• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

FİLDİŞİ SAHİLİ

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu                   : 23,7 milyon

Yüzölçümü            : 322.463 km²

Para Birimi            : Batı Afrika CFA Frangı

Resmi Dil               : Fransızca

Telefon Kodu         : +225

Saat Farkı               : (GMT+0) 3 saat fark. Türkiye saati Fildişi Sahili saatinden 3 saat ileridir.Konsolosluk Bilgileri     : Abidjan Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                         : Afrika

Vize Durumu          : Online Vize. Vizeye internetten başvuru yapılabiliyor. Vize sadece Abidjan Havalimanı’ndan girişlerde geçerli oluyor. Vize, başvurudan en geç 48 saat içinde hazırlanıp e-mail olarak gönderiliyor.

Fildişi Sahili Hakkında

Fildişi Sahili, Batı Afrika’da yer alır. Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında bulunan ülke batısında Gine ve Liberya, doğu tarafında Gana, kuzey tarafında Mali ve Burkina Faso ile komşudur. Ülkenin başkenti Yamoussoukro’dur. Ülkenin kurulu olduğu bölgelerde çok sayıda fil bulunur. Bu nedenle Portekizliler on altıncı yüzyılda fildişi elde etmek amacıyla burada çok sayıda fil avı yapmışlardır. Bu olaydan dolayı da ülkenin ismi fildişi sahili anlamına gelen Côte d’Ivoire şeklinde belirlenmiştir.

Ülkenin tek resmi dili Fransızcadır. Ancak bu dilin haricinde ülkede konuşulan dil sayısı yetmiş yedidir. Konuşulan bu diller arasında en yaygın olanlarsa Baoulece ve Dioulaca’dır. Özellikle Dioulaca ülke nüfusunun yüzde yetmişine yakın kesimi tarafından konuşulur. Hatta bu dil ticaret dili olarak da kullanılır. Fildişi Sahili, dünya üzerinde en önemli kakao üreticilerindendir.

Fildişi Sahiline yapılan ilk yerli yerleşmelerinde kopukluklar olduğundan dolayı, on beşinci yüzyıldan sonda iç kesimlere Avrupalılar sızdılar. On yedinci yüzyıl sonlarında Fransızlar Assini ve Grand-Bassam’da bir ticaret merkezi kurudular ve on dokuzuncu yüzyılda yerel kabile reisleriyle anlaşarak 1893 yılında Fildişi Kıyısı sömürgesini oluşturdular. Sömürgenin askeri yönden işgali de 1908-1918 yılları arasında tamamlandı.

Fildişi Sahili, II. Dünya Savaşı esnasında, 1940-1942 arası yıllarda Vichy Fransası’nın yönetimindeydi. 1946 senesinde Fransız Birliği’ne bağlandı. 1958 senesinde ise Felix Houphouet-Boigny’nin liderliğinde ve barışçıl yollardan özerk bir yapı kazanıldı. Ve 1960 tarihinde bağımsızlık ilan edildi.

Fildişi Sahili’nde Şehir içi Ulaşım

Ülkede tercih edilecek olan ulaşım türü, gidilecek olan bölgeye göre değişiklikler gösterebilir. Ancak genel olarak otobüs, taksi ve tekne ulaşımda kullanılabilecek alternatiflerdir. Tabi kullanılacak olan 

araçlar için bilgi alınmasında fayda vardır. Mesela Abidjan şehrindeki taksiler iki türlüdür. Kırmızı ve turuncu renk olanlar her bölgeye hizmet verirken diğer renklere göre farklı hizmet noktaları belirlenmiştir. Mesela yeşil renkli taksiler sadece Koumassi bölgesi için çalışırlar. Turuncu ve kırmızı renkli olan yani tüm bölgeler için çalışan taksiler en pahalı olanlardır. Diğer tek bölgeye çalışan taksi grupları elbette daha uygun fiyatlıdır. Her iki grupta taksimetre kullanmaz. O nedenle fiyat konusunda baştan anlaşmak en doğrusu olur.

Otobüsle ulaşım da kolay bir yoldur. Ancak otobüsler genel olarak çok kalabalıktır. Ayrıca ülke genelinde araç kiralama da sıklıkla tercih edilir.

Fildişi Sahili’ne Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkede yaz aylarında hava çok sıcak ve nemli olur. Bu sebepten dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en ideal olan dönem, kasım-mayıs ayları arasındaki dönemdir.

Ülkenin Abidjan şehrine THY’nin direkt uçuşları vardır. Ülkeye giderken Benin, Cotonou’ da bir stop olduğundan dolayı uçuş süresi ortalama 9 saat olur. Dönüşte ise stop yoktur. Bu nedenle uçuş süresi 6 ya da 6 buçuk saat sürer.

Fildişi Sahili’nde Nerede Kalınır?

Ülkede kalınabilecek otel seçenekleri mevcuttur. Güzel, bakımlı ve temiz otellere ulaşılabilir. Abidjan konaklama yapmak için oldukça ideal bir şehirdir. Ayrıca araçla ilgili destek almak isteyenler için de oteller oldukça fayda sağlar. Her bütçeye uygun, temiz ve güzel oteller bulunabildiği gibi şoförlü araç ayarlama işlemleri bile buralardan yapılabilir.

Fildişi Sahili’nde Gezilecek Yerler

Tai Ulusal Parkı, Fildişi Sahili sınırlarında yer alan milli bir park bölgesidir. Batı Afrika’da yer alan birincil yağmur ormanlarının son bölgelerinden biri bu park içindedir.  Tai Ulusal Parkı, 3.300 kilometrekarelik oldukça büyük bir alanı kapsar. Park bu statüsünü 1972 senesinde elde etmiştir. Ayrıca park UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Burası maymun, şempanze, cüce su aygırı, leopar gibi pek çok canlıya ev sahipliği yapmasının yanı sıra nesli tükenmek üzere olan hayvanlara da kucak açmıştır. Bunun yanı sıra 30 kilometrelik bir alana sahip olan Banco Ulusal Parkı da görülmesi gereken yerlerdendir.  Abican'ın Attecoube ilçesinde yer alır. Bu park ülkenin birinci sınıf ormanlarına ev sahipliği yapar. Doğaseverler, Fildişi Sahili seyahatlerinde buraya mutlaka uğrarlar. Avodires,mahogany ve waffle gibi ağaç türleri bu park sınırları içinde yer alır. Ayrıca park içerisinde konaklama yapılabilecek pek çok otel de mevcuttur. Ormanların üzerinde yer alan asma köprülerden geçebilir, manzaranın tadını yüksekten de çıkarabilirsiniz.

Ehotile Adaları Ulusal Parkı, 105 kilometrekarelik bir alanı kaplayan milli bir parktır. Bölge 1974 senesinde milli park ilan edilmiştir. Park içerisinde birçok nehir bulunur. Milli park aynı zamanda deniz sahiline sahiptir ve bu parkın civarında 21 köy yer alır. Fildişi Sahili’nde görülmesi gereken yerlerden biri olan bu park aynı zamanda 128 kuş türüne de ev sahipliği yapar.

Basilica of Our Lady of Peace, Roma Katolik kilisesidir. Başkent Yamoussoukro'da bulunur. Mimar Pierre Fakhoury tarafından tasarlanan bu kilise 1985-1989 yılları arasında inşa edilmiştir. 1990 senesinde ibadete açılan kilise on sekiz bin kişi kapasitesine sahiptir. Bazilikanın kubbe yüksekliği 158 metreyi bulur ve burası dünyanın en büyük kiliselerinden biri olma özelliği taşır. Bu muhteşem manevi yapı mutlaka görülmelidir. Grand-Bassam Ulusal Kostüm Müzesi de oldukça ilginç yerlerden birisidir. Müzenin amacı ulusal kostümlerin sergilenmesi, korunması ve bu kostümlerin gelecek nesillere aktarılmasıdır. Müzede sömürge dönemine ait olan fotoğraflar, resmî belgeler ve maskeler 

de yer alır. Ülkeyle ilgili geleneksel kostümleri görmek ve o farklı havayı tatmak isteyen herkes burayı ziyaret etmelidir. Fildişi Sahilleri Medeniyetler Müzesi de etnografik, ikonografik ve arkeolojik pek çok kalıntı içerir. Heykeller, maskeler, mutfak eşyaları, müzik aletleri, oyma kaplar, fotoğraflar ve daha pek çok değerli şey müzede görülebilir. Ulu Camii muhteşem bir yapıdır. Burası Afrika’nın en heybetli camilerinden biridir. Ayrıca burası kentte yaşayan Müslümanların en kıymetli ibadethanesidir. Görkemli minaresi ve mavi kubbesi ile bir sembol haline gelmiş olan bu cami mutlaka ziyaret edilmelidir.

Fildişi Sahili’nde Yemek kültürü

Abidjan şehrinde bulunan restoranlar oldukça iyidir. Ayrıca burada ekonomik fiyatlara yemek bulma olanağı da fazladır. Yapılan sokak yiyecekleri temizdir. Kızarmış muz ile yapılan Alloco ulusal yemeklerden biridir. Ayrıca ülkede kızarmış balık ve tavuk da oldukça sevilir. Shougouilla isimli yemek de denemeye değer lezzetlerdendir. Bu yemek özel bir et karışımı ile yapılır. Ayrıca egzotik meyveler ve çikolata ile hazırlanan tatlılar da oldukça lezzetlidir.

Fildişi Sahili’nde Eğlence ve Festivaller

Ülkede gece hayatını sevenler kendilerine uygun barlar bulabilir. Ayrıca açık hava restoranlar da oldukça rağbet görür ve buralarda vakit geçirmek de oldukça eğlencelidir. Bunun yanı sıra ülkede festivaller de düzenlenir.

Fildişi Sahili’nde düzenlenen festivaller;

  1. Uluslararası Siyah Müzik Festivali/ Siyahi sanatçıların sahne aldığı oldukça ünlü bir festivaldir.
  2. Abidjan Uluslararası Jazz Festivali/ Festivalde hem yerel sanatçılar hem de komşu ülkelerden gelen sanatçılar yer alır.
  3. Uluslararası Komedi Festivali
  4. RTI Müzik Ödülleri/ Ivory Broadcasting and Television tarafından düzenlenen ödüllerdir.

Fildişi Sahili’nde Alışveriş

Ülkede alışveriş yapmak için en çok tercih edilen şehir Abidjan’dır. Şehirde aranılan pek çok ürün oldukça uygun fiyatlara bulunabilir. El yapımı ürünler, seramik eşyalar, yerel kıyafetler, maskeler, sepetler, ahşap işler ve daha pek çok ürün ülke kültürünü yansıtan en iyi hediye seçenekleri olabilir. Ülkede genel olarak alışverişin yoğun olduğu yerler bit pazarları ve küçük dükkanlardır.

Fildişi Sahili’nde Bilmeniz Gerekenler

Fildişi Sahili, kakao çekirdeği, kakao ve palmiye yağı üretiminde dünyaca ünlü bir üretici ve ihracatçıdır. Ülke nüfusunun yüzde yetmişe yakını tarım sektöründe çalışır. Ülkede yer alan en mühim tarım ürünleri; kakao, muz, kahve, mısır, palmiye özü, pirinç, manyok, şeker, patates, pamuk, kereste ve kauçuktur.

Ülkede %34 Hristiyan yaşar. Müslümanlar yüzde yirmi yedi oranındadırlar. Yüzde yirmi birlik bir kesim dini olmayanlardır. Geri kalan küçük kısım ise animist ve diğer dinlere inananlardır.

Ülkeye gitmeden evvel Hepatit A aşısı olunmalıdır. Ayrıca kıyı bölgelerde yükselen dalgalara ve olabilecek su baskınlarına karşı dikkatli olmak gerekir. Ülkede 7 Ağustos Bağımsızlık Günü’dür.