• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 3,719 milyon

Yüzölçümü : 69.700 km²

Para Birimi : Gürcistan Larisi

Resmi Dil : Gürcüce, Abhazca

Telefon Kodu : +995

Saat Farkı : (GMT+4) 1 saat fark. Türkiye saati Gürcistan saatinden 1 saat geridir.

Konsolosluk Bilgileri : Tiflis Büyükelçiliği ve Batum Başkonsolosluğu görev bölgelerindedir.

Kıta : Asya

Vize Durumu : Vizesiz / 365 gün Gürcistan seyahati için kimlik yeterlidir.

Gürcistan Hakkında

Gürcistan, Güney Kafkasya’da yer alır. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden birisi olan Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyısında bulunur. Ülkenin kuzey tarafında Rusya, doğu tarafında Azerbaycan, güney tarafında Ermenistan ve güneybatısında ise Türkiye yer alır. Ülkenin batı taraftaki sınırını Karadeniz belirler. Ülke dokuz bölgeye ayrılır. Ülkenin başkenti Tiflis olup diğer önemli şehirleri de Batum, Kutaisi, Rustavi ve Gori’dir.

Ülkenin resmi dili Gürcücedir. Gürcistan’da Gürcüce diline dayanan oldukça gelişmiş bir edebiyat vardır. Bunun yanı sıra ülkede konuşulan ikinci dil Rusçadır. Bundaki en önemli etki Sovyetler Birliği dönemidir.

Osmanlılar 1453 senesinde İstanbul’u ele geçirmiştir. Gürcistan sonrasında, İran ve Osmanlı Devleti arasında sıkışmış kalmıştır. Ülke uzun zaman batı taraftan Osmanlının doğu taraftansa İran’ın saldırılarına uğramıştır. On altıncı yüzyılla beraber de ülkenin doğu tarafı İran batı tarafı da Osmanlı denetimine geçmiştir.

1877-1878 yıllarında meydana gelen Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Gürcistan’ın tamamını Çarlık Rusya’sı ele geçirmiştir. Ülke 1. Dünya Savaşı sonunda kısa zaman bağımsız kalsa da sonrasında Kızıl Ordu tarafından tekrar işgal edilmiş ve Sovyet Rusya’ya dahil olmuştur. Sovyet Rusya’nın dağılmasıyla birlikte Gürcistan bağımsızlığını ilan etmiştir.

Gürcistan’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede şehir içi ulaşımlar gelişmiş durumdadır. Otobüs ve metro toplu taşımada oldukça yaygın kullanılır. Bunun dışında minibüs ve trenle ulaşım da mümkündür. Ayrıca ülkenin pek çok şehrinde taksiyle ulaşım sağlanabilir. Taksi kullanımında taksimetre açılmayabilir. Ya da belli bir ücretin altında götürmeme durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle fiyat konusunda önceden anlaşmak odlukça fayda sağlar.

Ülkede en çok tercih edilen ulaşım alternatifi Marshrutka isimli ford transit benzeri araçlardır. Sık seferleri vardır ve fiyatları da oldukça uygundur. Ayrıca ülkede toplu taksiler de vardır. Altı kişi dolduğu zaman kalkarlar ve normal taksilere göre elbette daha ekonomik fiyatlara ulaşım sağlarlar.

Gürcistan’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Gürcistan kara iklimine sahip olan bir ülkedir ve bu nedenle ülkenin kışları oldukça çetin geçer. Bu sebeple ülkeyi gezmek için en uygun olan dönem bahar ve yaz dönemi olur.

İstanbul ve Ankara’dan Gürcistan’a neredeyse haftanın her günü uçuşlar yapılır. Bu uçuşlar direkt ya da aktarmalı olabilir. Ayrıca uçuşlar Batum ve Tiflis’e yapılır. Ayrıca ülkenin başkenti olan Tiflis’e ve diğer önemli şehir Batum’a Türkiye’den pek çok otobüs gider.

Gürcistan’da Nerede Kalınır?

Ülkenin sıklıkla ziyaret edilen şehirlerinde en çok tercih edilen alternatif otellerdir. Özellikle şehir merkezlerinde beş yıldızlı otellerden daha düşük bütçeli olanaklara kadar pek çok yer bulunabilir. Aşırı pahalı olmayan butik otellerde de iyi bir konaklama yapılabilir ve açık büfe kahvaltı imkanlarından faydalanılabilir. Daha da düşük fiyatlı konaklama yeri tercih edenler içinse yine kent merkezlerinde yer alan güvenli pansiyonlar ideal bir seçenek olabilir.

Gürcistan’da Gezilecek Yerler

Batum, Gürcistan’da yer alan bir sahil kentidir. Batum Bulvarı da bu harika sahilin değerlendirilebileceği eşsiz bir yerdir. Ayrıca Batum bulvarının ortasında yapay bir göl olan Nurigeli Gölü de bulunur. Batum Bulvarı, yürüyüş yapmak, dinlenmek ve kenti keşfetmek için mükemmel bir adres olabilir. Piazza Meydanı ise özellikle yaz dönemlerinde oldukça canlıdır. Meydan çevresindeki mekanlarda hoş vakitler geçirilebilir ve burada Gürcistan halkıyla kaynaşılabilir.

Eski Banka Binası, UNESCO tarafından koruma altına alınmış, mükemmel bir mimari örneğidir ve mutlaka görülmelidir. Ayrıca bina üzerinde yer alan Astronomik Saat de turistlerin ilgi odağıdır. Ülkede görülmesi gereken yerlerden birisi de St. Nicholas Kilisesi’dir. Ülke Osmanlı yönetimindeyken Rumlar padişahtan kilise için izin istiyorlar. Padişah da çanların asla çalmaması koşuluyla kilise yapımına izin veriyor. Bu muhteşem yapı o zamandan ortaya çıkıyor. Ve Rumlar sözlerini tutarak çanları asla çalmıyor. Ta ki Osmanlı, Gürcistan topraklarını kaybedene dek.

Miracle Park, Batum Meydanı yakınında yer alır. Plajların kesişim noktasındadır. Ayrıca park içinde saat kulesi benzeri Chacca Kulesi bulunur. Kule isminin gücünü, Gürcü votkasından alır. Bu nedenle yaz döneminde ve on dakikalığına kuleden su yerine votka akar. Park içinde dönme dolap, Gürcü harflerinden oluşan Alfabe Kulesi ve kavuşamayan Gürcü Hristiyan kız Nino ile Azeri Müslüman genç Ali heykelleri bulunur. Kente tepeden bakmayı sevenler için Argo Teleferiği, ters olarak yapılmış restoran Ters Ev (White Restaurant) de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Ülkede Tiflis şehrinde, şehrin simge yerlerinden biri olan Sülfür Hamamları vardır. Buralarda özel oda kiralanabilir ve sülfür havuzlarına girilebilir. Akhaltsikhe’de bulunan Osmanlı Kalesi, şehirdeki Sapara Manastırı ve Khertvisi Kalesi de görülmesi gereken yerlerdendir. Gori şehri, Josef Stalin’in doğduğu şehirdir. Şehirde yer alan müze Josef Stalin’in hayatını anlatan en güzel yerdir. Ayrıca şehirde tarihi bir mağara ve kilise de vardır. Tüm buralar da ülkede görülmeye değer yerler arasındadır.

Kutaisi ’de yer alan Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı, 1100 yılında yapılmış mağaranın yer aldığı Vardzia şehri, Kafkasların en büyük dağı olan Kazbegi Dağı, dünyanın en önemli botanik bahçelerinden olan Batum Botanik Bahçesi, Batum’da ayakta kalan tek cami olan Orta Camii de ülkede ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Gürcistan’da Yemek kültürü

Ülke mutfağında en çok kullanılan malzemeler mısır ve cevizdir. Gürcü mutfağı oldukça sebze ağırlıklıdır. Yapılan yemeklerde lahana, pancar, patlıcan ve pırasa sıklıkla yer alır. Gürcüler et tüketimindeyse beyaz eti tercih ederler ve beyaz etten yapılan yemekleri genelde cevizli soslarla süslerler. Bu yemeklerden en meşhur olanı bajadır.

Gudis Kveli, Gürcülerin meşhur tulum peyniridir. Gürcü kahvaltısında bu peynir ve çay başköşede yer alır. Ayrıca Gürcüler için düğün yemekleri oldukça değerlidir. Düğün sofralarında masalar mavi örtülerle süslenir. Gürcüler mavi rengin mutluluğun rengi olduğuna inanırlar. Düğün menüsünde et, meze, balık ve salata mutlaka yer alır. Ayrıca Gürcülerin meşhur yiyeceği olan haçapuri de düğün yemeklerinde olmazsa olmazlardandır. Haçapuri peynirli ve yumurtalı pideye benzer. Milli çorbaları Harço ve Hinkal isimli mantıları da oldukça ünlü ve lezzetlidir.

Gürcistan’da Eğlence ve Festivaller

Ülke gece hayatı oldukça aktiftir. Gece eğlenmek için açık olan pek çok mekân bulunabilir. Ayrıca ülke genelinde gündüzleri de eğlenceli geçer. Canlı müzikler, birbirinden güzel kafeler ya da lüks otellerin sunduğu eğlence hizmetleri oldukça caziptir. Gürcistan’da eğlence anlamında kimse sıkılmaz.

Ülkede özellikle Batum şehri yasal kumarhaneleri ve son derece hareketli geceleriyle ünlüdür. Burası adeta minik bir Las Vegas havasında bir yerdir. Bu şehirde gece eğlenirken genel olarak Piazza Meydanı civarındaki mekanlar tercih edilir. Ayrıca ülkede düzenlenen festivaller de oldukça güzel ve kapsamlıdır.

Gürcistan’da düzenlenen festivaller;

1.  Ekim

  • Tiflis Uluslararası Film Festivali / Ülkedeki en önemli etkinliklerden biridir.

2.  Temmuz

  • Uluslararası Tiyatro Festivali
  • Tiflis Caz Festivali

3.  Ağustos

  • Genç Elektronik Müzik Festivali(GEM) / Dünyanın dört bir yanından gelen ünlü disc jokeyleri ile neredeyse 24 saat müzik keyfi yaşanıyor.
     

Gürcistan’da Alışveriş

Ülkede genel olarak her yerde bulunan mıknatıslar, kartpostallar, çantalar, tişörtler, kitaplar bulunabilir. Bunun yanı sıra ülkeye özgü yöresel kıyafetler ve şapkalar da ilginç hediyelik ürünler arasındadır. Başkent Tiflis’te yer alan Meydan Pazarı’nda tüm bunlara ek olarak el yapımı olan oyuncaklar, geleneksel el sanatı ürünleri ve farklı aksesuarlar bulunabilir.

Ülkenin şarapları oldukça meşhurdur. Aynı zamanda fiyatları da uygundur. Gürcistan şarapları meraklısı için iyi bir hediye seçeneği olabilir.

Gürcistan’da Bilmeniz Gerekenler

Gürcistan nüfusunun yüzde seksen beşe yakın kısmı Ortodoks Hristiyan’dır. Bunun yanı sıra ülkede Müslüman, Katolik ve Apostik azınlıklar da yaşar.

Sovyetler Birliği’nin dağılması ülke ekonomisi üzerinde olumsuz bir etki oluşturmuştur. Bu olumsuzluk uzun süreli istikrarsız bir yapı ortaya çıkarmıştır. Ülke özellikle bağımsızlığının ilk zamanlarında işsizlik, enflasyon, tarım üretiminde ve turist sayısında azalma gibi sorunlarla uğraşmıştır. Ülke ekonomisi 1995 senesinden sonra düzelmeye geçmiştir.

Ülkede yer alan başkent Tiflis kültürel ve sosyal açıdan oldukça gelişmiştir. Ayrıca Tiflis genel olarak ucuz bir şehirdir. Bu nedenle Tiflis’i ziyaret edenlerin sayısı sürekli artar. Şehre şahsi arabasıyla gidenler, çok uygun fiyatlara benzin temin edebilirler.

Ülkeye arabayla gidenleri ilk başta inekler karşılar. İnekler yollarda serbestçe dolaşırlar ve bu ineklere çarpmanın büyük cezaları bulunur. Gürcüler inek beslerler. Ancak inek besleyenler sadece tarımla uğraşanlar falan değildir. Mühendis, doktor gibi meslek sahipleri de kedi-köpek besler gibi inek beslerler. Ülkeyle ilgili diğer ilginç bir nokta da ülke halkının peyniri kendisinin yapmasıdır. Ülke genelinde durum bu şekildedir.

Gürcistan’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yılbaşı/ 7 Ocak Ortodoks Noeli/ 19 Ocak Vaftiz Günü /3 Mart Anneler Günü/ 8 Mart Kadınlar Günü/ 9 Nisan Bağımsızlık Günü/ 11 Nisan Paskalya Bayramı/ Ölüleri Anma Günü/ 26 Mayıs Cumhuriyet Bayramı/ 24 Ağustos Anayasa Kabul Günü / 28 Ağustos Aziz Meryem Ana Günü / 14 Ekim Mtshete/ 23 Kasım Aziz Giorgi Günü/ 24-25 Aralık Noel’dir.