• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu : 73.543 

Yüzölçümü : 750 kilometrekare

Para Birimi : Doğu Karayip Doları

Resmi Dil : İngilizce

Telefon Kodu : +1

Saat Farkı : (GMT-4) 7 saat fark. Türkiye saati Dominika saatinden 7 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri : Dominika’ya, Santo Domingo Büyükelçiliğimiz akreditedir.

Kıta : Kuzey Amerika

Vize Durumu : Vizesiz / 21 gün

Dominika Hakkında

Dominika Milletler Topluluğu yani Dominika, Küçük Antiller ’de yer alır ve bir ada ülkesidir. Karayip Denizi’nde yer alan ülkenin kuzey tarafında Guadeloupe, güney tarafındaysa Martinik Adası bulunur. Ülke 10 bölgeye ayrılmıştır ve ülkenin başkenti Roseau’dur. Roseau aynı zamanda en kalabalık nüfusa sahip olan yerdir.

Ülke 3 Kasım 1493 senesinde Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Keşiften sonra bir süre kendi halinde kalan ülkeye 1600’lü yıllarda Avrupalılar gitmeye başlamıştır. Dominika uzun bir süre Fransa’nın hemen ardından da Birleşik Krallığın hakimiyetinde yaşamıştır. Tarih 3 Kasım 1978 olduğunda da bağımsızlık ilan edilmiştir.

Ülkede sömürge durumlarından dolayı resmi dil İngilizcedir. Ancak nüfusun büyük bir bölümü Fransızca da konuşur. Bu durumda ülke geçmişinin etkisi vardır. Ülke ismini Kristof Kolomb’dan almıştır. Yani Kristof Kolomb adayı keşfettiğinde, bu bölgeye Dominika adını kendisi vermiştir.

Dominika’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede toplu taşıma çok fazla yaygın değildir. Kişiler genelde bisiklet turlarını ya da taksileri tercih ederler. Bir ada ülkesi olan Dominika’yı sahillerde yürüyerek gezmek de oldukça keyiflidir. Bu sayede ülkenin hiçbir güzelliği kaçırılmaz. Ayrıca ülkenin pek çok bölgesinde nehir turları da yapılır. Önceden rezervasyon yaptırarak katılabileceğiniz nehir turları oldukça keyifli ve farklı bir deneyim olur.

Dominika’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke tropikal iklimin etkisi altındadır. Bu nedenle ülkeye gitmek için en uygun zaman şubatla mayıs ayları arasında olur. Ülke genelinde haziranla kasım ayları arasında fırtınalar görülebilir. Bu dönemlerde ülkeye gitmek çok fazla önerilmez.

Ülkede iki tane ana havalimanı bulunur. Douglas- Charles ya da önceki adıyla Melville Hall ve Canefield ülkede bulunan iki ana havalimanıdır. Ülkeye San Juan, Barbados, Antigua, St. Maarten ve Martinik’ten uçak yoluyla gidilebilir.

Dominika’da Nerede Kalınır?

Ülkede kalınacak yer söz konusu olduğunda yapılabilecek en iyi tercih otellerdir. Otellerde, ülkeye gelen turistler için sunulan pek çok kaliteli hizmet vardır. Çünkü ülke turistlerin önemini biliyor ve bu nedenle gerekli olan her türlü özeni gösteriyor. Ülke otellerinde deniz manzarasını ya da orman havasını bulmak kolaydır. Ancak yine de en iyi karar, ülkede gidilecek yere göre verilen karardır.

Dominika’da Gezilecek Yerler

Dominika, müzik ve dans seven halkı, sıcak iklimi, neşeli festivalleri ve doğal güzellikleriyle insanda hayranlık uyandıran bir ülkedir. Morne Trois Pitons Ulusal Parkı, Dominika’da görülebilecek yerler arasındadır. Burası 1997 senesinden bugüne dek UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’ndedir. Bu park sınırları içerisinde dünyaca ünlü olan pek çok bölge vardır. Muhteşem manzara ve doğası ile Morne Trois Dağı, dünyada en büyük ikinci sıcak göl unvanına sahip Boiling Gölü ve Trafalgar Şelaleleri gibi pek çok doğal güzellik bu park sınırları içindedir.

1979 senesinde açılan Southern Ohio Müzesi, kültür meraklısı olan herkesin görmesi gereken yerlerden biridir. Burası ülkenin kültür-sanat mekanları bakımından en ünlü yeridir. Seyahatlerinde macera seveler için White Mountains uğranılması gereken yerlerdendir. Dağda yürüyüş için uygun yollar ve tırmanış için uygun parkurlar bulunur. Manzara ve doğal güzelliğin yanı sıra heyecan da arayanlar için ideal bir seçenektir. Ayrıca New Hampshire plajları da sörf ya da bisiklet gibi etkinlikler için oldukça uygundur. Morne Bruce Dağı da eşsiz manzarası ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu dağın muhteşem bir şehir manzarası vardır ve özellikle günbatımı zamanlarında ortaya çıkan görüntüler oldukça etkileyicidir.

Roseau Müzesi, başkent Roseau ’da yer alır. Burası, gölge tarihi ve kültürü hakkında bilgilenmek isteyenler için mükemmel bir adrestir. Müze içerisinde birbirinden güzel sanat eserleri ve tarihi parçalar sergilenir. Ayrıca müzenin mükemmel deniz manzarası da dillere destandır. Roseau Botanik Bahçeleri de oldukça ünlüdür. Bahçede uzun yürüyüşler yaparak pek çok bitki ve çiçek türünü görebilir, aynı zamanda burada gerçekleştirilen etkinliklere katılabilirsiniz.

Dominika’da Yemek kültürü

Ülkedeki yemek kültürü diğer Karayip adaları ile benzerlik gösterir. Ülkenin en mühim öğünü kahvaltıdır. Yemek kültürünün genelinde de ön plana tuzlu balık ve kızartmalar çıkar. Kızartmalar fast-food tarzı kullanılır. Sokak tezgahlarında da kızartılmış halde tavuk ya da balık satan kişileri görmek mümkündür. Ayrıca ülke halkı kızartılan bu besinleri kahvaltıda da tüketebilirler. Bunun yanı sıra mısır unu ve sütle hazırlanan lapa da diğer bir kahvaltı besinleridir. Ayrıca domuz pastırması, ekmek ve yumurta da tüketirler ancak bu durum İngilizlerden kalma bir alışkanlıktır.

Ülke halkı öğlen ve akşam öğünlerinde genelde sebzeyi tercih eder. En sık kullandıkları malzemeler; muz, tatlı patates, yer elması, bezelye ve pirinçtir. Ülke halkı et olarak balık ve sığır eti tüketse de en fazla tavuğu sever. Etleri haşlayarak da tüketirler ve bu haşlamada etlerle birlikte soğan, havuç, zencefil, sarımsak ve çeşitli baharatlar da kullanırlar.

Dominika’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede gece hayatında aktif yerler bulmak zor değildir. Ayrıca bunun yanı sıra sahil kenarlarında düzenlenen partiler de oldukça meşhurdur. Gece kulübü veya barlardan sıkılanlar için bu eğlenceler 

odlukça farklı olur. Ülke, festival yönünden de oldukça aktiftir. Seyahat planı denk getirilebilirse, ülkedeki festivallere katılmak oldukça ilginç ve güzel bir deneyim olur.

Dominika’da düzenlenen festivaller;

1.  Nisan-Haziran

  • Sanat Festivali/ Ülkede nisan- haziran dönemi boyunca süren bir sanat festivali vardır. Bu süre boyunca pek çok konser düzenlenir, ilginç sergiler açılır ve tiyatro gibi oldukça güzel etkinlikler yapılır.
  • Karayip Endemik Kuş Festivali/ Her sene nisan ya da mayıs ayında düzenlenir. Festivalin amacı kuşları korumaktır. Festival için özel kuş gözlem turları da düzenlenir.

2.  Temmuz

  • Dalış Festivali/ Ülke üstten ne kadar güzelse denizin altında da o kadar güzeldir. Bu nedenle ülkede 9 gün boyunca Dalış Festivali düzenlenir ve bu süre boyunca eğitimler verilir, yarışmalar yapılır.

Adanın en mühim etkinliklerinden birisi de Karnavaldır. Her sene düzenlenen Karnaval, Paskalya öncesindeki Büyük Perhiz zamanının, ilk çarşambasından önceki hafta düzenlenir. Bu etkinlikte yerel kültüre dair oldukça fazla şey bulunabilir. Bu yönüyle de oldukça ilgi çekicidir.

Dominika’da Alışveriş

Ülkede zanaat gelişmiş durumdadır. El iş ürünleri ülkenin pek çok yerinden kolaylıkla bulunabilir ve bu el işleri oldukça yüksek kalitedir. En çok dikkat çeken ürünlerse muz ağacı ve güve otundan yapılan el dokuması kilimler, şapkalar ve çantalardır.

Ülkede alınabilecek hediyelik eşyaların arasında toprak kaplar, ahşap biblolar, yerel desenleri olan elbise ya da tişörtler, şifalı bitkiler ve kahve yer alır. Ülkede büyük alışveriş merkezleri yoktur. Yerel halkın işletmiş olduğu mağazalarda ya da tezgahlarda istenilen ürünler bulunabilir. Bu mağaza ya da tezgahlar sabah sekizden akşamüzeri dörde kadar açıktır.

Dominika’da Bilmeniz Gerekenler

Ülke ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma dayalıdır. Özelikle de muz üretimi ön plandadır. Bunun yanı sıra ülke kasırgalar nedeniyle zarar görmüşse de inşaat sektörü, turizm gelirleri ve sabun üretimi ile ayakta kalmıştır. Ülkeden ihraç edilen başlıca ürünler muz, narenciye, sebze ve sabundur.

Ülkede nüfusun yüzde sekseni Katolik’tir. Bununla birlikte son yıllarda Protestan kilise sayısında da bir artış göze çarpar. Dominika üzerinde yaşayan Müslüman kesim de vardır.

Geleneksel Dominika kıyafeti vardır ve Wob Dwiyet’tir. Kıyafet üst üstüne giyilen pek çok parçadan meydana gelir. Elbette değişen nesille birlikte geleneksel kıyafetler de değişikliğe uğramıştır. Ancak yine de ülke genelinde kültürel öğeler korunmaya çalışılır. Yöresel kıyafetler daha çok etkinliklerde, festivallerde ya da özel günlerde giyilir. Ülke halkı müziği ve dansı çok sever. Ülke halkının en sevdiği spor da krikettir.

Dominika’daki özel günler ve tatiller;

Karnaval/ Epifani/ Paskalyadan Önceki Perşembe/ Kutsal Cuma/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ Katolik Yortusu/ Anneler Günü/ Babalar Günü/ 1 Ağustos Kurtuluş Günü/ 3 Kasım Bağımsızlık Günü/ 4 Kasım Kamu Hizmetleri Ulusal Günü/ 25-26 Aralık Noel’dir. (Yanında tarih olmayanların günü senelere göre değişiklik gösterir.)