• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu :10,85 milyon 

Yüzölçümü : 27.750 km²

Para Birimi : Gourde

Resmi Dil : Fransızca, Haiti Kreyolu

Telefon Kodu : +509

Saat Farkı : (GMT-5) 8 saat fark. Türkiye saati Haiti saatinden 8 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Santo Domingo Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta : KuzeyAmerika

Vize Durumu : Kapıda Vize/ 90gün

Haiti Hakkında

Haiti, Kuzey Amerika bölgesinde yer alır. Haiti, Karayip Denizi’nde Hispaniola Adası’nı Dominik Cumhuriyeti’yle paylaşır. Haiti’nin batı tarafında Küba yer alır. Haiti, Hispaniola Adası’nın batı kıyısında bulunur.

Ülkenin başkenti Port-au- Prince’dir. Ülke üç bölgeye ayrılmış durumdadır. Central Haiti ilk bölgedir ve başkenti içine alır. Aynı zamanda ülkenin en kalabalık bölgesidir. Northern Haiti, ülkenin diğer bölgesidir ve bu bölgede ülkenin en beğenilen kumsalları bulunur. Üçüncü bölge de Southern Haiti’dir. Bu bölgede tarihi bir bölgedir ve karnaval merkezlerine, beyaz kumsallara, önemli kentlere ev sahipliği yapar.

Ülkenin resmi dili Fransızca ve Haiti Kreyolu olmak üzere iki tanedir. Haiti nüfusunun yarısına yakını Fransızca konuşur. Ayrıca yönetim, yazı ve basın, okul ve iş alanlarında da Fransızca kullanılır. Kreole ise Fransızcaya oldukça benzeyen bir dildir. Zaten kelimelerin yüzde doksana yakın kısmı Fransızcadan gelir.

Hispaniola Adası’na ilk gelen Kristof Kolomb olmuştur. Haiti kıyıları, on yedinci ve on sekizinci yüzyıllarda Fransız korsanların eline geçmiştir. Ülke kahve ve şeker üretimi ile en zengin sömürge ülkelerinden birine dönüşmüştür. 1804 senesinde köle isyanı çıkmıştır ve Haiti bu isyanla bağımsızlığını kazanmıştır. Dünya tarihinde köle isyanının başarıyla sonuçlandığı tek ülke Haiti olmuştur. Ülke bağımsızlığından sonra ekonomik sorunlarla oldukça fazla uğraşmıştır. 2010 yılında meydana gelen depremle yaklaşık 220 bin kişi yaşamını yitirmiştir. Ve ülke çok ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalmıştır. Haiti o zamandan bugüne dek yaralarını sarmaya devam eder ve dünyanın en fakir ülkelerinden birisidir.

Haiti’de Şehir içi Ulaşım

Ülkede şehir içi ulaşım genel olarak eski otobüsler ve taksiler ile sağlanır. Haiti oldukça zorlu bir ekonomik hayata sahiptir. Ülke halkı kendi yaşantısında bile ulaşım konusunda sıkıntılar çekebilir. Hatta okula giden öğrencileri okul servisi gibi taşıyan kamyonları görmek bile mümkündür. Bu nedenle ulaşımda tercih edilebilecek en iyi alternatifler otobüsler ve taksilerdir.

Haiti’ye Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke tropikal iklim etkisinde bulunur. Ülkede yıl genelinde aralıklı olarak yağışlar görülür. Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal olan dönem mayıs ve temmuz arası dönemdir. Bu dönemde havalar çok soğuk olmaz, nem oranı da ideal ölçüdedir.

Ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Ancak ülkeye gitmek için aktarma yapmak mümkün oluyor. Amerika, Fransa ya da Kanada üzerinden aktarmalı bir şekilde ülkeye gidilebiliyor. Aktarma seçenekleri arasında en uygun olanı tercih edebilir, gerekli planlamayı bütçe odaklı yapabilirsiniz.

Haiti’de Nerede Kalınır?

Ülke genelinde çok fazla lüks konaklama mekanları yoktur. Kişiler daha çok pansiyon ya da oda kiralama yolunu tercih ederler. Bu alternatiflerin fiyatları oldukça uygundur. Ancak Haiti’de kalınacak yerde ele alınacak kıstaslardan öncelikli olanı güvenliktir. Kalınacak yer güvenli olmalı, kalınacak yerin fiyatı bu kritere göre değerlendirilmelidir. Konaklama için tercih edilecek mekânın merkeze yakın olması daha iyi olur.

Haiti’de Gezilecek Yerler

Musee du Pantheon National Haitien, ülkede oldukça dikkat çeken, etkileyici bir müzedir. Burada ülkenin tarihine ve kültürel yapısına dair her şey bulunabilir. Aynı şekilde neredeyse tüm gün vakit geçirebilecek müze, Museum Ogier-Fombrun da görülmeye değerdir. Ülkenin en popüler ziyaret noktalarından birisi de Laferrière Kalesi’dir. Kale, UNESCO Dünya Miras Listesine girmiştir. Özellikle kültür ve tarih meraklısı olanlar için mükemmel bir yerdir.

UNESCO Dünya Miras Listesine giren yerlerden biri de Sans-Souci Sarayı’dır. Sarayın inşası 1813 senesinde tamamlanmıştır. Muhteşem bir yapıdır ve ülkeye gelen ziyaretçilerin uğradığı meşhur yerlerden birisidir. BaşkentPortau Prince de başlı başına gezilmesi gereken, modern bir şehirdir. Özellikle şehrin merkezinin deniz kenarlarında kurulu olması muhteşemdir. Ayrıca Labadee, deniz tatili yapmak isteyenlerin en çok uğradığı adrestir. Bassin Bleu da şelaleleri ve göletleri ile insana kendisini bir film sahnesinde hissettirecek bir yerdir. Ayrıca ülkenin en kalabalık ve tarihi pazarı olan Marche de Fer de mutlaka görülmesi ve alışveriş yapılması gereken yerler arasında bulunur.

Haiti’de Yemek kültürü

Ülke mutfağı Karayip, Fransız ve Afrika mutfaklarının birleşimi gibidir. Haiti’de oldukça güçlü baharatlar kullanılır ve ülkede sokak yiyecekleri oldukça fazladır. Kabrit geleneksel yemeklerden birisidir ve rosto edilmiş keçi etidir. Du riz jonjon en lezzetli yemeklerden birisidir ve pirinç- mantar birlikteliğinden meydana gelir. Ayrıca Haiti bir ada ülkesidir. Bu nedenle kabuklu deniz canlıları ve balık ülke mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Ülkede tropikal meyve sıkça bulunur. Mango, guava, karpuz, muz, ananas ve ekmekağacı meyveleri oldukça sık tüketilen meyelerdir. Haiti sokaklarında tropikal meyve suyu satıcıları oldukça fazladır. Hatta ülkenin sokaklarında sembol haline gelmişlerdir.

Ülkenin geleneksel yemekleri arasında bulunan pate, biftek, tavuk, peynir ve hatta bazen balığın bir arada pişirildiği protein deposu olan bir yiyecektir. Diri kole ve banan paze isimlerinin verildiği kızartılmış sinir otu, ülkede en çok tüketilen yiyeceklerin arasında bulunur. Ülkenin geleneksel çorbası da joumoudur ve oldukça lezzetlidir.

Barbancourt romu, yerel içkiler arasında en eski ve en meşhur olanıdır. Prestige isimli yerel biraları da oldukça başarılıdır. Papye içeceği papaya ile hazırlanır ve sıcak bir havada oldukça serinletici etki yapabilir.

Haiti’de Eğlence ve Festivaller

Port- Au- Prince, ülkede gece hayatı bakımından en zengin olan şehirdir. Akşamları müzik ve dans doludur. Ayrıca ülkede gündüz yapılacak pek çok aktivite de vardır. Tekne ve doğa turları ya da deniz sporları oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Ülke festival bakımından da oldukça iyi durumdadır.

Haiti’de düzenlenen festivaller;

Jacmel Film Festivali her yıl binlerce konuğu misafir eden, ülkenin en büyük kültürel etkinliğidir. Festivalde dünya sinemasından örnekler gösterilir. Haitili sinemacıların dünyaya tanıtılması amaçlanır. Festivalde açık hava film gösterileri de yapılır.

 1. Şubat
 • Haiti Creole Karnavalı (Mardi Gras) / Haitililer sokakları kuşatırlar ve sokaklar dansçılarla dolup taşar. Oldukça eğlenceli ve renkli bir festivaldir.
 1. Mayıs
 • Krik Krak Festivali/ İsmi gibi ilginç bir festivaldir. Bu kelimeler geleneksel hikâye anlatıcılar tarafından kullanılır. Hikâye anlatıcı, hikâyeye başlarken krik der ve dinleyiciler de krak diye karşılık verir. Festivalde pek çok yerli yazar bir araya gelir, festival süresince hikâye ve müzik geceleri düzenlenir.
 1. Kasım
 • Festival du Rhum Haiti/ Festival üç gün sürer ve festival süresince rom üreticileri bir araya gelir. Festivalin son gününde yarışmacılara altın, gümüş ve bronz madalya verilir. Ayrıca festivalde Haiti mutfağı da oldukça iyi tanıtılır.
 1. Ağustos
 • Carifesta / Karayip müzik, dans ve sanatının tanıtıldığı bir festivaldir.
 1. Ocak
 • Port-au-Prince International Jazz Festivali/ Haiti ve Amerika kıtası arasında köprü kurma amaçlı düzenlenir. Festivale pek çok milletten müzisyen katılır.
   

Haiti’de Alışveriş

Ülkede lokal düzeyde hediye alternatifleri oldukça çoktur. Iron Market, genelde en çok tercih edilen alışveriş mekanıdır. Burada yüzlerce el yapımı ürün bulunabilir. Haiti’de en meşhur hediyelik ürünler arasında hasır şapkalar ve metal işler yer alır. Ayrıca Port-Au- Prince ’de bulunan Papillion Enterprise de oldukça güzel bir alışveriş mekanıdır ve burada da yerel ürünlerden fazlasıyla bulunur.

Ülkede alışveriş yaparken pazarlık etmekten kaçınmamak gerekir. Bazen yerli satıcılar turistlere karşı fiyat konusunda acımasız davranabilirler. Bu nedenle pazarlık etmek oldukça işe yarar.

Haiti’de Bilmeniz Gerekenler

Ülke 2010 yılında yaşadığı büyük depremde yaklaşık olarak 200 bin vatandaşını kaybetmiştir. Ayrıca ülke bu felaketten sonra kolera hastalığı ile de mücadele etmiştir. Hala da mücadelesi devam ediyordur. Bu nedenle ülke halkı suyu kaynatarak içer. Ülkeye gidildiğinde sağlık açısından en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi budur. Ambalajlı suları tercih etmenizde fayda vardır.

Ülke halkının yüzde seksenini Katolikler oluşturur. Geri kalan kesimin büyük çoğunluğu Protestan’dır. Ülkenin küçük bir azınlığı da Müslüman, Budist ve Yahudi nüfustan oluşur. Ayrıca ülkede voodoo inancı din olarak kabul görür ve Haiti bu inancı din olarak kabul eden tek ülkedir.

Ülke, dünyanın en fakir ülkelerinden birisidir. Haiti’de 2010 senesinde meydana gelen deprem oldukça fazla hasar bırakmıştır. Ülke yabancı yatırımcılara açıktır. Haiti, güve otu yetiştiriciliğinde dünyanın ilk sırasındadır. Güve otu esans ve parfüm yapımında kullanılır. Ülke ayrıca mango, kahve, kakao, roka, papaya ve ıspanak ihracatında da önemli bir yere sahiptir. Ülkede yerel üretimlerde fıstık, muz, yerfıstığı, tatlı patates, şeker kamışı ve pirinç de vardır. Haiti için turizm de oldukça önemli bir gelir kapısıdır ve ülkede son yıllarda turizme yönelik yatırımlar hız kazanmıştır.

Haiti halkı oldukça ağırbaşlıdır. Ülke halkı için onur çok önemlidir, hatta her şeyin üstünde yer alır. Oldukça gururludurlar ve konuşurken karşıdaki kişinin gözlerine bakmaktan asla kaçınmazlar. Ayrıca ülke halkı için saygı ve dostluk da çok mühimdir. Ülkede fotoğraf çekerken izin almak önemlidir. Haitililer kibar insanları severler ancak burada sınır oldukça önem taşır. Çünkü gereksiz samimiyetten çok fazla rahatsız olurlar. Ayrıca ülke genelinde gece geç saatlerde, özellikle tek başına dolaşmak çok tavsiye edilmez.

Haiti’deki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Bağımsızlık Günü/ 2 Ocak Öncüler Günü/ 8 Şubat Karnaval/ 25 Mart Kutsal Cuma/ 14 Nisan Pan Amerikan Günü/ 1 Mayıs İşçi Günü/ 18 Mayıs Bayrak ve Üniversite Günü/ 26 Mayıs Corpus Christi/ 17 Ekim Dessalines’in Ölüm Yıldönümü/ 24 Ekim Ulusal Birlik Günü / 1 Kasım Azizler Günü/ 2 Kasım Ruhlar Günü/ 18 Kasım Vertieres Savaşı/ 25 Aralık Noel’dir.