• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

KOMOR FEDERE İSLAM CUMHURİYETİ

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu : 795.601 milyon

Yüzölçümü : 2.612 km²

Para Birimi : Komor Frankı

Resmi Dil : Komorca, Fransızca, Arapça

Telefon Kodu : +269

Saat Farkı : (GMT+3) Türkiye saati ile Komor Federe İslam Cumhuriyeti saati arasında fark bulunmamaktadır.

Kıta : Afrika

Vize Durumu : Kapıda Vize/ 30 gün Sınırda vize alabiliyorsunuz. Her şekilde davetiye, otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi belgeleri de yanınızda bulundurunuz.

Komor Federe İslam Cumhuriyeti Hakkında

Komor başkenti Moroni olan, Madagaskar yakınlarında adalar üzerine kurulu olan bir devlettir. Afrika’nın doğusunda yer alan devlet, adalar üzerine kuruludur. Burada hala aktif volkanlar yer alıyor. Komor adalar üzerine kurulu bir İslam ülkesi olarak biliniyor. 10. Yüzyılda Türk denizciler tarafından keşfedilerek, İslam hızla yayılmıştır. 16. Yüzyıla doğru keşfedilmiş bu adalar Portekiz ve Fransızların istilasına uğrayarak, Hıristiyanlaşmaya çalışılmıştır. Fakat Hıristiyanlaşma konusunda direnen halk, başarılı olarak, kendisini Avrupa’ya tanıtmıştır.

Komor adaları Fransız sömürgesi altına girerek, tarihte Müslümanlara zulüm yapılmıştır. Camilere ve İslam’a karşı baskılar düzenlenerek, halk kırılmaya çalışılmıştır. Fakat Hıristiyanlaştırma çabaları boşa çıkmıştır.

Komor adalardan ve sık ağaçlardan oluşan bir bölgede yer alır. Burada hala aktif volkanlar bulunduğu gibi yüksek tepelere de rastlanır. Kıyılarda meyve ağaçlarına ve Hindistan cevizi ağaçlarına rastlanır. Yamaçların ve sık ormanların bulunması, bölgede muson yağmurlarına karşın etkili durumdadır. Tropikal iklime sahip bölgede, özellikle Mart ayında yağışlar görülür.

Komor halkının çok az bir kısmı Avrupalı iken çoğunluğu Madagaskar’dan gelen yerli halk oluşturuyor. Komor halkının nerdeyse hepsi Müslüman olduğundan resmi dilleri Arapçadır. Bunun dışında Fransızca ve komorca dilini de kullanırlar.

Komor ülkesinin sanayisi gelişmemiştir. Ekonomileri tarım ve balıkçılığa dayanır. Ülkede hayvancılık yok denecek kadardır. Genellikle; meyve, vanilya, baharat ve kahve gibi bitkileri yetiştirirler.

1985 yılında Başkent olan Moroni; ateşin kalbi olarak tanımlanır. Ülke kakao, kahve ve vanilya ihracatı ile geçim kaynağını sağlıyor.

Komor Federe İslam Cumhuriyetinde Şehir içi Ulaşım

Komor adaları; fakir halktan oluşan toplulukları içerisinde barındırıyor. Halk sömürge altında kalması ve sanayisinin gelişmemiş olması nedeniyle, tarımla uğraşarak geçimini sağlıyor. Komor sokaklarında açık ve kapalı pazarlarla karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden trafik çok yavaş bir şekilde ilerliyor.Kurulu sokak pazarlarları caddeye kadar taştığından, arabaların ilerlemesi mümkün olmuyor. Eski model kamyon ve araçları görebiliyorsunuz.

Komor’da alt yapı eksikliği büyük oranda görülüyor. Yol ve alt yapının eksik kalması, sanayinin gelişmemiş olması, halkı fakir bir ülke haline getirmiştir. Pazarlarda genellikle; kıyafet ve kumaş satılıyor. Onun dışında çok fazla ürün seçeneği bulunmuyor.

Komor Federe İslam Cumhuriyetine zaman ve Nasıl Gidilir?

Komor’da tropik iklim görülür. Genellikle Mart ayları muson yağmurlarına maruz kaldığından, Mart aylarında seyahat edilmesi tavsiye edilmez. Hava sıcaklıkları 20-30 derecede seyreder. Kıyı bölgelerin gür ormanlarla kaplı olması, muson yağmurlarının ve rüzgârın etkilerini büyük oranda azaltıyor.

Türkiye üzerinden Komor’a direk uçak seferleri bulunmuyor. Aktarmalı uçuş seçeneğini kullanarak, 26-27 saatte Komor Federe İslam Cumhuriyet’ine ulaşabiliyorsunuz. Aktarmalı uçuş nedeniyle yolculuk süresi uzadığı gibi bütçe olarak da fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Seyahat öncesi erken bilet alma ve uçuş saatlerinin araştırılması önerilir.

Komor Federe İslam Cumhuriyetinde Nerede Kalınır?

Komor adasının başkenti Moroni’dir. Burada büyük bir havaalanı bulunuyor. Direk Komor’a uçuşlar bulunmadığından, aktarmalı uçuş ile Komor’a ulaşabiliyorsunuz. Moroni’de yer alan havaalanına ulaştıktan sonra burada yer alan otellerde konaklayabilirsiniz.

Afrika’nın doğusunda yer alan ülkede, halkın fakir ve sanayiden yoksun olması, gelişmesini geciktirmiştir. Bu yüzden sadece Komor başkenti olan Moroni’de otellerde konaklayabilirsiniz. Sokaklarında yer alan açık pazarı ile trafiği çok kötü ve geri kalmış durumdadır.

Komor Federe İslam Cumhuriyetinde Gezilecek Yerler

Komor İslam devleti olarak birçok cami ile karşılaşabiliyorsunuz. Bazı camilerin minareleri olmadığından önünden geçseniz bile fark etmekte zorlanabilirsiniz. Evlerin alt katlarını ibadethaneye çeviren komor halkı, dini ve kutsa yerler bakımından gezilecek yerlere sahiptir. Özellikle camileri ziyaret edilebiliyor.

Komor tropik bir bölge olduğundan sahile bakan plajları da bulunuyor. Burada yer alan sık ormanların arasında yer alan plaj ve akşam yemeğinde ıstakoz, en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Komor’un bir diğer bilinen ve tavsiye edilen bölgelerinden birisi de yanardağlarıdır. Buraya seyahate gelen kişiler kamp kurarak, etkileyici volkanizma izlerini ve manzarayı seyretme fırsatını bulabiliyor. Ülkenin en yüksek tepelerinden biri olan bölgede, gece kamp yaparak, gökyüzünü seyretmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Komor’da yer alan Fomboni halk plajı, misafirperver köylü halkı ile turistleri ağırlıyor. Plajda kıyıya ayrılmış kulübeler, turistlerin konaklaması için bulunuyor.

Komor çok fazla sömürü ve savaş gören bir ülke olduğundan, tarihi anlamda çok fazla kalıntıları bulunmuyor. Genellikle mimari yapıları ile dikkat çeken Komor çok farklı bir mimariye sahiptir. 

Genellikle harabe şeklinde bulunan yapıların fotoğraflarını çekmek için çok fazla zorlanmadan, bulunduğunuz yerden ulaşabiliyorsunuz.

Komor Federe İslam Cumhuriyetinde Yemek kültürü

Komor ülkesinde, yemek kültürü olarak farklı çeşitleri bulunmuyor. Özellikle yemek pişirme konusunda farklılıklar bulunuyor. Fransız sömürgesi altında kalan ülke, Fransız yemek kültürüne sahiptir. Sadece pişirme farklılıklarıyla ayrılır.

Bölgede tropikal iklimin hâkim olması ve kıyılarda tropik meyvelerin yer alması, bölgeyi meyve bakımından zengin kılmıştır. Özellikle vanilya, kahve ve kakao üretimi konusunda başarılı bir ülkedir. İhracatta kakao ve vanilya ilk sıralarda yer alıyor.

Komor Federe İslam Cumhuriyetinde Eğlence ve Festivaller

Komor’a bağlı, Mayotte ülkesinde Jazz festivalleri düzenleniyor.  

Ocak ayında Shattila Ekadashi/ Şubat Bhaimi / Mayıs Mohini/ Haziran Dujee/ Eylül Parama/ Aralık Utpanna festivalleri düzenlenir.

Komor Federe İslam Cumhuriyetinde Bilmeniz Gerekenler

Komor ülkesi tarihi bakımdan sömürge altında kalan bir ülkedir. Yıllarca darbe gören ülkede tarihi olarak harabe bir mimariyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bölge İslam ülkesi olduğundan Türklerle karşılaşmak mümkündür.

Bölgede cami dışında, her evin alt katında ibadethane bulunuyor.

Ülkede Pazarlar açık ve kapalı olarak ikiye ayrılıyor. Pazarlarda genellikle kumaş ve kıyafet ağırlıklı olarak satılıyor. Bölgede yiyecek olan dikkat çeken şeyler arasında tropik meyveler yer alıyor. Ülke ekonomisi kahve ve vanilya ihracatı ile sağlanıyor.

Ülkeye seyahat etmeye gidecekseniz, hala mevcut iç savaşlarının bulunduğunu biliyor olmanız gerekir. Bunun dışında bölgede aktif yanardağlar bulunuyor. Kamp için tercih edilen tepelerin, aktif yanardağlar olduğunun unutulmaması gerekiyor. Özellikle bazı adalar, iç savaşlar yüzünden tehlikelidir.

Ülke sağlık koşulları bakımından bakımsız bir bölgedir. Bölgede yaygın olarak sıtma hastalığı bulunduğundan, bu konuda önlem alınması gerekiyor. Özellikle sivrisineklerden korunmak gerekiyor.

Tropik mevsime sahip olan ülkede her mevsim sıcaklıkları 20-30 derecelerde seyreder. Muson yağmurlarının gerçekleştiği Mart ayında seyahat önerilmez.

Komor halkının sokaklarda el işi olarak sattığı ürünler yerine, Madagaskar’dan gelen ürünler daha çok tercih edilebilir ürünler arasında yer alıyor. Özellikle Hindistan cevizi ve deniz ürünlerinden yapılan hediyelik eşyalar ve esans, baharat gibi ürünler, satın alınabiliyor.

Komor Federe İslam Cumhuriyeti’nde önemli günler ve tatiller;

Komor halkının herhangi bir önemli gün ve tatili bulunmuyor. Halkın çoğunluğunun okuma oranı düşük ve fakirdir. Evlerinde bulunan ibadethanelerinde düzenli olarak ibadetlerini gerçekleştiriyorlar.