• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 7,606 milyon 

Yüzölçümü : 56.785 km²

Para Birimi : CFA Frankı

Resmi Dil : Fransızca

Telefon Kodu : +228

Saat Farkı : (GMT+0) 2 saat 59 dakika fark. Türkiye saati Togo saatinden 2 saat 59 dakika ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Kotonu Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta : Afrika

Vize Durumu : Kapıda Vize / 90 gün (Kara sınır kapılarında ve Lome Havaalanı’nda vize alınabiliyor.)

Togo Hakkında

Togo veya resmi ismiyle Togo Cumhuriyeti, Batı Afrika’da yer alan ve Burkina Faso, Gana ve Benin gibi ülkelerle komşu halinde bulunan bir ülkedir. Ülkede yer alan doğal güzellikler ve tarihi alanlar turistlerin fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Ülkedeki parklar, şelaleler ve bakir doğa oldukça meşhurdur. Bu topraklarda Danimarkalılar yer almıştır. Daha sonraları yani 1850’li yıllardan sonra Almanlar bu toprakları Danimarkalılardan almışlardır ve bu bölgede köle ticareti yapmışlardır. Ancak Togo, Almanların Birinci Dünya Savaşı’nda ilk kaybettikleri yelerden bir tanesi olmuştur. Aynı dönemde ülkenin doğu tarafı Fransızların eline, batı tarafıysa İngilizlerin eline geçmiştir. Birleşmiş Milletler bir karar almıştır ve bu kararla birlikte ülkede Fransız ve İngiliz etkisinde bir manda yönetimi tesis edilmiştir. Ancak bu karara rağmen ülkenin batı kısmı 1956 senesinde Gana ile birleşmiş, ülkenin doğu tarafıysa 1960 senesinde Fransızlardan kurtularak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Togo’nun başkenti Lome’dir ve Togo son derece küçük bir ülkedir. Hatta Afrika kıtasında Togo’dan daha küçük bir yüzölçümüne sahip olan ülke sayısı çok azdır. Fransızca, ülkedeki resmi dildir. Fransızca dışında ülkede ulusal dil olarak kabul edilen dillerse Ewece ve Kabiyece dilleridir. Ayrıca tüm bu diller dışında konuşulan birtakım başka yerel diller de mevcuttur. Togo, beş bölgeden meydana gelmektedir. Bu bölgeler; Plateaux, Savanes, Kara, Maritime ve Centrale ’dir.

Togo’da Şehir içi Ulaşım

Togo’daki kara yollarının çok az bir kısmı asfalttır. Bunun dışında var olan bazı yollar da mevsimsel şartlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Genelde de kullanıldıkları zaman kurak mevsim olmaktadır. Togo’da ulaşım için sık tercih edilen araçlardan biri taksilerdir. Bunun dışında turistler araç kiralama yolunu da tercih edebilirler. Ancak bu karar; gidilecek olan bölgeye, yolların durumuna ve yolların kullanılıp kullanılmayacağına göre iyi verilmesi gereken bir karardır.

Togo’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Afrika kıtasında yer alan Togo’nun iklimi için tropikal özellikte bir iklim denilebilir. Ülkenin kıyı kesimlerinde var olan ortalama sıcaklık 27 derecedir. Ülkeye yaz mevsiminde çok fazla ziyaret yapılmaz. Bunun başlıca nedeni sıcaklık ve nemdir. Ülkeye gitmek için en uygun olan dönem aralık-mart ayları arasındaki dönemdir. İlkbahar ve sonbahar aylarında da ülke seyahati çok uygun değildir. Çünkü bu zamanlarda da ülkede yağışlar etkilidir.

Ülkeye gitmek için hava yolu kullanılmaktadır. Ancak Türkiye’den Togo’ya direkt uçuş yoktur. Yapılan aktarmalı uçuşlarla ortalama olarak 12-15 saatlik bir süre sonunda Togo’ya ulaşılabilir. Ancak bu uçuş süresi yapılan aktarmaya göre 35 saatlere kadar da çıkabilmektedir. Ülkeye Paris, Addis Ababa ve Lagos aktarmalı uçuşlar yapılabilmektedir. Yapılacak olan aktarmaya ve toplam uçuş süresine dikkat etmekte fayda vardır.

Togo’da Nerede Kalınır?

Togo’ya gitmeden evvel rezervasyon yaptırmak hem kalınacak yerin netleştirilmesi bakımından hem de fiyat bakımından büyük avantajlar sağlamaktadır. Ülkede konaklama yapmak için daha çok başkent Lome tercih edilir. Otel fiyatları genel olarak bakıldığında çok yüksek olmamaktadır. Ancak lüks bir konaklama isteyenler için bu durum değişiklik gösterir.

Togo’da Gezilecek Yerler

Togo’da gezmenin en güzel taraflarından biri pek çok farklı kültürel yapıya tanık olmaktır. Öyle ki ülkedeki Mina, Ewa ve Kabiye kabilelerinin kültürel çeşitlilikleri gezilip görülecek yerlere de fazlasıyla yansımış durumdadır. Ülkedeki parklar, şelaleler ve var olan bakir doğa görülmeye değerdir. Togo Gölü, ülkede görülecek yerlerden bir tanesidir. Burası Batı Afrika’daki en meşhur lagün göllerindendir. Togo Gölü, su sporlarına ilgi duyanlar için de adeta bir cennettir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Koutammakou, harika bir yerleşim yeridir ve görülmeye değerdir. Burası geleneksel yapısını koruyan iki katlı ve kule şeklindeki çamur evlerle ünlüdür. Burası, ülkenin sembolü haline gelmiş bir yerdir ve turistlerin de yoğun olarak ilgisini çekmektedir. Geleneksel yaşamı merak edenler ve gerçek bir Togo deneyimi yaşamak isteyenler mutlaka Koutammakou bölgesini ziyaret etmelidirler.

Ülkede var olan üç milli parkın en büyüğü Fazao Malfakassa National Park olmaktadır. Bu doğa harikası olan park, ülkedeki en önemli yeşil alanlardan bir tanesidir ve zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Ülkede görülmeye değer olan bir diğer yerse Abdoulaye Faunal Reserve olmaktadır. Burasının tertemiz havası ve harika doğası görenleri büyülemektedir. Bu doğa alanı, doğayla iç içe olmaktan hoşlananlar için idealdir. Göz alıcı bir doğa ve vahşi hayvanlarla karşılaşma olasılığı oldukça farklı bir deneyim olmaktadır. Atakora Sıradağı, doğa yürüyüşünden hoşlananların sıklıkla gittiği bir yerdir. Bu dağ oluşumu oldukça ihtişamlı bir yapıdadır ve görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Atakpame, Togo’daki önemli kentlerden biridir. Burada pek çok tarihi alan ve doğal güzellik bulunmaktadır. Togo gezisinde yolu bu tarafa düşenler, bölgedeki turistik yerleri mutlaka gezmelidirler. Kpalim kenti de bakir bir doğa ve pek çok tarihi yerle ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bir kent olmaktadır. Kara kenti de ülkenin en önemli kentlerindendir ve oldukça önemli bir üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Bu kentte de pek çok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı ziyaretçilerini beklemektedir.

Ülkenin gezilip görülecek bir diğer kenti de elbette başkent Lome olmaktadır. Lome, ülkede en fazla ziyaret edilen şehirdir. Başkentte gezilecek yerlerin başında; Lome Büyük Pazar’ı, Kongre Sarayı, Togo Ulusal Müzesi, Lome Katedrali ve Lome Plajları gelmektedir. Öyle ki Lome Plajları oldukça ünlüdür ve burada deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadı doyasıya çıkarılmaktadır. Ayrıca şehir içerisinde tenis kortları, tekne ve kano kiralama yerleri, bisiklet kiralama hizmeti veren yerler bulunmaktadır. Bu 

sayede oldukça keyifli vakit geçirilebilmektedir. Vudu Market, ülkedeki en ilgi çekici mekanlardan biridir. Burası yaklaşık olarak bir futbol sahası büyüklüğüne sahiptir ve içerisinde küçük barakalardan meydana gelen dükkanlar bulunur. Bu markette genellikle ölü hayvanlar sergilenir. Bu yönüyle de bazı turistler tarafından tepkilere maruz kalmaktadır. Ancak bu tepkilere rağmen halk inançlarını korumaya devam etmektedir.

Agbodrafo, Lome kentine yarım saat mesafede bulunan küçük bir kasabadır. Bu kasaba, önceki dönemlerde yapılan köle ticaretindeki önemli bir noktaymış. Buradaki pek çok iz zamanla elbette silinmiş durumdadır. Ancak Woold House ziyaret edilebilecek bir yerdir. Burada, bir dönemler köleleri tutmak amacıyla kullanılan zincirler hala görülebilir. Mandouri Av Sahası, av meraklısı olanların ziyaret ettiği bir bölgedir. Togoville Köyü, ülkedeki ilk sömürgeleştirilen yer olma özelliği taşır. Bölgenin sembollerinden biri de Almanların yapmış olduğu devasa kilisedir. Togo seyahati esnasında bu köy ve bu kilise görülecek yerler arasında bulunur.

Togo’da Yemek Kültürü

Fufu, Togo’ya özgü olan bir yiyecektir ve ülkede neredeyse her sokak başında Fufu restoranlarına rastlanmaktadır. Fufu, nişasta ve mısır unundan yapılan hamur toplarının, yanında servis edilen çorbayla beraber ıslatılarak yenmesidir. Bu yiyecek Karayipler’ de ve Afrika ülkelerinde yaygın olarak görülmektedir ve genelde elle yenilmektedir.  Akume, bir diğer önemli yiyecektir ve mısır çiçeğinden yapılmaktadır. Genel olarak da yer fıstığı sosu veya baharatlarla tüketilir. Ülke yemeklerinde baharat ve acı çok kullanılır. O nedenle bu yiyeceklerin midenizi rahatsız etmemesine dikkat etmekte fayda vardır.

La pate isimli yiyecek de Togo halkının vazgeçemediği lezzetler arasında ye alır. Bu yiyecek mısır veya pirinç topu olarak nitelendirilebilir. Ülke halkı öğlen yemeklerinde genellikle tavuk veya balık yemektedir. Yanında da domates soslu pilav tüketmektedir. Ülkede çok fazla tüketilen meyvelerse ananas, mango ve papaya olmaktadır. Bissap suyu ve limonata da en çok tüketilen içeceklerdir.

Togo’da Eğlence ve Festivaller

Togo’da gece hayatının varlığından bahsedilebilir. Gece hayatının yaşandığı yer başkent Lome olmaktadır. Özellikle akşam saatlerinden sonra kendisini aktif olarak belli etmektedir. Şehirde batı tarzı mekanlar vardır ve bu yerler oldukça ilgi çekmektedir. Ülke festival bakımından da oldukça zengindir. Çünkü ülkede çok fazla etnik grup bulunmaktadır. Bu farklılık ülkeyi festival yönünden oldukça zenginleştiren bir özellik olmaktadır. Özellikle ağustos ve eylül aylarında çok fazla festival yapılmaktadır. Bizler en bilinenlerini sizler için hazırladık. Ancak ülkede çok daha fazla sayıda organizasyon düzenlenmektedir.

Togo’da düzenlenen festivaller;

1.  Mart / Gadao: Ülke halkının atalarına teşekkür ettiği bir organizasyondur ve üç gün sürmektedir. Her güne özel olarak farklı törenler düzenlenir.

2.  Temmuz / Eval: Festivalde genç bayanların geleneksel kostümleri ve dansları ön plana çıkmaktadır. Oldukça eğlenceli geçen bir organizasyondur.

3.  Ağustos / Gbagba: geleneksel dansların ve pek çok şarkının yer aldığı bir festivaldir. Kpalime ’de düzenlenir.

4.  Ağustos / Hogbeza veya Yoto ve Ewe Tarihi Festivali

5.  Eylül / Vudu Festivali: Yerli inançlarla dolu olan bir festivaldir. Festivalde bir taş ile gelecek yılların durumu tahmin edilir.

6.  Aralık / Habye Kozah ve Kabye Dini Bayramı

Togo’da Alışveriş

Togo’da en meşhur olan ürünler, el emeği olan ürünlerdir. Ülkede alışveriş yapmak isteyenler yerel pazarları tercih edebilirler. Bu pazarlarda çok sayıda ürün yer alır. Ayrıca pazarlar dışında dükkanlardan ve mağazalardan da alışveriş yapılabilmektedir. Fakat yine de yerel halk pazarları çok daha keyifli ve ilginç olmaktadır. Ülkede en fazla tercih edilen alışveriş ürünleri arasında tekstil ürünler, balmumu ürünler, maskeler, kumaşlar ve deniz kabuğu süsleri bulunmaktadır.

Togo’da Bilmeniz Gerekenler                          

Tarım, Togo ekonomisi için oldukça önemlidir. Öyle ki halkın yüzde seksene yakın kısmı tarımla uğraşmaktadır. Togo, dünyada Cezayir’den sonraki en büyük fosfat üreticilerinden biridir. Ancak Togo, bu ticareti de yabancıların elinde bulundurmaktadır. Togo, dünyadaki en fakir ülkelerden biridir. Ülke kahve, kakao, yer fıstığı ve balık gibi ürünleri komşu ülkelerine satıyor olsa da dışa bağımlı bir ülke pozisyonundadır. Togo halkı oldukça yoksuldur ve derme-çatma yerlerde hayatlarını sürdürmektedirler.

Ülkede var olan etnik gruplar içinde Ewa etnik grubu yüzde kırklık kısmı oluşturmaktadır. Ewa etnik grubundan sonraki kalabalık grupsa Temba etnik grubudur. Ancak ülke geneli düşünüldüğünde, ülkede 37 tane farklı etnik grup yaşamaktadır. Togo’da din özgürlüğü mevcuttur. Halkın içerisinde doğacılık inancına sahip olanlar, Hristiyanlar, İslamiyet’i benimseyenler ve az sayıda Vudu inancına sahip olanlarla Yahudi olanlar bulunmaktadır.

Togo’da tıbbi malzemede ve gıdada sıkıntılar yaşanabilmektedir. Öyle ki nüfusun tamamına yakını oldukça ilkel şartlardaki sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadırlar. En sık görülen hastalıklar arasında sıtma, menenjit, hepatit, tifo, kuduz ve hepatit bulunur. Ülkeye gitmek için mutlaka sarı humma aşısı yaptırılmalıdır. Bunun yanı sıra ülkede karşılaşılabilecek diğer hastalıklara karşı da gerekli olan önlemler mutlaka alınmalıdır. Ülke halkı arasında selamlaşmak ve özellikle tokalaşmak oldukça önemlidir. Ülkedeki en önemli gün, 27 Nisan olan Bağımsızlık Günüdür.