• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 8,735 milyon

Yüzölçümü : 143.100 km²

Para Birimi : Somoni, Ruble

Resmi Dil : Tacikçe

Telefon Kodu : +992

Saat Farkı : (GMT+5) 2 saat fark. Türkiye saati Tacikistan saatinden 2 saat geridir.

Konsolosluk Bilgileri : Duşanbe Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Asya

Vize Durumu : Kapıda Vize / 60 gün

Duşanbe Havaalanı’ndaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk Bürosu’ndan vize alınabiliyor.

Tacikistan Hakkında

Tacikistan, tarih sayfalarında yolların bir şekilde kesiştiği ancak daha sonraları değişen dünyayla birlikte yolların ayrıldığı bir ülkedir. Tacikistan, Asya kıtasında bulunur ve ülkenin denize çıkışı bulunmaz. Tacikistan; güney tarafta Afganistan, batıda Özbekistan, kuzey tarafta Kırgızistan ve doğu tarafta Çin ile komşudur. Tacikistan’da Türk kültüründen izler bulunması, bu ülkeyi gezerken oldukça farklı hissetmenizi sağlayacaktır. Tacikistan, Orta Asya’daki en yoksul ülkelerdendir. Ancak buna rağmen güler yüzlü ve sıcakkanlı insanlara sahiptir. Ülkede Tacik, Rus ve Özbek kültürleri harmanlanmış bir şekildedir. Tacikistan ayrıca etkileyici yeryüzü şekilleriyle de oldukça ilginç bir gezi deneyimine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu topraklar geçmiş zamanlarda Pers İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra ülke topraklarında Sovyetlerin etkisi hayli fazla olmuştur ve ülke Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyet olarak hem isim hem de duruş değiştirmiştir. Tacikistan, 1991 senesinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Ancak bağımsızlık sonrasında çıkan savaşlar Tacikistan ekonomisini oldukça kötü etkilemiştir. Bu nedenle Tacikistan Orta Asya’daki en yoksul ülkelerden biri olmaya devam etmektedir.

Tacikistan beş ana bölgeye ayrılmış durumdadır. Bu bölgeler; Ferghana Vadisi, Khatlon, Karategin, Zeravshan ve Pamir Dağları Bölgesidir. Ülkenin başkenti Duşanbe’dir ve Karategin bölgesinde yer almaktadır. Başkent dışında var olan diğer önemli şehirler ise Khorog, Kul’ab, Kocand ve Novabad’dır. Ülkedeki resmi dil Tacikçedir. Ayrıca ülkede konuşulan bir diğer dil de Rusça’dır. Rusça, uluslararası ilişkilerde ve resmi yazışmalarda da kullanılan bir dildir.

Tacikistan’da Şehir içi Ulaşım

Tacikistan’da şehirlerarası yapılan yolculuklar genelde otobüslerle sağlanmaktadır. Otobüsler şehir içi ulaşımda da kullanılan araçlardır. Bunun yanı sıra şehir içi ulaşımda minibüsler de tercih edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra turistler Tacikistan gezilerinde taksileri de sıklıkla kullanırlar. Şehir içlerinde 

normal taksiler bulunabileceği gibi Asian Express firması taksileri de bulunmaktadır. Bu taksiler kısa mesafelerde daha uygun fiyatlara sahip olabilmektedirler.

Tacikistan’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Tacikistan, denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Aynı zamanda ülkede çok yüksek dağlar bulunur. Bu nedenle ülke iklimi bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak ülke iklimi için sert kara iklimi denilebilir. Bu iklimde kış mevsimi oldukça soğuk, yaz mevsimiyse çok sıcak geçmektedir. Bu nedenle Tacikistan’ı ziyaret etmek için en ideal olan zamanlar bahar aylarıdır. En ideal aylar olarak da nisan ve ekim ayları sayılabilir.

Tacikistan’a ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. İstanbul’dan yapılan THY uçuşlarıyla başkent Duşanbe’ye dört buçuk saat gibi bir sürede varılabilmektedir. Ayrıca ülkeye alınan uçak bileti gidiş-dönüş olarak alındığında ulaşım bütçesini çok daha karlı hale getirmek mümkün olur.

Tacikistan’da Nerede Kalınır?

Tacikistan’da konaklama yapmak için en çok tercih edilen yer başkent Duşanbe olmaktadır. Bu şehirde her bütçeye hitap eden konaklama yerleri bulmak kolaydır. Öyle ki çok ucuz fiyatlarda konaklama yapılabileceği gibi çok lüks yerler tercih edilerek daha yüksek bütçeli bir konaklama da yapılabilir. Benzer durum ülke genelinde var olan oteller için de geçerlidir.

Tacikistan’da Gezilecek Yerler

Tacikistan, tarihin sayfalarında sürekli rastlanan bu yönüyle de oldukça aşina olunan bir ülkedir. Orta Asya topraklarını ziyaret etmeyi sevenler genelde Tacikistan’a da uğramaktadır. Tacikistan da köklü ve farklı bir kültür bulunur. Bunun yanı sıra ülkenin etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değerdir. Ülkede gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer başkent Duşanbe olmaktadır. Turistler de genelde havaalanında indikten sonra ülkeyi gezmeye başkentten başlarlar. Başkentte gezilecek yerler arasında Rudaki Park gelir. Burası şehrin simgesel yerlerinden biridir. Tacikistan Atikalar Ulusal Müzesi de başkentte gezilecek bir diğer noktadır. Müzede Antik ve Orta Çağ eserleriyle günümüz çağdaş sanat eserlerine yer verilmektedir. Müze içinde farklı dönemlere ait olan 22 farklı sergi bulunur.

Başkentte gezilecek bir diğer yerse Duşanbe Hayvanat Bahçesidir. 1960 senesinde açılan hayvanat bahçesi, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Bahçe içinde ağırlıklı olarak Afrika ve Asya kıtasında yaşayan canlı türleri yer alır. Özellikle seyahate çocuklarıyla çıkanlar için hayvanat bahçesi oldukça ideal bir yer olabilir. Duşanbe Bayram Direği de başkentte görülebilecek yerler arasındadır. Milletler Sarayı’nın bahçesinde yer alan direk Tacikistan’ın ulusal bayrağını taşır. Bayrak 700 kg ağırlığındadır ve 30*60 metre ölçülere sahiptir. Bu dev bayrağın dalgalandığı direk dünyadaki en uzun ikinci bayrak direği olma özelliği taşır. İsmoili Somoni Anıtı ve Dusanbe Botanik Bahçesi de başkentte gezilecek diğer noktalardır.

Bulunkul Gölü, manzara şöleni yaşamak isteyenler için harika bir yerdir. Burası sulak alanlarla, yoğun bir bitki örtüsüyle, çakıl ve kum ovalarla çevrili olan doğal bir göldür. Ayrıca ülke genelinde en soğuk olan bölge de burasıdır. Gölün sunduğu renk şöleni görülmeye değerdir. Fann Dağları, tırmanış meraklıları için harika bir yerdir. Ayrıca bölgede yer alan İskander-Kul Gölü de harika bir görsellik sunmaktadır. Gurminj Zavkibekov Müzik Estrumanları Müzesi, ülkenin önemli müzisyen ve aktörü olan Gurminj Zavkibekov tarafından kurulmuştur. Müze içerisinde 100 çeşit müzik aleti bulunur. Ayrıca burada farklı kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir. Hissar Kalesi, ülkede görülecek bir diğer noktadır. Burası ülkedeki ana tarihi yapılardan kabul edilir. Kale on altıncı yüzyılda inşa edilmiştir.

Dağcılık sporuna ilgi duyanlar için Tacikistan harika bir yerdir. Ülkede dağlar oldukça fazla hüküm sürmektedir ve Lenin Zirvesi tırmanış için sıklıkla ziyaret edilen bir yerdir. 7134 metrelik bu zirve, Kırgızistan ile sınır kısmında yer alır. Tırmanmak için gerekli olan güvenlik önlemleri mutlaka alınmalıdır. Nurek Barajı, toprak doldurma tarzında inşa edilmiş olan farklı bir barajdır. Ayrıca burası dünyadaki en yüksek baraj unvanına sahiptir. Pamirsky Ulusal Parkı ya da diğer adıyla Tacik Milli Parkı, bir doğa koruma alanıdır. Kar leoparı, kahverengi ayı ve Marco Polo koyunu gibi hayvanların yuvası halindedir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sarazm Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerdendir. Burada MÖ 4000 yıllarına dek yerleşim olduğu gözlemlenmiştir. Kent zamanındayken burası en önemli bakır üretim ve tarım merkeziymiş. Ülkedeki en yüksek zirvelerden biri olan İsmail Samani Zirvesi de oldukça ünlüdür. Öyle ki dağcıların kar leoparı namına erişebilmeleri için tırmanmaları gereken beş zirveden biri halindedir. Sarez Gölü de gezilecek bir diğer noktadır. Burası büyük bir deprem sonucunda oluşmuştur. Burası stratejik konumundan dolayı tehdit oluşturan bir yerdir. Öyle ki Orta Asya’da tsunami etkisine yol açabilir. Ancak bu tehlikeli durum bile buranın gezilmesine engel olmamaktadır. Hucend, ülkenin ikinci büyük kentidir. Burada pek çok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunur. Ancak burayı en popüler yapan şey, sahip olduğu heykeldir. Bu şehirde Orta Asya’daki en büyük Lenin heykeli yer almaktadır.Şehre gidenler bu heykeli mutlaka görmelidir. Monument to Sadriddin Aini and Maxim Gorky de ülkede yer alan farklı bir heykel kompozisyonudur. Gorki ve Ayni, yeşillikler içerisinde aynı masada oturmaktadırlar. Bu heykel, ülke seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Tacikistan’da Yemek Kültürü

Tacikistan mutfağı ile Türk mutfağı arasında birtakım benzerlikler bulunmaktadır. Mesela en güzel örneklerden birisi, yemek masasında çorba, yemek ve tatlı üçlüsünün yer almasıdır. Ayrıca ülkede yoğurt tüketimi ve dolma gibi yemekler de oldukça yaygındır. Ülke yemekleri içerisinde en geleneksel olanı Plov isimli yemektir. Bu yemek; koyun etlerinden, şalgam ve pirinçten hazırlanır. Tacikistan kahvaltılarında sıklıkla kefir tüketilir.

Tacikistan mutfağında, ülkenin kendine has olan bir mantı türü vardır. Pirmeni isimli yemek de ülkeye özgüdür. Ülkede yemek ilk önce tatlıyla başlar. Sonrasında çorba içilir ve yemekler yenir. En son Plov ile yemek sonlandırılır. Çay, ülkedeki en yaygın içecektir.

Tacikistan’da Eğlence ve Festivaller

Tacikistan’da özellikle yerel olarak düzenlenen eğlenceler oldukça keyiflidir. Bunun dışında gece hayatı için çok fazla alternatif bulunmaz. Ancak başkent bu konuda birtakım imkanlar sunmaktadır. Duşanbe’de hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edilen mekânlar yer alır. Ülkede düzenlenen festivaller de oldukça eğlencelidir. Öyle ki ülkede baharda açan laleler için düzenlenen Sayri Guli Lola Festivali vardır. Müzik, dans ve koroların yer aldığı festival oldukça coşkulu geçmektedir.

Tacikistan’da düzenlenen festivaller;

1.  Mart / Nevruz (20-22 Mart)

2.  Mayıs / Zafer Günü (9 Mayıs)

3.  Ekim / Didor Film Festivali

Tacikistan’da Alışveriş

Tacikistan gibi farklı kültüre sahip olan bir ülkeden hediye almadan dönmek olmaz. Özellikle yerel sanatçıların yapmış oldukları eserler oldukça güzeldir. Artist Colony ve Nor Art Gallery, bu kapsamda hediye alacak olan kişilerin vazgeçemedikleri yerlerdir. Alışveriş yaparken ülkede kurulan pazarlar veya sokak tezgâhları tercih edilebilir. Buralarda oldukça farklı ve güzel ürün seçenekleri vardır. Tüm bunların yanı sıra başkentte yer alan Şah İsmail Somoni Heykeli çevresinde de çok sayıda hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır.

Tacikistan’da Bilmeniz Gerekenler

Tacikistan insanları oldukça yardımsever ve sıcakkanlı insanlardır. Ülkede gezerken yanınızda ambalaj su bulundurmanızda fayda vardır. Ayrıca ülkeye gitmeden evvel kolera ve tifoya karşı da önlem alınmalıdır. Tacikistan’da geceleri tek başına dolaşılmaması daha iyi olur. Kimi zaman, gece vaktinde sokaklar tehlikeli olabilmektedir. Şaşmakom müzik türü, ülke kültürü için oldukça önemlidir. Dünyada ilk senfonize ortamında çalınan bir türdür. Ayrıca ülke, sanat dünyasına kazandırdığı pek çok ünlü isimle de oldukça meşhurdur. Edebiyat alanında Mirzo Tursunzade ve Sadriddin Ayni oldukça popüler olan isimlerdir. Tacik balesini dünyaya tanıtan Malika Sobirova, Tacik dansında aynı başarıyı yakalayan Malika Kalandarova ve sinema alanında başarıya imza atmış olan Boris Kimyagarov ile Ato Muhamedcanov sanat dünyasındaki önemli isimlerdir.

Tacikistan’da resmi bir din yoktur. Ülkede var olan nüfusun yüzde doksana yakını Müslümandır. Nüfusun geri kalan kısmında ise Hristiyanlık, Budizm, Zerdüştlük ve Protestanlık inançları vardır. Tacikistan, tüm dinlere özgürlük sağlayan ve ibadet hakkı tanıyan bir ülkedir. Tarım ve hayvancılık ülke ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. Ülke nüfusunun az olmasından dolayı, ülkede trafik problemi yoktur. Ülkedeki iş sahası oldukça küçüktür ve halkın yüzde yetmişlik kısmı yoksuldur. Bu sebeple erkekler yurtdışına para kazanmaya gitmektedirler. Bu göç için en fazla tercih edilen ülke Rusya’dır.

Tacikistan’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yılbaşı / 8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü / 21 Mart Nevruz Bayramı / 1 Mayıs İşçi Bayramı / 9 Mayıs Zafer Bayramı / 9 Eylül Bağımsızlık Günü / 6 Kasım Anayasa Günü / 9 Kasım Milli Uzlaşma Günü / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı’dır.