• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 612.167

Yüzölçümü : 30,5 km²

Para Birimi : Pataka

Resmi Dil : Çince, Portekizce

Telefon Kodu : +853

Saat Farkı : (GMT+8) 5 saat fark. Türkiye saati Makao saatinden 5 saat geridir.

Konsolosluk Bilgileri : Makao Özel İdare Bölgesi, Hong Kong Başkonsolosluğu’nun görev alanındadır.

Kıta : Asya

Vize Durumu : Vizesiz / 30 gün

Makao Hakkında

Makao (Macau), Çin’e bağlı olan özel idare bölgesidir. Çin’in Guangdong eyaletinde yer alır. Makao’da Hong Kong gibi Çin’den tamamen bağımsız durumda değildir ancak iç işlerinde özerk durumdadır. Ülke ekonomisi ve buna bağlı olarak turizmi yoğunlukla kumarhanelere bağlıdır. Bu nedenle Makao, Uzak Doğu’nun Las Vegas’ı olarak bilinen bir yerdir. Yani ABD için Las Vegas, Fransa için de Monako neyse Çin için Makao odur. Makao, koloni dönemi sonrası 1999 senesinde Portekiz yönetiminden kurtulmuştur ve Çin’e bağlanmıştır. Sonrasında da Uzak Doğu’nun eğlence ve kumarhane merkezi haline gelmiştir. Makao’da hem Portekiz hem de Çin kültürü ağır basar. Bölgede yerel dillerin pek çoğu unutulmaya yüz tutmuş durumdadır.

Makao, Çin ülkesinin güney tarafında bulunur. Çin’e bağlı özel bir idare bölgesidir. Makao ile yine bir özel idare bölgesi olan Hong Kong arasından İnci Nehri (Zhu Jiang) geçer. Makao, Hong Kong’un batı tarafında yer alır. Portekizce ve Çince resmi dilleridir. Makao, 1999 senesinde kadar Portekiz sömürgesi olduğundan dolayı nüfusun neredeyse tamamı Portekizce konuşur. Ancak günümüzde resmi olarak Çin’e bağlı olduğundan ikinci resmi dil de Çin olmuştur.

Makao’da Şehir içi Ulaşım

Makao’da trafik tek yönlüdür ve soldan akar. Çok küçük bir alana sahip olan Makao’da her gün neredeyse 130 bin araç trafiğe çıkar. Ancak Makao kusursuz bir düzene sahiptir. Otobüsler, feribotlar ve taksiler oldukça dakiktir ve çok düzenli çalışırlar. Ayrıca diğer güzel bir özellik de Makao’daki otobüslerin neredeyse tüm turistik bölgelerden geçmesidir. Bu sayede turistler ulaşımda asla zorluk yaşamazlar. Otobüsler 06.00-00.00 saatleri arasında hizmet sunar. Ancak sabah ve akşam iş saatlerinde toplu taşımalar oldukça kalabalık olur.

Makao’da kumarhanelerin kendilerine ait olan otobüsleri vardır ve bu otobüsler ücretsizdir. Hangi kumarhaneye gidileceğine karar verdikten sonra otobüse binmek yeterli olur. Ayrıca Makao’da bisiklet taksiler oldukça meşhurdur. Aynı zamanda bisiklet kiralayarak bölgeyi dolaşmak da oldukça keyiflidir. Taksiciler genel olarak Portekizce ve Çince bilirler. Ancak İngilizceyle de anlaşma sağlanabilir.

Makao’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Makao’da mart, nisan ve mayıs aylarında yoğun yağışlar görülür. Hava soğuk olmasa bile yağışsız geçen gün sayısı neredeyse yok gibidir. Yaz mevsimiyse oldukça sıcak ve fırtınalı geçer. Haziran, temmuz ve ağustos ayları bu dönemin içinde olan aylardır ve tayfunlar da genelde bu dönemde çıkar. Aralık, ocak ve şubat ayları yani kış mevsimi de oldukça soğuk zamanlardır. Ancak bu dönemde oldukça renkli kutlamalar ve festivaller vardır. Bu doğrultuda Makao’ya gitmek için en uygun olan dönem sonbahardır. Sonbahar döneminde gündüzleri tişörtle, akşamları da hırka ya da kazakla bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.

Türk hava yolu şirketlerinin Makao için uçuşu yoktur. Bu nedenle Makao’ya yabancı havayollarıyla ya da aktarma yaparak gidilebilir. Türk hava yolu şirketleri ile Hong Kong’a gitmek ve oradan Makao’ya ulaşmak da mümkündür. Bir ya da iki aktarma sayısı ile ortalama uçuş süresi 18-20 saat aralığıdır. 2018 yılının yaz döneminde yeni bir köprü hizmete girecektir. Bu sayede Makao merkezle Hong Kong arası, karayolu mesafesiyle iki saat olacaktır.

Makao’da Nerede Kalınır?

Makao ‘ya turistler genelde Hong Kong’dan günübirlik gelirler. Bunun dışında kalmalı olarak giden turistler de vardır. Makao’da butik otel kavramı yoktur. En popüler olan konaklama yerleri Eski Şehir ’dedir. Burada hem çok ucuz hem bütçeye ortalama olarak uygun hem de lüks konaklama seçenekleri bulmak mümkündür. Burada yer alan en ucuz otellerin geceliği yirmi dolardan başlar. Ancak genel olarak orta bütçeli bir yerde kalınması hem güvenlik hem de hijyen açısından daha iyi olur. Çok ucuz olan yerlerin çoğunda tuvalet ve banyo ortak alandır.

Eğer Makao’da beş yıldızlı bir yerde kalacaksanız, buraların çoğunda kumarhane bulunduğunu bilmelisiniz. Rezervasyon sırasında kumarhaneyi kullanmak istediğini belirtenlere oldukça iyi indirimler yapılır. Bu durum da ‘’ucuz lüks’’ olarak ifade edilir. Bir de gece hayatını sevenler için de beş yıldızlı oteller daha iyidir. Çünkü Makao kumarhane yönünden Las Vegas ’la yarışabilecek seviyede olsa da gece hayatı için aynı şey söylenemez.

Makao’da Gezilecek Yerler

Makao’da gezilecek yerler hem geçmiş hem şimdi hem de gelecek kapsamlıdır. Gezilecek yerler sayesinde Makao’nun kat ettiği yolu ve gelişmişlik durumunu görmek mümkündür. Aziz Paulo Katedrali Harabesi gezilecek yerlerden biridir. 1602 senesinde inşa edilmiştir. Burası Portekiz yönetimi esnasında en önemli ibadethane ve dini eğitim merkezi olmuştur. Burası Uzak Doğu’da inşa edilen ilk Katolik ibadethanesi olma özelliği taşır. 1835 senesinde bir yangın çıkmış ve harabeye dönüşmüştür. Ancak kilisenin ön yüzü ayakta kalmıştır. Turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir alandır.

Makao Müzesi, gezilip görülmesi gereken bir diğer noktadır. Burada hem batı dünyasına hem de Çin’e ait sayısız eser yer alır. Makao kültürünü, geleneksel eşyalarını ve sanat eserlerini, modern sanat eserlerini görmek isteyen herkesi için ideal bir adrestir.  Tam olarak 338 metre yüksekliğe sahip olan Makao Kulesi de mutlaka görülmelidir. 2001 yılından bu yana hizmet veren bu kulede, 306 derece seyir terasından Makao izlenebilir. Gündüzleri gidilebilecek olan kuleye akşamları da şık bir restoranda yemek yemek için gidilebilir. Kule içerisinde aynı zamanda çocuk oyun alanları, mağazalar, sinema salonu ve pastane gibi yerler de mevcuttur. Ayrıca kuleye tırmanmak ve Bungy Jumping ile Skywalk gibi sporları yapmak da mümkündür.

Makao’nun en tepe noktasında yer alan Monte Hisarı, 1617-1626 seneleri arasında misyonerler tarafından örülmüştür. 400 yıl evvel kurulan bu hisardan muhteşem Makao manzarasını seyretmek harika bir deneyimdir. Hisar, içerisinde yer alan müzeyle beraber olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunur. Hisar gezilirken sürekli savaş toplarına denk gelinir. Buraya uğramadan Makao’dan dönülmemelidir. A-Ma Tapınağı da Makao’da görülmesi gereken yerlerdendir. Burası Makao’nun en eski Budist tapınağı olma özelliği taşır. 1488 senesinde deniz tanrıçası olan Mazu için inşa edildiği bilinir. Portekizliler Makao’ya ilk ayak bastıklarında bu tapınağın olduğu yerden karaya çıkmışlardır. Portekizliler Makao’da kaldıkları süre boyunca tapınağa asla dokunmamışlardır. Ayrıca Makao isminin de bu tapınağın isminden türediği varsayılır.

Senado Meydanı, Makao’nun kalbidir. Meydan yaklaşık olarak 4 bin metrekarelik bir alanı kapsar. Meydan, 2005 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ‘’Makao’nun tarihi noktası’’ olarak girmiştir. Öyle ki Ming Hanedanı’nın hüküm sürdüğü 1368-1644 senelerinden bu yana Makao’nun en eski bölgesidir. Makao’nun günlük hayatta da festival ve eğlence zamanında da merkezi yeri bu meydandır. Taipa Adası da Makao’dan ayrılmadan uğranılması gereken bir yerdir. Önceleri yapay bir kumla Coloane Adası’na bağlanmıştır ancak son yatırımlar sonucunda bağımsız bir kasaba haline getirilmiştir. Taipa Adası eğlencenin adresidir. Sanat galerileri, alışveriş, dans, eğlence, kumar, yemek ve daha pek çok şey burada mevcuttur. Rengarenk evler, ışıltılı ve eğlenceli sokaklar ziyaretçileri büyüler niteliktedir.

Çin Halk Devrimi’nin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayan ve Modern Çin’in Babası olarak anılan Sun Yat Sen, Çin Halk Cumhuriyeti kurucusu ve ilk devlet başkanıdır. Sun Yat Sen’in Müze Evi de bu kapsamda tarihi ve turistik bir yer haline gelmiştir. Sun Yat Sen’in el yazıları, mektupları, kişisel eşyaları ve daha pek çok şey bu müze evde görülebilir. Ayrıca sarı- beyaz renkte olan ve Portekizliler tarafından 1622 senesinde inşa edilmiş Guia Deniz Feneri ile tam olarak 1115 çeşit şarabın sergilenmiş olduğu Makao Şarap Müzesi de görülmeye değer yerlerdir. Makao Şarap Müzesi’nde bulunan şarapların yüzde doksan beşi Portekiz ürünüdür. Müzede şarap koleksiyonları görülebilir, şarapların üretim tarihleri dinlenebilir ve tadım yapılabilir.

Makao’da Yemek Kültürü

Makao her ne kadar Çin’e bağlı bulunsa da uzun yılların etkisiyle hala Portekiz’in izlerini taşır. Bu durum mutfak kültüründe de geçerlidir. Mesela yumurtalı turta hala Makao’nun en önemli yemeğidir ve bu yemek Portekiz kökenlidir. Lord Stow isimli bu turta mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdendir. Çin kökenli olan kızarmış ördek de en meşhur yemeklerdendir. Evde yapılan karabiberle marine edilen ördek kızartılarak suyuyla beraber servis edilir. Ayrıca deniz tarakları ve istiridye de Makao mutfağına has pişirilen oldukça lezzetli yiyeceklerdir.

Makao halkının en sevdiği tatlı ise Mango Mochi tatlısıdır. İçinde mango meyvesi olan bu tatlı oldukça lezzetlidir. Serradura pudingi ile bademli kurabiyeler de halk tarafından sevilen tatlı çeşitleridir. Bakkwa isimli tuz ve şekerle kurulan et ile balcalhau isimli tuzlu morina balığı da denenmesi gereken lezzetlerdir. Ayrıca Makao’da Portekiz şarabı da oldukça çok tüketilir. Bölgeye giden turistlerin sıklıkla denediği bir içecektir.

Makao’da Eğlence ve Festivaller

Makao’nun gece hayatını genel olarak casino ve kumarhaneler oluşturur. Kumarla eğlenmeyi seven kişiler gündüz de gece de oldukça iyi vakit geçirirler. Sabahın ilk ışıklarına dek devam eden eğlenceler Makao’da oldukça ünlüdür. Ayrıca müzik dinlemek ve iyi vakit geçirmek isteyenler de Makao’da pek çok mekân bulabilir. Bu anlamda oldukça iyi barlar ve kafeler mevcuttur.

Makao’nun festivalleri de oldukça çeşitlidir. Çünkü hem Çin hem de Portekiz kültüründen pek çok iz taşırlar. Mesela 15 yıldır gelenekleri sürdürmek ve turizmi canlandırmak adına A-ma Festivali düzenlenir. Bu festivalle Makao baştan aşağı rengarenk olur. Herkes geleneksel giysiler giyer ve Makao’nun caddelerinde yürüyüşler yapılır. Makao’da düzenlenen her festivalin tarihleri yolculuk öncesinde mutlaka kontrol edilmelidir.

Makao’da düzenlenen festivaller;

1.  Mart

  • Tanrı Tou Tei Şöleni / Ay takviminin ikinci ayında yani her yıl 18 Mart’ta Tanrı Tou Tei günü kutlanır. Tapınakta ibadetler yapılır ve Makao sokaklarında eğlenceler düzenlenir.

2.  Haziran

  • Lotus Çiçeği Festivali / Çin’in her şehrinde kutlanan bir festivaldir. Çin mutfağı olan restoranlarda lotus çiçeği temalı yemekler servis edilir. Ayrıca tüm caddeler tamamen lotus çiçeği ile dolar.

Makao’da Alışveriş

Makao’nun alışveriş alanında en önemli özelliği, ürünlerde hiç vergi olmamasıdır ya da çok az vergi olmasıdır. Bu da alışverişi oldukça keyifli hale getirir. Bölgede yer alan ve içinden nehir geçen devasa alışveriş merkezinde 350’den fazla mağaza bulunur. Bu mağazalardan vergisini ödemeyeceğiniz kozmetik ürünlerini, antika eşyaları, dekorasyon ürünlerini, elektronik aletleri, kıyafet, aksesuar, deri gibi ihtiyaçları kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Kıymetli mücevherat alırken ürün sertifikasını mutlaka almak gerekir. Ayrıca Makao’da oldukça ünlü olan Portekiz şarabı da alınabilecek hediyelikler arasında yer alır.

Makao’da Bilmeniz Gerekenler

Tam ismi Makao Özel Yönetim Bölgesi şeklinde olan ülkenin tek kenti de başkenti de Makao’dur. Ülke her yıl kendi nüfusunun neredeyse on katı kadar turist ağırlıyor. Buradaki en önemli faktör kumarhanelerin serbest olmasıdır. Ekonomisinde sanayinin payı da çok büyüktür. Özellikle de yapay çiçek sanayi, oyuncak yapımı elektronik eşyalar ve dokuma en iyi alanlardır.

Makao’da tarım için kullanılacak alan neredeyse yoktur. Çünkü Makao’nun toplam yüzölçümünün neredeyse yüzde doksanı kentleşmiş durumdadır. Makao bu nedenle besin alımında Çin’e ve Hong Kong’a bağımlı durumdadır.

Makao’nun nüfusu yüzde doksan dokuz Çinliler ’den, yüzde bir de Portekizlilerden ve yabancılardan oluşur. Ülkede en yaygın din Budizm’dir.

Makao’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / 16-18 Şubat Çin Yeni Yılı / 2 Nisan Paskalya / 5 Nisan Cheng Ming Bayramı / 22 Mayıs Buddha’nın Doğum Günü / 18 Haziran Tuenng Bayramı / 1-2 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti Milli Bayramı / 20 Aralık Sömürgecilikten Kurtuluş Yıldönümü / 25 Aralık Noel’dir.

Dini bayram günleri 2018 verileridir. Bu nedenle her sene tarihlerin değişebileceği unutulmamalıdır.