• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

TRİNİDAD VE TOBAGO

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu :1,365 milyon 

Yüzölçümü : 5.131 km²

Para Birimi : Trinidad Ve Tobago doları

Resmi Dil : İngilizce

Telefon Kodu : +1

Saat Farkı : (GMT-4) 7 saat fark. Türkiye saati, Trinidad Ve Tobago saatinden 7 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Karakas Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta : Kuzey Amerika

Vize Durumu : Vizesiz / 30 gün

Trinidad Ve Tobago Hakkında

Trinidad Ve Tobago, sahip olduğu doğal güzelliklerle, doğal kaynaklarla ve tarihiyle pek çok ülkeyle yarışabilecek durumda olan bir ülkedir. Bu topraklar 1498 senesinde Cristopher Colombus tarafından keşfedilmiştir. Bölge on beş ve on sekizinci yüzyıllar arasındaysa İspanya tarafından yönetilmiştir. Bölgenin yönetimi on dokuzuncu yüzyıla gelindiğinde İngiltere’ye geçmiştir. Trinidad Ve Tobago, 1962 senesinde kuruluşunu ilan etmiştir. Ülkede en çok İspanyol kültürünün etkileri gözlemlenmektedir. Ayrıca ülkede Çinliler, Orta Doğulular, Hintliler ve Latin Amerikalılar yaşamaktadır. Bu insanların ortaya çıkardığı karma kültürse görülmeye değerdir.

Trinidad Ve Tobago veya resmi ismiyle Trinidad Ve Tobago Cumhuriyeti, Karayipler ’de yer alır. Ülke, Trinidad ve Tobago isimli, iki tane farklı adadan meydana gelmektedir. Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında yer alan ülke, Venezuela’nın kuzeydoğu tarafında bulunmaktadır. Bu ülke popüler rap dinleyenlerin de akın ettiği bir ülkedir. Ülkenin başka hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmamaktadır. Ülke yönetimi parlamenter demokrasidir. Sekiz bölgeden meydana gelen ülkede resmi dil İngilizcedir. Ayrıca ülkede İngilizcenin dışında Fransızca, Hintçe, Çince ve İspanyolca da konuşulmaktadır. Port of Spain şehri, ülkenin başkentidir. Ülkenin sahil şeridi 362 kilometredir. Tropikal iklimin hâkim olduğu ülkede arazi yapısı ovadan ve dağlardan oluşmaktadır. Ülkenin en yüksek noktası, 940 metre yükseklikle El Cerro del Aripo’dur.

Trinidad Ve Tobago’da Şehir içi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda bulunulan yere göre toplu taşıma araçları tercih edilebilmektedir. En yaygın olanlar otobüslerdir. Ayrıca turistler genelde taksi konforunu tercih etmektedirler. Trinidad Ve Tobago’ya turla gidenlerin sayısı da hayli fazladır. Hal böyle olunca ulaşım konusu da otomatik olarak çözülmüş olmaktadır. Ayrıca kullanılan en yaygın araçlardan biri elbette teknelerdir. Tekneler hem ulaşım amaçlı hem de gezi amaçlı kullanılmaktadırlar.

Trinidad Ve Tobago’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke, tropikal bir iklime sahiptir. Trinidad Ve Tobago, yılın her anı ziyaret için uygun olan bir ülkedir. Öyle ki bu ülkede yılın her günü sıcak geçmektedir. Ada ülkesi olmasından dolayı da özellikle deniz turizmin de oldukça başarılıdır. Sadece ülkede haziran ve temmuz aylarında yağışlar görülmektedir. Tatilinde yağmur istemeyenler, bu ayları dikkate alarak bir seyahat planlaması yapmalıdır.

Ülkeye Türkiye’den direkt olarak uçuş seferi bulunmamaktadır. Bu nedenle aktarmalı bir yolculuk yapılmalıdır. New York üzerinden aktarma yapmak bir seçenektir. Ülkeye gidiş ortalama olarak 16 saat sürmektedir. Ayrıca Trinidad Ve Tobago’nun civarında bulunulan ülkelere de gidilebilir ve o ülkelerden geçiş sağlanabilir. Herhangi bir Karayip ülkesine gidilerek, oradan deniz veya hava yolu ile Trinidad Ve Tobago’ya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Trinidad Ve Tobago’da Nerede Kalınır?

Ülkede sayısız konaklama imkânı beklememek gereklidir. Ayrıca konaklama fiyatları da çok uygun seviyelerde değillerdir. Konaklama bütçesini sorun etmeyenler diledikleri otelde kalabilir. Ancak daha düşük bir bütçeli konaklama yapmak isteyenler hotelleri tercih etmelidirler. Bunun dışında ev kiralamak da bir seçenektir ve duruma göre otellerden daha uygun fiyatlara denk gelebilmektedir.

Trinidad Ve Tobago’da Gezilecek Yerler

Trinidad Ve Tobago, oldukça güzel turistik yerlere sahiptir. Deniz yaşamını ve mercan oluşumlarını denemek isteyenler, kolonyel dönemin izlerini görmek isteyenler, doğayla kucaklaşmak isteyenler ve denizin tadını doyasıya çıkarmak isteyenler rotalarını Trinidad Ve Tobago’ya çevirmektedir. Maracas Koyu, ülkede ziyaret edilecek yerlerden biridir. Trinidad’ın en meşhur plajlarından olan bu bölge altın renkli kumsallara, masmavi bir denize ve harika palmiye ağaçlarına sahiptir. Deniz tatili isteyenler ve rahatlamayı düşünenler bu harika yeri ziyaret edebilirler. Tobago’nun en meşhur plajlarından biriyse Güvercin Noktası olmaktadır. Burası şnorkelle dalış için harika bir yerdir. Harika bir su ve bembeyaz kumlar burada ziyaretçilerini beklemektedir. Buraya giriş ücretlidir. Güvercin Noktasında mağazalar, soyunma yerleri, oturma alanları ve büfeler gibi pek çok hizmet alanı da bulunmaktadır. Pigeon Point de oldukça meşhur iskelesi ve harika kumlarıyla oldukça ideal bir tatil yeri olarak göze çarpmaktadır.

Ülkede gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri de elbette başkenttir. Port of Spain, turistik yerlerle birlikte pek çok önemli yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle sömürge tarzı mimarideki en güzel örnekler başkentte yer alır. Woodford Meydanı’nda bulunan Rönesans tarzı Red House Parlamentosu oldukça etkileyicidir. Queen’s Park Savannah’ın meydan parkı da görülmeye değerdir. Park yakınlarında yer alan Ulusal Müze, Kraliyet Botanik Bahçesi ve Sanat Galerisi de ülkede görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Ariapita Bulvarı da şehirde görülmesi gereken bir diğer noktadır. Burada dans eden insanları izlemek oldukça keyifli olacaktır. Şehirde görülecek diğer yerlerse; Fort George, Dattatreya Tapınağı ve Hanuman Heykeli, Maracas Şelaleleri, Muhammed Ali Cinnah Anıt Camii, Paschimkashi Hindu Tapınağı ve İmparator Vadisi Hayvanat Bahçesidir.

Caroni Kuş Cenneti, doğaseverler için harika bir yerdir. Bu bölge, biyoçeşitlilik bakımından oldukça zengindir. Ayrıca burası karabataklar, balıkçıllar ve caimanlar gibi pek çok vahşi yaşam türünün de evi konumundadır. Main Ridge Ormanı Koruma Alanı, biyolojik çeşitlilik bakımından zengin olan bir diğer yerdir. Burası Batı Yarımkürede yer alan en eski ve yasal olan koruma alanıdır. Bölgede pek çok kuş türü gözlemlenebilmektedir. Harika bir doğada yürüyüş yaparken kertenkeleleri, kurbağaları ve kelebekleri izlemek oldukça keyifli olacaktır. St. Benedict Manastırı, Trinidad’da yer alan tarihi yapılardan bir tanesidir ve Range Tepelerinin üstünde yer almaktadır. Bu manastırın kırmızı renkli olan çatı kulesi, harika bir manzaraya sahiptir. Manastır, 1912 senesinde inşa edilmiştir ve burası Karayipler ’deki en büyük ve en eski yapıdır. Ayrıca bu manastır kompleks olarak yapılmıştır. Yani manastır dini binaları, rehabilitasyon merkezini, çiftliği ve misafirhaneyi kapsamaktadır.

Trinidad Ve Tobago demek en genel haliyle deniz, kum ve güneş demektir. Bu nedenle iki adada yer alan en ünlü plajların da bilinmesi gereklidir. Trinidad’ın en ünlü plajları; Maracas, Chagville, Los Iros, Tyrico, Toco, Las Cuevas, Quinam ve Mayaro olmaktadır. Tobago’nun en güzel plajları ise Güvercin Noktası, MT Irvine, Mağaza Körfezi, İngiliz Körfezi, Kano Körfezi, Grange ve Bucco’dur. Ayrıca Trinidad Adası’nda yer alan Mathura Plajı, kaplumbağaların ev sahibidir. Kaplumbağalar, her baharda yumurtalarını bırakmak için buraya geri dönmektedirler. Toco Köyü, Trinidad’ın kuzeydoğusunda yer alır ve tamamıyla bozulmamış bir alandır. La Brea Kasabası, dünyadaki en büyük doğal asfalt yatağından dolayı bir üne sahiptir. Tobago Yağmur Ormanı da ülkede ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Burası Kuzey Amerika’daki en eski yağmur ormanıdır.

Trinidad Ve Tobago’da Yemek Kültürü

Ülkede Karayip, Avrupa ve Amerika mutfakları iç içe bir halde bulunmaktadır. Ülke mutfağında deniz ürünlerinin ve balığın önemi büyüktür. Ayrıca ülke ekonomisi tarıma da dayalı olduğundan dolayı pek çok güzel meyvenin de tadına bakılabilmektedir. Pilav ve fasulye, pek çok Karayip ülkesinde olduğu gibi burada da en sık tüketilen besinlerdendir. Ülke mutfağındaki yemekler genelde baharatlı olarak pişirilmektedir.

Kızarmış köpekbalığı, kırmızı balık ve uçan balık ülkede denenebilecek farklı lezzetler arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra ülke halkı tavuk yemeyi de oldukça sevmektedir. Öyle ki pek çok yerde tavuk restoranına rastlanmaktadır. Adadaki en önemli içecekse rom isimli içkidir.

Trinidad Ve Tobago’da Eğlence ve Festivaller

Ülke halkı genel olarak eğlenmeyi oldukça sevmektedir. Bu durum turistlerin de keyifli zaman geçirmesini sağlar. Gece hayatının aktif olduğu ülkede mekanlar gündüzleri de geceleri de açıktır. Ayrıca ülkedeki otellerde de aktif bir gece hayatı yaşanabilmektedir.

Ülkede en meşhur etkinlik Trinidad Ve Tobago Karnavalı olmaktadır. Karnaval, katılımcıların rengarenk kostümleriyle ve coşkulu kutlamalarıyla oldukça eğlencelidir. Büyük çapta kortej ve konserler düzenlenir. Muhteşem dans gösterilerinin de yer aldığı karnaval oldukça ünlüdür. Diğer ünlü bir etkinlik de Lenten Karnavalıdır. Eğer ülkede bu karnavala denk gelirseniz, karnavala mutlaka katılmalısınız. Oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ülkede neredeyse her ay eğlenceler düzenlenmektedir. Bu eğlencelerde hem ülke kültürünü tanımak hem de doyasıya eğlenmek mümkündür.

Trinidad Ve Tobago’da Alışveriş

Ülkede alışveriş yapmak için çok fazla sayıda dükkân bulunur. Adada tütün çeşitleri de oldukça popülerdir. Farklı bir hediye arayışında olanlar bu tütünlerden alabilirler. Levin Trinidi, hediyelik eşya almak isteyenlerin sıklıkla uğradığı bir noktadır.

Trinidad Ve Tobago’da Bilmeniz Gerekenler

Ülkeye giderken deniz tatili yapmak isteyenler, Atlantik Okyanusu’na bakan kısımları çok fazla tercih etmemelidirler. Bu kıyılar halk yerleşimi için uygun olmayan bölgelerdir ve oldukça da rüzgarlıdır. Ayrıca burada yüzerken bir köpekbalığıyla karşılaşma olasılığı da vardır. Bu nedenle deniz tatili için daha çok bilindik ve turistik açıdan popüler olan yerler tercih edilmelidir. Ülkede gezerken, özellikle de kalabalık alanlarda cüzdanınıza dikkat etmenizde fayda vardır.

Ülkenin başlıca kaynakları doğal gaz, petrol ve asfalttır. Ülke ekonomisinde tarım, balıkçılık ve turizm oldukça önemlidir. Ülkede altı adet havaalanı bulunmaktadır. Ülkede din değişken yapıdadır. Nüfus içerisinde Roma Katolik’i, Hindu, Anglikan, Müslüman, Presbiteryen ve diğer dinlere inananlar bulunur. Ülkedeki okur yazarlık oranı yüzde 97,9 ‘dur.

Trinidad Ve Tobago’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / Kutsal Cuma / Paskalya / 30 Mart Ruhsal Vaftizci Özgürlük Günü / Katolik Yortusu / 30 Mayıs Hintlilerin Geliş Günü / 19-20 Haziran İşçi Bayramı / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı / 1 Ağustos Kurtuluş Günü / 31 Ağustos Bağımsızlık Günü / 24 Eylül Halk Günü / 30-31 Ekim Diwali / 25-26 Aralık Noel’dir.