• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İNGİLİZ VİRJİN ADALARI

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu : 30.661 milyon

Yüzölçümü : 153 km²

Para Birimi : Amerikan Doları

Resmi Dil : İngilizce

Telefon Kodu : +1

Saat Farkı : (UTC-4) 6 saat fark. Türkiye saati İngiliz Virjin Adaları saatinden 6 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Ermenistan’da Türkiye dış temsilciliği bulunmuyor.

Kıta : Kuzey Amerika

Vize Durumu : Vizesiz/ 30 gün

İngiliz Virjin Adaları Hakkında

İngiliz Virjin Adaları denildiğinde, İngiltere’de yer alan bir bölge akla geliyor. Fakat Virjin Adaları Karayiplerde yer alan, adacıklardan oluşan bölgelerden biridir. Karayiplerin cenneti olarak tanınan ülke, M. Önce 100’lü yıllardan beri varlığını sürdürdüğü biliniyor. Adayı, Christopher Colombus keşfetmiştir. Günümüzde hala doğallığını ve güzelliğini koruyan ada, insanlara tatil fırsatı sunuyor.

İngiliz Virjin Adalarının, bir bölümü Amerika bir bölümü de İngiltere’ye bağlı bulunuyor. Takım adalar topluluğu olarak görünen adaya, her yıl milyonlarca turist ziyarette bulunuyor. Tropikal bir iklime sahip adalar, Amerika ve İngiltere bölümü olarak ikiye ayrılmış olsa da, su sporları aktiviteleri ve tatil keyfini çıkarmak isteyen turistler için her yıl milyonlarca turist bölgeye akın ediyor.

Virjin Adalarının başkenti, ülkenin en büyük şehri olarak yer alan Road Town’dır. Sahillerde İngiliz etkisi yoğun olarak hissedilse de, ada iki ülke bayrağının altında milyonlarca turisti ağırlıyor. Bölgede resmi dil olarak, İngilizce konuşuluyor. Bazı bölümlerde de İspanyolca ve Kreol dilleri konuşuluyor.

Virjin Adaları Kuzey Amerika’da yer alan, iki ülkenin sahip olduğu adalardan oluşan bir bölümdür. Tarihte Christopher Columbus buraya M.Ö. keşfettiğinde, bu adalara Bakireler adını koymuştur. Burada yaşayan Cermic, Carib ve Arawak yerli halkı, Avrupalılar tarafından uzun yıllar sömürülmeleri ve salgın hastalıklar yüzünden yok olmuşlardır. Avrupalıların zamanla adalara yerleşmesi ve Afrika kökenli zencileri köle olarak satın almaları sonucu, burada çoğunlukta Afrika kökenli halk yer alıyor. İngilizce dilini konuşarak, Avrupalılarla birlikte yaşam sürüyorlar.

İngiliz Virjin Adaları’nda Şehir içi Ulaşım

İngiliz Virjin Adalarında feribot, araba kiralama veya taksi gibi araç seçeneklerini kullanarak seyahat edebilir. Havaalanında indikten sonra uygun araç kiralama firmaları ile görüşerek, araç kiralama hizmetinden yararlanılması tavsiye edilir. Adalar turu yaparken en uygun ulaşım yolu hangisi ise ona uygun tercih yapılabilir.

İngiliz Virjin Adaları’na Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

İngiliz Virjin Adalarına her dönem ziyaret edilebiliyor. Doğal manzarası, sahili ve masmavi denizi ile cennet gibi olan adada istenilen her zaman tatil yapılabiliyor. Doğallığını koruyan bu eşiz adaya vizesiz seyahat imkânı bulunuyor. Okyanusun ortasında yer alan adaya ulaşım aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Direk uçuşlar gerçekleşmediği için aktarmalı olarak masraflı bir uçuş yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Virjin adalarına ancak Londra, Paris ve Amsterdam üzerinden yapılacak olan aktarmalar sonucunda ulaşabiliyorsunuz. Okyanusun ortasında yer alan bu cennet adalara ulaşım biraz zor olsa da her yıl milyonlarca insan tatil için buraya gelebiliyor. Toplamda uçakla 13 saat süren yolculuk, aktarmalı olarak devam ettiğinde 21 ile 46 saat arasında değişebiliyor. Bu yüzden uçak masrafları pahalı olabiliyor.

Virjin adalarının iklimi yılın her ayında, 28-30 derece arasında sıcaklık gösterir. Bu yüzden sahili, denizi ve havası sıcak bir bölgedir. Her mevsim sıcaklığın aynı olması, ziyaretçiler için sınır tanımıyor. Aralık ve Nisan ayları, adalar turizmi için en uygun aylardır. Ağustos ve Kasım aylarında, tropikal iklim havası yerini fırtınalı denize bırakıyor. Bu yüzden bu aylarda sezon kapanıyor.

 İngiliz Virjin Adaları’nda Nerede Kalınır?

Virjin adalarına seyahat yapan milyonlarca kişi, otellerin dolmasına neden oluyor. Seyahat öncesi mutlaka rezervasyon yapılmalıdır. İstediğiniz her mevsim gidilebilecek bir ülke olması, otellerde yer kalmama ihtimalini arttırıyor. Karayip adalarında tatil köyleri, butik pansiyon veya otellerde konaklama yapılabiliyor. İndirimli ve kampanyalı pansiyonlar bulunabilir. İnternet sitelerinde yer alan rezervasyon sistemini kullanarak, konaklayacağınız yeri önceden belirleyebiliyorsunuz.

İngiliz Virjin Adaları’nda Gezilecek Yerler

İngiliz Virjin adaları, Amerika ve İngiltere ülkelerinin bulunduğu bölgede yer alıyor. İki ülke arasında, okyanusun ortasında yer alan adalarda, doğal manzara, masmavi denizi ve kumsalı, tatil için tercih edilen yerler arasındadır. Her mevsim havasının ılık olması ve tropikal barları ile dikkat çekiyor. Özellikle seyahat tutkunları için adalar, keşfedilmeyi bekliyor.

Bölgede, su sporlarının yapıldığı adalar yer alıyor. Adalarda yer alan yeme-içme kültürüyle İngiliz etkisi hissediliyor. Adaların muhteşem sahili dışında keşif yaparken vatoz ve dev kaplumbağalar ile karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle bölgede tarihi anlamda neredeyse yok denecek kadar kalıntı olmasına rağmen, 19. Yüzyıldan kalma batık gemileri keşfedebilirsiniz. 1867 yılında fırtına yüzünden batan gemileri, denizin derinliklerinde görebiliyorsunuz.

Adalarda ulusal parkta yürüyüş yaparak, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Yüksek patika yolları ve tepeleri yürüyerek, doğayı ve yıkık şeker değirmenini görebilirsiniz.

Virjin adaları 30 küçük adacıktan oluşuyor. Burada seyahat etmek ve eğlenmek için her zevke uygun farklı aktiviteler bulunuyor. Ünlülerin, denizcilerin ve zenginlerin uğrak yerleri olan adalar bulunuyor. Turistlik birçok faaliyeti bulunan adalarda, dalış botları, barlar, küçük lokantalar ve sanat galerileri yer alıyor. Konaklamak için de küçük ahşap evler bulunuyor.

İngiliz Virjin Adaları’nda Yemek kültürü

İngiliz Virjin adalarında sebze, baharat ve deniz ürünleri en meşhur tüketilenler arasında yer alıyor. Bu adada birçok farklı kültür, yemeklerine yansıyarak, leziz yemeklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Adaların hepsinde leziz yemeklerin bulunduğu restoranlar bulabilirsiniz.

İngiliz Virjin adaları; Afrika, Amerika ve Avrupa mutfağından etkilenmiştir. En iyi deniz ürünlerini ve kokteylleri burada bulabilmek mümkündür. Özellikle Istakozu ile ünlenen adalar, muhteşem festival tadında lezzetler sunuyor.  İçecek olarak, mutluluk iksiri romu en çok tüketilenler arasında yer alıyor.

İngiliz Virjin Adaları’nda Eğlence ve Festivaller

Adaların muhteşem doğasında gezilecek birçok bölge bulunuyor. Tekne turu, helikopter turu ve denize açılarak, doğanın keyfini doyasıya çıkartın. Özellikle RMS Rhone adasında, dalış yapılabiliyor. Diğer yandan, içki içilebilecek birçok mekan bulunuyor. Plaj partilerinin verildiği ve yat gezilerinin yapılabildiği adalarda, huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Adalarda yaklaşık olarak her gün bitmeyen sahil eğlenceleri bulunuyor. Sahil ve yat turları haricinde, doğa yürüyüşü tatilinize eşlik ediyor. Turistler, sahil, bar ve restoranlarda her gün müzik eşliğinde, adanın keyfini çıkarıyor.

İngiliz Virjin adalarında yapılan festivaller;

1.  Kasım

  • Istakoz kutlamaları/ Adalardan biri olan Anegada’nın ıstakozu meşhurdur. Her kasım ayında; müzik kutlamaları ile beraber, restoran ve barlarda yerini alıyor.

İngiliz Virjin Adaları’nda Bilmeniz Gerekenler

Virjin adalarında tarihi olarak çok fazla kalıntı ile karşılaşmazsınız. Yaklaşık 30 adanın bulunduğu bölge, İngiltere ve Amerika kıtasının ortasında yer alıyor. Tarihsel olarak ada keşfedildikten sonra ve zencilerin köle olarak çalıştırıldığı zamanlardan bu yana, Afrika, Amerika ve Avrupa kültürünü görmek mümkündür. 1876 yıllarında çıkan bir fırtına sonucu, batık gemilerin denizle bütünleştiğine şahit olabilirsiniz.

Adalar iki kıtanın bayrağı altında yer alsa da, İngiliz kültürü yaygın olarak görülüyor. Özellikle yemek kültürlerine yansımış olan farklı kültürler sonucunda, ortaya farklı lezzetler çıkıyor. Adalarda farklı aktivitelere yer veriliyor.

Virjin adaları su üzerinde bir cennettir. Farklı su sporları ve dalışları yapılabiliyor. Burada farklı kültürden insanlarla karşılaşmak mümkündür. En çok Afrika kökenli insanların bulunduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik olarak turizmden katkı sağlayan adalarda, düzenli olarak milyonlarca turist geliyor. Tekne turları, helikopter turları veya geziler düzenlenerek, muhteşem doğa sayesinde ekonomisi katlanıyor.

Adalara seyahat konusunda iklimi düşünmeden her ay havanın ılıman geçtiğini söyleyebiliriz. Tropikal iklime sahip bölgede, hava sıcaklığı 28 derecenin altına düşmüyor.  Sadece kasım aylarında şiddetli fırtınanın yaşandığı adalara seyahat etmeden önce her şeye hazırlıklı olmanız gerekiyor. Mayıs aylarında sakinleşen deniz ve adanın havası, turizm için en uygun zamanlardır.

Adalarda bulunan Afrika kökenli halk İngilizce dilini konuşarak,  kültürler arası bir kaynaşma görülüyor. Genellikle lüks otellerin, tatil köylerinin ve butik otellerin yer aldığı bölgede, konaklama ücretleri yüksektir. Önceden konaklayacağınız yeri ayarlamanız gerekiyor. Seyahate çıktıktan sonra konaklama yeri bulamayabilirsiniz.

İngiliz Virjin adalarında önemli günler ve tatiller;

Her yıl Ocak ayında Martin Luther doğum günü/ 14 Şubat Sevgililer Günü/ 17 Mart Saint Patriks günü/ 22 Mart-25 Nisan Paskalya/ Mayısın ikinci haftası Anneler Günü/ Haziran üçüncü haftası Babalar Günü / 4 Temmuz Bağımsızlık Günü/  Eylül ilk haftası işçi bayramı / Ekim’in ikinci haftası Columbus günü / 31 Kasım Cadılar Bayramı / 26 Aralık Noel