• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 48,65 milyon 

Yüzölçümü : 1.142.000 km²

Para Birimi : Kolombiya Pesosu

Resmi Dil : İspanyolca

Telefon Kodu : +57

Saat Farkı : (GMT-5) 8 saat fark. Türkiye saati Kolombiya saatinden 8 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri :Bogota Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Güney Amerika

Vize Durumu : Vizesiz/ 90 gün

Kolombiya Hakkında

Kolombiya, Güney Amerika’nın kuzeybatı tarafında yer alır. Ülkenin kuzey tarafında Karayip Denizi, kuzeybatısında Panama, doğu tarafında Brezilya ve Venezuela, güneyindeyse Peru ve Ekvador vardır. Ülkenin batı tarafıysa Büyük Okyanus ile çevrili haldedir.

Ülke altı farklı bölgeden oluşur. Andino Bölgesi, ülkenin en büyük iki kentini içine alan ve oldukça geniş milli parkalara sahip olan bölgedir. Diğer bir bölge Costa Norte, doğa sporları bakımından oldukça ideal olan bir bölgedir. Orinoquia ise en turistik bölgedir. Pacifica, ülkenin Pasifik ile buluştuğu bölgedir. Amazonia, balta girmemiş ormanları ile ünlü olan bölgeyken Colombion Island ise dalgıçlık olanaklarıyla ünlü olan diğer bir bölgedir. Kolombiya’nın başkenti Bogota’dır.

Ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Ancak ülkede birbirinden farklı pek çok yerel halk yaşar. Bu durum da yaklaşık olarak 80 yerel dil anlamına gelir. Ülkede yer alan Providence ve San Andres adalarında ise İngilizce de resmi dil olarak kabul görür.

Ülke toprakları Musica, İnka İmparatorluğu, Sinu ve Taynana gibi oldukça eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ülke Christoph Colomb ismiyle anılır ancak Christoph Colomb ülkeye hiç ayak basmamıştır. Ülke on altıncı yüzyılda İspanyol komutanlar Sebastian de Belaicazar ve Gonzalo Jimenez de Quesada tarafından sömürgeleştirilmiştir. On dokuzuncu yüzyılda Napolyon’un İspanya işgaline kadar, Kolombiya sömürge ülkesi olarak yaşamıştır. Kolombiyalılar bu dönemde bağımsızlık savaşı başlatmışlar ve kazanmışlardır. 1886 senesinde Kolombiya Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Panama, 1903 senesinde ABD’nin yardımıyla Kolombiya’dan ayrılmıştır. Bu durum ABD ve Kolombiya arasında 1921 senesine dek süren bir gerginliğe neden olmuştur. Kolombiya’da bugün bile iç çatışmalar yaşanır.

Kolombiya’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede şehir içi ve şehirlerarası ulaşım oldukça kolaydır. Şehirler arası yolculuk yapmak istediğinizde pek çok otobüs firması size bu hizmeti sunar. Ülke otobüsleri oldukça rahat ve konforludur. Şehirlerde bulunan otobüs istasyonlarından istenilen yere göre, istenilen kalitede otobüs firması seçilebilir. Sadece otobüsler kalite ve konfor gereği biraz pahalıdırlar. Bu tamamen kişilerin 

bütçelerine göre verilecek bir karardır. Ayrıca şehirler arası ulaşım uçaklarla da sağlanabilir. Hatta kimi zaman uçak bileti fiyatları otobüs bileti fiyatlarına göre daha uygun olur.

Şehir içi ulaşım da oldukça iyi durumdadır. Özellikle büyük şehirlerdeki alt yapı oldukça gelişmiştir. Kendine ait şeridi bulunan otobüsler şehir içi ulaşımda sıklıkla tercih edilir. Bu sayede hızlı bir şekilde ulaşım yapılabilir. Kimi şehirlerde metro da kullanılır. Tüm bunların yanı sıra taksiler de ulaşım için sıklıkla tercih edilen araçlardır. Çünkü taksi ücretleri oldukça düşüktür.

Kolombiya’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkenin bulunulan bölgesine göre iklim koşulları değişiklik gösterebilir. Mesela Amazon Bölgesi yıl boyunca yağışlı ve sıcak geçerken Bogota’da mevsim hep ilkbahar gibidir. Sıcaklık ise yüksekliğe göre değişir. Genel olarak ülkeyi ziyaret etmek için en doğru olan dönem iklimin kuru olduğu zamanlardır. Aralık- mart ayları arası ve haziran ile ağustos ayları Kolombiya’yı ziyaret etmek için en ideal dönemlerdir.

Kolombiya’ya İstanbul üzerinden doğrudan seferler yapılır. Bu seferler Cali, Bogota ve Medellin’e olur. Ancak kişiler yolculuk masraflarını daha düşük seviyede tutmak isterlerse o zaman ülkeye Madrid, Frankfurt ve Paris üzerinden aktarmalı olarak gidebilirler. Bunun dışında ülkeye İzmir ve İstanbul’dan seyahat gemileri kalkar. Ancak bu durum oldukça nadir olarak gerçekleşir. Seyahat gemileri denk getirilebildiği takdirde bir ulaşım alternatifi olabilir.

Kolombiya’da Nerede Kalınır?

Ülkede konaklama ücretleri oldukça düşüktür. Ancak işin güzel tarafı, düşük bütçeli konaklama olanağının yanı sıra konaklama hizmet standartları oldukça yüksektir. Ülke genelinde, neredeyse tüm şehirlerde uygun bütçeli ve iyi hizmet veren oteller ve hosteller bulunabilir.

Kolombiya’da Gezilecek Yerler

Kolombiya, tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Ülkenin her köşesi keşfedilecek şeylerle doludur. Kumsallar, mercanlar, dağlar, ormanlar ve daha pek çok güzellik Kolombiya’da ziyaretçilerini bekler. Cartegena, en çok turist çeken şehirlerden biridir. Bu şehirde yeni ve eskiyi, gelenekselle moderni bir arada görmek mümkündür. Katedralleri, müzeleri, kiliseleri, hediyelik eşya dükkanları, manzarası, renkli binaları, Arnavut taşlı sokakları ile Eski Şehir yani Historic Old Town- Walled City mutlaka görülmelidir. Buranın merkezi surlarla çevrilidir ve 1984 senesinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almıştır.

Kolombiya’ya gidip de muhteşem sahilleri görmeden dönmek olmaz. Baru Adası, Playa Blanca en gözde mekanlar arasında yer alır. Ayrıca içinde 46 ada bulunduran Kolombiya Ulusal Parkı, Rosoria Adası da mükemmel bir yerdir. Doğa severler için, trekking, kamp yapmak isteyenler için ve muhteşem sulara kendini bırakmak isteyenler içinse Tayrona Park mutlaka gidilmesi gereken yerdir. Bu muazzam ve büyük yerde muhteşem bir orman, yürüyüş parkurları, palmiye ağaçları, hamak ve çadırla muhteşem konaklama deneyimleri, yerlilerin yaşadıkları evler daha pek çok keşfedilecek şey vardır. Kolombiya seyahatinde mutlaka uğranılması gereken bir bölgedir.

Ülkedeki Medellin şehri anlatılmaz yaşanır cinsten bir bölgedir. Şehrin tam ortasından geçen nehir, devasa parklar, doğa ile iç içe bulunan kütüphaneler, müzeler, sokak heykelleri ve daha pek çok güzellik bu şehirde ziyaretçilerini bekler. Özellikle kütüphane parklar hem ücretsiz hizmeti ile hem de doğa ile kütüphaneyi buluşturan yapılarıyla oldukça ilginç ve güzeldir. Şehirdeki en ünlü parklardan biri de Arvi Parkı’dır. Park yirmi bin hektarlık bir alana sahiptir ve içinde ekolojik geziler düzenlenir.  Park içinde akarsular, göller, pek çok hayvan çeşidi görülebilirken aynı zamanda yüzme, bisiklet turu, 

at binme, balıkçılık, yelken sporu, kamp, trekking gibi aktiviteler de yapılır. Antioquia Müzesi de bu güzel şehirde mutlaka uğranılması gereken yerlerdendir.

Ülkede Bogota ve Cali oldukça fazla uğranılan şehirlerdir. Bogota ülkenin başkenti olmasının yanı sıra oldukça büyük bir metropoldür. Eje Ambiental Bölgesi, şehirde tarihi yapıların en çok olduğu bölgedir. Şehirde yer alan müzeler, katedraller görülmeye değerdir. Şehrin en yüksek binası olan Torre Colpatria da uğranılması gereken noktalardan biridir. Cali ise müzik ve dansın bol olduğu bir şehirdir. Burada yaşam oldukça renklidir. Pance, şehirde yer alan, nehir ve şelaleleriyle ünlü olan bir kamp yeridir. Vakti olanlar burada mutlaka kamp deneyimi yaşamalıdırlar. Bunun yanı sıra şehirde yer alan müzeler, katedraller de oldukça güzledir. Sömürgecilik döneminden kalma olan San Antonio Kilisesi Bölgesi, Caycedo Meydanı, Doğal Bilimler Müzesi şehirde görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Kolombiya’da Yemek Kültürü

Ülke mutfağının kalbi yufka, et ve patatesten oluşur. Ayrıca ülke mutfağında Karayip ’in deniz ürünleri de oldukça önemli bir yere sahiptir. Amazonlar ’da yetişen meyveler ülke mutfağını daha da zenginleştirirken, hindistancevizi ve pirinç yemekleri tatlandırmak için kullanılan besinler olarak karşımıza çıkar. Ülkede buluna şarapların tadı genel olarak zayıftır. Rom ve bira ülkede sık tüketilir.

Arepsa isimli mısır ekmeği, Kolombiya mutfağında oldukça sık tüketilir ve hemen hemen her yemeğin yanında servis edilir. Ayrıca ülkede çorba da sık tüketilir. Özellikle ajiaco isimli, patates, tavuk, kapari ve mısır krema karışımından elde edilen çorba Kolombiya mutfağının vazgeçilmezidir. Medellin bölgesinin en meşhur yemeği ise bandeja paise isimli yemektir. Bu yemeğin özelliği, bir tabakta bol çeşitli yiyeceklerin bir arada servis edilmesidir. Tabakta avokado, et, pirinç, kırmızı bezelye ve bir muz çeşidi olan plantain servis edilir.

Ülkenin kendine özgü içeceklerinden biri aquapenaladır. Alkolsüz bir içecektir ve şeker kamışından yapılır. Kimi zaman limon ya da zencefil karıştırılarak içilir. İsteğe göre sıcak ya da soğuk servis edilen canzelazo isimli içecek kokteyl anason, tarçın ve aquapenala karışımından yapılır.

Kolombiya’da Eğlence ve Festivaller

Kolombiya demek her daim dans ve müzik demektir. Bu da eğlencenin her daim var olması anlamına gelir. Öyle ki başkentin bir bölgesi her cuma ve pazar günleri kapatılarak, burada canlı müzikler yapılır ve sokak sanatçıları ile festival tadında zamanlar geçirilir. Günün herhangi bir saatinde salsa gösterileriyle karşılaşılabilir. Ülkede pek çok yerde var olan gece kulüpleri de eğlence için oldukça ideal mekânlardır. Kolombiya, salsanın ana memleketidir. Ülke festivalleri de oldukça eğlenceli ve renkli geçer. Ülke, Rio’dan sonra dünyanın en büyük ikinci karnavalına ev sahipliği yapar. Ayrıca ülkede kutlanan diğer büyük festival de Domates Savaşı Festivali yani Tomato Fight Festival’dir. Üç gün sürer ve festivalde yaklaşık 15 ton domates kullanılır.

Kolombiya’da düzenlenen festivaller;

1.  Şubat

  • Baranquilla Karnavalı / Rio’dan sonra dünyanın en büyük ikinci karnavalıdır. Karnavala her yıl binlerce turist akın eder. Sokaklar rengarenk olur, karnavalda salsa kraliçeleri seçilir.

2.  Ağustos

  • Festival of Flowers / Medellin şehrinin en popüler festivalidir. Dünyanın hiçbir yerinde rastlanamayacak çiçeklerin açtığı festivalde dans etkinlikleri ve konserler düzenlenir.
  • Dünya Salsa Festivali / Cali kentinde müzisyenler ve dansçılar toplanır. Yirmi ulusal orkestra ve yaklaşık dört bin dansçının katıldığı festival sekiz gün sürer.

3.  Ocak

  • Black and White Festival / Pasto şehrinde düzenlenir ve üç gün sürer. Festival, sömürgecilik dönemine ithafen düzenlenir. Festivalde siyahi köleler, beyaz yüzlü efendilerinin yüzlerini siyaha boyarlar.

Kolombiya’da Alışveriş           

Ülkeden alınabilecek en popüler hediyelik eşyalar; sanat ürünleri, altın mücevherler, antika ve deri ürünler olur. Ülke birinci kalitede olan değerli taşlar üretir. Bu taşlar fiyat olarak oldukça pahalıdır ancak mutlaka incelenmelidir.

Ülkede alışveriş için tercih edilen şehirlerin başında Bogota gelir. Büyük alışveriş merkezleri ve geniş caddeleriyle alışveriş severler için oldukça idealdir. Zona Rosa ve La Candelaria markaları, ülkenin en meşhur markalarıdır. Cali şehrinde ise el yapımı otantik ürünler bulunur. Ayrıca ülkeden kahve almadan dönem olmaz.

Kolombiya’da Bilmeniz Gerekenler                                      

Kolombiya’da müzik ve dansa doymak mümkün değildir. Bu ülke salsanın başkentidir. Oldukça iddialı olan ülke aynı zamanda dünyanın en büyük kahve üreticileri arasında yer alır.

Ülkede Hristiyan nüfus yoğundur. Ülkede yaşayan halkın yüzde doksanını Roman Katolikleri oluşturur. Geriye kalan azınlıksa Yahudi ve Protestanlardan oluşur. Ülke halkı için Katolik ritüellerini yerine getirmek büyük önem taşır. Son zamanlarda özellikle genç nüfusta Agnostisizm ve Ateizm oranı da gittikçe artar.

Ülke ekonomisi orta üst gelirdir. Ülke, Latin Amerika’nın dördüncü büyük ekonomisine sahiptir. Aynı zamanda Orta Amerika’nın ikinci büyük ekonomisidir. Ülkenin ihracat gelirlerinin yüzde kırk beşini petrol oluşturur. Ülke aynı zamanda kahve ihracatında birinci sıradadır. Ülkede en fazla üretilen tarım ürünleriyse şeker kamışı, pirinç, muz, tütün, pamuk ve manyok nişastasıdır. Dünyanın en hızlı şekilde gelişen bilgi teknolojisi endüstrisi de Kolombiya’dadır. Ülke aynı zamanda elektronik, gemi yapımı, otomobil ve madencilik alanlarında da üretim yapar. Ülke turizm açısından da oldukça gelişmiş durumdadır.

Diğer Latin Amerika ülkelerine nazaran Kolombiya daha resmi bir ülkedir. Ülkede ırk çok ciddi bir mesele olarak algılanmaz ve melezler, beyazlar ve Afro-Kolombiyalılar gündelik yaşamda bir aradadır. Ülkede beyaz tenli olan yabancılara gringo diye seslenilir. Siyahilere negro veya moreno diye hitap edilir. Ancak bu hitapların hiçbirinde aşağılayıcı bir ifade yoktur.

Ülke halkı bir eşyayı çenesiyle gösterir. Ayrıca bir insanın boyundan bahsedilirken, el yukarı kaldırılıp avuç aşağı çevrilmez. Ülke halkı bu hareketi sadece hayvanlar ve eşyalar için kullanırlar. Ülke halkı dans etmeyi çok sever. Aynı zamanda başkalarına dans öğretmekten de çok hoşlanırlar. Bu nedenle ülkeyi ziyaret edenler kendilerini bir anda dans dersi alırken bulabilirler. Ülkede dans etmek flörtleşmek anlamına gelmez. Ülke halkı bu konuda oldukça açıktır. Dans etmekteki amaç sadece eğlence ve mutluluktur.

Kolombiya’daki özel günler ve tatiller;

Ülke, en çok resmi tatilin olduğu ülkedir.

1 Ocak Yeni Yıl / 6 Ocak Epifani / 24 Mart Paskalyadan Önceki Perşembe / 25 Mart Kutsal Cuma / Aziz Joseph Günü (Mart Ayının Son Pazartesisi) / 1 Mayıs İşçi Günü / 5 Mayıs Göğe Yükseliş Günü / 26 Mayıs Corpus Christi / 20 Temmuz Bağımsızlık Günü / 7 Ağustos Boyaca Savaşı / 12 Ekim Dia de la Raza / 1 Kasım Azizler Yortusu / 16 Kasım Aziz Peter ve Paul Şöleni / Cartagana’nın Bağımsızlığı (Kasım Ayının İkinci Pazartesisi) / 8 Aralık Lekesiz Doğum / 25 Aralık Noel’dir.