• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                         : 2,925 milyon

Yüzölçümü                  : 29.743 km²

Para Birimi                  : Ermeni Dramı

Resmi Dil                     : Ermenice

Telefon Kodu               : +374

Saat Farkı                     : (GMT+4) 1 saat fark. Türkiye saati Ermenistan saatinden 1 saat geridir.

Konsolosluk Bilgileri  : Ermenistan’da Türkiye dış temsilciliği bulunmuyor.

Kıta                               : Asya

Vize Durumu                : Kapıda/ 120 gün. Sadece bordo pasaport sahiplerine havayoluyla gidildiğinde sınırda 120    Gün. Siyah, Gri, Yeşil Pasaport sahipleri de vizeye tabi ve sınırda vize alamıyorlar.

Ermenistan Hakkında

Ermenistan, Güney Kafkasya’da bulunur ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Sınırları kuzey tarafta Gürcistan’la, doğu tarafta Azerbaycan ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’yle, güney tarafta İran’la ve batıda da Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye ile çizilmiştir. Ülkeye gelen turist sayısı her geçen sene artıyor. Ermenistan, sanat örnekleriyle ve mimarisiyle birçok turist için popüler bir ülke haline geliyor.

Ülke 11 bölgeye ayrılır ve başkenti Erivan’dır. Erivan, ülkenin aynı zamanda en büyük kentidir. Resmi dili Ermenicedir ve ülkede resmi dilin yanı sıra İngilizce ile Rusça da konuşulur. Ülkede yerli halktan tepki gören diller, siyasi ilişkilerden kaynaklı olarak Azerice ve Türkçedir.

Ermenistan 20. Yüzyıl başlarında bağımsızlığını kazanmıştır. Modern tarihte durum böyledir. Ülke genel tarihi milattan öncelere kadar uzanır. Kurulmuş olan Transkafkasya Federasyonu, 1918 Mayıs’ında üç cumhuriyete bölünmüştür ve Erivan’da da Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Bağımsızlık iki yıl kadar sürmüştür ve ülke, 1920 senesinde yapılan Kızıl Ordu’nun işgali sonucunda Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. Ancak Sovyetler Birliği çökmüş ve Ermenistan 21 Eylül 1991 tarihinde tekrar bağımsızlığını kazanmıştır.

Ermenistan’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede ulaşımla ilgili olarak pek çok seçenek vardır. Eğer tek bir şehir gezilecekse genelde günlük turlar tavsiye edilir. Ayrıca ülkedeki otobüs ve minibüs ağıda hem gelişmiştir hem de ekonomiktir. Ülkede tren ağı da vardır. Ancak tren ağındaki işleyiş oldukça yavaştır. Ülkede gezilecek olan yere göre istenilen ulaşım yolu tercih edilebilir.

Ermenistan’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ermenistan’a gitmek için ideal olan dönem yaz aylarıdır. Yaz mevsiminde yağmurlar diner ve iklim sıcaklaşır. Ancak kimi zaman sıcaklıklar kırk derecelere hatta daha yukarılara çıkabilir. Bu nedenle hava durumunu kontrol etmek faydalı olur. Kış ayları yazın aksine oldukça sert ve bazı bölgelerde karlı geçer. Bahar zamanlarında genel olarak güneşli havalar olur ancak bu dönemde yağmurlarla karşılaşılabilir.

Ülkemizden Ermenistan’a gitmek isteyenler ülkenin başkenti Erivan’a yapılan direkt uçuşlardan faydalanabilirler. Ayrıca ülkeye İstanbul, Trabzon, Ankara ve Erzurum’dan otobüs ile seyahat etme olanağı da vardır. Tüm bunlarla birlikte ülkeye Gürcistan üzerinden kara yolu kullanılarak da gidilebilir.

Ermenistan’da Nerede Kalınır?

Ülkede son zamanlarda otel hizmetleri artan bir ivme gösterir. Özellikle şehir merkezlerinde yeni açılan oteller mevcuttur. Yani konaklama için pek çok otel seçeneği vardır. Kasım ve mart ayları arasındaki sezon, otel fiyatlarının düşük olduğu zamandır. Eylül ve ekim aylarında ise otel fiyatlarında artış meydana gelir.

Ermenistan’da Gezilecek Yerler

Ülkede gezilecek çok fazla yer vardır. Vayots Dzor vilayetinde yer alan mükemmel kireçtaşı mağaraları görülmeye değer yerler arasındadır. Ayrıca Goris yakınlarında yer alan oyulmuş mağara evleri de keşfedilmelidir.

Ülkede tarihi yönden gezilecek çoğu yer başkent Erivan’da bulunur. National Gallery ve State Museum of Armenian History tarihi öğelerin görülebileceği değerli yerlerdir. Erivan Kütüphanesi de 13.000 el yazması metine ev sahipliği yapması bakımından oldukça ünlüdür. Buram buram tarih ve anlam kokan bu yer Ermenistan ziyaretinde mutlaka görülmelidir. Ayrıca bunlar dışında Gökmescit, Erivan Opera Binası, Cumhuriyet Meydanı da tarihi yapıları ile oldukça ünlü yerlerdir.

Sevan Gölü sadece Ermenistan’ın değil aynı zamanda Kafkasya’nın en büyük gölüdür. Yaklaşık 30 çaydan ve Hrazdan Nehri’nden beslenir. Gölün büyüklüğü ve manzarası oldukça ihtişamlıdır. Ayrıca gölün etrafında manastırlar vardır ve en etkileyici olanı da Sevanavank Manastırı’dır. Ermenistan ziyaretinde buralara mutlaka uğramak gerekir. Ayrıca ülkede dört milli park vardır. Bu parklar içinde Dilijan Milli Parkı en güzelidir ve görülmeye değerdir. Korunan bir parktır ve bu park şifalı kaynak suları, kültürel anıtları, biyolojik çeşitliliği ile oldukça ünlüdür.

Ermenistan’ın en belirleyici özelliklerinden biri de sahip olduğu manastırlardır. Noravank Manastırı ülke genelindeki en güzel örneklerdendir. Bu manastır 13. yüzyıldan kalmadır ve Ermenistan gezisinde sıklıkla uğranılan yerlerden biridir. Yedinci yüzyıldan kalma bir kale olan Amberd Fortress, ülkede ziyaret edilebilecek en güzel yerlerdendir. Ayrıca Yukarı Azat Vadisi, UNESCO Dünya Mirasları listesindedir ve burası inanılmaz bir bölgedir. Burada yer alan en ünlü yapı da Geghard Manastırı’dır.  Azad Vadisi’nin manzarası ve vadide konumlanmış olan manastırın yapısı oldukça etkileyicidir. Ülkede yer alan Karahunj oldukça ilginç bir yerdir. Burası kırk taştan olan bir tapınaktır ve tapınak yakınlarında da bir gözlem evi bulunur. Ayrıca Ermenistan’da Dvin’de ziyaret edilebilecek yerlerden biridir. Burası ülkenin eski şehirlerindendir ve orta çağ zamanlarında ülkenin başkenti olan bölgeyi görme olanağı sunar. Ayrıca bölgede o dönemden kalan kalıntılar da görülebilir.

Ermenistan’da Yemek kültürü

Ermenistan mutfağı tarihi kadar eskilere dayanır ve çok çeşitli bir yapıdadır. Farklı tatlar zamanla bu mutfakta yerlerini bulmuşlardır. Sebzeler, çeşitli baharatlar, balıklar ve meyveler pek çok eşsiz yemeğin oluşumuna katkıda bulunur.

Ülke mutfağında ağır baharatlar kullanılmaz. Bunun yerine oldukça kaliteli malzemeler kullanılmasına özen gösterilir. Baklagiller, otlar, meyveler, fındık, değişik yapraklar ve çeşitli buğdaylar ülke mutfağında kullanılan malzemelerdir. Ayrıca Ermenistan mutfağında bizim ülkemizin lezzetlerine uyan ayran, dolma, cacık gibi türler de vardır.

Nar, ülkeyi sembolize eder ve doğurganlıkla ilişkilendirilir. Ulusal meyve ise şeftalidir. Khorovats, domuz, dana, kuzu ya da tavuk eti ile yapılabilen ve patlıcan, domates, biber ve baharatlarla servis edilen bir yemektir. Borscht ise geleneksel çorbalarıdır. Pancar ile yapılır ve genelde krema ile servise sunulur. Ülkede ekmek çeşidi de fazladır ve ekmekler oldukça lezzetlidir.

Ülkede içecek kültürü de gelişmiş durumdadır. Özellikle nar ile yapılan şaraplar mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Ermenistan’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede gece hayatı için pek çok alternatif bulunabilir. Özellikle de Erivan’da bu seçenekler çok daha fazladır. Erivan’da yer alan Opera Binası’nda, müzik odası orkestralarını deneyimlemek oldukça güzel ve ilginç olabilir. Bunun dışında karaoke barlar, kulüpler ve daha pek çok eğlence mekânı da ziyaretçilerini bekler. Ülkede festival alanında da oldukça fazla çeşitlilik vardır ve yapılan festivallerde yemek kültürü ön plandadır.

Ermenistan’da yapılan festivaller;

1.  Nisan

 • Balık Festivali/ Abovyan’da düzenlenir ve yeni balık yemeklerinin yapılmasını ve tadılmasını amaçlar.

2.  Mayıs

 • Dolma Festivali/ Armavir Bölgesi’nde yapılan festivalde lahana çeşitleri gösterilir ve bunlarla ilgili tarifler anlatılır. Amaç, ülke yemeklerini tanıtmak ve sevdirmektir. Festivale danslar, müzikler, şarkılar ve farklı yarışmalar da eşlik eder.

3.  Haziran

 • Bread ın The Mountains/ Ekmek kültürü tanıtılır ve halk arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlanır.

4.  Ağustos

 • Navasard Festival/ Eski Ermeni yeni yıl kutlamasıdır. Yeni yıl kutlamaları yapılır ve hazırlanan geleneksel yemekler sunulur.
 • Festival Of Carpets/ Ağustos ayının ikinci pazarında düzenlenir ve festival Dilijan’da gerçekleşir. Festivalde geleneksel sergiler vardır ve aynı zamanda Ermeni halılarının satışları yapılır.
 • Festival Honey And Berries/ Bal ve çilek teması içeren bir festivaldir.

5.  Eylül

 • Barbekü Festivali/ Ülkedeki farklı bölgelerden şefler ve amatör aşçılar gelir. Festivalde kırktan fazla kebap çeşidi yapılır. En iyi tat, tasarım ve fikir festivalin kazananı olur. Ayrıca festivale dans ve müzik eşlik eder.

6.  Ekim

 • Ulusal Tiyatro Festivali
 • Festival of Gata/ Dünyanın en büyük gatası pişirilir.
 • Wine Festival/ Karabağ’ın en mükemmel şarapları görülür ve tadılır. Ayrıca festival süresince Karabağ geleneksel üretim metotları da gösterilir.  

Ermenistan’da Alışveriş

Ülkeden alınabilecek oldukça farklı hediye vardır. Geleneksel enstrüman olan düdük bunlardan biridir. Ayrıca obsidyen yani siyah volkanik taştan yapılan aksesuarlar, etnik kostümler ve çantalar, ceketler, ülke şarapları, antik halılar ve takılar da alınabilecek ilginç ve güzel hediyelik eşyalardır.

Oldukça meşhur olan Ermeni halılarının bulanabileceği en iyi yer Tumanyan’dır. Hatta burada özel halı siparişi de verilebilir ve istenilen ölçüde özel halı tasarlanabilir.

Ermenistan’da Bilmeniz Gerekenler

Ermenistan 301 senesinde, Hristiyanlığı devlet dini şeklinde uygulayan ilk dünya ülkesidir. Fakat Ermenistan bugün seküler bir devlettir. Ancak nüfusun yüzde doksan üç gibi büyük bir kısmı kendilerini Ermeni Apostolik Kilisesi’ne bağlı olarak tanımlar. Geriye kalan kısımda ise Rus Ortodoks, Katolik, Ezidi, Müslüman, Musevi, Ateist ve diğer inançlara bağlı olanlar vardır.

Ülke ekonomisi yatırımlara ve yurt dışında bulunan Ermenilerin desteklerine bağlı durumdadır. Bağımsızlığını kazanmadan evvel sanayi tabanlı olan ekonomileri günümüzde şekil değiştirmiş durumdadır.

Ülke kültürü aile bağlarına önem verir ve nüfus oldukça homojen yapıdadır. Ülke halkı oldukça misafirperver ve sıcakkanlıdır. Sizden hiç para talep etmeden barınma, yeme, içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirler. Ülkede yer alan çoğu restoran ve mağaza her gün açık durumdadır. Ülkenin başkenti olan Erivan genel yapısıyla güvensiz bir şehir değildir. Ancak turist olarak gidilen her yerde olduğu gibi burada da dikkatli olmak da fayda vardır.

Ülkede erkekler birbirlerine oldukça yakın yürürler hatta bazen el ele tutuşabilirler. Bu duruma şaşırmamak gerekir. Ayrıca genel olarak ülkedeki erkekler kadınlarla el sıkışmazlar. Ayrıca ülkede gece geç saatlerde kadınlar çok fazla yalnız dolaşmazlar. Bunun dışına sigara içmek halka açık bulunan pek çok alanda yasaktır. Bu nedenle uygunluk durumunun sorulmasında fayda vardır.

Ülkede mümkünse siyasi konular hakkında konuşmamak gerekir. Ancak konuşulursa da dikkatli olunmalıdır. Dağlık Karabağ ve Azerbaycan ile ilgili olarak oldukça hassastırlar. Bu sebeple özellikle bu konu hakkında konuşulması çok önerilmez. Ülkede Azerilerle Karabağ sorunu varken Türklerle de Ermeni Soykırımı sorunu vardır. Ancak turist olarak ya da iş için ülkeye gitmek elbette başkadır.

Ermenistan’da önemli günler ve tatiller;

28 Ocak Ordu Günü/ 4 Şubat Saint Vartan Bayramı/ 25-28 Mart Paskalya/ 7 Nisan Anneler ve Güzellikler Günü/ 24 Nisan Soykırım Anma Günü/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ 9 Mayıs Zafer ve Barış Günü/ 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramı/ 1 Haziran Çocuklar Günü/ 3 Temmuz Vardavar/ 5 Temmuz Anayasa Bayramı/ 21 Eylül Bağımsızlık Günü/ 31 Ekim Cadılar Bayramı /7 Aralık Spitak Anma Günü’dür.