• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu :16,58 milyon 

Yüzölçümü :108.889 km²

Para Birimi : Guatemala Quetzalı

Resmi Dil : İspanyolca

Telefon Kodu : +502

Saat Farkı : (GMT-6) 9 saat fark. Türkiye saati Guatemala saatinden 9 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Guatemala Büyükelçiliği görev bölgesindedir. 

Kıta: Kuzey Amerika

Vize Durumu: Vizesiz/ 90 gün

Guatemala Hakkında

Guatemala, Orta Amerika’da bulunur ve ülkenin kuzey/kuzeybatısında Meksika, kuzeydoğu tarafında Belize, güneydoğusunda Honduras, güneyinde ise El Salvador vardır. Ülkenin güneybatı tarafı ve doğusunun ufak bir kısmı Karayip Denizi ile çevrilidir. Ülkenin başkenti Guatemala City olup, ülke 22 departman ve 335 kasabaya bölünmüş şekildedir.

Ülke beş bölgeden oluşur. Central Highlands başkenti içine alan bölgedir. Diğer bir bölge Western Highlands ’tır. Bu bölge pek çok Maya kentine ve Atitlan Irmağına ev sahipliği yapan konumdadır. Karayip Kıyısı Bölgesi ise kumsalları ve sıcak iklimi ile ün salmıştır. Peten Bölgesi, balta girmemiş bölge olarak tasvir edilirken beşinci bölge Pasifik Highlands ise Pasifik kumsallarıyla herkesi büyülemektedir.

Ülkede resmi dil İspanyolcadır. İspanyolca Guatemala halkının yüzde doksan üçü tarafından konuşulur. Ayrıca ülkede 21 farklı Maya dili vardır. Ayrıca ülkede Maya dil ailesinden gelmeyen iki farklı dil de konuşulur. Bu diller daha çok kırsal bölgelerde konuşulur.

Ülke tarihi M.Ö 2500’lere kadar ulaşır. Yapılan arkeolojik çalışmalar, bu bölgede yaşamış olan avcı ve toplayıcı topluluklar olduğunu göstermiştir. Guatemala, dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan Mayalara ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin Peten Bölgesi Mayalara dair en eski kalıntıların bulunduğu bölgedir.

Guatemala’da Maya İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Maya topluluğundan gelen pek çok kişi yaşamaya devam etmiştir. 1519 senesinde Guatemala İspanyolların istila ve sömürgesine maruz kalmıştır. Ülke 15 Eylül 1821 tarihine kadar İspanya’ya bağlı kalmıştır ve bu tarihte bağımsızlığını ilan etmiştir. Ancak buna rağmen ülkenin farklı bölgelerinde kolonyel hareket devam etmiştir. 1847 tarihinde ülke tam bağımsızlığını ilan etmiştir ve ülke başkanı Carrera olmuştur. Başkan Carrera muhafazakâr yönetimi ile oldukça tepki toplamıştır. Ülkede 1871 yılında liberal dönem başlamıştır. Ancak siyasal istikrarsızlık devam etmiştir. Ülkede 1944 yılında devrim yaşanmış ve pek çok reform yapılmıştır. Bundan memnun olmayan halk sivil savaşa girmiştir ve bu savaş 1996 senesine kadar 

devam etmiştir. Ülkeye barış geldikten sonra Guatemala yaralarını sarmaya başlamış ve yükselişe geçmiştir.

Guatemala’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede ulaşımla ilgili pek çok alternatif vardır. Taksiler, metrolar, otobüsler toplu taşıma hizmeti sunarlar. Taksilerin bazıları taksimetre kullanırken bazıları ise pazarlık usulü ile çalışabilir. Ülkede gidilecek olan yere göre seçilecek olan ulaşım türü değişiklik gösterir. Ancak genel olarak otobüslerden kolaylıkla faydalanmak mümkündür.

Guatemala’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke genel olarak ılıman iklime sahiptir. Bu nedenle de yılın her zamanı ziyarete uygun durumdadır. Ancak mayıs ve ekim ayları arasında yağışlar fazladır. O nedenle bu aylar arasında ülkeye gidilmesi önerilmez. Ülkenin turistik açıdan en yoğun olduğu aylar aralık ve mayıs aylarıdır. Bunun sebebi bu aylarda yağışların az olması ve pek çok festivalin bu aylara denk gelmesidir.

Ülkemizden Guatemala’ya direkt uçuş yoktur. Bu nedenle ülkeye ancak aktarma yapılarak gidilebilir. İngiltere, Amerika, Meksika, Kanada ve İberia üzerinden aktarma yapılabileceği gibi diğer Latin Amerika ülkeleri üzerinden de aktarma yapılabilir. Ülkeye uçuş süresi yapılan aktarmaya bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama olarak 18 saat sürer.

Guatemala’da Nerede Kalınır?

Ülkede oldukça fazla otel ve hostel seçenekleri mevcuttur. Konaklama ile ilgili olarak kolay kolay sıkıntı yaşanmaz. Hostel fiyatları otel fiyatlarına göre daha uygundur. Ancak her bütçeye hitap edebilecek bir seçenek bulunur. Önemli olan ülkede hangi bölgeye ve tam olarak nereye gidildiğidir.

Guatemala’da Gezilecek Yerler

Guatemala Mayalar tarihi, dağları ve kumsalları ile oldukça egzotik ve keşif dolu bir ülkedir. Ülkede yer alan pek çok antik kent UNESCO Dünya Mirasını Koruma Listesi’nde yer alır. Ülkenin doğası ve iklimi de oldukça etkileyicidir. Ülkenin müzeleri ve kütüphaneleri de görülmeye değerdir. Ulusal Kütüphane ve Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi uğranılması gereken adreslerin başında gelir.

Atitlan Gölü, dünyanın en güzel göllerinden biri kabul ediliyor. Burası ve göle ismini veren Santiago Atitlan Kasabası sanki Mayalar ülkesine yolculuk yaptırıyor. Tikal ise 1979 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan arkeolojik alandır. Burası Mayalara dair bilinen en büyük arkeolojik alan ve kent merkezidir. Tikal’i görmek Mayalar dönemine yolculuk yapmak demektir. Büyülenmemek ve etkilenmemek mümkün değildir.

Antigua, Guatemala Krallığı’na başkentlik yapmış olan şehirdir. Bu şehir de UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi La Merced Kilisesi’dir.  La Merced Kilisesi ölmeden evvel görülmesi gereken yerler listesine girmiş bir kilisedir. Barok tarzı inşası, sarı beyaz boyalı dış yüzeyi ile oldukça etkileyici olan bu kilisenin ilk yapımı 1548 senesine dayanıyor. Fakat kilise büyük bir depremde hasar görüyor ve kilisenin bugünkü hali 1767’de yapılıyor.

Oldukça büyük ancak yerel bir alışveriş merkezi isteyen herkes Chichicastenango Market’i ziyaret edebilir. Bu yerel alışveriş merkezi pazar ve perşembe günleri ziyaretçilerini bekliyor. Bu pazarda aranılan her şey bulunabilir. Buraya yakın köy ve kasabalardan pek çok insan ürün satmak için gelir.  Izabel Gölü’nde bulunan Rio Dulce de görülmesi gereken yerlerden biridir. Burası göl gezileri yapmak için muhteşem bir yerdir. Burada Izabel Gölü üzerindeki yaşamlara tanıklık edilebilir, Mayaların doğal termalleri olan yerlerde yüzülebilir ve doğa ile baş başa kalınabilir. Son püskürme 

tarihi 2015 yılının haziran ayı olan Pacaya Volkanı da meraklıları için görülmeye değerdir. Montoricco yani Siyah Kumsal da bu tarz gidilebilecek bir yerdir. Burası Guatemala’nın Pasifik sahillerinde bulunan volkanik bir kumsaldır. Kumların rengi bu nedenle siyahtır.

Semuc Champey de ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır. Burası doğal bir anıttır. Lanquin yakınlarında yer alır. Doğal kalker köprüsünden oluşur ve köprü 300 metre uzunluğundadır. Ayrıca köprünün altından Cahabon Nehri geçer. Köprü üzerinde oldukça popüler olan yüzme noktası vardır. Zoologico Nacional La Aurora, Latin Amerika’nın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olup, Guatemala şehrindeki en büyük akciğerlerden biridir. Burası birbirinden ilginç hayvanları görmek isteyenler ve doğal güzelliklerin tadını çıkararak nefes almak isteyenler için ideal olabilir.

Guatemala’da Yemek kültürü

Ülke mutfağı bölgeden bölgeye değişiklikler gösterir. Guatemala mutfağı daha çok İspanyol ve Meksika mutfaklarından etkilenmiştir. Ancak Meksika mutfağından olduğu kadar baharatlı yiyecekler yoktur. Ülke mutfağında mısırdan yapılmış tortillalar, pirinç ve siyah fasulye oldukça sık kullanılır. Bunları hemen hemen her yemeğin yanında servis edilirken görmek mümkündür. Ülkede et ve balık tüketimi de oldukça fazladır. Hatta neredeyse her yemeğin içinde et bulunur. Ayrıca çorba da oldukça popüler bir yere sahiptir.

Ülkedeki geleneksel tatlardan biri hindi çorbasıdır ve çorba bitkilerle harmanlanarak hazırlanır. Empanadas isimli yemek de oldukça sevilir. Bu yemek mısır ya da normal undan hazırlanır. Patates ve etle doldurulur. Pepian denenmesi gereken lezzetlerdendir. Pepian tortilladır ve tavuk, domuz eti, biftek gibi farklı türlerde hazırlanabilir. Guacamole ise oldukça lezzetli bir aperatiftir. Avakoda yemeği olup püre haline gelmiş soğan ve çeşitli baharatlar ile çeşnilendirilir. Ülkede diğer bir popüler yemek de peynir ve karabiber ile hazırlanan Chiles Rellenos isimli et yemeğidir.

Guatemala’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede eğlenmek için yapılabilecek pek çok aktivite vardır. Bunun yanı sıra başkent Guatemala da gece hayatı bakımından oldukça iyi sayılır. Özellikle Viva ve Zona bölgesindeki barlar oldukça ideal yerlerdir. Eğer Guatemala seyahatinizde çocuklar varsa Childrens Museum ya da X-Park çocuklar için oldukça eğlenceli yerlerdir. Ülkede aynı zamanda oldukça renkli festivaller yapılır. Bunun başlıca nedeni Guatemala’nın sahip olduğu kültürel birikimdir.

Guatemala’da düzenlenen festivaller;

 1. Temmuz
 • La Fiesta Nacional Indigena de Guatemala/ Coban’da kutlanır ve iki hafta sürer. Festival en mühim Maya etkinliklerindendir. Festival süresince geleneksel kıyafetler giyilir, konserler verilir ve dans edilir. Ayrıca festivalde Maya kültürüne özgü olan yemeklerin servisi yapılırken el yapımı ürünlerin de satışı vardır.
 1. Kasım
 • Dia de Todos los Santos ve Dia de Los Mertos/ Ölülere adanmıştır. Festival ülke genelinde yapılır ve her sene 1 Kasım’da gerçekleşir. Mezarlıklar ziyaret edilir, iskelet kostümleri giyilir, hediyeler dağıtılır ve renkli kafatasları takılır. Ayrıca festivale özgü geleneksel bir salata türü olan ve elliye yakın malzeme ile hazırlanan Fiambre pişirilir.
 • Garinagu Festivali/ Ülkede düzenlenen festivallerin en renklilerindendir. Festival Livingston’da düzenlenir. Müzikli eğlenceler, sokak partileri ve dini seremoniler festivalin vazgeçilmezlerindendir. Bu festival Garifuna halkının yerel ve geleneksel festivalidir.
 1. Nisan
 • Semana Santa/ Antigua kentinde düzenlenir. Festivalde çiçeklerden yapılan halılar, renkli kostümlü festival katılımcıları ve dini ikonlar şehri kuşatmış durumda olur. Festival her sene nisan ayında, Paskalya Haftası’nda gerçekleşir.
 1. Aralık
 • La Quema del Diablo/ (Şeytanın Yarışı) Festivalde Guatemalılar sokaklardan şeytan temizlerler. Guatemala City’de düzenlenen festivalde sokaklarda müzik yapılır ve ateşler yakılır.

Guatemala’da Alışveriş

Guatemala çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Bu da alınacak olan hediyelik eşya seçeneğinin artması anlamına gelir. Hatta Guatemala için Orta Amerika’da bulunan en iyi hediye alternatifleri yeri diye tanımlama yapılır. Ülkede yerel ürün bulunabilecek pek çok dükkân vardır. Ayrıca Guatemala City’de yer alan The Central Market ve Craft Market en iyi alışveriş bölgeleridir. Kentte kurulan Chichicastenango pazarından da en güzel otantik hediyeler bulunabilir ve burada yerli sanatçılarla tanışılabilir. Guatemalılar el işçiliğinde oldukça başarılıdırlar. Maya mücevherleri, deri işlemeciliği, ahşap oymacılığı ve yeşim taşı ilginizi fazlasıyla çekebilir.

Daha modern alternatif arayanlar için Guatemala City’de bulunan Gran Centro Comercial Los Proceres, Plaza Cemaco, Galerias La Pradera ve Geminis International Mall gibi mekanlar oldukça ideal olur.

Guatemala’da Bilmeniz Gerekenler

Guatemala, Hristiyan ülkesidir. Daha doğrusu kolonyel dönemden bu yana Hristiyan ülkesi olmuştur. Ancak içerik sosyal ve politik olumsuzluklardan dolayı değişmiştir. Hristiyan nüfusta Protestanlar baskındır. Bunun dışında ülkede Katolik ve Ortodoks nüfus da fazladır. Ülkede Maya kültüründen kalan birtakım seremoniler hala devam ettirilir.

Ülke, Latin Amerika’nın fakir ülkelerindendir. Ülkede gelir dağılımı adil değildir ve kişi başına düşen gelir de çok yüksek sayılmaz. Bu konuda siyasi ve toplumsal problemler rol oynamıştır. Ancak ülke son zamanlarda olumlu bir ilerleyiştedir ve ülkenin en önemli geçim kaynaklarından birisi turizmdir. Ülkede arkeolojik bölgelerin çokluğu, ülkeyi turistlerin ilgi odağı yapmıştır. Ülke dağlık ve parçalı olduğundan, ülkede tarım yapmak zordur. Ülkenin başlıca tarım ürünleri şekerkamışı, kahve, muz, fasulye ve kakuledir. Ayrıca ülkede hayvan yetiştiriciliği de ekonomiye destek sağlar.

Ülke halkı yabancılara karşı asla önyargılı değildir. Ülkede kişilere genel olarak hem isimleri hem de soy isimleri ile hitap edilir. Ülkede pek çok etnik kültür bir arada yaşar, bu da hoşgörüyü oluşturur. Ülke halkı, ülkelerine gelen ziyaretçilerden de saygılı olmalarını bekler. Halk genel olarak çok fazla kuralcı değildir. Ancak saygı Guatemala halkı için oldukça mühimdir. Halk özellikle büyüklere karşı saygılı olunmasını önemser.

Guatemala’daki önemli günler ve tatiller;

Kutsal Cumartesi (mart ayının son cumartesi), Pazartesi Paskalyası (mart ayının son pazartesi günü), 1 Mayıs İşçi Günü, 30 Haziran Ordu Günü, 15 Ağustos Hz. Meryem’in Göğe Yükselmesi, 15 Eylül Bağımsızlık Günü, 20 Ekim Devrim Günü, 1 Kasım Azizler Günü, 25 Aralık Noel, 31 Aralık Yılbaşı Arifesidir.