ta düzenlenen festivaller;

  • Junkanoo Jump Up / Her sene, 1 Ocak’ta kutlanır ve oldukça eğlenceli bir etkinliktir.
  • Kurtuluş Günü / Ağustos
  • Ulusal Gençlik Günü / Eylül
  • Müze Günü / Her sene aralık ayında düzenlenir. Bu kutlamada, adanın mirasına yönelik olarak etkinlikler sunulmaktadır.
  • Turks ve Caicos Müzik ve Kültür Festivali / Temmuz
  • Turks ve Caicos Conch Festivali / Kasım

Turks Ve Caicos’ta Alışveriş

Turks Ve Caicos’ta alışveriş oldukça önemlidir. Bölgede yer alan pek çok market ve dükkândan ihtiyaçlar karşılanabilir. Ancak turistlerin ilgi odağı olansa Grand Turk’teki liman bölgesidir. Bu bölge başta kıymetli taşlar olmak üzere pek çok ziynet eşyası satan dükkâna ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede her şey duty-free yani vergiden muaftır. O nedenle turistler buraya akın etmektedirler.

Turks Ve Caicos’ta Bilmeniz Gerekenler

Turks Ve Caicos Adaları’nın ekonomisi turizm odaklıdır. Ülke, her sene turist çeken bir yerdir. Ayrıca ülkede yapılan tropikal meyve ihracatları, küçük çapta olsa da ekonomiye katkı sağlamaktadır. Adanın en büyük olan ihracat ortakları Birleşik Krallık ve ABD’dir. Adanın başlıca ihracat ürünüyse ıstakozdur. Bölgede turizm dışında ekonomiye katkı sağlayan en önemli şeylerden biri de balıkçılıktır. Öyle ki dünyadaki tek deniz kabukları çiftliği bu coğrafyada yer almaktadır.

Bölgeden en popüler oyun, dominodur. Bölge, Kanada ile oldukça yakınlaşmış durumdadır. Hatta adalıların sağlık hizmetlerini de Kanadalılar kurmuştur. Zaten bölge halkı kimi zaman Kanada’ya katılmayı düşünmüştür. Tabi İngilizler bırakır mı bırakmaz mı orası ayrı bir konudur. Adada sembol olan bir yunusçuk vardır. İsmi Jojo’dur. Yavru yunus geçmiş dönemlerde bölgeye gelen bir ziyaretçinin peşine takılmıştır. Günümüzdeyse yine insanların ve motorların arkasına takılmaktadır. Bu şekilde adanın sembolü haline gelmiştir. Bölgeyle ilgili olan diğer ilginç bir detaysa, bu adaların civarında bine yakın gemi enkazı bulunduğudur.

Bölge insanı oldukça huzurludur. Kıskançlık gibi bir duygu hâkim değildir. Halk, her gününü o gün son günmüşçesine yaşamaktadır. Yani ada halkı aslında kendi halinde yaşayan insanlardan oluşmaktadır. Ada nüfusu yüzde on oranında Kuzey Amerika ve Avrupa vatandaşlarından oluşmaktadır. Bölgede bol sayıda Haitili ve Dominik Cumhuriyetli mevcuttur. Bölgenin yerli halkı Amerikalı ve Avrupalılardan çok hoşlanmamaktadırlar. Bu bölge, coğrafi bakımdan Bahamalar ’ın bir parçasıdır. Ancak burası politik açıdan ayrı bir varlık olarak kabul edilmektedir. Turks Ve Caicos, özellikle dalış severler için harika bir yerdir. Sualtı florasında tropik balıklar, ıstakoz ve çeşitli kabuklular yer alır. Aynı zamanda köpek balığı da olabilir. Bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır.