• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 4,053 milyon

Yüzölçümü : 17.818 km²

Para Birimi : Kuveyt Dinarı

Resmi Dil : Arapça, Modern Standart Arapça

Telefon Kodu : +965

Saat Farkı : Türkiye ile Kuveyt arasında saat farkı yoktur.

Konsolosluk Bilgileri : Kuveyt Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Asya

Vize Durumu : Kapıda Vize / 90 gün

Kuveyt Hakkında

Kuveyt, 17.818 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan küçük bir ülkedir. Ülke, en yüksek insani gelişme endeksinde 31. ülke olarak bulunur ve yüksek gelirlidir. Ülkedeki topraklar engebesiz bir yapıdadır ve toprakların büyük kısmını Arap Çölü kaplar.

Kuveyt’in kendisine bağlı dokuz adası bulunur. Ancak sadece Failaka Adası yerleşime uygundur. Bubiyan Adası üzerindeyse yerleşim vardır ve bu ada ana karaya bir köprüyle bağlanmıştır. Kuveyt’te beş bölge koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Bubiyan Adası’ndaki Mubarek-el- Kabeer Bölgesi, ülkedeki en önemli sulak havzasıdır ve korumadadır. Burası aynı zamanda göçmen kuşların uçuş güzergahında yer alır. Ülke genelinde 363’ten fazla endemik (yalnızca bir bölgede yaşayan, yetişen) kuş türü tescillenmiş durumdadır. Ayrıca bu türlerin on sekiz tanesinin üreme alanı da Kuveyt’te yer alır.

Kuveyt, Basra Körfezi’nin kıyısında, Arabistan Yarımadası’nın kuzeydoğu tarafında bulunur. Kuzey tarafta Irak, güney tarafta da Suudi Arabistan ile komşudur. Kuveyt’in başkenti, ülkenin ismiyle aynı olan Kuveyt şehridir. Ülke valilik ismi verilen altı bölgeye ayrılmış durumdadır. Bu idari bölgeler de kendi bünyelerinde ilçelere ayrılır. Ülkedeki valilikler; El Ahmedi, El Cehra, El Asime, El Fervaniye, Mübarek El Kebir ve Havalli’dir. Ülkede Arapça resmi dildir. Yabancı dil olarak da İngilizce konuşulur. İngilizce aynı zamanda ticari dil olarak da kullanılır.

Ülkenin bulunduğu bölgedeki ilk yerleşimler MÖ 4. yüzyılda, Antik Yunanlılar tarafından yapılmıştır. Topraklar 123 senesinde Sasani İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. On sekizinci yüzyıl başlarındaysa Arap kabileleri bu bölgeye yerleşmişler ve Kuveyt Şeyhliği’ni kurmuşlardır. Kuveyt, on dokuzuncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. 1899 senesindeyse Britanya İmparatorluğu’nun garantörlüğü (güvencesi) altında Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlık kazanmıştır. Ülke uzun yıllar İngiliz sömürgesi olmuş ancak 1961 senesinde bağımsız bir ülke haline gelmiştir.

Kuveyt’te Şehir içi Ulaşım

Ülkede havaalanından şehre ulaşım otobüslerle ya da taksilerle sağlanabiliyor. Şehir içi ulaşımda ise kişiler genelde araç kiralamayı tercihe ederler. Kuveyt ve körfez ülkelerinde bir ay süresince Türk ehliyeti kullanılabilir. Bu durum araç kiralamayı mantıklı bir seçenek haline getirir. Ayrıca ülkenin petrol zengini bir ülke olduğu da herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Ülkede genel olarak taksi kullanımı toplu taşımaya göre daha yaygındır. Genel olarak taksi fiyatları ucuzdur. Ancak ülkeye Türkiye’den gidenler için kur farkı ortaya çıkacaktır ve bu nedenle fiyatlar daha pahalı olacaktır. Ülke ulaşımında bunun dışında otobüsler tercih edilir. Otobüsler oldukça dakik çalışırlar ve rahattırlar. Kuwait Public Transport Company (KPTC) en uygun ve hızlı araçlardır. Ayrıca bu araçların Hac ve Umre seferleri de vardır.

Kuveyt’e Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkeyi seyahat etmek için en uygun dönem ilkbahardır. Yaz mevsiminde rüzgâra bağlı kum fırtınaları olabilir. Ayrıca yaz ayları oldukça sıcaktır.

Ankara’dan ve İstanbul’dan haftanın neredeyse her günü Kuveyt’e uçuş bulunur. Bu uçuşlar direkt olabileceği gibi aktarmalı da olabilir. Uçuşlar Kuveyt Şehri’ne yapılır. 

Kuveyt’te Nerede Kalınır?

Kuveyt, Körfez’in şatafatlı ülkesidir ve bu durum konaklama alanında da kendisini gösterir. Ülkenin büyük bir kısmında oldukça konforlu ve lüks otellere rastlanır. Hatta lüks odaların çoğunda yaza özel olarak soğuk ya da kışa özel olarak sıcak banyolar bulunur. Ülkede genel olarak uygun fiyatlı otel bulmak zordur.

Kuveyt’te Gezilecek Yerler

Kuveyt dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak görülür. Ülke tarihi ve turistik yerler bakımından da oldukça önemlidir. Başkent Kuveyt’in merkezinde yer alan Büyük Cami, ülkede görülmesi gereken yerlerden biridir. Cami toplamda 46 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Modern İslam mimarisinin eşsiz bir örneği olan cami 1986 senesinde inşa edilmiştir. Resmi din törenlerine ev sahipliği yapan bu muazzam yapı mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yan yana üç kuleden meydana gelen Kuveyt Kuleleri 1979 senesinde inşa edilmiştir. Ülkenin en değerli sembolleridir ve yükseklikleri on dört metredir. Kulelerin etrafı oldukça güzel çiçeklerle süslenmiştir. Akşamları muazzam bir ışıklandırması olan bu kulelerden manzara seyretmek oldukça keyiflidir.

Kuveyt Ulusal Müzesi, beş binadan oluşan bir komplekstir. Ülkenin tarih mirası bu müzede yer alır. Ülkeningünlük yaşamı, aktiviteleri, geleneksel ögeleri ve tarihi bu müzede ziyaretçilerle buluşur. Seif Sarayı da görülmesi gereken noktalardan biridir. Ülkenin en değerli mimarilerinden olan saray, 1986 ve 1915 seneleri arasında inşa edilmiştir. Şeyh Khazaal isimli Bağdatlı meşhur bir mimar tarafından tasarlanan saray sarı çinileri, bahçesi, saat kulesi ve mimarisiyle göz kamaştırır.

 Al Hamra Kulesi, 413 metre yüksekliği ile Kuveyt’in en yüksek konumudur. Ayrıca kule dünyanın 23. en yüksek yapısıdır. 2004 ve 2011 yılları arasında yapılmıştır ve 80 katlıdır. Bu gökdelen ülkeye gelen turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir yapıdır. Al Hamra Kulesi, TİME Dergisi’nin 2011 senesi en iyi inşaları listesinde yer bulmayı başarmıştır. Bir telekomünikasyon kulesi olan Kurtuluş Kulesi, Al Hamra Kulesi’nden sonraki en yüksek yapıdır. Kuleye ülkenin Irak’tan kurtuluşunu simgelemek amacıyla bu isim verilmiştir. Özellikle akşamları ışıl ışıl görüntüsü ile sık ziyaret edilen yerlerden biridir.

Bayan Sarayı, Kuveyt Emiri’nin ana ikametgahıdır. Toplantılara ve resmî törenlere ev sahipliği yapan nadide yapı, ülkedeki en önemli binalardan biridir. Ülkenin bilimsel ve teknolojik gelişmeleri üzerine araştırmalar yapan Kuveyt Bilim ve Doğal Tarih Müzesi aynı zamanda Uluslararası Müzeler 

Konseyiüyesidir. Bu muhteşem müzeyi ziyaret etmeden ülkeden ayrılmak olmaz. Eğlence mekanları, kafeleri ve restoranları ile ünlü olan ülkenin dev alışveriş merkezi 360 Mall, mercan resifleriyle çevrili olan ve dalış meraklılarının favorisi olan Kobar Adası, tamamen aynalarla ve vitraylarla süslenen MirrorHouse, İslami hat sanatına dair muhteşem eserlerin yer aldığı Taref Rajab İslami Hat Eserleri Müzesi, sahil yürüyüşü yapılabilen Corniche, eski Kuveyt yaşamının canlandırıldığı Eski Kuveyt Köyü de ülkede görülmesi gereken yerlerdendir.

Kuveyt’te Yemek Kültürü

Ülke mutfağı İran, Hint, Arap ve Akdeniz mutfaklarının birleşiminden oluşur. Machboss en popüler yemeklerindendir ve basmati pirinci ile hazırlanır. Yemek et ya da tavukla servis edilirken baharatlarla da zenginleştirilir.  Kuveyt mutfağının önemli bir parçası da deniz ürünlerinden, özellikle de balıktan oluşur. Ayrıca ülkenin khubz isimli pidesi de oldukça meşhurdur. Pide genel olarak mahyawa isimli balık sosuyla servis edilir.

Ülkede kahve kültürü oldukça gelişmiştir. Bir eve gidildiğinde bile hemen kahve ikram edilir ve ikram edilen kahve içilmediğinde ev sahibi bu duruma çok alınır. İçilen kahvenin rengi neredeyse yeşildir. Yeşil kahve çekirdekleri, karanfil ve kakule karıştırılarak çekilir. Ayrıca ülke mutfağında tatlı da çok önemidir. Tatlılarda özellikle hurma ve gül suyu kullanılır.

Kuveyt’te Eğlence ve Festivaller

Ülkede gece hayatı yoktur. İnsanlar akşamları genelde restoranlarda vakit geçirirler, müzik eşliğinde yemek yiyip sohbet ederler. Ülkede alkol yasaktır. Ayrıca çoğu mekân saat 23.00’den sonra kapanır. Kuveyt Müslüman bir ülkedir ve Kurban ve Ramazan Bayramları oldukça coşkulu bir biçimde kutlanır.

Kuveyt’te düzenlenen dini günler;

  • Ramazan Bayramı
  • Kurban Bayramı
  • Kandiller
  • Hz. Muhammed’in doğum günü

Kuveyt’te düzenlenen festivaller;

1.  Şubat

  • Ulusal Bağımsızlık / 25-26 Şubat tarihlerinde kutlanan milli bayramdır.
  • Hala Şubat / Baharın gelişinin kutlandığı etkinliktir.

2.  Haziran

  • Kuveyt Jazz Festivali / Başkentte düzenlenir.

3.  Aralık

  • Film Festivali / Ulusal kısa filmler sergilenir.

Kuveyt’te Alışveriş        

Magnet, anahtarlık, tişört ya da tabak gibi ürünler her ülkeden alınabildiği gibi Kuveyt’ten de alınabilir. Bunun dışında başkentte bulunan Souk Al- Mubarakiya isimli kapalı çarşıda oldukça geleneksel objeler bulunabilir. Ayrıca ülkeden kuru kahve mutlaka alınmalıdır.

Ülkede alışveriş yapmak için oldukça büyük alışveriş merkezleri bulunur. Dünyaca ünlü markalar ülkede bulunabilir. Tabi ülkede alışveriş kur farkından dolayı oldukça pahalıya kaçabilir. Marina Mall, 

360 Mall en bilinen AVM’lerdir. Ülkede çoğu kişi buralarda zaman geçirir. Avenues ise dev bir alışveriş merkezidir ve mükemmel bir mimarisi vardır. İçerisinde binden fazla mağaza bulunur.

Kuveyt’te Bilmeniz Gerekenler

Ülkenin büyük çoğunluğu (%99) Müslümandır. Müslüman nüfus içinde Sünnilik yaygındır ancak farklı İslami mezhepler de hoşgörüyle karşılanır. Ülke ekonomisi petrol ihracatına dayalıdır. Kuveyt, petrol rezervleri bakımından dünyanın en zengin olan beşinci ülkesidir. O kadar ki ülke ihracatının yüzde doksan beşini petrol oluşturur. Ülke gelirininse yüzde sekseni yine petrol ihracatındandır. Ülke aynı zamanda GSYİH’ye göre dünyanın en zengin yedinci ülkesidir. Kuveyt Dinarı ise dünyanın en değerli para birimi sayılır.

Kuveyt bir İslam ülkesidir ve çoğu İslam ülkesine göre daha özgür sayılır. Erkeklerle kadınların el sıkışması doğal karşılanır. Pek çok İslam ülkesinde alkol ve domuz eti ürünleri bulunur ancak kullanımı yasaktır. Kuveyt’te ise bu ürünler yoktur ve bu ürünlerin ülkeye sokulması dahi ciddi ceza alınmasına neden olur. Ülkeye gelen ziyaretçilerin yerel kıyafet giymesi beklenmez ama şeriata uygun giyinmeleri gerekir. Şeriata uygun giyinmekten kast edilen kol ve bacak örtünmesidir. Yani kadınların baş ya da yüz örtmesine gerek yoktur.

Kuveyt vatandaşları, su faturası, elektrik ve vergi ödemezler. Ayrıca vatandaşların hesabına belli zamanlarda da petrol parası yatar. Ülkede kiralar da ucuzdur. Bu şartlar altında kişiler oldukça zengin bir hayat yaşar. Ülkede eğlence anlayışı AVM’lerdir. Bunun dışında ev partileri, playstation ve spor arabayla hız yapmaktır.

Kuveyt’te önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / 25 Şubat Ulusal Gün / 26 Şubat Bağımsızlık Günü / Miraç Kandili / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı / İslami Yeni Yıl’dır.