• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                           : 6,345 milyon 

Yüzölçümü                    : 21.041 km²

Para Birimi                    : Amerikan Doları

Resmi Dil                       : İspanyolca

Telefon Kodu                 : +503

Saat Farkı                       : (GMT-6) 9 saat fark. Türkiye saati El Salvador saatinden 9 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri    : Guatemala Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta                                 : Kuzey Amerika

Vize Durumu                  : Vizesiz/ 90 gün. 90 güne kadar olan ziyaretlerde vize muafiyeti vardır.

El Salvador Hakkında

El Salvador, batı tarafta Guatemala, kuzey ve doğu taraflarda da Honduras ile komşu olan bir ülkedir. El Salvador, Orta Amerika’da yüzölçümü bakımından en küçük olan ülkedir. Ülke 14 bölgeye ayrılmış olarak yönetilir ve ülkenin başkenti San Salvador’dur. San Salvador aynı zamanda en yoğun nüfusu olan şehirdir.

Ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Ülke uzun yıllar İspanyolların sömürgesi olmuştur. Fakat yerli halk Maya dilleri gibi eski dilleri de halen konuşur. Ülke nehirleri, volkanik dağ ve şelaleleri ile oldukça güzeldir. Tropikal iklimin etki ettiği ülke oldukça yüksek bir konumda olduğundan dolayı sıcaklıklar bunaltıcı olmaz. Fakat ülkede sıkça yağışlar görülür. 21. yüzyıl başlarından bu yana ülkede suç oranı artsa da ülkenin yerel halkı oldukça iyi ve misafirperver insanlardır.

İspanyollar, Orta Amerika’da yaptıkları ilerleyişte bu bölgede de hakimiyet kurmuşlardır ve bu hakimiyet yaklaşık 300 yıl boyunca sürmüştür. Ülke 1800’lü yılların ortalarına dek Guatemala’ya bağlı bir eyalet olmuştur. 15 Eylül 1821 tarihinde de bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülke bağımsızlığını ilan ettikten sonra 1970’lerde sağ-sol çatışmalarına sahne olmuştur. 1979 senesinde cuntacılar iktidara gelmiştir ve durulma yaşanmıştır. Cunta birtakım reformları başlatsa da şiddet olayları devam etti. 1981 senesinde de ABD, ulusalcı gerillalara karşı ülkeye yardım yolladı.

El Salvador’da Şehir içi Ulaşım

Ülke genelinde gidilen şehirlere göre ulaşım tercihleri değişse de en ucuz ulaşım otobüslerle yapılır. Otobüsler pek çok turistik bölgeye ulaşım sağlarlar. Ayrıca şehirlerde taksi bulmak da oldukça kolay olur. Ancak taksilere binerken fiyat hakkında mutlaka konuşulmalı ve pazarlık edilmelidir.

El Salvador’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke tropikal iklime hakimdir ve okyanusa kıyısı vardır. Ülkeye gitmek için en ideal olan zaman, yağışların azaldığı zaman olur. Kasım- nisan ayları arasındaki dönem yağışların azaldığı dönemdir ve bu nedenle ülkeye bu aylar arasında gidilmesi tavsiye edilir.

Ülkeye giriş için kullanılan havaalanı El Salvador Uluslararası Havalimanı’dır. Ancak bu havalimanı çoğunlukla Comalapa Uluslararası Havalimanı olarak söylenir. Havalimanı, başkentin doğusunda yer alan Ilopango şehrinde bulunur. Bu havalimanına Dallas, Miami, Madrid, Washington, Meksiko ve Panama’dan direkt uçuşlar vardır.

El Salvador’da Nerede Kalınır?

Pek çok bölgede konaklama için en uygun seçenek otellerdir. Şehirlerde her bütçeye hitap edebilecek otel seçenekleri mevcuttur. Kişiler otelin merkeze ya da gidecekleri yerlere olan uzaklığına, lükslük durumuna ya da fiyatına bakarak seçimlerini yapabilirler. Ülkede konaklamayla ilgili bir sıkıntı kolay kolay yaşanmaz. Ayrıca ülke konaklama açısından oldukça ekonomik fiyatlar sunar. Bu sayede çok daha ekonomik fiyatlara lüks yerlerde kalma şansı ortaya çıkar. Ancak konaklama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de otelin güvenlik durumudur. Bu noktada özenli olmak ve otel güvenliğine göre seçimler yapmak gerekir.

El Salvador’da Gezilecek Yerler

Ülkede gezilecek pek çok yer vardır. Ancak gelişmiş ve kalabalık bir yer olan başkent San Salvador mutlaka görülmelidir. Küçük ancak mükemmel bir müze olan Museum of the Word and Image, eşsiz bir manzarası olan ve uzun yürüyüşlerin yapılabildiği Parque National El Boqueron, mükemmel mimarisiyle hayranlık uyandıran kilise Iglesia El Rosario, ülke sanatının görülebileceği El Salvador Sanat Müzesi (Musuo de Arte de El Salvador) başkentte görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayrıca başkent San Salvador’da birçok maya kalıntıları bulunur. Bunların en ünlüsü Joya de Ceren Maya kalıntılarıdır. Burası yaklaşık 1400 sene evvel Mayalar tarafınca kurulan bir tapınaktır. Burayı gezmek hem farklı hem de eşsiz bir deneyim olur. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biri de Volcano kentidir. Burası Volcana Yanardağının olduğu bölgedir. Bu bölgeden yanardağ görülebilir ve vadi etrafındaki harika manzaranın tadı çıkarılabilir. Chalchuapa, Mayalara ait olan başka bir tapınaktır ve burası da görülmeye değer bir bölgedir. Bu tarihi mekân oldukça güzeldir ve ülkeye gelen her turistin uğradığı bir yerdir.

San Andres terk edilmiş bir volkandır ve mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. San Adres Zapotitan vadisinde bulunur. Burası milattan önce terk edilmiş olan bir yerleşim alanıymış. Ülkenin eski yerlileri bu bölgeyi bir tarım alanı olarak kullanmışlar. Etkileyici ve heybetli bir manzara için San Andres’e mutlaka uğrayın. Ayrıca belirli kişilerin alındığı ve oldukça keyifli vakit geçirilebilen Beach Clup Costa del Sola ve masmavi bir denizin yer aldığı Santa Ana da görülmesi gereken yerlerdendir.

El Salvador’da Yemek kültürü

El Salvador mutfağı Lenka, Maya ve Pipil halklarının yemeklerinden meydana gelir. Ayrıca ülke mutfağı büyük oranda İspanyol mutfağından da etkilenmiştir. Ayrıca başkent San Salvador geniş bir kıyı şeridine sahiptir ve bu nedenle deniz mahsulleri de ülke mutfağından önemli bir yer edinmiştir.

Ülkenin en çok tüketilen ve oldukça meşhur olan yemeği Pupusa’dır. Mısırdan hazırlanır ve yan malzemelerle birlikte pek çok sos kullanılarak servis edilir. Bir diğer meşhur yemek de Yuca Frita’dır. Bölgenin kendine özgü lahanası, domuz eti ve kızartılmış manyok kökünden hazırlanır. Tavuk ya da hindi etinden hazırlanan Panes con pollo sandviçi de oldukça sık tüketilir. Sandviçin içine salatalık, soğan, domates ve yeşillik de konur.

El Salvador’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede eğlence anlayışı doğa turları üzerinden ve turistik gezilerden geçer. Elbette gece hayatı içinde yer alan birtakım mekanlar vardır. Ancak çok hareketli ve aktif bir gece hayatından söz edilemez. Ülkede düzenlenen festivallerin çoğunluğu yaz aylarında düzenlenir ve genelde dini festivaller yapılır.

El Salvador’da düzenlenen festivaller;

1.  Mart

  • Semana Santa (Kutsal Hafta) / Bu etkinlik için oldukça büyük bir karnaval düzenlenir. Mart ayının sonlarına doğru yapılan festivale katılmak için San Salvador şehri tercih edilmelidir.

2.  Mayıs

  • Palmiye Festivali/ Bu festival ülkenin yerel kültürünün en iyi tanınabileceği festivaldir. Festivalde sokaklar boyunca çiçek düzenlemeleri yapılır.

3.  Temmuz

  • Temmuz Festivali / Santa Ana şehrine gitmek için en uygun olan zamandır. Kültürel etkinlikler, çocuk yarışmaları, yürüyüşler ve sokak gösterileri yapılır.

4.  Ağustos

  • Ateş Topu Festivali/ Nejapa’da düzenlenen festivalde yüzü boyalı kişiler ateş topları fırlatır. Adrenalin sevenler için ilginç bir festival olabilir.

5.  Kasım

  • San Miguel Partisi/ San Miguel ’de devasa bir parti düzenlenir. Sokaklar süslenir ve tüm sokaklarda dans eden kızlar vardır. Çeşitli etkinlikler ve yürüyüşler yapılır. 
     

El Salvador’da Alışveriş

Ülkede zanaat işleri oldukça yaygın görülür. Ahşap oymacılığı, seramik ve tekstil ürünleri oldukça sık karşılaşılan ürünlerdir. Büyük alışveriş merkezleri tercihe edenler için başkent San Salvador en uygun yerdir. Diğer şehirlerdeyse daha çok açık pazarlar vardır.

El Salvador’da Bilmeniz Gerekenler

Ülke, Orta Amerika’nın dördüncü büyük ekonomisine sahiptir. Ekonomiye katkı sağlayan gruplar petrol, gıda işleme, kimya, tekstil, mobilya ve gübredir. Ülkedeki en önemli ürün kahvedir. Ayrıca ülke topraklarının dörtte biri tarıma elverişlidir. Bu nedenle tarım da önemli bir geçim kaynağıdır. Mısır, ekilen ürünler arasında en yaygın olandır. Ayrıca ülke ikliminden dolayı tropik bitkiler de bol miktarda yetişir.

Ülkedeki nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’dır. Ayrıca ülke nüfusunda Katolik ve Protestan da mevcuttur. Nüfusun yüzde on yedilik bir kısmı herhangi bir dine mensup olmayanlardan oluşur.

Ülkede ilköğretim 7-13 yaşları arasındadır ve parasız ama mecburidir. Toplam nüfusa oranı düşünüldüğünde okuma-yazma bilenler yüzde 63 civarındadır. Ülkede 21. yüzyıl başlarında suç oranlarında bir artış meydana gelmiştir. Bu nedenle ülke sokaklarında çok fazla güvenlik gücü görmek olasıdır. Ancak ülke turistlere karşı oldukça misafirperver ve güler yüzlüdür. Ülkede sağlık sektörü gelişmiştir ve özel hastane sayısı da oldukça fazladır. Ayrıca çoğu sağlık kuruluşunda yeterli seviyede İngilizce konuşan çalışan vardır. Ülkede su tüketimin kapalı şişede yapılması tavsiye edilir.  

Ülke genel anlamda çok fazla iç savaş yaşamıştır. Bu nedenle ülkede görülen güvenlik güçleri normal karşılanmalıdır. Ayrıca pek çok güvenliğin elinde pompalı tüfek görülebilir. Ülke halkı turistlere karşı nazik ve misafirperverdir. Ancak yine de gezi planlaması özenle yapılmalıdır. Volkanik bölgeleri, 

masmavi bir denizi, güzel park ve bahçe alanları, antik kalıntıları ve daha pek çok güzelliği sayesinde El Salvador’dan keyif almak kaçınılmazdır.

El Salvador’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl/ Paskalyadan Önceki Perşembe/ Kutsal Cuma/ Kutsal Cumartesi/ 26 Mart Hayat, Barış ve Adalet Ulusal Günü/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ Anneler Günü/ Babalar Günü/ San Salvador Kutlamaları/ 15 Eylül Bağımsızlık Günü/ Tüm Azizler Günü/ 25-26 Aralık Noel’dir. (Tarihi belirtilmeyenlerin günleri senelere göre değişiklik gösterir.)