• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 48,46 milyon

Yüzölçümü : 580.367 km²

Para Birimi : Kenya Şilini                           

Resmi Dil : İngilizce, Svahili

Telefon Kodu : +254

Saat Farkı : Türkiye ile Kenya arasında saat farkı bulunmuyor.

Konsolosluk Bilgileri : Nairobi Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta : Afrika

Vize Durumu : Online Vize / 30 gün

İnternetten vize başvurusu yapılıyor. İki iş günü içinde çıkıyor. Kişiler bir kopyasını yanına alıyor. Bazı durumlarda sınırda da manuel vize işlemleri yapılması gerekebiliyor.

Kenya Hakkında

Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu tarafında ve Ekvator üzerinde yer alır. Ülkenin Hint Okyanusu’na kıyısı vardır. Ülkenin doğu tarafında Somali, batı tarafında Uganda, kuzeybatı tarafında Sudan, kuzey tarafında Etiyopya ve güney tarafında Tanzanya yer alır. Kenya’nın en büyük şehri Nairobi’dir. Nairobi aynı zamanda ülkenin başkentidir. Ülkede Nairobi’nin yanı sıra Mombasa, Nakuru ve Kisumu şehirleri de oldukça önemli şehirlerdir.

Ülkede iki resmi dil vardır. Bunlar İngilizce ve Svahili’dir. Svahili aynı zamanda ulusal dil olarak kabul görür. Ülkedeki etnik gruplar arasında Kikuyuca, Luhyaca, Luoca, Turkanaca ve Kambaca gibi diller de konuşulur.

Kenya, Afrika’nın en eski yerleşim alanlarından biridir. Bu bölgeye ilk olarak Arap tüccarlar gelmişler ve Malindi ile Monbana şehirlerini kurmuşlardır. Ülkeye gelen ilk Avrupalılar ise Portekizli gemicilerdir. Araplar on sekizinci yüzyılda Kenya’ya tekrar hâkim olmuşlardır. Buna istinaden de Portekizlileri bölgeden çıkarmışlardır. Daha sonrasında bir İngiliz şirketi Araplardan Kenya’yı kiralamıştır ve bu yolla ülke İngiliz sömürgesi olmuştur. Ülkede 1952 yılında bağımsızlık hareketi başlamıştır. Jomo Kenyatta ülkede liderliğe getirilmiştir. İlk senelerde tutuklanmıştır. Ancak hapisten çıktıktan sonra Kenya’yı bağımsızlığına kavuşturmuştur.

Kenya’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede toplu taşıma sistemi mevcuttur. Toplu taşıma kullanılması kişilere bütçelerini koruma imkânı sunar. Özellikle Matatu / dala dala isimli otobüsler oldukça ucuzdur. Ülkede trafik soldandır. Bu nedenle araba ya da motor kiralamak pek önerilen bir şey değildir. Ayrıca ülke genelinde trafik kurallarına çok fazla uyulmaz. Ülkede alt yapı eksiklikleri de vardır. Bu nedenle toplu taşıma ya da taksi kullanmak daha doğru bir tercih olur.

Ulaşım için telefonla taksi çağırılabilir. Ancak taksilerde taksimetre bulunmaz. Bu nedenle taksi şoförü ile önceden pazarlık etmek de fayda vardır. Taksi fiyatları çok da ucuz değildir. Sonradan kötü sürprizlerle karşılaşmamak için gidilecek yere göre baştan fiyat anlaşması yapılmalıdır. 

Kenya’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Kenya’da genel olarak tropikal iklim hakimdir. Kenya yıl genelinde hep ılıman özelliktedir. Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal olan aylar aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Ülkede safariye katılacak olanlar için en ideal dönem temmuz sonu ya da ekim başıdır. Bu dönemlerde çok çeşitli hayvanlar bir arada görülebilir.

Atatürk Havalimanı’ndan haftanın her gününde, ülkenin başkenti olan Nairobi’ye direkt uçuşlar vardır. Ülkeye yapılan direkt uçuşların süresi ortalama altı buçuk saattir. Ülkeye aktarmalı olarak gidilirse bu süre ortalama on saati bulabilir.

Kenya’da Nerede Kalınır?

Ülke genelinde konaklama yapmak için oteller tercih edilir. Başkent Nairobi’de bulunan oteller, diğer Afrika şehirlerine göre çok daha pahalıdır. Ancak düşük bütçeli konaklama tercih etmek isteyenler için de uygun oteller bulunabilir. Ayrıca ülkenin bazı yerlerinde kamp yapılabilir. Kamp yapılan alanlar şehir merkezlerinden genel olarak uzakta olsalar da kamp yapmak eğlenceli ve farklı bir deneyim olur. Ülkede aynı zamanda hotel, pansiyon gibi konaklama seçenekleri de mevcuttur.

Kenya’da Gezilecek Yerler

Kenya bozulmamış kabileleri, kültürü, plajları, mercanları, dağları ve içinde barındırdığı pek çok aktivitesiyle Doğu Afrika’nın Paris’i olan bir ülkedir. Nairobi Ulusal Parkı, Kenya seyahatinde görülmesi gereken yerlerden biridir. Burası Kenya ile özdeşleşmiş durumdadır. Parkın batı tarafındaki nehir, ovalar, barajlar, canlılar için yapılmış yaşam alanları, yürüyüş parkurları ve daha pek çok güzellik bu parka hayat verir. Eşi benzeri olmayan bu parkta dört yüzden fazla kuş çeşidi yaşar. Ayrıca gergedan, aslan, çita, leopar, sırtlan, manda, zürafa, zebra, antilop gibi yaban hayvanları yaşar.

Kenya sahilinde konumlanmış olan Malindi Kasabası, Kenya seyahatinde mutlaka uğranması gereken yerlerdendir. Bol palmiyeli ve kumlu plajları ile ünlü olan Malindi Milli Parkı ve burada özenle korunmuş olan mercan kayalıkları ziyaretçilerin büyülendiği bir yerdir. Çok çeşitli yaban hayatının yaşandığı Hell’s Gate Ulusal Parkı da gezilecek yerler arasındadır. Bu parkta akbabalar, şahinler, kartallar gibi yüzden fazla kuş türü bulunur. Bu park Afrika turlarının vazgeçilmez noktasıdır. Parkta babunlar, ceylan, manda, zebra ve antiloplar yaygın olarak görülür.

Yeryüzünde en dikkat çekici yerlerden olan Lamu Adası, bozulmamış bir yerdir. Muhteşem sahilleri ve kültürü ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatır. Burada Svahili kültürünü yakından tanımak bambaşka bir deneyim olur. Dünyaca bir üne sahip olan Samburu Ulusal Rezervi, yanardağkalıntılarının yer aldığı Kenya Dağı, antilop ve zebra türlerinin yaşam alanı olan ve en önemli safari alanlarından biri haline gelen Masai Mara, bitki ve canlı çeşitliliği ile göz kamaştıran Nakuru Gölü ve Doğu Tsavo Ulusal Parkı da ülke ziyaretinde uğranacak noktalardandır.

Mükemmel şelaleleri ve doğal güzellikleriyle ün salmış olan Shimba Tepeleri Ulusal Rezervi, 162.5 kilometrelik bir alanı kaplayan bölgedir. Bölge 1968 senesinde korunmaya alınmıştır. Burası bitki ve biyolojik çeşitlilik açısından odlukça önemlidir. Yaklaşık olarak 159 narin bitki türüne, kelebek, kuş ve fillere ev sahipliği yapar. Görülmesi gereken yerler listesinde olması gereken bir bölgedir. FortJesus,Portekizliler tarafından inşa edilmiş olan bir savunma kalesidir. Kale 1593 ve 1596 seneleri arasındaoluşturulmuştur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kale mükemmel bir tarihi yerdir 

ve mutlaka görülmelidir. Jamia Camii de Kenya gezisinde gidilmesi gereken adreslerdendir. 1902 ve1906 seneleri arasında yaptırılmış olan cami İslam-Arap mimari tarzını yansıtır. Caminin kolonları,duvarları ve halıları yemyeşildir. Başkentte bulunan Müslümanların en önemli ibadet noktasıdır. 

Kenya’da Yemek Kültürü

Ülke mutfağının en önemli malzemesi pirinçtir. Hemen hemen her öğünde pirinç kullanılır. Bununla birlikte tropikal meyveler de sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Kenya mutfağında en meşhur yemek sukuma wiki isimli kavrulmuş soğan ve ıspanaktan oluşan yemektir.  Et ve patatesten oluşan pilav yemeği Pilau, nyama choma isimli kızarmış et ülkedeki diğer meşhur yemeklerdir. Fasulyeli ve mısırlı yemekler de Kenya mutfağında sıklıkla tercihe edilir.

Ülkede en çok tercih edilen tatlı, bir lokma çeşidi olan mandazidir. Ayrıca ülkenin çayı ve kahvesi de dünya çapında ünlüdür. Süt ve şekerle kaynatılan chai isimli çay en meşhur içecektir. Yerel biralar, sodalar ve şeker kamışı içkisi diye bilinen Kenya Cane ülkenin ulusal içecekleridir. Bunların yanı sıra Kenya Gold isimli kahve likörü, baldan yapılan bira Uki ve mısırdan yapılan Changaa da ülkedeki yerel içeceklerdendir. 

Kenya’da Eğlence ve Festivaller

Kenya’da eğlenmek için çok fazla alternatif vardır. Gün ağarırken yapılan balon turları, trekkin grotalarının keşfi, ulusal park ve rezerv gezileri ile ülkede tüm gün dolu dolu geçer. Ayrıca ülkede geceleri de eğlence bitmez. Özellikle büyük şehirlerde iyice açılan müzik eşliğinde egzotik içecek keyfi oldukça güzeldir. Kişiler zevklerine göre bar, kulüp veya diğer gece hayatı mekanlarını tercih edebilirler. Kenya festival bakımından da farklı ve eğlenceli bir ülkedir. Aynı zamanda ülkede dini bayramlar oldukça önemsenir. Hristiyanlar Paskalya Bayramını kutlarken, Müslümanlar da Ramazan ve Kurban Bayramlarını kutlar.

Kenya’da düzenlenen festivaller;

1.  Mart

  • Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali / Festivale dünyanın dört bir yanından turistler katılır. Üç gün süren festivalde tiyatro, müzik, el sanatları, moda, mimari, edebiyat ve heykel sanatları sergilenir.

2.  Ağustos (Genelde ağustos ayında düzenlenir.)

  • Uluslararası Deve Yarışları ve Festival / Kuzey Kenya Maralal şehrinde düzenlenir. Festivalde acemi yarışçıların yanı sıra profesyonel yarışçılar da yer alır. Festivalde deve kiralanabilir. Eşek yarışmaları, bisiklet yarışmaları ve çocuk aktiviteleri ile oldukça renkli geçen bir festivaldir.

3.  Kasım

  • Mombasa Karnavalı / Kenya kültürünün yakından tanındığı bir festivaldir. Festivalde yemek stantlarının yanı sıra sanatçılar, müzisyenler ve dansçılar vardır.

4.  Aralık

  • Jamhuri Günü / Milli bir bayramdır. 12 Aralık Kenya’nın İngiltere boyunduruğundan kurtularak bağımsızlığın kazanıldığı ve Kenya Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarihtir. Danslı geçit törenleri, kurulan muazzam sofralar ve kültürel gösterilerle coşku içinde kutlanır.

Kenya’da Alışveriş

Kenya’dan hediye almak isteyenler için pek çok seçenek mevcuttur. Kikoys bir peştamal türüdür. İlginç bir hediye olabilir. Bunun yanı sıra zebra desenli oymalar, boncuklar, el sanatları, mücevherler, antika, geleneksel sepetler ve lastik sandaletler alınabilecek ilginç hediyeler arasında yer alır. Ayrıca ülkenin çayı ve kahvesi dünyaca ünlüdür. Kenya dönüşü için çay ve kahve de alınması gereken ürünlerdendir.

Alınacak olan ürünlerin kalitesi ve fiyatı dükkândan dükkâna değişiklik gösterebilir. Bu nedenle birden fazla dükkândan fiyat araştırması yapılabilir. Ülkede tanıdık bir market olan Carrefour’a rastlanabilir. Ülkede süpermarketlerden, alışveriş merkezlerinden ya da safari turlarına katılım sağlandığında gidilen yerlerden alışveriş yapılabilir.

Kenya’da Bilmeniz Gerekenler

Kenya denildiğinde akla ilk gelen safaridir. Bunun dışında Kenya, derin denizi ile scuba dalışları için de tercih edilir.  Ülkede yapılan diğer bir etkinlik de balon safarisidir. Kenya, hayvan çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en zengin ülkelerindendir. Ülkede eski insan fosilleri, timsah ve dinozor kalıntıları bulunmuştur. Ülkenin en gelişmiş şehri ise başkent Nairobi’dir.

Ülkede güvenlikle ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır. Ayrıca halk ekonomik anlamda rahat değildir. Bu da sağlık sorunlarının oluşmasına yol açmıştır. Ülkede başkent dışında sıtma hastalığı yaygındır. Bu nedenle ülkeye gitmeden evvel önlem amacıyla sıtma ve sarıhumma aşısı yaptırılabilir.

Ülkede en yaygın olan din Hristiyanlıktır. Yüzde seksen üçlere varan Hristiyan nüfusta en fazla Protestan, sonrasında da Katolik ve diğer mezhepler mevcuttur. Ülkede yaygın olan ikinci din ise İslamiyet’tir. Çok küçük bir kesim de diğer dinlere ve yerel dinlere inananlarla beraber hiçbir dine inanmayanlardır.

Ülke tarımsal üretimde kendine yeter. En önemli tarım ürünleri çay ve kahvedir. Pirekapan otunun dünya üzerindeki en büyük üreticisidir. Bu otun tohumlarından böcek ilacı yapılır. Ülkede hayvancılık da yapılır ancak ülkede doğal kaynaklar sınırlıdır.

Başkentte suç oranı daha yüksektir. Bu nedenle akşam saatlerinde özellikle de tek başına dışarı çıkmak çok önerilmez. Ayrıca ülkede su ihtiyacının pet şişelerden karşılanması önerilir. Ülkede trafik soldan akar ancak trafik kurallarına çok fazla uyulmaz. Bunun üstüne alt yapı da yetersizdir. Bu nedenle eğer araç kullanılacaksa dikkat edilmelidir. Kenya halkının büyük kısmı AIDS hastalığına sahip bir şekilde doğar. Bu nedenle ülkede ortalama yaşam süresi kısadır. Ülkede neredeyse her markette peruk reyonu vardır. Bunun sebebiyse genetik olarak Kenyalı kadınların saçlarının uzamamasıdır.

Kenya’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / Paskalya (Mart) / 1 Mayıs İşçi Bayramı / 1 Haziran Madaraka Günü / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı / 10 Ekim Moi Günü / 20 Ekim Kahramanlar Günü / 12 Aralık Kenya Milli Günü / 25 Aralık Noel / 26 Aralık Boxing Day’dir.