• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

SAİNT KİTTS (SAİNT CHRİSTOPER) VE NEVİS ADALARI

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu : 54.821

Yüzölçümü : 261 km²

Para Birimi : Doğu Karayip Doları

Resmi Dil : İngilizce

Telefon Kodu : +1

Saat Farkı : (GMT-4) 7 saat fark. Türkiye saati Saint Kitts ve Nevis saatinden 7 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Saint Kitts ve Nevis, Santo Domingo Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Kuzey Amerika

Vize Durumu : Vizesiz / 90 gün

Saint Kitts ve Nevis Adaları Hakkında

Saint Kitts ve Nevis Adaları, Amerika’daki en küçük bağımsız devletlerden biridir. Cristopher Colombus, adayı keşfetmiştir ve İngilizlerle Fransızların buraya göçü başlamıştır. Bu göçle birlikte adalarda yerleşim var olmuştur. Devlet, iki adadan meydana gelmektedir ve burası İngiltere’nin işgal etmesiyle birlikte bir sömürge ülkesi haline gelmiştir. 1983 senesinde ise bağımsızlığını elde etmiştir. Saint Kitts ve Nevis Adaları, doğallığı sevenler ve huzur bulmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir.

Saint Kitts ve Nevis Adaları, Karayipler ’deki Leeward Adaları’nda bulunur ve iki tane adadan meydana gelen federal bir ülke olma özelliği taşır. Saint Kitts ve Nevis, Leeward Adalarının bir parçası olmaktadır. Basseterre, ülkedeki en büyük ada olan Saint Kitts üzerinde bulunur ve ülkenin başkentidir. Ülkenin küçük adası da Nevis olmaktadır. Ülkede var olan nüfusun oldukça büyük bir kısmı da başkentte yaşamaktadır. Saint Kitts ve Nevis Adaları’ndaki resmi dil İngilizcedir.

Saint Kitts ’in doğu kıyıları Atlantik Okyanusu’na, batı kıyılarıysa Karayip Denizi’ne bakmaktadır. Saint Kitts Adası, komşusu olan Nevis Adası ile tek bir ülkeyi oluşturmaktadır.  Ülke, diğer Karayip ülkelerine nazaran daha iyi durumdadır. Temizliği, coğrafyası, ulaşımdaki ilerlemesi ve modern yapısıyla biraz daha farklı yapıda bir ülkedir. Tüm Karayip ülkelerinde var olan tayfunlar bu ülkede de mevcuttur. Öyle ki ülke geçmişinde yaşanan George Kasırgası oldukça büyük sorunlara sebep olmuştur. Ülke, 300 kişilik bir orduya sahip durumdadır ve ülkenin komşularıyla herhangi bir sorunu bulunmamaktadır.  Öyle ki zaten ülkenin sahip olduğu güvenlik gücü de daha çok narkotik suçlarla ilgilenmektedir.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda Şehir içi Ulaşım

Saint Kitts ve Nevis Adaları, oldukça küçük olan bir ülkedir. Bu nedenle ülkede ulaşım sorun haline gelmez. Şehir içi ulaşımlarda sıklıkla tercih edilen araçlardan biri taksilerdir. Bunun yanı sıra ülkeye giden pek çok turist zaten tur programlarıyla seyahat etmektedir. Bu da ulaşımla ilgili herhangi bir sorun olmayacağı anlamına gelmektedir. Adalar arası ulaşımda da deniz yolu rahatlıkla kullanılabilir. Zaten adalar arasındaki mesafe çok azdır.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’na Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Saint Kitts ve Nevis, tropikal iklime sahip olan bir ülkedir. Yani bu ülkeye yılın her zamanı gidilebilmektedir. Sene boyunca ülkedeki hava sıcaklıkları çok fazla değişmez. Ortalama olarak 25-28 derece arasında seyreder. Bu da ülkeyi gezmek için her daim uygun bir sıcaklık olduğu anlamı taşımaktadır. Ülkede yağışlar ise daha çok eylül ve kasım aylarında ortaya çıkmaktadır.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’na giriş başkentteki havaalanından olmaktadır. Türkiye ile Saint Kitts ve Nevis arasında direkt uçuş yoktur. Bu nedenle ülkeye gitmek için aktarmalı uçuşlar tercih edilmelidir. Öyle ki ülkeye ulaşmak için iki hatta üç aktarma yapılabilir. Öncelikle Londra, Paris, Münih gibi büyük Avrupa şehirlerine gidilebilir. Oradan Saint Martin, Antigua ya da Miami’ye ulaşılabilir. Oradan da son durak olan ülkeye geçiş sağlanabilir. Ülkeye ulaşım yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir. Ayrıca aktarma seçenekleri dışında Atlanta, Miami, New York ve Londra’dan Saint Kitts ve Nevis için direkt uçuş seferleri de yapılmaktadır. Kişiler kendilerine göre en uygun olan seçeneği tercih ederler.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda Nerede Kalınır?

Ülkede konaklama yapmak için başkent tercih edilebilir. Buradaki konaklama fiyatları çok yüksek değildir. Kişiler konaklama yapmak için otellerden faydalanabildikleri gibi konuk evlerinden veya pansiyonlardan da faydalanabilirler. Genel olarak ülkenin tamamı düşünüldüğünde konaklama mekanlarının iyi bir hizmet sundukları söylenebilir. Kişiler turlarla ülkeye giderlerse zaten konaklama kısmıyla ilgili tüm verilere sahip olacaklardır. Bireysel olarak gideceklerse, gidecekleri yere ve bütçelerine göre en uygun olan yeri tercih edebilirler.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda Gezilecek Yerler

Saint Kitts ve Nevis Adaları, doğal güzellikleriyle oldukça ünlü olan bir ülkedir. Ülke oldukça küçük bir yapıdadır. Bu nedenle ne kadar çok yeri gezilip görülürse o kadar iyi olur. Ayrıca iki ada arasındaki mesafe yaklaşık olarak üç kilometre kadardır. Bu nedenle adalar arası geçiş de oldukça kolaydır. Ülkede deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfi sonuna dek yaşanabilir. Bununla birlikte ülkede tarih ve kültür alanında da görmeniz gereken yerler mevcuttur. Charlestown, Nevis Adası’nda yer alır ve burası mükemmel plajlar eşliğinde sakin bir tatil isteyenlerin sıklıkla gittiği bir adrestir. Ayrıca bu bölgede ziyaret edilebilecek müzeler, önemli yapılar ve tarihi yerler de bulunur.

Basseterre, ülkenin başkentidir. Başkentte harika bir tatil geçirmekle beraber ülkenin tarihi yönü de keşfedilebilir. National Museum yani Ulusal Müze, başkentte gezilecek yerler arasında bulunur. Ülkenin tarihsel ve kültürel mirasına burada ulaşılabilir. Mimari ve tarihi bakımdan gezilmesi gereken bir diğer yerse Immaculate Conception Co-Cathedral Catholic Church olmaktadır. Bu katedralin tarihi kadar mimarisi de görenleri oldukça etkilemektedir. Cockleshell Beach, harika bir plaja sahiptir ve deniz, kum, güneş üçlüsünün hakkını tam manasıyla vermektedir. Burada mavinin her tonuna rastlamak mümkündür. Ayrıca bu plajda dalışlar da yapılabilmektedir.

Berkeley Anıtı, başkentte gezilecek yerlerden bir diğeridir. Bu anıt, 1880 senesinde yapılmıştır ve anıtın dört adet saati bulunmaktadır. Bu dört saat, dört ayrı sokağa bakmaktadır. Clay Villa Plantation House & Gardens, özellikle başkentteki tur gezilerinde uğranılan popüler noktalardan biridir. Bu ev ve bahçede hem harika bilgiler öğrenmek hem de oldukça keyifli vakit geçirmek mümkündür. Başkentin en güzel yerlerinden biri de Independence Square yani Bağımsızlık Meydanıdır. Bu alan çeşmelerle, ağaçlarla ve küçük çalılarla süslenmiştir. Ayrıca meydanlar bir ülkenin kültürüyle kaynaşmak için her daim ideal yerler olmuşlardır. Christopher Heritage Society yani Aziz Christoper Mirası Derneği de başkentte uğranabilecek yerler arasında bulunur. Burada bir fotoğraf sergisi bulunur. Bu sergi gezilebilir ve ülke mirası hakkında fikir sahibi olunabilir.

Hemen hemen her ülkeyi tepeden izlemek insanlara huzur verir. Brimstone Hill Kalesi Milli Parkı da ülkeye tepeden bakmak isteyenlerin sıklıkla gittiği bir adrestir. Burada bir kale bulunur ve bu kale İngiliz askeri mühendislerce tasarlanmıştır. Kale, 1690 senesinde Afrikalı köleler tarafından yapılmaya başlanmıştır. 1970 senesinde tamamlanmış olan bu kale ve tepenin harika manzarası mutlaka görülmelidir. Saint Kitts ve Nevis Adaları; genel olarak deniz, kum, güneş tatili sevenler için idealdir. Bununla birlikte ülkede yapılan festivallere denk gelinmesi de büyük şans olur. Bu sayede hem ülke kültürü yakından tanınabilir hem de keyifli zamanlar geçirilebilir. Özellikle ülkede yapılan müzik festivalleri görülmeye değerdir. Coneree Beach, denizin tadını keyifle çıkarabileceğiniz alanlardan bir tanesidir. Sandy Point Town da deniz keyfi yaşamak isteyenler için harika bir bölgedir. Ülke genel olarak kültür turizmine çok hitap etmez. Ancak geçmiş dönemlerden kalan kiliseler mutlaka ziyaret edilmelidir.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda Yemek Kültürü

Batı Hindistan’ın daha fazla etkisinde kalan Saint Kitts ve Nevis mutfağı, yemek yaparken genelde kendi bölgelerinde yetişen malzemeleri kullanır. Ancak kimi zaman farklı gelenekler de ülke mutfağında kendine yer açabilir. Mesela bir Afrika geleneği olan ‘’sulu oğlak yahnisi’’ isimli yemek çok fazla tüketilen yemeklerdendir. Ülke halkı yaptıkları ana yemeklerde tuzlu balık, tavuk ve çeşitli sebzeleri kullanmayı da sevmektedir. Ayrıca ülkede var olan yerel meyveler, genelde öğün olarak tüketilmektedir.

Ülke mutfağı Batı Hindistan’dan etkilenmiş olsa da Avrupa, Amerika ve Karayip mutfaklarını da içinde barındırmaktadır. Ülkede deniz ürünlerini tüketmek yaygındır. Ülke ekonomisi genel olarak tarıma dayalıdır. Bu da ülkede farklı meyvelerin yetişmesi demektir. Ayrıca ülke mutfağı baharatı çok sevmektedir ve neredeyse her yemekte kullanmaktadır.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda Eğlence ve Festivaller

Saint Kitts ve Nevis, pek çok ada ülkesinde olduğu gibi eğlenmeyi bilen insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Öyle ki ülkede vazgeçilmeyen iki şey müzik ve danstır. Gündüzleri harika bir doğa keşfedilirken akşamları da müzikle dansın tadı çıkarılabilir. Ülke genelinde, şehirlerde gece için mekanlar vardır. Ancak bu mekanların en iyileri başkentte bulunur. Tüm bunlarla birlikte genel olarak yaz aylarında yapılan festivallerle de gündüzleri de bir şenlik havasında hissetmek mümkündür.

Saint Kitts ve Nevis’te düzenlenen festivaller;

1.  Aralık- Ocak

  • Saint Kitts Karnavalı

2.  Mart

  • St. Kitts Savaşı Canlandırması (28 Mart)

3.  Haziran

  • Saint Kitts Müzik Festivali
  • Culturama

Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda Alışveriş

Batik ürünler, ülkeden alınabilecek en güzel hediyelerdir. Ayrıca ülkenin başkenti denildiğinde akla mücevherler gelmektedir. Şehirdeki dükkanlar ziyaret edilebilir ve en beğenilen satın alınabilir. Ayrıca yerel halkın yaptıkları ürünler de oldukça önemlidir. Kurutulmuş Hindistan cevizi kabuğu ile yapılan 

ürünler oldukça ilginç yapıdadır. Ahşap ürünler de güzel hediye seçenekleri olur. Başkentteki mağazalar, alışveriş için daha sık ziyaret edilen yerlerdir.

Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda Bilmeniz Gerekenler

Ülke nüfusundaki çoğunluk Hristiyan dinini benimsemektedir. Ülke ekonomisi de tarım, turizm ve hafif sanayi temeline dayanmaktadır. Şeker üretimi 1940’lı senelerde oldukça iyi bir şekilde yapılmıştır. Sonralarıysa bu üretimde düşüş yaşanmıştır. Ancak turizm alanı durmadan ilerleyen bir alandır. Ülkedeki insanların çoğu şehirlerde yaşamaktadırlar. Ülkede verilen sağlık hizmetleri iyi durumdadır. Öyle ki ülkede görev yapan doktorların çoğu İngiltere ve Kanada eğitimi almışlardır. Ülkedeki önemli sporlardan biri krikettir. Bunun başlıca nedeniyse, ülkenin bir zamanlar İngiliz sömürgesi olmasıdır.

Saint Kitts ve Nevis’teki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / Karnaval / Kutsal Cuma / Paskalya / 1 Mayıs İşçi Bayramı / Hamsin Yortusu / 7 Ağustos Kurtuluş Günü / 16 Eylül Ulusal Kahramanlar Günü / 25-26 Aralık Noel’dir.

Tarihi olmayan tatillerin günleri senelere göre değişiklik gösterir.