• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 31,77 milyon

Yüzölçümü : 1.285.000 km²

Para Birimi : Nuevo Sol

Resmi Dil : Aymaraca, İspanyolca

Telefon Kodu : +51

Saat Farkı : (GMT-5) 8 saat fark. Türkiye saati Peru saatinden 8 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Lima Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Güney Amerika

Vize Durumu : Vizesiz / 90 gün

Peru Hakkında

Güney Amerika’da yer alan Peru’nun sınırları kuzeyde Kolombiya ve Ekvador, doğu tarafta Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güney tarafta Şili, batı tarafta ise Büyük Okyanus şeklindedir. Ülkede 26 özerk yapıda olan bölge bulunur. Lima, ülkenin başkentidir. Trujillo, Arequipa, Callao, Iquitos ve Chiclayo şehirleriyse ülkede yer alan büyük şehirlerdir. Ülkede konuşulan resmi diller, İspanyolca, Keçuva, Aymaraca ve ülkedeki yerlilerin kullanmış oldukları yerli dillerdir. (1993 Anayasası) İspanyolca, yönetimde, eğitimde ve ticarette kullanılmaktadır. Keçuva ise en fazla kullanılan ikinci dildir. Bu iki dilden sonraysa nüfusun yüzde ikiye yakın bir kesiminin kullandığı Aymaraca gelir.

İnka Krallığı, on üçüncü yüzyılda kurulan ve Kolomb öncesinde Amerika’daki en büyük imparatorluk olan bir krallıktır. İnka Krallığı Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya, Arjantin ve Şili’yi kapsamaktadır. Cusco şehri, Peru’da bulunmaktadır ve İnka Krallığı’nda baş şehir olmuştur. İnka Krallığı’nın son bulması 1532 senesinde İspanya Krallığı fethiyle olmuştur. Bu zamandan sonraysa Peru 1821 yılına dek İspanya’nın valiliği olmuştur. Bu tarihten sonraysa Peru, bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığı ilan etmek Simon Bolivar ve Jose de San Martin öncülüğünde mümkün olmuştur.

Peru’da Şehir içi Ulaşım

Peru’da ulaşım genel olarak sıkıntı oluşturmayacak şekildedir. Kullanılan ulaşım araçları, Peru’da bulunulan bölgeye göre değişmektedir. Öyle ki kimi şehirlerde popüler olan araç otobüsken kimi şehirdeyse bisiklettir. Ülkede ulaşım alanında en rahat edilen yer başkent Lima’dır. Peru’da genel olarak en fazla kullanılan araçlar otobüslerdir. Ülkenin kimi şehrindeyse ulaşımda en çok kullanılan araç bisiklettir. Bazı şehirlerdeyse en çok metro ve metrobüs kullanılır. Fakat otobüs dışında kullanılana araçların güzergahları çok yaygın alanları kapsamaz. Bunlar dışında taksiler de sıklıkla tercih edilen araçlardır. Ayrıca taksi ücretlerinin çok yüksek olmaması da turistler için bir avantajdır. Fakat taksilerde dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Taksilerde taksimetre bulunmaz. Bu nedenle taksiyle gidilecek olan yere göre fiyatta anlaşmaya varmak ve pazarlık yapmak oldukça fayda sağlayacaktır.  

Peru’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Peru’ya ne zaman gidileceği aslında Peru’daki bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Yani Peru’da hangi bölgeye gidileceğine karar verilmesi uygun mevsimin seçilmesi için önemlidir. Ülkenin başkenti yaz mevsiminde yağışlı ve nemli bir iklime sahip olmaktadır. Ülkede hava sıcaklığı sürekli değişebilen yapıdadır. Ülke geneli düşünüldüğünde en yağışlı olan zaman nisan ayında olur.

Türkiye’den Peru’ya gitmek isteyenler aktarmalı uçuşu tercih etmek zorundadırlar. Çünkü ülkeye direkt uçuş yoktur. Başkent Lima’ya ulaşmak için en az bir aktarma yapmak gerekir. Ülkeye yapılan uçuşun süresi, mevcut olan aktarmaya göre değişiklik göstermektedir. Aktarmaların durumuna göre 15-30 saat arasında bir uçuş süresi olmaktadır. Peru’ya Amazon Nehri kullanılarak da gidilebilir. Kolombiya ve Brezilya’dan Amazon Nehri kullanılır ve Brezilya’dan gerçekleşen bir yolculuk ortalama 10 saat sürer.

Peru’da Nerede Kalınır?

Peru’da konaklama yapmak için tercih edilebilecek pek çok alternatif bulunur. Ülkede hosteller, düşük bütçeli oteller, orta bütçeli oteller ve lüks oteller mevcuttur. Hostelleri genelde sırt çantalı gezginler tercih etmektedir. Hosteller oldukça düşük bütçeli yerlerdir ve buralarda insanlarla kaynaşmak çok daha kolaydır. Ülke genelindeki otellerin fiyatları da oldukça uygundur. Uygun fiyat olmasına rağmen verilen hizmet oldukça iyidir.

Peru’da Gezilecek Yerler

Peru’da gezilip görülecek çok fazla yer vardır. Bu harika yerleri görmek oldukça güzel bir deneyim olur. Cuzco kentinde yer alan Machu Pichu, ülkeye gitmek için tek başına bir sebep olabilecek niteliktedir. Çünkü burası dünyadaki yedi harikadan bir tanesidir. Ülkenin başkenti Lima, kralların şehir diye bilinir. Peru’da harika manzaralar, yağmur ormanları, İnka’ların kültür mirasları, Nazca şekilleri, And Dağları’nın muazzam güzelliği ve daha pek çok farklı deneyim ziyaretçileri beklemektedir. Peru denildiğinde akla ilk gelen yer Machu Pichu ’dir. Öyle ki burası için gezginlerin hac mekânı denilebilir. Dünyadaki yeni yedi harikadan biri olan Machu Pichu, gizemli bir İnka kentidir. Bu antik kent, And Dağları’nda yer alır ve bir sürü turistin akınına uğrar. Bu kent bir mühendislik harikasıdır ve yapılan evlerle tarım alanları muazzamdır. Beton olmadan yerleştirilmiş tonlarca ağırlığındaki taşlar görenleri şaşırtmaktadır.

Ülkede görülecek yerlerden biri de Trujillo kenti olmaktadır. Bu kente sadece Chan Chan için bile gidilebilir. Chan Chan, dünyada var olan en büyük yapıdaki kerpiçten şehirdir. Bu şehir arkeolojik açıdan da tarihi açıdan da oldukça önemlidir. Chan Chan, 1300’lü yıllarda kurulmuştur. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehir mutlaka gezilip görülmelidir. Trujillo ’da gezilecek diğer önemli noktalarsa Moche Müzesi, Trujillo Katedrali ve Plaza de Armas olmaktadır. Peru’da çöl deneyimi yaşamak da mümkündür. Bu deneyim için en ideal yer Huacachina olmaktadır. Huacachina, ICA Bölgesinde var olan bir köydür. Bu ilginç köy çöl ortasında hem de bir göl etrafında yer alır. Bu özelliğiyle ülkedeki en turistik yerlerden biridir. Kum sporu seven kişiler burayı sıklıkla ziyaret etmektedir. Burası için çöl ortasında vaha denilebilir. San Blas Bölgesi de gezilip görülmeye değerdir. Bu bölge kolonyel dönemden kalmış olan evlerle ünlüdür.

Sörf yapmaktan hoşlananlar için en ideal adreslerden biri Mancora, Ekvador sınırına yakın bir noktada bulunur. Bu sahil kasabası sörf meraklıları için harika bir yerdir. Ülkenin Chiclayo şehri, Museo de Tumpas Reales de Sipan bölgesiyle ünlüdür. Bu bölgede 1989 yılında bulunan mezarlar yer almaktadır. Chiclayo şehrinde görülecek olan diğer yerlerse; Santa Maria Kilisesi, San Antonio Kilisesi, Plaza de Armas, Marcedo Modelo, eski Sican kültür başkenti olan Tucume ve Moche mumyasından 

ilki olan Lord of Sipan’a ait görülebilecek olan Lord of Sipan Mezarlığı’dır. Titicaca Gölü kıyısında kurulmuş olan Puno, bir göl şehridir. Burada yüzen köy yaşamlarına tanıklık edilmektedir. Buradaki Uro Kabilesi, savaştan kaçış yapmak için göl üstünde adacıklar yapmışlardır. Ancak göl üstünde başlayan bu yaşam durmadan devam etmiştir ve bölgede 41 adet adacık meydana gelmiştir. Yerel giysileri içinde ziyaretçileri karşılayan Urolar ve göl üstündeki yaşam büyüleyicidir.

Gezilip görülecek yerlerden bahsedip de ülkenin başkentinden bahsetmemek olmaz. Ülkedeki en yoğun nüfus başkentte yer alır. Centro Historica de Lima, başkentteki tarihi şehirdir ve mutlaka görülmelidir. Eski uygarlıklara dair eşyaların olduğu Museo Larco, harika su gösterilerinin var olduğu Circuito Magico Del Agua, İnka’ların öncesinde var olan medeniyetlerin izlerinin sürüldüğü yer olan Huaca Pucllana ve Kolonyel dönem eserlerinden biri olan Lima Katedrali görülecek başlıca yerler arasındadır. İnka Krallığının başkenti olan Cusco kenti de gezilip görülecek yerler arasındadır. Şehirde muhteşem bir kültür ziyaretçileri beklemektedir. Burada İnkalardan kalma meydanlar, harika bir kültür ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Öyle ki taşıdığı anlamla belki de Peru’nun en güzel şehridir. Plaza de Armas, şehrin kalbidir. Burası şehrin tam merkezidir ve etrafında pek çok tarihi yapı bulunur. İnka Kralına ait bir anıt meydanın tam ortasındadır. Coricancha Güneş Tapınağı ise bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Güneş Tanrısı olan İnti için, İnka İmparatorluğu zamanında yapılmıştır.

Gökkuşağı Tepesi ziyaret edilecek güzelliklerdendir. Buraya genelde turlar aracılığı ile gidilir. Dağdan yukarıya doğru tırmanmak ve muhteşem bir manzarayla karşılaşmak keyifli bir deneyim olur. Buraya çıkabilmek için köylülerden at kiralamak da heyecanlı bir seçenek olabilir. İnka Kalesi’nin kalıntılarının olduğu yer olan Sacsayhuaman da Peru gezisinde ziyaret edilmelidir. Bölge şu an harabe bir yapıdadır. Savunma merkezi olan bu yer turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Gerçek Felipe Kalesi ise Peru’da yer alan bir diğer savunma kalesidir. 1747- 1774 yılları arasında inşa edilen kale oldukça önemli bir yapıdır. Ayrıca ülkede yaban hayatla ilgilenenler için de en ideal yer Ampay National Sanctuary olmaktadır. 36.35 kilometrelik bir alanda kurulu olan bu yer yaban hayatının yeridir. Doğa severler, 1987 yılından bu yana koruma altında olan bu bölgeyi mutlaka ziyaret ederler.

Ülkede görülecek yerlerden biri de Iquitos Kasabasıdır. Peru’nun amazonlarında yer alan kasaba tam manasıyla doğanın kendisidir. Burada Kelebek Çiftliği bulunur. Amazon’a özgü hayvanlar ve pek çok kelebek bu çiftlikte görülebilmektedir. Amazon Hayvan Kurtarma Merkezi de bu kasabada yer alır. Bu merkezde hayvanlar rehabilite edilirler ve doğaya salınırlar. Ülkede adından oldukça sık söz ettiren bir başka yer ise Nazca’dır. Burası, sırrın hala çözülemediği geometrik şekillerin olduğu bölgedir. İki bin yıl öncesinde yapıldığı düşünülen şekiller, uzunluk olarak kilometreleri bulabilecek kadar devasıdır. Pek çok teori şekillerin yapılma amacının din olduğunu söylese de sır tam olarak çözülmüş değildir. 

Peru’da Yemek Kültürü

Peru’nun mutfağı dillere destan olan bir mutfaktır. Ülkenin turistik özelliklerinden bahsederken, ülkenin mutfağı da daima bu özellikler arasında yer alır. Peru mutfağındaki çeşitlilik hayli çoktur. Çünkü ülke mutfağı; Afrika, Asya, Avrupa mutfaklarından, İspanyol ve Kızılderili geleneklerinden, diğer etnik grupların kültürlerinden hayli etkilenmiştir. Pirinç, ülkedeki temel gıdadır ve bu yönüyle de pek çok yemekte kullanılmaktadır. Ayrıca Peru’da et de geleneksel bir yemek sayılır. Öyle ki Anticucho isimli yemek sığır kalbidir ve ızgara usulü yapılır. Yol kenarında var olan büfelerde dahi bu yiyecek mevcuttur. Ülkedeki en ünlü et yemekleriyse; ördekli pilav, tavuklu pilav, soslu tavuk eti, etle doldurulmuş papya biberi ve kızartılarak yapılan sığır dilimleridir.

Ülkenin deniz kıyısı taraflarında balık da tutulur. Taze çiğ balıktan hazırlanan ceviche en meşhur olanlardandır. Ülkede en çok tüketilen besinlerden biri de patatestir. Paap a la huancaina isimli patates dilimleri, kuru patatesle yapılan et güveci Carapulcra ve patates püresi olan Papa rellana 

oldukça meşhur yemeklerdir. Peru’nun yemekleri genel olarak baharatlı ve ağırdır. Peru’da yerel üretim olan biralar bulunur. En meşhur olanlar Crista ve Cusquena olanlardır. Inca isimli kola ve organik kahve de denenmesi gereken tatlardandır. Yemek yerken su konusunda dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü çeşme suları hastalık kapılmasına neden olabilir.

Peru’da Eğlence ve Festivaller

Sokak sanatçıları Peru ülkesinde oldukça aktiftirler. Pek çok meydanda her an bir eğlence gerçekleşebilir. Pasifik Okyanusu’na bakarken canlı müzik dinlemek ve bir şeyler içmek de harika olur. Ayrıca ülkedeki gece hayatı da oldukça aktiftir. Özetle Peru hem gündüzü hem de gecesiyle dolu doludur.

Peru’da düzenlenen festivaller;

1.  Şubat- Mart- Nisan

  • Karnaval / Haftalar boyu su savaşları yapılır ve oldukça eğlenceli bir festivaldir.
  • Fiesta de la Vendimia / Geleneksel meyve şölenleriyle ünlü, eğlence dolu bir festivaldir.
  • Semana Santa / Ülkedeki en dindar festivallerdendir.

2.  Haziran

  • Fiesta del Inti Raymi / İnka ritüelleri en iyi şekilde bu festivalde gözlemlenir.

3.  Kasım

  • Puno Haftası / İspanya keşfinin kutlanmasıdır.

Peru’da Alışveriş                                                                 

Ülkeden dönerken alınabilecek pek çok güzel ürün vardır. Bunların başında el ürünleri gelir. Ayrıca emek dolu olan bu ürünlerin fiyatları da çok yüksek değildir. Duvar halıları, tekstil ürünler, ahşap oyma ürünler, taş oyma ürünler, pan flütler ve deri davullar alınabilecek hediyeliklerin başında gelen ürünlerdir. Peru’nun yerel içkileri de oldukça ünlüdür. Inca Cola ya da Pisco içecekleri, Peru dönüşünde meraklıları için ilginç bir hediye olabilir.

Peru’da alışveriş yapmak isteyenleri dünya markalarının bulunduğu dükkanlar ve büyük alışveriş merkezleri beklemektedir. Jockey Plaza, bu merkezlerin en büyük olanıdır ve Prado Meydanı’nda bulunur. Ayrıca bölgesel pazarlar da oldukça ilgi çekicidir. Feria Artesanal Pazar’ı, San Miguel bölgesinde bulunur ve bu pazar İnka kültürü el işleriyle meşhurdur. Mirofles Pazar’ı, Kennedy Parkı’nda kurulur ve burası yerel ürünlerle üne kavuşmuştur. Larco Mar ile Ripley Mağazaları ise ülkede oldukça üne sahip olan alışveriş yerleridir. Ayrıca buraların deniz manzarası da görülmeye değerdir.

Peru’da Bilmeniz Gerekenler

Peru, oldukça farklılık ve çeşitliliği bir arada bulunduran bir ülkedir. Öyle ki ülkenin İnka İmparatorluğu mirası, Kolombiya öncesinden kalan arkeolojik eserleri, sömürge dönemi mimarisi, doğal kaynak ve güzellikleriyle birlikte eşsiz bir mutfağı vardır. Ayrıca ülkede vahşi yaşam alanları da 

mevcuttur. Tüm bunların yanı sıra farklı gelenekler ve oldukça eğlenceli festivallerle de Peru adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Peru, milliyetçi bir yapıya sahiptir. Ayrıca ülkeye seyahat etmenin birtakım şartları vardır. Ülkenin medikal anlamdaki geçmişi çok fazla bilinmediğinden Peru’da gidilecek olan yerlere göre yaptırılması gereken aşılar bulunur. Ülke halkında yüzde seksen bir oranında Katolik, yüzde on iki oranında Evangelical Protestanı bulunur. Geri kalan kesimse pek çok farklı dini gruptan meydana gelir. Ülke üst orta gelirli diye tabir edilen bir ekonomiye sahiptir. Dünyada en büyük otuz dokuzuncu ekonomi olan Peru, zengin yer altı kaynaklarının da sahibidir. Ülkede aynı zamanda balıkçılık, tarım ve hayvancılık da yaygındır. Ama bu durum bölgelere göre değişiklik gösterir. Tüm bunlarla birlikte Peru, ekolojik turizm açısından da oldukça elverişli bir ülkedir.

Ülke halkı genel olarak arkadaş canlısı bir yapıdadır. Ayrıca ülkede var olan turist polisleri de oldukça başarılı bir durumdur. Bu polisler beyaz tişört giymektedirler ve iyi seviyedeki İngilizceleri ile herhangi bir problemde turistlere yardımcı olmaktadırlar. Ülkede küçük bölgelerde kredi kartı kabul edilmeyebilir. Bu nedenle ne olur ne olmaz diyerek yeterli miktarda nakit bulundurmakta fayda vardır. Alışveriş için pazarlık etmek ülkede oldukça yaygın olan bir durumdur. Ülke içinde gezilirken izin almadan fotoğraf çekmemek önemlidir. ‘’İndios’’ ya da ‘’indio’’ kelimeleri yerlilerin için hakaret niteliğindedir. O nedenle bu kelimeleri kullanmamak da fayda vardır.

 Peru’daki önemli günler ve tatiller;

Şubat- Mart Her Pazar Karnaval / 6 Ocak Üç Bilge Adam Günü(The Three Wise Man Day) / 24 Mart Kutsal Perşembe / 25 Mart Tanrı’nın Cuması/ 24-25-26-27 Mart Paskalya Bayramı / 1 Mayıs İşçi Bayramı / 7 Haziran Bayrak Günü / 24 Haziran Çiftçiler Günü / 24 Haziran Güneş Festivali(Inti Raymi Günü) / 29-30 Haziran Aziz Peter and Aziz Paul Günü / 28-39 Temmuz Ulusal Bağımsızlık Günü / 15 Ağustos Virgen de la Asuncion(Maria Miraci) / 30 Ağustos Santa Rosa de Lima / 24 Eylül Donanma Günü / 8 Ekim Angamos Savaşı’nın Yıldönümü / 1 Aralık Tüm Azizler Günü / 2 Aralık Tüm Ruhlar Günü / 8 Aralık Meryem Ana Günü / 24 Aralık Noel Arifesi / 25-26 Aralık Noel / 31 Aralık Aziz Silvestre Günü’dür.