• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 21.503 

Yüzölçümü : 459 km²

Para Birimi : Amerikan Doları

Resmi Dil : İngilizce, Palau Dili

Telefon Kodu : +680

Saat Farkı : (GMT+9) 6 saat fark. Türkiye saati Palau saatinden 6 saat geridir.

Konsolosluk Bilgileri : Tokyo Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Okyanusya

Vize Durumu : Kapıda Vize / 30 gün İki adet vesikalık bulundurmakta fayda vardır.

Palau Hakkında

Palau, Pasifik Okyanusu’ndadır. Okyanusun batı tarafında bulunan 250 adadan meydana gelir. Okyanusya kıtasında bulunan Palau, Papua Yeni Gine’nin kuzey tarafındadır. Yönetim şekli cumhuriyet olan ülkenin başkenti Ngerulmud şehridir. Ülkedeki en kalabalık ada ise Koror ’dur. Ülkenin resmi dilleriyse Palau Dili, İngilizce ve Japonca dilleridir. Tropikal bir iklime sahip olan Palau, her daim güneşli günler görmektedir. Bu yönüyle her mevsim ziyaret için uygundur. Ülkede büyük bir kesimi Hristiyanlar oluşturmaktadır. Eşsiz adalarıyla ve harika bir doğayla Palau ziyaretçilerini beklemektedir.

Filipinliler bundan 3000 yıl öncesinde bölgeye göç etmişlerdir ve ülkedeki ilk yerleşim bu şekilde başlamıştır. On sekizinci yüzyıla gelindiğinde ise bölgeye Avrupalılar gelmişlerdir. İlk zamanlar İspanya’nın sömürgesi olan ülke sonrasında Almanya’ya satılmıştır. Dünya Savaşları boyunca ise Japonların ve Amerikanların himayesinde olmuştur. 1994 yılına gelindiğindeyse ülke, Amerika ile anlaşmalı şekilde bağımsızlığına kavuşmuştur.

Palau’da Şehir içi Ulaşım

Palau Uluslararası Havaalanı, ülkeye ulaşım için kullanılan yerdir. Ülke genelindeki şehir içi ulaşımdaysa demir yolu bulunmaz ve kara yollarının çoğu asfalt değildir. Şehir içi ulaşımda en fazla tercih edilen araçlar taksilerdir. Otobüsle ulaşım ise sadece tek bir adaya olur. O ada Koror ‘dur. Ülkede bir adadan diğer bir adaya gidilmek istenildiğinde tekneler kullanılır. Tekne kullanımı dışında yerel uçuşlar yapılarak da adalara ulaşım sağlanabilir.

Palau’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Tropikal iklimin yaşandığı ülkede hava şartları genel olarak hep uygundur. Çünkü ülkede yıl boyunca sıcaklık mevcuttur ve güneş her daim kendisini göstermektedir. Bundan dolayı Palau’ya yılın her 

dönemi gidilebilir. Ancak yaz mevsimi turistik açıdan düşünüldüğünde çok daha sık tercih edilen bir dönemdir.

Palau’ya Türkiye’den direkt olarak uçuş bulunmaz. Bu nedenle aktarma yapmak gereklidir. Yeni Zelanda üzerinden aktarma yapmak ideal seçeneklerden biridir. Ülkede yer alan Koror kentine ortalama olarak 16 saat süreyle ulaşılabilir. Bu süre içerisinde aktarma süresi de mevcuttur.

Palau’da Nerede Kalınır?

Koror, ülkede konaklama yapılacak en ideal yerlerden biridir. Koror’daki konaklama fiyatları aslında kalınan yere göre ve alınan hizmete göre değişiklik göstermektedir. Otelin sahip olduğu manzara da fiyatta oldukça etkilidir. Tercih edilebilecek konaklama mekanları arasında Penthouse Hotel, By the Sea West Plaza ve West Plaza Desekel bulunur.

Palau’da Gezilecek Yerler

Ülke tarihi yerleri ve doğal güzellikleriyle oldukça ünlüdür. Palau’da gezilecek yerlerden biri Milky Way ’dir. Tertemiz sularda yüzmek ve sakin bir vakit geçirmek isteyenler için idealdir. Sularının güzelliği ve ortamın güzelliğiyle adeta cennetten bir köşedir. Kayangel Adası, ülkede görülecek bir diğer noktadır. Burası turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir yerdir. Uçsuz bucaksız ve bembeyaz kumsalıyla muhteşem bir yerdir. Yüzmekten ve doğadan hoşlananlar için bir diğer adres ise Long Beach olmaktadır. Palau; kumsalların, mavinin ve güneşin ev sahibidir.

Jelliyfish Gölü (Deniz Anası Gölü), ülkede görülmesi gereken güzelliklerden biridir. Bu göl güzel olması kadar değişik bir yapıya da sahiptir. Burada yüzmek ve aynı zamanda su altı dünyasındaki harikaları keşfetmek muhteşem bir deneyim olur. Deniz Anası Gölü, dünya çapında üne sahip olmuş bir göldür. Çünkü deniz analarına bu kadar yakın olarak yüzmek belki de tek defa yaşanabilecek bir deneyim olacaktır. Southern Adası Kayalıkları da görülecek yerlerden biridir. Var olan kayalıklarla yeşil örtünün buluşması harika manzaraların oluşmasını sağlamıştır.

Ngardmau Şelalesi, ülkede görülecek güzelliklerden bir tanesidir. Şelalenin güzelliğinin yanı sıra etrafta var olan doğanın güzelliği de görülmeye değerdir. Burada yürüyüş yapmak ve şelale kenarında dinlenerek huzur bulmak mümkündür. Yemyeşil ormanların içinden yürümek ve yürüyüş sonunda şelalenin harika görüntüsüyle karşılaşmak oldukça keyifli olacaktır. Ülkenin tarihini ve kültürünü merak edenler içinse en iyi adres Belau Ulusal Müzesi olur. Burası gezilecek tarihi yerler arasında en bilindik olandır. Oldukça otantik bir mimariye sahiptir. Ülkenin geçmiş dönemine ait olan pek çok eser bu müzede sergilenir. Tarih sevenler için var olan bir diğer yerse Stone Monoliths isimli yerdir. Burada geçmiş dönemlere ait olan taşlar sergilenmektedir. Mekânın manzarası oldukça büyüleyicidir. Yerel kabile sanatlarına ilgi duyanlar da Etpison Müzesi’ni ziyaret etmektedir.

Palau gezisinde doğa harikalarını görmek, harika ve tertemiz sularda yüzmek ve ülkenin tarihi yapısını keşfetmek vazgeçilmezler arasındadır. Bu kapsamda Palau’da gezilecek diğer yerler; Palau Aquarium, Rock Adaları Güney Lagünü ve balık çeşitleriyle ünlü olan Mandarin Fish Lake ’dir. Dolphin’s Pacific ise, yunuslarla vakit geçirmekten hoşlananların sıklıkla tercih ettiği bir yerdir.

Palau’da Yemek Kültürü

Palau mutfağı en çok Uzak Doğu mutfağından etkilenmiş durumdadır. Bunun yanı sıra kısmen Amerikan mutfağı esintileri de görülür. Ülkenin ada ülkesi olması ve tropikal bir yapıya sahip olması deniz ürünleriyle hindistancevizinin vazgeçilmez besinler olmasına neden olmuştur. Pek çok ada ülkesinde olduğu gibi burada da durum aynıdır. Ülke mutfağında sıklıkla kullanılan balığın oldukça fazla çeşidi yapılmaktadır. Bunun dışında ülke mutfağında sıklıkla tüketilen diğer besinlerse patates ve 

domuz etidir. Ayrıca pek çok kişinin belki ilk defa duyduğu yarasa çorbası da ülkede sık tüketilen yemeklerden biridir. Red Rooster Bira ve Abay Buz çok sevilen ve buraya özgü olan içeceklerdir. Ülkede var olan tropikal meyveler de pek çok lezzetli kokteylin oluşmasını sağlamaktadır. Meraklıları için ülkedeki Koror Adası, Japon ve Çin restoranlarına sahiptir.

Palau’da Eğlence ve Festivaller

Gece hayatı seven kişilerin Palau gecelerinden çok fazla bir beklenti içinde olmaması gereklidir. Çünkü ülkedeki gece hayatı pek aktif durumda değildir. Ancak bu ülkede hiç gece hayatı olmadığı anlamına gelmez. Adaların bünyesinde belli saatlere kadar açık olan barlar ve gece kulüpleri vardır. Ancak ülke genelindeki eğlence anlayışı daha çok dinlenmeye ve doğaya yöneliktir. Özellikle ülkede var olan su sporları denenmeye değerdir.

Palau’da Alışveriş

Palau’da alışveriş denilince akla ilk gelen ürünler, ahşap oyması ürünler olmaktadır. Ahşap oymalardan anlatılan ülke hikayeleri büyüleyicidir. Bu nedenle ahşap oyma ürünler hem farklı hem de oldukça şık bir hediye seçeneği olabilir. Alışveriş yapmak isteyenler ve bu alanda iyi bir yer arayanlar WCTC Shopping Centre ziyaretinde bulunabilirler. Burası oldukça merkezi bir konumdadır ve alışveriş yapmaya yönelik pek çok ihtiyacı karşılamaktadır.

Palau’da Bilmeniz Gerekenler

Palau, en genel tabiriyle doğa severler için bir cennettir. Özellikle de kıyı kesimleri bu alanda oldukça çok rağbet görür. Fakat ülkenin yabancısı olunduğu unutulmamalıdır. Kimi kıyı kesimlerde tuzlu su timsahları olabilir. Bu nedenden dolayı bilgi alınmasında ve dikkatli olunmasında büyük fayda vardır. Palau’nun ekonomisi yüksek oranda tarım temeline dayanır. Ülke ekonomisinde dış yardımlar da oldukça etkiliyken, turizm sayesinde gelişen hizmet sektörü de ekonomi için çok mühimdir. 

Palau farklı etnik grupların birbirlerine karıştıkları bir ülkedir. Öyle ki ülke halkı yüzde seksene yakın oranda Melanezyalıların, Mikronezyalıların ve Polinezyalıların karışımından oluşmuş durumdadır. Ayrıca Palau’da var olan bu halk dışında azınlık olan Asyalı ve Avrupalılar da vardır.