• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 15,41 milyon

Yüzölçümü : 196.712 km²

Para Birimi : Batı Afrika CFA Frangı

Resmi Dil : Fransızca

Telefon Kodu : +221

Saat Farkı : (GMT+0) 3 saat fark. Türkiye saati Senegal saatinden 3 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Dakar Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Afrika

Vize Durumu : Online Vize / 90 gün

Senegal Hakkında

Senegal ya da resmi ismiyle Senegal Cumhuriyeti, Batı Afrika’da yer alan ve Senegal Nehri’nin güney tarafında bulunan bir ülkedir. Ülkenin batı tarafta Atlas Okyanusu, kuzeyde Moritanya, doğu tarafta Mali, güney taraftaysa Gine Bissau ve Gine ile sınırları bulunmaktadır. Ülkede gezilip görülecek pek çok doğal alan ve tarihi yapı bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Dakar’dır ve ülke nüfusunun oldukça önemli bir kısmı başkentte yaşamaktadır. Başkent, ülkedeki kültür ve eğlencenin merkezidir. Ülke, 14 bölgeye ayrılmış olarak yönetilmektedir. Senegal resmi dili Fransızcadır. Bununla birlikte Mongolfca da resmi dil olarak kabul görür. Mongolfca diline bağlı olan pek çok yerel dil vardır ve bu diller ülke genelinde oldukça fazla konuşulmaktadır. En çok konuşulanlar arasında Soninke, Fula ve Wolof dili bulunur.

Yapılan pek çok arkeolojik çalışma, Senegal’den tarih öncesinde de yaşam ve yerleşim olduğunu göstermektedir. Takruriler, Senegal bölgesinde bilinen ilk sakinlerdir. Senegal, bulunduğu konum nedeniyle oldukça önemlidir. Stratejik açıdan bu kadar önemli olması tüm gözleri üzerine çekmesine neden olmuştur. Ülke, uzun yıllar boyunca Fransa sömürgesi halinde olmuştur. 4 Nisan 1960 tarihinde ise bağımsızlığını elde etmiştir. Özellikle yaptığı ekonomik kalkınmalar sayesinde Afrika için oldukça önemli bir rol oynar hale gelmiştir. Özellikle 1994 senesinde başlatılan reformalar büyük ilerleme kaydedilmesini sağlamıştır.

Senegal’de Şehir içi Ulaşım

Otobüsler ve taksiler, şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen araçlardır. Özellikle turistler arasında taksi kullanımı çok yaygındır. Çünkü taksi fiyatları ekonomik düzeydedir. Ayrıca taksiyle ulaşım da oldukça güvenli bir yapıdadır. Taksilerde, taksimetre uygulaması yoktur. Yani gidilecek yere göre ücrette anlaşmaya varılır. Pazarlık yapılabilir. Kimi zaman taksi şoförleri, turistler yüksek fiyatlar sunabilirler. Bu nedenle yerli halktan ya da bilen birinden bilgi alınmasında fayda vardır. Adaya ulaşım ise genel olarak gemi seferleriyle sağlanmaktadır.

Senegal’e Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke iklimi genel olarak kurak ve sıcaktır. Senegal’i ziyaret etmek için en uygun olan dönem kasım ve mart ayları arasında olan dönem olmaktadır. Çünkü bu dönemde iklim yağışsızdır ve ılıman bir yapıdadır. Bu da seyahat etmeyi oldukça kolaylaştıran bir durumdur. Bu dönemde ortalama sıcaklıklar 25 derece civarlarında olur. Tek dezavantaj, çölden gelen kum ve tozlardır. Kasım ve nisan ayları arasındaki dönemde ise göçmen kuşlar Senegal’e gelir. Bu eylem, harika manzaraların oluşması demektir. Ayrıca dalış sevenler için en ideal olan aylar şubat ve mart aylarıdır. Çünkü bu aylarda ülkenin sahilleri dalış için çok uygun bir hale gelmektedir.

Ülkeye en kolay şekilde hava yolu kullanılarak ulaşılabilir. Ayrıca Türkiye’den başkent Dakar’a direkt uçuş olması da büyük avantajdır.  Yaklaşık olarak 7 saat süren uçuş seferleri, neredeyse her gün düzenlenmektedir. Bu sayede kolay bir şekilde ülkeye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Senegal’de Nerede Kalınır?

Dakar, konaklama yapmak için oldukça ideal olan bir yerdir. Zaten çoğu turist de konaklamak için burasını seçmektedir. Ülke genelinde konaklama yapmak için en çok tercih edilen yerler otellerdir. Kişiler zevklerine ve bütçelerine göre uygun bir otel bulmakta çok zorluk yaşamazlar. Otelde kalmak istemeyenler için pansiyonlar da oldukça ideal yerler olmaktadır. Otel ve pansiyon dışında kamp yapmak, köy kulübelerinde konaklamak veya ekolojik otel gibi farklı alternatifleri tercih etmek mümkündür.

Senegal’de Gezilecek Yerler

Senegal; sayısız plaja, doğa rezervlere, parklara, çöle, otantik bir havaya ve harika sahillere sahip olan bir ülkedir. Ülke mutfağıyla, kültürüyle, tarihi ve doğal yapısıyla gezilip görülecek pek çok yer sunmaktadır. Ülkenin başkenti olan Dakar, gezilip görülecek yerler arasında yer alır. Şehirdeki en önemli mimari yapı olan Belediye Binası, Bağımsızlık Meydanı ve Başkan Sarayı başkentte görülecek yerler arasında bulunur. Ayrıca şehirde gezilip görülecek pek çok müzede vardır. Bunlardan başlıca olanları; Tarih Müzesi, Sanat Müzesi, Deniz Müzesi ve IFAN Afrika Sanatları Müzesi’dir. Buralarda oldukça nadir eserler ve koleksiyonlar bulunur. 1964 senesinde inşa edilen Büyük Cami binası da görülmelidir. Zaferler Katedrali, Dakar şehrinin La Republique Bulvarında bulunur. Burası Senegal’in en büyük kilisesidir ve 1936 senesinde inşa edilmiştir. Mimarisi hayli dikkat çekicidir. Ayrıca Kermel Marche, ülkedeki en büyük pazardır. Sömürge tasarımına sahip olan bir binada bulunur. Hatıra bir şeyler almak isteyenler burayı ziyaret edebilirler.

Retba Gölü, Senegal’in en önemli simgelerinden biridir. Bu gölün suyu çeşitli mineral ve tuz bakımından hayli zengindir. Bu göl içerisinde bulunan Duanliella Salina isimli yosun nedeniyle gölün rengi pembe olmaktadır. Gölün hemen yakınında yer alan kaplumbağa doğa parkı da görülmeye değerdir. Başkentten ulaşılabilen Goree Adası da ülkede gezilecek yerlerden biridir. Burası kolonyel döneme ait izler taşıyan harika bir yerdir. Özellikle köle ticareti yapılmış olan yerler insanları hayli etkilemektedir. Yıllar evvelinde köle ticareti yapılan bu yer şimdi ülkenin önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bunun en büyük amacı, köle ticareti dehşetinin vurgulanmasıdır. Bu yer kiliseleri, sokakları ve artık bir müze halini almış Köle Evi ile oldukça ünlüdür. Köleler Evi, köleler hakkında merak edilen her şeyi sunmaktadır. Ayrıca Afrika demek vahşi yaşam demektir. Fathala Rezerv Bölgesi ise doğal bir habitattır ve içerisinde pek çok yabani tür barındırır.

Niokolo Koba Parkı, ülkede görülecek yerlerden bir diğeridir. Park, Gambiya Nehri üzerinde geniş bir ormanlık alanda yer alır. 1954 senesinde milli park olarak ilan edilmiştir. Park içerisinde pek çok hayvan türü bulunmaktadır. Bu park, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir ve 2007 yılında da Tehlike Altında Olan Alanlar Listesi’nde yerini almıştır. Ülkede diğer ünlü olan bir park da Saloum Delta Milli Parkı olmaktadır. Park, 1976 senesinde hizmete açılmıştır ve park bünyesinde çok çeşitli 

hayvan ve bitki türleri bulunur. Büyük bir kısmı ormanlık alandan oluşan bu park, ülkede gezilip görülecek yerler arasındadır.  Djoudj Kuş Barınağı, dünyadaki sayılı barınaklardandır. Öyle ki insanların izledikleri pek çok belgesel bu bölgede çekilmektedir. Barınakta flamingolar ve pelikanlar başta olmak üzere dört yüz üstünde kuş türü bulunur. Barınak, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Afrika Rönesans Anıtı, görülecekler listesinde var olan bir yerdir. 49 metre yüksekliğinde olan bu anıt, dünya üzerinde bronzdan yapılan en büyük heykel olma özelliği taşımaktadır. Afrika Anısı Katedrali de görülecek önemli yerlerden biridir. Öyle ki bu mükemmel yapının her bir parçası başka bölgelerden gelmiştir. Mesela; kum taşlar Sudan’dan, tahta döşemeler Ougadougou’dan ve mermerler Tunus’tan getirilmiştir.

Senegal’de Yemek Kültürü

Senegal mutfağı, Fransız mutfağının hayli etkisinde kalmıştır. Genel olarak ülkedeki büyük şehirlerde Fas, Lübnan, Meksika ve Japonya yemeklerinin yer aldığı restoranlar bulunmaktadır. Senegal’deki yerli halk yemeklerini elleriyle yemektedir. Bu normal karşılanan bir durumdur. Ülkede en fazla tüketilen besinlerin başında kavrulmuş fıstıklar gelmektedir. Öyle ki kavrulmuş fıstık satanları her köşe başında görmek mümkün olmaktadır. Ülke mutfağı deniz ürünlerine dayalıdır. Nefis balıklar ve dev ıstakozlar denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Ülkede bunun dışında yer alan temel besin kaynaklarıysa; kuskus, mısır, yer fıstığı ve pirinçtir. Yemeklerde biber sosuyla hurma yağı da sıklıkla kullanılmaktadır.

Ülkenin önemli lezzetlerinden biri Diaggadır. Diagga, balık toplarından meydana gelen bir yemektir. Soslarla servis edilen lezzetli bir yiyecektir. Maafe isimli yemek de oldukça ünlüdür. Pilavın sütüne konan et, yer fıstığı sosuyla sunulmaktadır. Ülkede en fazla kullanılan soslardan biri Yassa isimli soğan sosudur. Sos, hangi yemek için kullanılacaksa ona göre isim alır.Thieboudienne isimli yemek de hayli ünlüdür. Bu yemek kızarmış balıktır ve sebzeyle soslar kullanılarak servis edilmektedir. Balık veya tavuk ızgara ile hazırlanan Yassa au poulet isimli yemek de Senegal’de sıklıkla tercih edilen bir yiyecektir.

Senegal’de Eğlence ve Festivaller

Senegal’e gidip de gece hayatını atlamak olmaz. Çünkü ülkede eğlenmek için pek çok mekân bulunmaktadır. Özellikle Dakar, gece hayatının oldukça aktif olduğu bir yerdir. Turistler eğlenmek için canlı müzik mekanlarını, barları ya da gece kulüplerini kolaylıkla bulabilir. Daha çok cuma-cumartesi akşamları gece hayatı aktif durumdadır. Club Thiossane ve Le Rubis kaliteli eğlencenin en bilindik isimleridir. Senegal, yılın farklı dönemlerinde düzenlenen festivalleriyle de oldukça eğlenceli bir ülkedir.

Senegal ‘de düzenlenen festivaller;

1.  Nisan

  • Bağımsızlık Günü (4 Nisan)

2.  Mayıs

  • Dak’Art Biennale / Pek çok sanatçının bir araya geldiği ve iki yılda bir düzenlenen festivaldir.
  • St. Louis Caz Festivali / Afrika’daki en büyük caz festivalidir.

3.  Aralık

  • Davul Çalma Gösterisi / Abene şehrindeki halk on gün devam eden davul çalma gösterisi yapar.
  • Festival International du Film de Quartier / Senegal’deki en büyük film festivalidir.

Senegal’de Alışveriş

Senegal’de alışveriş yapılacak pek çok yer vardır. Ancak gerçek anlamda alışveriş keyfini yaşamak isteyenler genelde açık pazarları tercih etmektedirler. Gezilen pazarlarda daha çok ahşap ve bakır ürünlere, biblolara, masklara, desenli kıyafetlere ve el yapımı olan takılara rastlanmaktadır. Bu ürünler oldukça popüler hediyelik eşyalardır. Ayrıca Senegal ‘de cam altı sanatı ve kumla yapılmış olan resimler de oldukça iyidir.

Başkentte var olan en ünlü alışveriş yeri, Sandaga Madness olmaktadır. Ayrıca Kermel Marche de ülkedeki en büyük pazardır. Harika bir yerde bulunur ve özellikle hediye almak isteyenlerin sık ziyaret ettiği bir yerdir. Tilene, Dakar’daki en otantik pazardır ve burada göz alıcı binlerce ürün bulunmaktadır. Ülke, deniz ürünleriyle hayli meşhurdur. Ayrıca pamuklu kumaşları da oldukça kalitelidir.

Senegal’de Bilmeniz Gerekenler

Senegal’ de halk yüzde doksan dört oranında Müslümanlardan oluşmaktadır. Yüzde beşlik kısımda Hristiyanlar varken yüzde birlik kısımda da yerli dinlere inanlar vardır. Ülkenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Ülkede doğal kaynaklar vardır ancak sınırlıdır. En büyük döviz kazancı turizmden olmaktadır. Ayrıca Senegal’ deki en önemli gelir kaynaklarından biri de balıkçılık olmaktadır. Tüm bunlarla birlikte Senegal için önemli olan bir diğer şeyse fosfattır. Çünkü Senegal, dünyadaki fosfat ihracatının yüzde üçünü sağlamaktadır. Bu da fosfatı önemli bir gelir kaynağı haline getirmektedir.

Senegal halkı oldukça misafirperver yapıdadır. Ülkelerine gelen turistlerden gurur duymaktadırlar. Sadece çok açık giyinen kadınları pek hoş karşılamazlar. Bu durum özellikle kırsal kesimlerde daha fazladır. Ülkedeki yasalarca cinsiyet ayrımı yapmak yasaktır. Normal halk düzeninde ise evin reisi konumunda olan kişi erkektir. Ülkedeki etnik köken oldukça çeşitlidir. Ülkede önemli olan konulardan biri selamlaşmaktır. Diğeri de aile bireyleridir. Karşılaşmalarda aile bireyleri mutlaka sorulmaktadır. Ülkeye gitmeden evvel sarıhumma aşısı yaptırmak gereklidir. Bu, zorunlu bir durumdur. Casamance Bölgesi, ülkede 25 yıl evvel kadar silahlı çatışmaların yaşandığı bir bölgedir. Günümüzde bu durum hayli azalmış olsa da o bölgeye ziyarette bulunacak olan kişilerin gündemi takip etmesinde fayda vardır. Senegal gezisi esnasında yerli halkın fotoğrafı çekilirken çok dikkatli olunmalıdır. Hatta mümkünse yerli halktan kimsenin fotoğrafı çekilmemelidir. Çünkü halkın bir kısmı(animist), fotoğraf çekildiğinde ruhların tutsak edildiğini düşünmektedir. Bu nedenle fotoğraf çekimini hoş karşılamamaktadır. 

Senegal’deki tatiller ve önemli günler;

1 Ocak Yeni Yıl / 20 Mart, Mart Ekinoksu / Paskalyadan Önceki Pazartesi / 4 Nisan Bağımsızlık Günü / 1 Mayıs İşçi Bayramı / Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü / 8 Mayıs Anneler Günü / 19 Haziran Babalar Günü / 20 Haziran, Haziran Gündönümü / Kurban Bayramı / Ramazan Bayramı / 22 Eylül, Eylül Ekinoksu / Tüm Azizler Günü / Mevlid Kandili / 21 Aralık, Aralık Gündönümü / 25 Aralık Noel’dir.

(Tarih belirtilmeyenlerin günleri, yıllara göre değişiklik gösterir.)