• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu :313.626

Yüzölçümü : 3.355 km²

Para Birimi : Türk Lirası

Resmi Dil : Türkçe

Telefon Kodu : +90

Saat Farkı : (GMT+2) 1 saat fark. Türkiye saati Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti saatinden 1 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Lefkoşa Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Avrupa

Vize Durumu : Serbest Dolaşım / Pasaportsuz, kimlikle gidilebiliyor.

KKTC Hakkında

Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’de, Türkiye’nin güneyinde yer alır. Kıbrıs Adası’nın kuzey bölümünde bulunur. Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığı Türkiye dışında başka bir ülke tarafından tanınmaz. Kuzey Kıbrıs Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’ne göre Türkiye’nin işgalindedir. Kuzey Kıbrıs, bağımsızlığının ilanından beri Türkiye tarafından siyasi, askeri ve ekonomik olarak desteklenir.

Kıbrıs, Doğu Akdeniz’de bulunan, Sicilya ve Sardunya’dan sonraki üçüncü büyük adadır. Kuzey tarafında Türkiye, doğusunda Suriye, güney tarafında Mısır, kuzeybatı tarafında Yunanistan ve güneydoğu tarafında ise İsrail ve Lübnan’la komşudur. Kıbrıs Adası’nın toplam yüz ölçümü 9251 kilometrekaredir. Bunun 3355 kilometrekaresi Kuzey Kıbrıs, 5896 kilometrekaresi de Güney Kıbrıs’tır.

Kuzey Kıbrıs’ta ülkenin başkenti Lefkoşa’dır. Ülkede beş farklı şehir yönetimi vardır. Lefkoşa dışındaki şehirler; minik bir ticaret limanı olan Gazimagusa, turistik liman şehri Girne, doğal yönden oldukça güzel olan Güzelyurt, güzel sahillerin yer aldığı İskele’dir. Ülkenin resmi dili Türkçedir ancak halkın kullandığı dil, Türkiye Türkçesiyle farklılıklar gösterir. Kuzey Kıbrıs’ta konuşulan dilde Türkiye’de kullanılmayan ya da Türkçe olan ancak farklı anlamlar taşıyan kelimeler vardır. Mesela macun Kuzey Kıbrıs’ta reçel demektir.

26 Şubat 1489 tarihinde Kıbrıs’ta Venedik Cumhuriyeti hakimiyeti başladı. O dönemde adanı kralı bir Venedik soylusu ile evlendi ve kral ölünce ada Venediklilere kalmış oldu. Kıbrıs fethedilmeden evvel Hristiyan korsanların sığınağı haline geldi. II. Selim’in hükümdarlığı esnasında Kıbrıs, Osmanlı idaresine girdi.

Osmanlı 93 Harbi’nde Rusya İmparatorluğu karşısında yenildi ve çok fazla ödün vermemek için Birleşik Krallığı’n talebi üzerine adayı 92.799 sterline kiraladı. Yani ada üzerinde Osmanlı mülkiyeti devam etse de yönetim tamamen Birleşik Krallığa geçti. 1923 Lozan Antlaşması gereğince, Birleşik Krallığa ilhakı tanındır. Ve 1925 senesinde Kıbrıs Kraliyet Kolonisi ilan edilip, adaya ilk Türkiye Cumhuriyeti konsolosu atandı.

1960 senesinde kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nde her iki toplum, nüfuslarına göre temsil hakkına sahip oldu. 15 Kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti, oybirliğiyle aldığı bir kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etti. KKTC’nin kurulması, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Yunanistan’ın, pek çok devletin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin tepkisini çekti. Hatta Güvenlik Konseyi bağımsızlık kararını kınadı ve daha sonrasında bu ilanı ayrılıkçı bir hareket şeklinde tanımladı.

Kıbrıs ile ilgili sorun dünya gündeminde yer aldığından bu yana, adanın birleştirilmesine yönelik pek çok faaliyet sürdürüldü. Ancak bu faaliyetlerden bir sonuç alınamadı. 1 Mayıs 2004 tarihinde tüm adayı temsilen Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’ne girmiştir.

KKTC’de Şehir içi Ulaşım

KKTC’de günlük ulaşımda kullanılabilecek yöntemlerden biri dolmuşlardır. Terminallerden ya da bulunulan yerdeki güzergahlardan bu araçlar kullanılabilir. Ülkede toplu taşıma çok fazla gelişmemiştir. Türkiye ile kıyaslandığında benzin ve araç fiyatları daha ucuz olduğundan ülkede kişisel araç kullanımı yüksektir. Toplu taşımanın gelişmemesi birazda bu sebeptendir.

Ülkede dolmuş taksiler de vardır. Dolmuş taksiler belli bir ücretlendirme üzerinden çalışırlar. Gidilecek yere kadar yol üstünde yolcu toplamaya devam ederler. Ancak dolmuşlar da dolmuş taksiler de belli saatlerde ve belli güzergahlar üzerinde çalışırlar. Bu konuya dikkat etmek gerekir.

KKTC’ye Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi hakimdir. Ülkeye gitmek için her mevsim uygun olur. Ancak temmuz ve ağustos ayları oldukça sıcaktır ve deniz sıcaklığı da oldukça yükselir. Ülkede deniz tatili yapacak olanların bu nedenle mayıs-haziran ya da eylül-ekim aylarını tercih etmesi daha iyi olur.

KKTC’ye direkt uçuş sadece Türkiye’den vardır. Geçitkale Havaalanı ve Ercan Uluslararası Havaalanı, yasal havaalanı olarak sadece Türkiye tarafından tanınır.

1974 senesinde Kıbrıs Cumhuriyeti, KKTC’nin limanlarını tüm dünya gemilerine kapattığını ilan etmiştir. Ancak Türkiye bu ilanı tanımamıştır ve KKTC limanlarını serbest ulaşım için açmıştır. Bu sayede Taşucu, Alanya ve Mersin limanlarından ülkeye düzenli feribot seferleri yapılır. Ülkemizden hızlı feribotlarla, yük gemileriyle ya da arabalı feribotlarla adaya geçmek mümkündür.

KKTC’de Nerede Kalınır?

Kıbrıs’ta bulunan otellerin büyük kısmı beş yıldızlı otellerdir. Çünkü otellerin çoğu kumarhane gibi yatırımlarla inşa edilirler. Bu nedenle oldukça gösterişlidirler. Beş yıldızlı otellerin çoğu aynı standarttadır. Kıbrıs’ta konaklama yapabilmek için hoteller, pansiyonlar ve daha düşük bütçeli otellerde bulunur. Otel konusunda en zengin olan bölge Girne’dir.

KKTC’de Gezilecek Yerler

Kıbrıs denilince akla ilk başta casino gelse de Kıbrıs bundan çok daha fazlasıdır. Lefkoşa Surlariçi görülmesi gereken yerlerden biridir. Lefkoşa’nın ilk yerleşim alanı bir çember şeklinde olan surların içindedir. Surlariçi ’nde çok sayıda tarihi yapı ve günümüzde oldukça canlı bir şehir vardır. Tarihin içinde yolculuk yapmayı sevenlerin görmesi gereken bir diğer yer ise Büyükhan’dır. Büyükhan’ın içinde hediyelik eşya dükkanları, cafeler yer alır. Büyükhan’ın her köşesi tarihe yapılan bir yolculuktur.

Selimiye Camii, önceki adıyla St. Sophia Katedrali, Lüzinyanlılar zamanında yapılmıştır. Oldukça görkemli olan yapısıyla turistlerin ilgi odağıdır. Ülkede gidilmesi gereken en ilginç yerlerden birisi de Barbarlık Müzesi’dir. Tatsız olayların başladığı zamanlarda, Rumların saldırılarının arttığı ve kanlı noel diye adlandırılan bir gecede Binbaşı Nihat İlhan’ın evine saldırı olmuştur. Binbaşı Nihat İlhan evde 

yoktur ve karısıyla çocukları öldürülmüştür. Bu ev hiçbir şeyine dokunulmadan müzeye çevrilmiştir. Duvarda yer alan fotoğraflar, küvette kan lekeleri, kurşun izleri kısaca o geceye dair her şey müzede görülebilir.

Kıbrıs’ın üç kalesinden en güzeli St. Hılerıon Kalesi, Lüzinyalılar’dan kalmadır. Muhteşem yapısı ve tüm Girne’nin görülebileceği manzarasıyla mutlaka uğranılması gereken yerlerdendir. Yine Lüzinyalılar’ın yapmış olduğu Pella Paıs Manastırı ve muhteşem manzarası mutlaka görülmelidir. Girne Kalesi ise oldukça büyük ve içinde sergilediği eserlerle çok değerli bir kaledir. Ada, ticaretin merkezinde bulunduğundan tarih boyunca korsanlara ve savaşlara maruz kalmıştır. Bu nedenle kaleye dönem dönem eklemeler yapılmıştır ve kale bugünkü heybetli halini almıştır. O kadar ki baştan aşağı gezmek için neredeyse bir gün ayırmak gerekebilir.

Girne yat limanı, Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği, Rum avukat tarafından o dönemin şartlarına göre oldukça teknolojik bir şekilde yaptırılan Mavi Köşk, Bizans döneminde yapılan bir kilise olan Aziz Mamas Kilisesi, Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi ne Türklerin ne de Rumların yaşamadığı ölü şehir kapalı Maraş, Namık Kemal Meydanı, Lala Mustafa Paşa Camii ve St. Barnabas Manastırı da ülkede gezilip görülecek yerlerdir.

Salamis Harabeleri bir antik şehirdir. Bronz çağında kurulmuş olan şehir içerisinde Salamis krallarının mezarları, spor salonu, tiyatro, pazar yeri, Zeus Tapınağı bulunur. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Görenleri büyüleyen Akdeniz’in en büyük ve temiz kum plajı olan Altınkum Plajı’na da uğranmalıdır. Apostolos Andreas Manastırı, Omodos Köyü, ülkenin kuzeyinde uzanan burun Zafer Burnu, berrak sularıyla Ayia Napa Kasabası da mutlaka gidilmesi gereken noktalardır. 

KKTC’de Yemek Kültürü

Kuzey Kıbrıs, tarih boyunca oldukça fazla kültürün etkisi altında kalmıştır. Bu durum ülke mutfak kültürünü fazlasıyla etkilemiştir. Ülke mutfağı, Türk mutfağıyla da benzerlikler gösterir. Ülkenin hamur işi olan pilavuna ve şeftali kebabı gibi yemekleri, hellim kızartması, macunları ve reçelleri oldukça ünlüdür.

Ülkede meze çeşitleri de oldukça iyidir. En popüler meze çeşitleri arasında cacık, fava, humus, salata, turşu, hellim peyniri ve zeytinler gelir. Kıbrıs kökenli hellim peyniri yağsız ızgarada ya da tavada kızartılarak yenir. Bu peynir ülkenin önemli bir ihraç ürünüdür. Molehiya, sadece Kıbrıs kıyılarında ve Nil kıyısında yetişen bir bitkidir ve Kıbrıs’ın en özel yemeklerindendir. Bu ot, tavuk ya da kuzu eti ile birlikte sulu bir yemek şeklinde hazırlanır. Kolokas da ilginç bir sebzedir ve Kıbrıs dışında bilinmez. Patates türü bir bitki olan Kolokas, kış yemeğidir. Görünümü kerevizi andırır ve patatesten daha tatlıdır. Bol limon ve kereviz sapları ile birlikte pişirilir.

Küp Kebap, Kıbrıs’a özgü bir güveçtir. Kuzu eti pek çok sebze ile toprak küp içinde, yere kısmen gömülü olarak pişirilir. Bir başka geleneksel yemek de Lalangi’dir. Mayalı hamur içine tavşan eti konularak hazırlanır ve hem sıcak hem soğuk yenilebilir. Kıbrıs’ta sevilen diğer bir yiyecek de Nor Böreğidir.  Nor peyniri şekere ve özel bir sıvıyla bir hamur haline getirilir ve küçük parçalar halinde yağda kızartılır. Ülkede aynı zamanda meyveden macun çok yapılır. Kabak, karpuz, patlıcan, ceviz, hurma ve turunç macunları oldukça popülerdir.

KKTC’de Eğlence ve Festivaller

Kıbrıs demek gece hayatı ve eğlence demektir. Bu durum dünyaya ün salmıştır. Gazinolar, yasal kumarhaneler, barlar ve daha pek çok eğlence mekânı KKTC’ni oldukça keyifli hale getirir. Ülkedeki hemen hemen her şehirde oldukça aktif bir gece hayatı vardır. Ayrıca ülkenin pek çok yerleşim biriminde düzenli şekilde festivaller de düzenlenir.

KKTC’de düzenlenen festivaller;

1.  Mayıs-Haziran

 • Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellpais Müzik Festivali / Bir dünya markası haline gelmiştir ve benzersiz bir şölendir.

2.  Haziran-Temmuz

 • Mağusa Kültür Sanat Festivali / En görkemli ve önemli festivaller arasında yer alır.
 • Güzelyurt Portakal Festivali / Oldukça köklü bir festivaldir.
 • İskele Festivali / Festival kültürünün yerleşmesine oldukça büyük katkısı bulunan festivaldir.

3.  Eylül

 • Kıbrıs Tiyatro Festivali / Lefkoşa
 • Güzellik Yarışması / Lefkoşa

4.  Ekim

 • Uluslararası Zeytin Festivali / Girne/ Zeytin, ülkenin kutsal ağaçlarındandır. Festivalin amacı bu kültürü yaşatmaktır.

5.  Ağustos

 • Mehmetçik Üzüm Festivali
 • Uluslararası Altın Salkım Belgesel Film Festivali
 • Hellim Festivali / Ülkenin en önemli yerel ürünü olan hellime sahip çıkmak amaçlanmıştır. Ağustos ya da eylül aylarında düzenlenir.
   

KKTC’de Alışveriş

Ülkeden alınacak olan ürünlerin başında elbette hellim peyniri gelir. Genel olarak Lefkoşa Büyükhan ve belediye pazarı ile Girne Çarşısı gibi alanlardan yerel ürünler satın alınabilir. Ülkeye özgü dantel işleri, aliç reçeli, bademli gül suyu buralardan alınabilecek yerel ürünlerdendir.

Kıbrıs’ta alkol ve sigara, Türkiye’ye kıyasla oldukça ucuzdur. Ancak KKTC’den Türkiye’ye sadece beş karton sigara ve üç litre alkol götürülebilir. Ülkeden alınabilecek eşyalar arasında tekstil ürünleri de vardır. Ülkede dünyaca ünlü olan markaların ürünleri oldukça uygun fiyatlara bulunabilir. Girne yat limanı çevresi, Lefkoşa Dereboyu Caddesi bu kapsamda alışveriş yapılabilecek yerlerdir. KKTC’de kozmetik ürünleri ve parfümler de oldukça uygun fiyatlıdır. Ancak bu ürünleri alırken imitasyon olmamalarına dikkat etmek gerekir.

KKTC’de Bilmeniz Gerekenler

Ülke nüfusunun yüzde doksan dokuzu Müslümandır. Ülkede aynı zamanda Ortodokslar ve Katolikler de bulunur. Ülkede din hizmetinde çalışanların büyük kısmı Türkiye’den giden kişilerdir.

Ülke uluslararası platformda tanınmadığından dolayı ekonomik anlamda Türkiye’den destek alır. Ülkenin neredeyse tüm ihracat ve ithalatı Türkiye üzerinden gerçekleşir. Ülkenin eğitim ve turizm alanları en büyük gelir kaynaklarıdır.

Ülke trafiği soldan akar. Genel olarak sıcak bir iklime sahiptir ve bu nedenle öğleden sonra mağazalar kapalı olabilir. Ülkede devlet dairelerinde bile öğleden sonraları muhatap bulmak zor olabilir. Ülkede yer alan benzin istasyonları gece bir ve sabah yedi arası kapalıdır. Ülke insanları oldukça saygılıdır ve herkesin yaşam anlayışına hoşgörü gösterilir. Ülkede kapkaç ya da hırsızlık gibi olaylar neredeyse hiç meydana gelmez. Toplum içinde kör kütük sarhoş olunması hoş karşılanmaz. Uyuşturucu kullanımınaysa ülkenin toleransı sıfırdır.

KKTC’deki önemli günler ve tatiller;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı / 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı / 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı / 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı / 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı / 30 Ağustos Zafer Bayramı / 29 Ekim Türkiye Cumhuriyet Bayramı / 15 Kasım KKTC Cumhuriyet Bayramı / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı / Mevlid