• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                           : 898.760

Yüzölçümü                    : 18.274 km²

Para Birimi                    : Fiji Doları

Resmi Dil                       : İngilizce, Fiji Hintçesi, Fiji Dili

Telefon Kodu                 : +679

Saat Farkı                       : (GMT+12) 9 saat fark. Türkiye saati Fiji saatinden 9 saat geridir.            

Konsolosluk Bilgileri    : Wellington Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                 : Okyanusya

Vize Durumu                  : Vizesiz/120 gün.Fiji, ülkemize vize uygulamıyor. Ülkeye girişte, havaalanında 4 ay vize veriliyor.

Fiji Hakkında

Fiji, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alır ve bir dizi adadan meydana gelir. Ülkede 215 ıssız ada var olmakla birlikte toplamda 322 ada vardır. Ayrıca ülke, 522 adacıktan ibarettir. Ülkenin batı tarafında Vanuatu, güneybatısında Yeni Kaledonya, güneydoğusunda Yeni Zelanda Kermdec Adaları, doğu tarafta Tonga, kuzeydoğusunda Samoa ve kuzey tarafta Tuvalu bulunur.

Ülke yönetimsel yönden 9 ada şeklinde bölgelere ayrılmıştır. Ülkenin başkenti Suva’dır. Ülke halkı Hintli, Avrupalı ve yarı Avrupalı, Çinli, Rotuman ve diğer Pasifik Adalılar şeklindedir. Bu nedenle ülkenin resmi dilleri Fiji, İngilizce ve Hindi dilleridir. Fiji ilk başlarda sadece ulusal dil olarak düşünülmüştür. Ancak 1997 senesinde anayasaya resmi dil olarak eklenmiştir.

Adalar 1874 senesinde İngiltere’nin sömürgesi haline gelmiştir. 1970 senesindeyse bağımsızlık ilan edilmiştir. Ancak uygulanan demokratik yönetim şekli çok fazla rahatsızlığa uğramıştır. Ülke bu nedenle oldukça kötü zamanlar geçirmiştir. Belki de bu sebeple ülkede bulunan ordu gücü, ülkenin nüfusu ve yüzölçümü ile kıyaslandığında oldukça fazladır.

Fiji’de Şehir içi Ulaşım

Fiji’de en çok vakit geçirilen yerler elbette adalardır. O nedenle tekneyle ulaşım en bilindik olandır. Ülkede otobüsle de ulaşım mevcuttur ve oldukça kolaydır. Ayrıca pek çok ülkede olduğu gibi Fiji’de de araç kiralama yolu tercih edilebilir. Ancak çoğunlukla adada vakit geçirecek olanlar araç kiralamayı çok fazla tercih etmezler.

Fiji’ye Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Fiji, tropikal iklime sahiptir. Bu nedenle ülkeye gidilecek en uygun zaman yağışların azaldığı dönem olur. Mayıs ve ekim ayları arasında yağışlar azalır, kasırgalar pek yaşanmaz ve ortalama sıcaklık 25 derecelerde seyreder. Bu sebeple ülkeye gidilecek en uygun dönem mayıs- ekim ayları arasındaki dönemdir.

Ülkeye giriş, ülkenin ana havalimanı olan Nadi Uluslararası Havalimanı’ndan yapılır. Buraya Sidney, Los Angeles, Auckland, Hong Kong ve Honiara’dan direkt uçuşlar vardır. Eğer ülkeye çevre ülkelerden gidilecekse, Suva Havalimanı’nın tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Fiji’de Nerede Kalınır?

Ülkede oldukça uygun fiyatlara konaklama yapılabilir. Sadece Suva daha iş ağırlıklı bir şehirdir. Bu nedenle Suva ‘da konaklama fiyatları daha yüksektir. Fakat buna rağmen Suva ’da konaklama da genel olarak bakıldığında oldukça ekonomiktir. Yani öyle büyük bütçeler ayırmaya gerek yoktur. Ülkede tercih edilen pek çok otelin genel olarak hizmetinden memnun kalınır.

Fiji’de Gezilecek Yerler

Tropikal ormanların, masmavi bir denizin ve lezzetli yemeklerin bir arada bulunduğu Fiji, dünyada cennetten bir köşedir. Sri Siva Subramaniya Temple, ülkede görülebilecek yerlerden biridir. Burası 1986 senesinde inşa edilmiş olan bir Hindu tapınağıdır. Tapınak kırmızı, turuncu, yeşil gibi capcanlı renklere sahiptir ve bu renkler sayesinde oldukça dikkat çekicidir. Tapınağın dış cephesinde tahta oymacılığı kullanılarak tanrı figürleri yapılmıştır. Tapınakta dinsel törenler düzenlenir. Burayı ziyaret etmek isteyen kişilerin kıyafetlerine özen göstermesinde fayda vardır.

Kula Eco Park, 1980’li zamanlarda kurulmuştur ve ilk zamanlarda sadece kuş türlerine ev sahipliği yapmıştır. Zamanla genişleme olmuş, sürüngenlere, yırtıcılara, memelilere, balıklara ve daha pek çok türe ev sahipliği yapar hale gelmiştir. Burası turistlerin oldukça sık ziyaret ettikleri bir yerdir. Kula Eko Park, her gün 10.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ülkenin tarihini merak edenler ve bu konuda oldukça kapsamlı şeyler öğrenmek isteyenler için en ideal yer Fiji Museum ’dur. Fiji Müzesi’nde arkeolojik çalışmalarda çıkarılan buluntular sergilenir. Bunun dışında diğer sergi alanları, fotoğraf stüdyosu ve hediyelik eşya bölümleri de vardır. Müze pazar günü hariç 09.30-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Thurston Gardens, başkent Suva ‘da yer alır. 1880 yılında kurulan Thurston Bahçeleri şehirde yer alan en düzenli ve renkli noktalarından biridir. Bu botanik bahçe içerisinde zambaklar, papatyalar, palmiyeler ve daha birbirinden güzel pek çok bitki türü bulunur. Ayrıca bahçe içerisinde saat kulesi yer alır ve en önemli noktalardan biridir. Burasını haftanın her gününde ve her saatinde yani 7/24 gezebiliyorsunuz. Ayrıca burayı gezmek ücretsizdir. Fiji’nin Nadi kıyısında bulunan Mamanuca Adaları da başka bir güzelliktir. Burası en egzotik noktalardan biridir. Adada tropikal meyveler, kelebekler, rengârenk papağanlar yer alır. Burası tüm özellikleri ile filmlere konu olan ıssız adaların o çarpıcı güzelliğini yansıtan bir bölgedir. Fiji’nin en popüler botanik bahçesi ise Uyuyan Dev Bahçesi’dir. Bahçe rengarenk orkidelere ve iki binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapar. Bahçe her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Fiji’de en popüler noktalardan birisi de elbette adalardan biri olan Yasawa Adaları’dır. Adada aynı zamanda şnorkelle dalış yapılabilir. Adaya yolcu gemileri ya da teknelerle ulaşım sağlanabilir. Fiji’de yer alan, Fiji Poseidon Hotel denizin 40 feet aşağısına ulaşmanızı sağlar ve burada tüm deniz canlılarına bakılarak zaman geçirilebilir. Neredeyse her yer camdan oluşur ve manzara rengarenk balıklarla mavi sulardır.

Fiji’de Yemek kültürü

Ülke mutfağı oldukça sağlıklı besinlerden oluşur. Daha fazla köklü besinler tercih edilir. Ülkede fazla kalorili olan yemekleri, tarla gibi alanlarda çalışan ve çok enerjiye ihtiyaç duyan kişiler yer. Fiji mutfağı oldukça farklı kültürlerden beslenmiştir. Evde yapılan yemeklerde bile Çin ve Hindistan mutfağından örnekler görülebilir. Ülkede en çok deniz ürünleri tüketilir.

Kahvaltıda en çok ev yapımı çörek yenir. Bunun yanında gözleme türü olan roti ve ekmek çeşidi olan topoi de sıklıkla tüketilir. Ülke halkı ekmeği şarküteri ürünlerle ya da tereyağı ile tüketir. Öğlen yemeğinde genelde çorba tercih edilir. En ünlü çorba ise tropik bir bitki olan taronun yapraklarının, manyolla ya da balık suyuyla kaynatılmasından yapılan çorbadır. Akşam yemeklerinde genelde et tercih edilir ve etler patates ya da sebze ile birleştirilir.

Ülke halkı ara öğünleri de oldukça sever. Bu öğünlerde özellikle çay ve tatlı atıştırmalıklar tüketirler. Bu atıştırmalıklardan en meşhur olanı kabak, krema ya da ananasla hazırlanan turtalardır.

Fiji’de Eğlence ve Festivaller

Halk genel olarak eğlenmeyi sever. Bunun yanı sıra pek çok eğlenceli aktivite elbette doğa le yapılandır. Vahşi yaşam etkinlikleri, sörf, dalış ya da doğal yaşam turları oldukça eğlenceli aktivitelerdir. Tüm bunların yanı sıra ülkede helikopter turları da yapılır. Adaları gökyüzünden görmek oldukça farklı ve güzel bir deneyimdir. Ayrıca Suva ve Nadi şehirleri gece hayatında oldukça kaliteli yerlere ev sahipliği yaparlar. Halkın düzenlediği festivaller de oldukça eğlenceli geçer. Bunda halkın eğlenmeyi çok sevmesinin etkisi büyüktür.

Fiji’de düzenlenen festivaller;

1.  Mayıs

  • Uluslararası Caz ve Blues Festivali/ Port Denarau’da düzenlenir ve üç gün sürer. Festivalde yerli ve yabancı sanatçılar sahneye çıkar.

2.  Haziran

  • Dünya Müzik Festivali/ Festival Suva ‘da düzenlenir ve bu festivalde Pasifik müzik kültürü oldukça yakından tanınabilir.

3.  Temmuz

  • Bula Festivali/ Temmuz ayının ortasında düzenlenen festival Nadi’de gerçekleşir. Bu festivalde dans ve müziğe doyulur.

4.  Ekim

  • Diwali Festivali/ Ülkede Hindistan kökenli olan çok sayıda kişi yaşar. Bu festival onların kültürüne yöneliktir. Festivalde en güzel olan şeylerden biri yapılan fantastik ışık gösterileridir.

Fiji’de Alışveriş

Fiji bir turizm merkezidir. Bu nedenle alışveriş kültürü de oldukça gelişmiştir. Ancak ülkede bilinen modern alışveriş merkezlerinden çok fazla bulunmaz. Bunun dışında ihtiyaç duyulan her şey otellerde, sokak tezgahlarında, butiklerde ve açık Pazar yerlerinde rahatlıkla bulunabilir.

En çok ilgi gören alışveriş ürünü, Sulu isimli yerel kıyafettir. Pek çok turist tatil öncesinde kıyafetlerden alır ve tatil boyunca da aldıklarını giyer. Bunun dışında sepetler, el yapımı olan kaseler, yöresel desenleri olan tişörtler ve silahlar en çok tercih edilen hediyelik ürünlerdir. Ayrıca Fiji’de siyah inci oldukça ünlüdür. Siyah inci pek çok ülkeye buradan ihraç edilir. O nedenle siyah inciye uygu fiyatlarla sahip olmak mümkün olur.

Fiji’de Bilmeniz Gerekenler

Nüfusun büyük bölümü Hristiyan’dır. Bu nedenle pazar günleri genelde ibadet günüdür ve bazı dükkanlar kapalı olabilir. Sonrasında sırayla Hindu ve İslam dinine inanan kesimler vardır. Bunlar dışında nüfusun kalan az kesimi ya yerel dinlere inananlardır ya da hiçbir dini inanca sahip olmayanlardır.

Fiji halkı oldukça alçakgönüllüdür. Aynı zamanda gösterişsiz bir hayat sürerler. Halk birbirine ve ülkeye gelen turistlere oldukça saygılıdır. Bu ülkede turist olmak oldukça eğlencelidir. Ayrıca ülkede bisiklet turu oldukça ünlüdür. Zaten keyifli olan bu ülke bisiklet turuyla çok daha keyifli bir hale gelebilir.

Ülke ekonomisi mineral, balık kaynakları ve ormanlar bakımından zengindir. Fiji, Pasifik Ada ülkelerinin içinde dış yardımlara bağımlılığı en az olan devlet olma özelliğine sahiptir. Özellikle turizm ve şeker ihracatı ekonomiyi oldukça canlı tutar. Zencefil ve Hindistan cevizi ise diğer önemli ihraç ürünleridir. Ülke ekonomisinde turizmin payı oldukça mühimdir. Her sene ortalama 300.000 turist ülkeyi ziyaret eder. Ayrıca yurtdışında çalışan Fiji halkının ülkeye gönderdikleri dövizler de önemli bir gelir kaynağıdır.

Ülke alçakgönüllü ve saygılı kişilerden oluşur. Ülke kıyafetleri de bu kişilikleri yansıtır durumdadır. Bu nedenle ülkede seyahat eden kişilerin kıyafetleri çok açık olmadığında ve o kişiler de saygılı davrandıklarında Fiji halkı bu durumdan çok hoşlanır.

Fiji’deki önemli günler ve tatiller;

Kutsal Cuma/ Kutsal Cumartesi/ Paskalya/ 26 Haziran Ulusal Spor Günü/ 7 Eylül Anayasa Günü /10 Ekim Fiji Günü/ Diwali/ Hz. Muhammed’in Doğum Günü/ 25-26 Aralık Noel’dir. (Yanında tarih belirtilmeyenlerin günü senelere göre değişiklik gösterir.)