• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 2,881 milyon

Yüzölçümü : 10.991 km²

Para Birimi : Jamaika Doları

Resmi Dil : İngilizce

Telefon Kodu : +1

Saat Farkı : (GMT-5) 8 saat fark. Türkiye saati Jamaika saatinden 8 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Havana Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta : Kuzey Amerika

Vize Durumu : Vizesiz / 90 gün

Jamaika Hakkında

Büyük Antillerde bir ada ülkesi olan Jamaika, Küba’nın güneyinde bulunur. Karayipler ’de ve Orta Amerika’da bulunan Jamaika, Hispaniola Adası’nın batı tarafındadır. Ülkenin başkenti Kingston’dur. Kingston Limanı, dünyanın en büyük olan yedinci doğal limanı olma özelliği taşır.

Ülkede halk Patois dilini konuşur. Dilin farklı bir yapısı vardır ve İspanyolca, İngilizce ve Fransızcanın bir çeşit birleşimidir. Ülkenin resmi diliyse İngilizcedir. Ancak ülkede konuşulan İngilizcenin anlaşılması zor olabilir. Diğer popüler olan dil ise İspanyolcadır.

Christoph Colomb 1949 yılında Jamaika’yı keşfetmiştir. Bölge bu keşif öncesinde Xaymaca ismiyle biliniyordu. Bölgede Arawak yerlileri buluyordu. Bölgeye İspanyol kolonileri geldi ve buraya Arawak yerlileri yerine Afrika köleleri yerleştirildi. 1655 senesinde İspanya ülkeyi terk etti ve sonrasında ülke İngiliz korsanlarının eline geçti. Bu defa da ülkede İngiliz köle kolonileri kuruldu. Jamaika, 1834 yılında kölelikten kurtuldu. Jamaika halkı bugün bile kendisini Afrika kıtasına daha yakın hisseder. Yirminci yüzyılda bağımsızlaşma hareketi patlak vermiştir ve 1962 yılında bağımsızlaşma hareketi başarıya ulaşmıştır.

Jamaika’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede şehir içi ulaşımlarda genelde otobüsler, minibüsler ve taksiler kullanılıyor. Otobüslerin genelde hepsinde klima bulunuyor ve yolculuk için ideal oluyorlar. Bunun dışında taksi kullanmak isteyenler de olabiliyor. Ancak taksilerde taksimetre bulunmuyor. Bu nedenle taksi ücretlerinde pazarlık etmek gerekiyor.

Ülke genelinde şehir içi ulaşım için araç kiralamak da bir seçenektir. Ancak ülke trafiğinde oldukça asabi ve dengesiz sürücüler olabilir. Araç kiralama yolunu seçenler bu duruma dikkat etmelidir.

Jamaika’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Aralık ve nisan aylarındaki dönem ülkeyi ziyaret etmek için oldukça idealdir. Bu dönemde ülke daha az kalabalık olur ve aynı zamanda iklim şartları da daha elverişlidir. Özellikle tropikal iklim yağmurlarının dindiği bu dönemde daha rahat geziler yapılabilir. Haziran ve kasım ayları arası dönemde ülkede oldukça fazla yağmur yağar. Bu tarihler arasında ülkeye gidecek olanlar bu duruma 

hazırlıklı olmalıdırlar. Aynı zamanda Jamaika için müzik ülkesi ifadesi kullanılır ve şubat ayında pek çok etkinlik düzenlenir. Çünkü Bob Marley’in doğum günüdür. (Jamaika, Bob Marley’in doğduğu yerdir.) Jamaika’ya seyahat etmek isteyenler şubat ayını tercih ederek pek çok etkinliğe katılabilir.

Jamaika bir ada ülkesidir ve bu nedenle en ideal ulaşım seçeneği hava yoludur. Türkiye’den Jamaika’ya direkt uçuş bulunmaz. Bu nedenle Amerika, Avrupa ya da Küba’dan aktarmalı uçuşlar yapılabilir. Jamaika, Türkiye’ye vize uygulamaz. Ancak aktarmalı uçuşlarda transit geçilecek ülkenin vize uygulamalarına maruz kalınabilir. Ayrıca ülkeye düzenlenen seniz seferleri de ülkeye gitmek için tercih edilebilecek bir ulaşım seçeneği olur.

Jamaika’da Nerede Kalınır?

Jamaika, turizm cennetlerinden birsidir. Bu nedenle konaklama yapabilmek için pek çok otel seçeneği bulunabilir. Kişiler zevklerine ve bütçelerine göre diledikleri oteli seçebilirler. Eğer başken Kingston ’da konaklama yapılacaksa, The Grand Port Royal Hotel, Liguanea Club ve Olympia Cron Hotel güvenilir adreslerdir.

Montego Bay şehri de konaklama yapmak için sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Buradaki otellerin hizmeti oldukça kalitelidir ve buradaki oteller tatil için oldukça ideal yerlerdir. Özelikle Relax Resort ile Rose Hall Castles Beach Resort tavsiye edilen oteller arasında bulunur.

Jamaika’da Gezilecek Yerler

Ülke doğal güzellikleriyle oldukça meşhurdur. Dunn Nehri Şelaleleri bu kapsamda görülmesi gereken yerlerden birisidir. Ülkenin Ocho Rios şehrinde bulunur ve 55 metre yükseklikten akarlar. Karayipler ’in en popüler şelalelerindendir. Yapılan teraslama çalışmaları sonucunda su akımı kademeli bir hal alarak çok daha güzel bir hale gelmiştir. Ülkede turistlerine n çok gittikleri yerlerden biridir. Jamaika’da yer alan uzun dağ sırası Blue Mountains (Mavi Dağlar), bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Dağların bir bölümü milli park ismiyle korunmaya alınmıştır ve bu bölümün zirvesi 2.256 metreyi bulur. Bu bölge yakın zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir ve dünyada yer alan en büyük ikinci kelebek popülasyonu durumundadır. Muhteşem manzarası mutlaka görülmelidir.

Ülkede yer alan önemli turistik noktalardan biri de GreenGrottoMağaralarıdır. Mağara derinliği ortalama olarak 12 metre, uzunluğu ise 1.525 metredir. Mağarada Kızılderililere ait kalıntılar bulunmuştur. Mağaranın her yerine yürüyüş platformları ya da kayıklar aracılığı ile ulaşılabilir. Ülkede mutlaka keşfedilmesi gereken bir diğer yer de Mayfield Şelaleleridir. 21 minik çağlayandan meydana gelen şelale, etrafta yer alan asma köprüden izlenebilir. Serinlemek amacıyla da kullanılan şelale muhteşem güzelliği ile her yıl pek çok turisti ağırlar.

Bob Marley, Jamaika’nın dünyaca popüler olan reggae sanatçısıdır. Bob Marley Müzesi de kendisine adanan bir müzedir. Müze, başkentte yer alır. Bob Marley’in müzik aletlerine, plaklarına, fotoğraflarına müze sayesinde ulaşılabilir. Müze girişi Bob Marley resimleriyle donatılmıştır. Bob Marley hayranı olan pek çok turist bu müzeyi görmeye mutlaka gider.  Güneş, kum, deniz, müzik ve eğlence dolu bir tatil isteyenlerin uğrak noktası da James Bond Plajı’dır.Burası oldukça turistik bir plajdır. Berrak suları, su sporları, barları, restoranları ve mükemmel konaklama seçenekleriyle ilgi odağıdır. Burada uluslararası sanatçıların katıldığı konser etkinlikleri yapılır, reggae ve caz sanatçıları hünerlerini gösterir.

Muhteşem bir tesis olan Büyülü Bahçe (The Enchanted Gardens), yaklaşık yirmi dönümlük bir araziye kurulmuştur. Doğal bir nehri ve 14 şelalesi vardır. Burada unutulmayacak doğa yürüyüşleri yapılır. Dinlenerek tatil yapmak ve gerçekten büyülenmek isteyenler için Büyülü Bahçe, mükemmel bir tercih 

olur. Jamaika Ulusal Galerisi de gezilecek noktalardan biridir. Bu sanat galerisinde Jamaikalı sanatçıların eserleri sergilenir.

Jamaika’da Yemek kültürü

Ülke mutfağı baharatlı yemekleriyle ünlüdür. Jamaika oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Çünkü ülke mutfağı İngiliz, İspanyol, Hindistan, Afrika ve Çin mutfaklarının etkileriyle oldukça gelişmiştir. Ülke mutfağında deniz mahsulleri oldukça fazla sevilir. Bunun yanı sıra tavuk ve biftek de sık kullanılan besinlerdir. Sokak yemeği kültürünün de oldukça geliştiği Jamaika’da yerel bitkiler de oldukça fazla sevilir ve neredeyse her yemekte kullanılır.

Rastafaryan diye tanımlanan beslenme alışkanlığında sebze ve meyveler kullanılır. Jamaika mutfağı bu yönüyle vejetaryenler için de oldukça idealdir. Avokado, karabiber, muz, ketçap, bezelye, soğan, ananas, sarımsak ve zencefil gibi baharatlarla hazırlanan bitki yemekleri oldukça popülerdir.

Jamaika mutfağının vazgeçilmezleri arasında ake meyvesi, star apple olan tropikal meyve, elma ve ekmek ağacı yer alır. Mango ve tarçın elması dondurması Jamaikalıların en sevdikleri tatlılardır ve Jamaika halkı tatlılarda hindistancevizini oldukça sık kullanır. Gizzada isimli yerel bir tatlı oldukça sevilir ve bu tatlı şeker, vanilya, hindistancevizi ve muskat kullanılarak hazırlanır.

Hemen hemen her yemekte karşınıza çıkacak olan pirinç ve bezelye, Jamaika mutfağının en mühim iki öğesidir. Ayrıca ülke mutfağında farklı tatlarda hazırlanan çorbalar da oldukça popülerdir. Jamaikalılar yengeç, balık ve karidese de bir hayli düşkünlerdir.

Ülke halkının en sevdiği içecek kahvedir ve en meşhur kahve çeşidi Jamaica Blue Mountain Coffee’dir. Kahvenin yoğun bir lezzeti vardır ve bu tat damakta uzun süre kalır. Sade ya da likörlü olarak tüketilen bu kahveden her sene yüzde seksen oranlarında Çin’e ihracat yapılır. Doğal pancar ve havuç suyu da en sevdikleri içeceklerdendir ve sokakta dolaşırken sıklıkla karşınıza çıkar.

Jamaika’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede müzik oldukça önemlidir ve sıklıkla dans partileri düzenlenir. Kişiler isterlerse gece kulüplerinde isterlerse de sokaklarda her daim müzik ve dansa ulaşabilirler. Kişilerin zevkine göre pek çok eğlence mekânı vardır. Restoran tarzı daha sakin yerler, çılgın gece partileri ya da sokak gezileri fark etmez Jamaika demek müzik demektir. Bu durum Jamaika festivallerine de oldukça fazla yansımıştır. Ülkede her yıl çok sayıda müzik festivali düzenlenir.

Jamaika’da düzenlenen festivaller;

1.  Şubat

  • Bob Marley’e Adanmış Hafta/ En önemli müzik festivalleridir. Sanatçının doğum tarihi olan 6 Şubat başlangıç kabul edilir ve festival bir hafta boyunca devam eder. Festival Bob Marley ve onun müziğini odak alır.
  • Negril Fat Tire Festivali / Ülkenin en popüler spor etkinliğidir. Dağ bisikleti yarışı ile birleşen partiler oldukça keyiflidir.

2.  Ekim

  • Afrika Jamfest/ Bu etkinlikte müzik, dans ve moda birleşir. Festival Kingston ’da düzenlenir. Önce moda gösterisi düzenlenir ve ardından konserler başlar.

3.  Mart

  • SKAZZ / Bu festivalde caz ve ska müziği buluşur. Dünyadan pek çok müzikseverin bir araya geldiği festivalde, müziğin yanı sıra Jamaika yemekleri ve yaşam tarzı da ön plana çıkar.

4.  Ağustos

  • Cultural Extravaganza Festivali / Jamaika kültürüne yönelik olan oldukça önemli bir festivaldir. Festival, Jamaika Kültürel Komisyonu tarafından organize edilir ve bu festivalde Jamaika kültürüne ait pek çok şey deneyimlenebilir. Dans, drama, mutfak sanatları, el işçiliği, müzik gibi pek çok kültürel öğenin buluştuğu bir organizasyondur.

Jamaika’da Alışveriş

Ülkede el işçiliği çok yaygındır. Bu nedenle Jamaika yaşam tarzına yönelik pek çok otantik ürün bulunabilir. Bu ürünleri bulmak için büyük alışveriş merkezlerini dolaşmaya gerek yoktur. Sokak aralarındaki dükkanlarda bile muhteşem tasarımlar bulunabilir.

Peygamber ağacı ya da diğer bir ifadeyle pelesenk ağacı, ülkenin geleneksel ağacıdır. Bu ağaçtan pek çok otantik figürlü nesneler yapılır. Bunlar alınabilecek farklı bir hediye olabilir.  Ülke halkı bu figürlere yaşam ağacı derler. Ülkeden ayrılırken alınabilecek otantik bir hediye çeşididir. Ayrıca ülkeden dönerken alınabilecek diğer bir hediye de kahvedir. En meşhur kahveleri Blue Mountain Coffee ve Tia Maira isimli likörlü kahve oldukça iyidir.

Jamaika’da alışveriş yaparken müzik dükkanlarına mutlaka uğranmalıdır. Hem buralarda oldukça farklı sürprizlerle karşılaşılabilir hem de oldukça keyifli vakit geçirilir. Ayrıca ülkede sabun çeşitleri de oldukça fazladır ve kokuları muhteşemdir. Özellikle en ünlü markaları olan Ritz Cafe Gift ürünleri mutlaka denenmelidir.

Jamaika’da Bilmeniz Gerekenler

Jamaika, hızlı bir yaşamdan uzak olan yavaş, rahat ve mutlu bir ülkedir. Küçük bir ülke olmasına karşılık uzun zamanlar kölelik ve kolonileşmeyle mücadele etmiş ve aynı zamanda oldukça köklü bir kültüre sahip olmuştur. Müzik kültürü de oldukça gelişmiştir. Ülke, reggae, mento, ska, dub, dancehall, ragga ve rocksteady müzik türlerinin anavatanıdır. Aynı zamanda Bob Marley, Shaggy, Sean Paul, Grace Jones, Jimmy Cliff ve Shabba Ranks gibi dünyaca ünlü olan pek çok ismin de doğum yeridir.

Ülke, Karayipler ’in üçüncü büyük adasıdır ve ülkede yağmur ormanları, kuru ve ıslak kireçtaşı ormanları, sulak alanlar, nehir kıyısı ormanlık, mağaralar, deniz çayırları, nehirler ve mercan resifleri gibi oldukça fazla doğal alan bulunur. Ülkede dilencilik yaygındır aynı zamanda HIV virüsü tehlikesi de bulunabilir.

Jamaika’da pek çok farklı etnik grup bir araya gelmiştir. En yaygın olan dini inanç Hristiyanlıktır. Ülke nüfusunun neredeyse yüzde altmış ikilik kısmı kendisini Protestan olarak tanımlar. Nüfusun kalan diğer kısmı ruhani güçlere inanır. Yüzde dört gibi küçük bir oranda da Roman Katolik Kilisesine bağlılık vardır.

Ülkenin sahip olduğu doğal güzellik turizm açısından oldukça mühimdir. Ülke aynı zamanda alüminyum ve boksit madenleri bakımından da zengindir. Pek çok yabancı şirket Jamaika’da yatırım yapar. Ülkede finansal sektör oldukça zayıftır. Yabancı yatırımların desteklenme sebeplerinden biri de budur. Ülkede en fazla ihracatı yapılanlar ise alüminyum ve boksit, sonrasında da rom, şeker ve kahvedir.

Jamaika halkı cömert ve sıcakkanlı insanlardan oluşur. En önemli şey onların kültürlerine saygı duymaktır. Bu sayede kalpleri kolaylıkla kazanılır. Ülkede hediye vermek oldukça yaygındır. Hatta çok beğendiğiniz bir şeyi size hediye eden bile çıkabilir. Ayrıca herhangi bir şey almaya paranız yetmezse 

takas yöntemine de başvurabilirsiniz. Bu oldukça doğaldır. Ülkede sinekler oldukça yaygındır ve sıtma riski yüksektir. Bu nedenle ülkeye gitmeden evvel buna dair önlemler alınabilir.

Jamaika’daki önemli günler ve tatiller;

Paskalya Öncesi Büyük Perhiz Çarşambası (Şubat Ayının İkinci Çarşambası) / 25 Mart Kutsal Cuma/ Paskalya Pazartesisi (Mart Ayının Son Pazartesi Günü) / 23 Mayıs İşçi Günü/ 1 Ağustos Kurtuluş Günü/ 17 Ekim Ulusal Kahramanlar Günü/ 25-26 Aralık Noel’dir.