• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 9,113 milyon

Yüzölçümü : 112.492 km²

Para Birimi : Honduras Lempirası

Resmi Dil : İspanyolca

Telefon Kodu : +504

Saat Farkı : (GMT-6) 9 Saat fark. Türkiye saati Honduras saatinden 9 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Guatemala Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta : Kuzey Amerika

Vize Durumu  : Vizesiz / 90 gün

Honduras Hakkında

Honduras, Orta Amerika’nın ikinci en büyük ve en kalabalık olan ülkesidir. Ülke, İspanyol Honduras’ı olarak da bilinir. Honduras 18 departman ve üç bölgeden oluşur. Ülkenin başkenti Tegucigalpa’dır. Honduras’ın kuzeybatı tarafında Guatemala, güneybatı tarafından El Salvador ve güneydoğu tarafında da Nikaragua yer alır. Ayrıca ülkenin güneyi Pasifik Okyanusu ile çevriliyken ülkenin kuzeyinde de Karayip Denizi yer alır.

Ülkede konuşulan dil İspanyolcadır. Ülkenin büyük şehirleri dışında özellikle de Bay Adaları’nda İngilizce ana dil gibi konuşulur. Bununla birlikte ülkede bazı bölgelerde İngilizce ve İspanyolca karışı olan melez bir dille Utilia dili de konuşulur. Ülkede yaşayan yerli gruplar ise genelde kendi dilleriyle iletişim sağlar.

Honduras batıda Mayaların geri kalan kısımda da Mezoamerikalı ilk Kolombiyalıların anavatanıdır. Ülke Kristof Kolomb ’un 1502 yılındaki keşfiyle birlikte İspanyol kolonisine dönüşmüştür. 1821 yılında ise kendisi ve dört Orta Amerika devleti ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkede bağımsızlık ilan edildikten sonra büyüklü küçüklü ayaklanmalar yaşanmıştır. Yaklaşık 300 ayaklanmanın yaşandığı ülkede savaşlar da uzun yıllar devam etmiştir.

1969 yılında Honduras ile El Salvador arasındaki gerginlik zirveye ulaşmıştır. Bu gerginlik sonucunda da yaklaşık olarak beş bin kişinin ölümüne neden olan futbol savaşı meydana gelmiştir. Honduraslılar, El Salvadorlu futbolcuların kaldıkları oteli kundaklamak istemişlerdir. Yaşanan olayla birlikte El Salvador orduları Honduras ordularına saldırmış ve işler iyice büyümüştür.

28 Haziran 2009 tarihinde askeri güçler, solcu devlet başkanı olan Manuel Zelaya hükümetine darbede bulunmuşlardır. Ülkede hala siyasal ve toplumsal refahla ilgili olarak çalışmalar yürütülmektedir. Aynı zamanda savaştan ve kasırgalardan zedelenen ekonomi için de yapılanmalar devam eder. Honduras, dünyanın en fakir ülkelerinden biridir.

Honduras’ta Şehir içi Ulaşım

Ülke genelinde iki türlü otobüs servisi bulunuyor. Expreso denilen otobüsler kısmen daha rahat olan ulaşım araçlarıdır. Minibüs benzeri çalışırlar. Diğer tür olan otobüs türü de Chicken Bus isimlilerdir. 

Otobüslere binen köylüler zaman zaman kümes hayvanlarını da yanlarında taşıdıklarından dolayı otobüsler bu isimle anılır.

Ülke genelinde toplu taşıma genelde otobüsle sağlanır. Ancak otobüs duraklarını tabela yardımıyla bulmak bazen zor olabilir. Bu noktada yardım istenebilir ya da yol kenarında bekleyen kalabalığın olduğu yerde beklenebilir. Muhtemelen kalabalığın bulunduğu nokta otobüs durağıdır. Eğer daha hızlı bir ulaşım istenirse o zaman taksiler kullanılabilir.

Honduras’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Honduras’ın yılın her döneminde sıcak ve nemli bir iklimi vardır. Ülke coğrafyasında çok fazla yağış yaşanır. Ülkede özellikle eylül- şubat ve mayıs-ekim arası dönemler yağışlı geçer. Bu nedenle Honduras’a gitmek için en ideal zaman, yağışlı dönemlerin dışında kalan aralıklardır.

Ülkede turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu zamanlar ağustos-kasım ve mart-mayıs arası dönemlerdir. Mart-nisan arasındaki dönemde de balina ve köpekbalıklarını izleme şansınız yüksek olur.

Türkiye’den Honduras’a direkt uçuş bulunmaz. Bu nedenle Honduras’a, Panama City, Houston, Atlanta ve Miami kentlerinden aktarmalı olarak gidilebilir. Diğer bir seçenekse İspanya üzerinden uçakla gitmektir.

Honduras’ta Nerede Kalınır?

Ülkede konaklama konusunda dikkat edilmesi gereken kıstaslardan en mühimi güvenliktir. Konaklama yapılabilecek pek çok otel bulunabilir. Bunlardan şehir merkezilerinde olanlar genelde iyi dizayn edilmiştir. Ülkede konaklama yaparken hem rahat bir konaklama için hem de güvenlik açısından şehir merkezlerine yakın yerler tercih edilmelidir. Başkent Tegucigalpa’da kalacak olanlar için Hotel Plaza JuanCarlos, Tegucigalpa Marriott Hotel,Hotel Portal del Angel ve Real Colonial yerleri ideal olacak seçeneklerdir.

Honduras’ta Gezilecek Yerler         

Ülke genel olarak doğal güzellikleriyle bilinir. Bunun dışında Maya kültürünün var olduğu en önemli bölgelere sahiptir.Copan, ülkenin Guatemala sınırı yakınında yer alır. Burası Amerika kıtasının keşfinden evvel oluşturulan Maya uygarlığına ait arkeolojik bir sitedir. Bölge, Copan Harabeleri olarak da bilinir. Antik kent yüzlerce yıllık geçmişe sahiptir ve oldukça önemli bir ulusal mirastır. Bu bölge, tarihi ve turistik açıdan oldukça popülerdir ve mutlaka görülmelidir.

Honduras’ın en çok ziyaret edilen parkı La Tigra Ulusal Parkı’dır. Park 238,2 kilometrekarelik bir alanı kapsar ve bu milli park 1980 senesinden bu yana koruma altındadır. Ulusal parkın beş farklı vilayette toprakları bulunur. Bitki çeşitliliği, şelaleleri, canlı çeşitliliği, akarsuları ve doğal güzelliği ile mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. 20 dönümlük bir alanda bulunan Gumbalimba Park da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Burası tatil anlamında oldukça idealdir. Ziyaretçilerine plaj, doğa alanları ya da su aktiviteleri gibi pek çok seçenek sunar. Bölgede yer alan asma köprüde yürüyebilir, kuş ve maymun türlerini görebilir, kürek, dalış gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Yeşille mavinin buluştuğu yerde doyasıya eğlenmek istiyorsanız Gumbalimba Park tam size göredir.

Pico Bonito Milli Parkı, 1987 senesinde milli park olarak belirlenmiştir. Ülkede görülmesi gereken yerlerden biridir. Muhteşem bir doğanın yanı sıra bu bölgede rafting, kuş gözlem, doğa yürüyüşü ve kayak gibi etkinlikler de yapılabilir. Celaque Ulusal Parkı da 1987 senesinde milli park olarak belirlenen yerlerden biridir. Parkın en yüksek yeri deniz seviyesinden 2870 metreye kadar ulaşır. Honduras seyahatinde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Copan kentinde bulunan Copan Heykel Müzesi, Maya kültürünü tanımak isteyenler için ideal bir adrestir. Burada Maya kültüründen kalan heykeller sergilenir. Müze, Orta Amerika’nın en iyi heykel müzesi diye üne kavuşmuştur. Geçmişleri çok eskilere dayanan bu heykeller oldukça ilgi gören eserlerdir. Ülkede yer alan Pulhapanzak Şelaleleri de Orta Amerika’nın en ünlü şelaleleri olarak bilinen yerlerdir. Ayrıca bu bölge Maya kültürüne dair kalıntılar da içerir. Hem doğal güzellik hem de Maya kültürü birleşince, burası turistlerin akın ettiği bir yer olmuştur. Ayrıca şelale karşısında konaklama imkânları da vardır.

Ülkede yaz tatili yapmak isteyenler için en iyi adres de Tabyana Plajı olur. İncecik kumlar ve berrak bir su insanı adeta büyüler. Ayrıca üzüm, badem ve Hindistan cevizi ağaçlarıyla çevrili olan bölgede su kayağı, dalış gibi etkinlikler de yapılır. Karayip ve Pasifik kıyılarını görmek ve en iyi dalış imkanını bulmak isteyenler için Bay Adaları en ideal yerdir. Honduras denildiğinde Bay Adaları’nı es geçmek olmaz.

Honduras’ta Yemek kültürü

Ülkede yemek kültüründe en önemli detay, ülkenin ana öğününün öğle yemeği olmasıdır. Pilav, tortilla ve bezelye neredeyse her yemeğin yanında servis edilir. Ayrıca ülkede çok farklı pişirme tarzları da vardır. Mesela bezelye hem haşlanarak hem de kızartılarak servis edilebilir.

Ülke halkı tajadas isimli kızartılmış muzu çok sever. Yemeklerde domuz eti sıklıkla kullanılmakla birlikte biftek ve tavuk eti de oldukça sevilir. Ülkenin kıyı kesimlerinde balık ve deniz ürünleri daha fazla önem kazanır.

Ülkenin geleneksel yemeği, plato tipico isimli yemektir. Bu yemek genelde düz ve büyük tabakların içinde kızarmış patates, biftek, bezelye, lahana turşusu, tortilla ve ekşi kremalı pilavdan oluşur. Tüm ülke genelinde sıklıkla tüketilir. Baleadas isimli yemek de popülerdir. Baleadas yemeğinde, tortillalar kızartılmış bezelye, ekşi krema, peynir ve soğan turşusundan hazırlanır. Yanına da et ya da omlet konularak servis edilir. Ülkede geleneksel lezzetler arasında deniz salyangozu çorbası da yer alır ve ismi sopa de caracoldur. Çorba Hindistan cevizi sütü, balık, yengeç, taze kişniş ve yeşil sebzelerle hazırlanır. Siyah bezelyenin peynirle pişirilip, yanında mısırla servis edildiği anafres de bir atıştırmalık yemeğidir.

Licuados, en sevilen içecekleridir ve bu içecek mango, karpuz, muz ya da Hindistan cevizinden hazırlanan milkshakedir. Flore de Cana markalı rom yerel içkiler arasında bulunur. Ülkede genelde sarı bira tercih edilir ve en önemli markalar Port Royal, Barena ve Imperial’dir. Salva Vida’nın ise malt oranı daha fazladır. 

Honduras’ta Eğlence ve Festivaller

Ülke genel itibariyle eğlencelidir. Doğa turları, muhteşem manzaralar, dalış etkinlikleri ile harika zamanlar geçirilebilir. Ayrıca ülkede gece hayatı için de gidilebilecek mekanlar da mevcuttur. Özellikle başkentte bulunan Winners Sports Bar ve Club 360 tercih edilebilecek yerlerdir. Ülke, renkli festivalleriyle de ünlüdür. Seyahat tarihleri festivallere göre ayarlanabilirse oldukça keyifli zamanlar geçirilebilir.

Honduras’ta düzenlenen festivaller;

 1. Haziran
 • Ferai Juniana / En büyük festivallerden biridir. 1 ay süren festivalde canlı müzikler yapılır, danslar edilir ve geleneksel yemek servisleri yapılır.
 1. Temmuz
 • Ulusal Garifuna Festivali/ Bajamar’da düzenlenir. Festivalin amacı Garifuna halkının müziğini, kültürünü ve geleneklerini tanıtmaktır.
 1. Nisan
 • Roatan Karnavalı/ Garifunalıların geleneksel festivallerinden biridir. Festival Bay Adası’nda Roatan ’da düzenlenir.
 • Semana Santa/ Ülkenin tamamına yayılan bir festivaldir ve katılımcılar renkli kostümleriyle, ellerinde meşalelerle yürürler. Sokaklar ise renk renk çiçeklerle süslenir.
 1. Şubat
 • Suyapa Bakiresi Festivali/ En büyük dini festivaldir ve Suyapa Bazilikasında düzenlenir. Festivalde mumlar yakılır ve dualar edilir.
 1. Mayıs
 • Le Ceiba Karnavalı/ Aziz San Isidro’ya adanmış olan bir karnavaldır. Katılımcılar renkli ve gösterişli kostümler giyerler.

Honduras’ta Alışveriş

Ülkenin yerel marketlerinden oldukça ilginç ve otantik hediyeler bulmak mümkündür. Copan, el işçiliğinde ve bohem tarzda olan tasarımlarda merkezdir. Ayrıca ahşap oyma ve yeşim taşından yapılan aksesuarların merkezi de Copan’dır.

San Pedro Sula ’da yer alan Guamilito Pazarı, başkentteki San Isidro Pazarı da ünlü alışveriş bölgeleridir. Buralar ahşap oymacılığında ve deri işlemeciliğinde oldukça ün salmış yerlerdir. Bay Adası’nda bulunan kıyı haritaları, yünden yapılmış el işi ürünleri, hindistancevizinden ve deniz kabuğundan yapılmış ürünler de alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır. Ayrıca kentlerde bulunan daha büyük alışveriş merkezlerinden de istenilen ihtiyaçlar karşılanabilir. Başkentte yer alan City Mall Tegucigalpa oldukça ideal bir alışveriş merkezidir.

Honduras’ta Bilmeniz Gerekenler

Ülkenin iç bölgelerinde daha çok dağlar yer alır. Ovalarsa kıyı bölgelerinde mevcuttur. Ülkede sel ve kasırga riski fazladır. Hatta ülkede 1998 yılında meydana gelen Mitch kasırgası, ülke ekonomisi üzerinden oldukça olumsuz izler bırakmıştır. Felakette yaklaşık 5600 kişi yaşamını yitirmiştir ve bu felaketten sonra köyden kente göç başlamıştır. Ülkedeki sosyal refahı arttırma çalışmaları yapılır. Honduras, özgün bir kültür ve yaşantıya sahip bir ülkedir ve düşünülenden çok daha fazla macera sunar.

Honduras nüfusunun çoğunluğu Katoliklerden oluşur. Son zamanlarda Protestanlık oranı da artma eğilimindedir. Ülkede kilise ziyaretleri oldukça sık yapılır. Ayrıca nüfusun küçük bir oranında Budist, Yahudi, Müslüman ve Rastafaryan da bulunur.

Ülke ekonomisi son zamanlarda hızla iveme kazanmıştır. Honduras ekonomisi geçmişte savaştan ve doğal afetten bir hayli etkilenmiştir. Son yıllarda ekonomi düzeltilmeye çalışılsa da ülkede işsizlik oranı yüksektir. Ülkenin en mühim gelir kaynağı turizmdir. Ülkede altın, demir, çinko, gümüş mineralleri bulunur ve aynı zamanda petrol üretimi de yapılır. Ayrıca ülkenin önemli gelir kaynakları arasında kahve, muz, şeker kamışı ve diğer tropikal meyveler bulunur. Honduras ekonomisine olumlu etki eden diğer bir sektör de tekstildir.

Honduras dünyada şiddetin ve cinayet oranının en sık yaşandığı ülkedir. Ancak ülke için böyle veriler söz konusu iken Honduras halkı oldukça sıcakkanlıdır ve saygılıdır. Kendilerini tanıtmayı ve yabancı kişilere yardım etmeyi severler.

Ülkede yedi farklı etnik grup yaşar. Bu tabloda Maya kültüründen gelmek Honduraslılar için ne övünülecek ne de hor görülecek bir şeydir. Honduras halkı bu durumu oldukça doğal görür. Honduras yaşantısı genel olarak sabit ve gündeliktir. Bir yere misafirliğe gidilirken çiçek götürmek oldukça önemlidir. Bu Honduras halkı açısından çok nazik bir harekettir. Ülkede beraberlik anlayışı hayli yüksektir ve geleneksel alışkanlıklar korunmaya, sürdürülmeye devam eder.

Honduras’taki önemli günler ve tatiller;

Kutsal Cuma (Mart Ayının Son Cuma Günü) / Kutsal Cumartesi (Mart Ayının Son Cumartesi Günü) / 14 Nisan Amerikalılar Günü / 1 Mayıs İşçi Günü / 15 Eylül Bağımsızlık Günü / 12 Ekim Dia de la Raza / 21 Ekim Ordu Kuvvetleri Günü / 25 Aralık Noel’dir.