• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                           :16,39 milyon 

Yüzölçümü                    : 283.560 km²

Para Birimi                    : Amerikan Doları, Ecuadorian Centavo Coins

Resmi Dil                       : İspanyolca

Telefon Kodu                 : +593

Saat Farkı                      : (GMT-5) 8 saat fark. Türkiye saati Ekvador saatinden 8 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri   : Kito Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                : Güney Amerika

Vize Durumu                 : Vizesiz/90 gün. 90 güne kadar olan turistik seyahatlerde vize muafiyeti vardır. 

Ekvador Hakkında

Ekvador, Güney Amerika’da yer alır ve temsili demokrasiyle yönetilen bir cumhuriyettir. Ekvador ’un kuzeyinde Kolombiya, doğu ve güney taraflarında Peru, batı tarafında da Büyük Okyanus vardır. Büyük Okyanus’ta yer alan Galapagos Adaları da ülke sınırlarına dahildir. Ülke, ismini aldığı ekvatorla ikiye bölünmüştür. Charles Darwin, ülke sınırlarında olan Galapagos Adası’nda yaptığı araştırmalar sonucunda Evrim Teorisi’ni kaleme almıştır.

Ekvador, üç ana bölgeden ve Büyük Okyanus’taki adadan oluşur. Ülkenin batısında yer alan ve Büyük Okyanus’u da kapsayan alçak kıyı şeridi La Costa’dır. La Sierra, ülkenin ortasındadır ve kuzeyden güneye doğru uzanan yüksek bölgedir. El Oriente de ülkenin doğusunda olan Amazon yağmur ormanlarını hepsini ve ülke yüzölçümününse yarısına yakınını kapsar. Ülkenin başkenti Kito’dur. Guayaquil de en büyük şehridir.

Ülke, İspanya’dan ayrılmak üzere ilk çağrı yapan Latin Amerika ülkesidir. Guayaquil, 9 Ekim 1820 tarihinde bağımsızlığını kazanmış olan ilk Ekvador şehri olmuştur. Tarih 24 Mayıs 1822 olduğunda da Mareşal Antonio Jose de Sucre komutasında bulunan Ekvador ordusu, Kito yakınlarında gerçekleşen Pichincha Savaşı’nda İspanya’yı mağlup ederek bağımsızlığını kazanmıştır.

Ekvador ’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede gidilen şehre göre ulaşım tercihleri değişebilir. Ancak genel olarak toplu taşımadan faydalanmak mümkündür. Mesela Guayaquil şehrinde ulaşım için kullanılan metrovialar vardır. Bu araçların yolları kendilerine özeldir. Bunun dışında ülke genelinde normal otobüs seferleri bulunur. Metrobüs ve taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Toplu taşımanın yanı sıra araç kiralama da uygun bir tercih olabilir. Özellikle ülkede birkaç günden fazla kalacak olanlar bu yolu tercih edebilir.

Ekvador’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ekvador, tropik iklim ülkesidir. Bu nedenle ülkeye gitmek için en ideal zaman yağışsız dönem olur. Bu dönem de haziran-kasım ayları arasıdır.

Ülkemizden Ekvador’a direk uçuş yoktur. Ancak Amsterdam ve Madrid üzerinden ülkeye yapılan pek çok uçuş vardır. Ülkeye gidiş için bu yollar tercih edilebilir. Ülkede bir tane havalimanı vardır. O da Mariscal Sucre Uluslararası Havalimanı’dır.

Ekvador ’da Nerede Kalınır?

Ülke genelinde konaklama yapabilmek için tercih edilebilecek pek çok otel vardır. Oteller her bütçeye ve her zevke hitap edebilecek durumdadır. Prestijli ve lüks oteller, orta dereceli bütçelere uygun oteller ya da daha düşük bütçeli ucuz oteller bulunabilir. Bunların yanı sıra konukevleri de konaklama için uygun olabilecek yerlerdir.

Ekvador ’da Gezilecek Yerler

Ekvador, fantastik bir yaban hayatı, orijinal plaj olanakları, lüks sevenler için şehir yaşamının imkanları ve yağmur ormanları ile herkesi büyüleyebilen bir yerdir. Galapagos Adaları ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada oldukça özel canlılar yaşar. Galapagos Adaları’nda dünyanın başka bir yerinde yaşamayan türlerle karşılaşmak mümkündür. Ayrıca burada binlerce deniz canlısı vardır. Adalar küçük yatlarla dolaşılabilir ve muhteşem bir deniz yolculuğu geçirilebilir.

Ekvador ‘un başkenti olan Kito, dünyada en yüksek ikinci başkent olma özelliği taşır. Şehir 2800 metrede kurulmuştur ve yaklaşık üç milyona yakın nüfusu ile önemli bir ticaret bölgesidir. Şehirde 20 tane Katolik kilisesi vardır ve başkentten And Dağları’nın bir kısmı görülebilir. Şehirde görülmesi gereken yerler arasında Carondolet Sarayı yer alır. And Dağları’nın oldukça renkli pazarlarının olduğu Otavalo, sömürge döneminin en net görülebileceği şehirlerden biri olan Cuenca, Tungurahua Yanardağının yakınında olan ve doğal termal tesisleri bulunan Banos ve Pailon de Diablo Şelalesi de görülmeye değer yerler arasındadır.

Riobamba, And Dağları’nda bulunan bir şehirdir. Bu bölgede güneşin doğuşunu izlemek çok güzeldir ve oldukça farklı bir deneyimdir. Ayrıca bölgede yer alan Şeytan Burnu isimli yerde trenle yolculuk yapılır ve bu yolculuk oldukça güzeldir. Quilotoa, krater gölüdür ve 3914 metre yükseklikte yer alır. Buraya otobüslerle gidilebildiği gibi yürüyüş gruplarıyla da gidilebilir. Salinas, ülkenin batı tarafında yer alır ve burası yatçılarla sörfçülerin vazgeçemedikleri mekandır. Ülkenin Pasifik Okyanusu’na uzanan kıyılarındandır ve burası aralık ayında oldukça güzeldir. Ayrıca ülkede 62 volkan vardır ve bu volkanların pek çoğu da aktiftir. Ülke bu yönüyle macera sevenler için oldukça farklı deneyimler sunar. Ayrıca ülkedeki Napo, Sumaco, Yasuni ve Gelares Milli Parkları da muhteşem bir doğaya sahiptirler ve gezilmesi gereken yerler arasınadırlar.

Ekvador ’da Yemek kültürü

Ülke mutfağı oldukça lezzetlidir ve çok çeşitli bir yapıdadır. Ülke mutfağında mısır ve patates oldukça sık kullanılır. Hatta ülkede yüz çeşitten fazla patates olduğu bilinir. Bu nedenle ülke patatesin anavatanı kabul edilir. Ülkenin dağlık kesimlerindeyse sokak yiyecekleri olarak kızartılmış domuz ve kobayla patates vardır.

Ülkedeki alçak kesimlerde meyve çeşitliliği fazladır. Naranjilla, papaya, guanabana, maracuya en sık görülen egzotik meyvelerdir. Elbette asla unutulmaması gereken bir besin de muzdur. Ülkemizde doksanlı yıllardan beri ithal edilen muzlar Ekvador’dan gelir. Ekvador, Muz Cumhuriyeti diye tabir edilen ülkedir.

Karides ve ıstakoz oldukça lezzetlidir. Hatta buradaki karides ve ıstakoz dünyanın en lezzetlileri diye ifade edilir. Bunlar kıyı tarafların vazgeçilmez yiyecekleridir. Ülke mutfağında sıklıkla tüketilen bir 

yiyecek de çorbadır. Çoban çorbası oldukça ünlü ve lezzetlidir. Mısır, avokado ve patatesten yapılır. Ülkedeki ana yemekler tavuk ve et ağırlıklıdır. Bu yemekler genelde yanında çeşitli baharatlar ve patatesle sunulur. Ülke mutfağı aynı zamanda çeşitli baharatlarla kızartılan kobay ile tanınır.

Ekvador ’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede yapılabilecek pek çok aktivite vardır. Yürüyüş, sörf ya da tekne turu bunlardan bir kaçıdır. Aynı zamanda ülkenin pek çok yerinde gece hayatı da aktiftir. Kulüplere, barlara, karaoke barlara ve daha pek çok mekâna ulaşmak mümkündür.

Ekvador ‘da kutlanan festivaller,

Semana Santa / Ekvador ‘un en önemli dini festivalidir. Paskalya haftasından evvel Lent dönemi gelmeden yapılır. Paskalya Haftası süresince de kutlanır. Çile Haftası olarak bilinir. İsa’nın insanoğlu adına acı çektiğine inanılan haftadır.

1.  Haziran

  • Otavalo Festivali/ Yerel kültürle ilgili oldukça güzel bir festivaldir.

Ekvador ’da Alışveriş

Ülke genelinde pek çok alışveriş merkezi bulunabilir. Bunun yanı sıra sokak ve bit pazarları da vardır. Scala Shopping, Quicentro Shopping, Maki-Art Gallery alışveriş için uğranabilecek yerlerdir. Renkli pançolar, Ekvador kahvesi, ahşap oymalar, yöreye özgü likörler, halı ve kilimler ülkeden alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır. Ayrıca tekstil ürünleri merkezli bir pazar olan Mercado Artesanal La Mariscal de uğranılması gereken yerlerdendir. Burada muhteşem ürünler bulunabilir.

Ekvador ’da Bilmeniz Gerekenler

Ülkede İspanyolca resmi dildir. Bunun yanı sıra Quichia yerel dili de konuşulur. Ekvador halkı Hristiyan bir halktır ve Katolik mezhebine bağlıdır. 1904 senesinden bu yana kilise devletten ayrı durumdadır.

Ülkede başlıca geçim kaynağı tarımdır. Tropikal meyveler ve sebzeler oldukça önemlidir. Ülkenin temel üretim maddesiyse kakaodur. Senede yirmi bin tonu geçen üretim yapılır. Ayrıca Ekvador dünyada muz üretiminde bulunan ülkelerin başında gelir.

1923 ve 1948 senelerinde, Santa Elana Yarımadası’nda petrol çıkmıştır. Petrol ülke ihtiyacını karşılarken, petrolün önemli bir kısmı da ihraç edilir. Ülkede kibrit, tütün, alkol ve tuz hükümet tekelinde bulunur.

Ülkede 6-12 yaş arası ilköğretim mecburidir. Kanun genel anlamda pek uygulanmasa da ülkenin okuma-yazma oranı yüksektir. Ekvador ‘da selamlama geleneği vardır. Burada herhangi bir yere girildiğinde ya da camdan bile bakıldığında herkes birbirini selamlar. Bu bir ülke geleneğidir. Ekvador halkı genel olarak saygılı bir halktır. Andes ise ülkenin en muhafazakâr şehri sayılabilir. Aslında bu duruma sebebiyet olan şey iklim koşullarıdır. Çünkü hava çok soğuktur ve insanlar kapalı giyinirler. O nedenle erkeklerin üstlerini çıkarması ya da kadınların mayo giymesi çok hoş karşılanmaz. Ancak kıyı kesimde yaşayanlar oldukça özgürlükçüdürler.

Ekvador’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl/ Karnaval/ 20 Mart, Mart Ekinoksu/ Paskalya/ Kutsal Cuma/ Kutsal Cumartesi/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ 24 Mayıs Pichincha Savaşı/ 20 Haziran, Haziran Gündönümü/ 24 Temmuz Simon Bolivar’ın Doğum Günü Anması/ 10 Ağustos Bağımsızlık Günü/ 22 Eylül, Eylül Ekinoksu /9 Ekim Guayaquil ’in Bağımsızlığı/ 2 Kasım Tüm Ruhlar Günü/ 3 Kasım Cuenca’nın Bağımsızlığı/ 6 Aralık Kito’nun Kurtuluşu/ 21 Aralık, Aralık Gündönümü/ 25 Aralık Noel’dir.