• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

DOMİNİK CUMHURİYETİ

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu                           :10,65 milyon

Yüzölçümü                    : 48.442 km²

Para Birimi                    : Dominik Pesosu

Resmi Dil                       : İspanyolca

Telefon Kodu                 : +1

Saat Farkı                       : (GMT-4) 7saat fark. Türkiye saati Dominik Cumhuriyeti saatinden 7 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri     : Santo Domingo Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                  : Kuzey Amerika

Vize Durumu                   : Kapıda Vize/30 gün. Sınırda 10 dolara 30 günlük vize alınabiliyor.

Dominik Cumhuriyeti Hakkında

Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola Adası’nda yer alır. Ülke doğal güzellikleriyle oldukça ünlüdür. Ülkenin en önemli özelliği ise Kristof Kolomb ’un, yeni dünya keşfi esnasında ilk ayak bastığı bölge olmasıdır. Ayrıca ülke, Karayipler Bölgesi’nde yer alan en önemli turizm bölgesidir.

Ülke 31 eyaletten meydana gelir ve ülkenin başkenti Santo Domingo’dur. Başkent, ülke nüfusunun en yoğun olduğu yerdir. Ülke Porto Riko’nun batı tarafında, Jamaika ve Küba’nın doğusunda yer alır. Ayrıca ülkenin Venezuela ile deniz sınırı vardır. Ülkenin kuzey tarafında Kuzey Atlantik Okyanusu, batı kesiminde Haiti ve güney tarafındaysa Karayip Denizi bulunur. 

Ülkede resmi dil İspanyolcadır ve halkın neredeyse tamamı İspanyolca konuşur. Ülkede yer alan turistik bölgelerde İngilizce de konuşulur. Bunun yanı sıra özellikle Haiti’den gelen yabancılar Fransızca konuşur. Ülkede din özgürlüğü vardır ve anayasal güvence altındadır.

Avrupalıların, Amerika kıtası üzerinde oluşturdukları ilk yerleşim Dominik Cumhuriyeti’dir. Hispaniola Adası’nı Kristof Kolomb 1492 senesinde keşfetmiştir. Ada on sekizinci yüzyıl sonlarına dek İspanya’nın sömürgesindedir. 1821 senesinde ise Dominik Cumhuriyeti olarak ilan edilmiştir. Bu tarihten sonra ülkeye Haiti birlikleri girmiş ve yönetime el koymuşlardır. 1844 yılında Haiti işgali bitmiş ve ülke tekrardan bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülke ABD’nin ve pek çok diktatörün yönetime el koyması ile mücadele etmiştir ve 1961 senesinde diktatör Rafael Leonidas Trujillo Molina öldükten sonra temsili demokrasiye geçmiştir.

Dominik Cumhuriyeti’nde Şehir içi Ulaşım

Ülkede ulaşım için pek çok alternatif vardır. Otobüsler, minibüsler ve taksiler ülkeyi ziyaret etmeye gelenlere hizmet verir. Ayrıca pek çok tur firmasının ayarladığı araçlar da kullanılır. Tüm bunların yanı sıra ülke araç kiralanarak da gezilebilir. Tabi hangi alternatifin seçileceği, biraz da ülkede gidilecek olan yerle alakalıdır.

Dominik Cumhuriyeti’ne Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkeye her mevsim gidilebilir. Sadece ağustos ve ekim ayları arasındaki dönemde kasırgalar yaşanabilir. O nedenle ülkeye bu dönemlerde gidiş önerilmez. Ülkenin plajları her mevsim açıktır ve bu da ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için oldukça avantajlı bir durumdur. Ülkedeki sıcaklık durumu aslında mevsimlere göre değil de bölgelere göre değişkenlik gösterir. O nedenle sıcaklık dikkate alınacaksa, gidilecek olan bölgeye göre dikkate alınmalıdır. Ülkedeki kuzey taraflar ekim ve mayıs arasında, güney kısımlar da mayıs ve ekim arasında yağmurlu olur.

Ülkede 8 tane uluslararası havaalanı vardır. Ülkeye hava yolu ile yapılan ulaşımlarda en çok tercih edilen havaalanı, başkentteki Santo Domingo Havaalanı’dır. Bunun yanı sıra ülkenin en mühim tatil bölgelerinden biri olan Punta Cana Havaalanı da sıklıkla kullanılır. Dominik Cumhuriyeti’ne ülkemizden direk uçuş yoktur. Ancak Avrupa’nın pek çok büyük şehrinden aktarma yaparak ülkeye ulaşılabilir. Bu konuda hizmet veren tarifeli hava yolu firmaları mevcuttur.

Dominik Cumhuriyeti’nde Nerede Kalınır?

Ülkede tercih edilebilecek pek çok otel vardır. Gidilen yere ve bütçeye göre seçim yapılabilir. İçerisinde spa, marina, golf sahası gibi pek çok hizmet olan oteller olduğu gibi villa tipi oteller de mevcuttur. Özelikle balayı tatiline gidenler tercihlerini çok daha lüksten yana kullanır. Butik oteller, bungalovlar, organik besinlerle hizmet veren kulübe oteller ve daha pek çok farklı konaklama seçeneği ülkenin bünyesinde mevcuttur. Burada var olan pek çok konaklama yeri ülkenin güzelliği ile rekabet edecek düzeydedir.

Dominik Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler

Ülkede yapılması gerekli olan en önemli şey elbette güneşin ve denizin keyfini çıkarmaktır. Plajlar bu keyif için birbirinden farklı hizmetler sunar. Jet ski, dalış, masaj, yunuslarla yüzmek ve daha pek çok aktivite plajların hizmetleri arasındadır. Oldukça egzotik olan Hindistan cevizi ağaçlarının altında dinlenmenin ve kokteyl yudumlamanın yanı sıra masaj yaptırmak da farklı ve mükemmel bir deneyim olabilir. Ayrıca ülkede yer alan tropik ormanlar da mutlaka görülmelidir. Rengarenk papağanlar, flamingolar ve ormanın muhteşem doğası tüm stresinizi yok eder.

Damajagua ve Ciguapa Şelalesi, ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca şelalenin o buz gibi sularında yüzmek de mükemmel bir deneyim olur. Bir doğa harikası olan Kaynayan Göl de ülkede gidilmesi gereken yerlerdendir. Buraya bisiklet turlarıyla da gidilebilir ve bu şekilde turla gitmek farklı bir deneyim olabilir. Kaynayan Göl yaklaşık olarak 250 yıl evvelinde meydana gelen volkanik bir hareket sonucunda oluşmuştur. Gri renkte olan ve üzerinde duman tüten bu göl oldukça ilginçtir.

Ülkede yer alan simgesel yapılar, müzeler ve ulusal parklar da mutlaka ziyaret edilmelidir. Santa Domingo bu konuda oldukça ideal bir yerdir. Şehirde eski kiliseler, mimari yapılar, İspanyollar tarafından yaptırılan kale Fortaleza Ozama, sömürge döneminde yapılan ve kültür anıtlarından olan Museo de las Casas Reales mutlaka gezilmesi gereken yerlerdir. 1970 senesinde yaptırılan Our Lady Bazilikası, yeryüzünde cennetten bir köşe olan Samana Yarımadası ve Samana Körfezi, flamingo ve iguanaların doğal yaşam alanı olan Enriquillo Gölü, sahil beldeleri olan Playa Dorada ve La Romana, su altı yaşamını deneyimleyebileceğiniz Jaragua Ulusal Parkı ve Bahia de Las Aguilas, kalker mağaralar ve konik tepelerin olduğu Los Haitises Milli Parkı, Karayiplerin en yüksek zirvelerinden olan Jarabacoa, Kraliyet Müzesi ve Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan müze Alcázar de Colón da Dominik Cumhuriyeti’nde gezilmesi gereken yerlerdendir.

Dominik Cumhuriyeti’nde Yemek kültürü

Ülkenin mutfağında ana malzemeleri deniz mahsulleri, pirinç, sebze, et ve siyah fasulye oluşturur. Ülkede var olan yemek kültürü bölgelere göre elbette farklılıklar gösterir. Ancak genel haliyle Dominik Cumhuriyeti ana yemekleri aynıdır.

Ülke mutfağının geleneksel yemekleri arasında yer alan Mangu, peynir, yeşil muz ve bacon ile hazırlanır. Ülkede yenilen en ünlü öğlen yemeğiyse fasulye, et, pirinç, sebze ve kızarmış muzdan hazırlanan La Bandera Dominicana isimli yemektir. Ayrıca ülkede Zapote, Jagoa ve Guayaba isimli meyveler de denenmelidir.

Dominik Cumhuriyeti’nde Eğlence ve Festivaller

Dominik Cumhuriyeti’nde gündüz yapılacak bir sürü etkinlik vardır. Bunun yanı sıra ülkede gece hayatı da oldukça aktiftir. Özellikle de Punta Cana, gece hayatında en iyi yerlerden biridir. Güneşin batmasıyla birlikte başlayan Karayip ritimleri ve dansları sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. Ülkede yer alan sahillerde zevkinize göre çok sayıda bar ya da gece kulübü bulabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti’nde yapılan festivaller;

1.  Temmuz/ Ağustos

  • Santo Domingo Merengue Festivali/ Festival temmuzun son haftasında ya da ağustosun ilk haftasında yapılır. Ülkenin en mühim müzik festivallerindendir. Santo Domingo’da yer alan Melecon’da yapılan festival, bir hafta sürer.

2.  Ekim

  • Puerto Plata Merengue Festivali/ ülkede yapılan müzik festivallerinden birisidir ve her sene ekim ayının üçüncü haftasında gerçekleştirilir. Festival Puerto Plata’da yapılır.
  • Dominican Republic Jazz Festival/ Festival üç bölgeye ayrılmış durumdadır ve ülkede kutlanan festivaller arasında yeri oldukça önemlidir. Kuzey tarafta Cabarete, Sosua ve Puerto Plata festivalin yapıldığı bölgelerdir. Festivale ulusal ve uluslararası pek çok sanatçı katılır.
     

Dominik Cumhuriyeti’nde Alışveriş

Ülkede alışveriş çeşitliliği oldukça fazladır ve büyük alışveriş merkezleri de ülkenin bünyesinde yer alır. Alışveriş mağazalarından hem kişisel ihtiyaçlar karşılanabilir hem de ülkeye özgü hediyelikler satın alınabilir. Ülkede yer alan en büyük alışveriş merkezlerinden biri Punta Cana’da yer alan Palma Real Shopping Village ‘tır. Santo Domingo ‘da Galeria de Arte Ajoupa, Punta Cana ‘da La Reyna Dominicana ve Puerto Plata ‘da Heladeria Mariposa alışveriş merkezleri de oldukça ünlüdür.

Ülkenin doğal güzelliklerini yansıtan tablolar, el yapımı purolar, özgün takılar ve kakao alınabilecek hediyelikler arasındadır. Ayrıca ülkeye ait olan özel içecek Mamajuana da alınabilecek farklı bir hediye olabilir.

Dominik Cumhuriyeti’nde Bilmeniz Gerekenler

Burası Kristof Kolomb ’un yeni dünya keşfinde ayak bastığı ilk yerdir. Karayipler Bölgesi’ndeki en önemli turizm bölgesidir. Ülkede din özgürlüğü vardır ve bu özgürlük anayasa ile güvence altındadır. Nüfusun %95’i Hristiyanlardır. Geri kalan kesimse herhangi bir dine inanmayanlarla Protestanlık, Budizm, Musevilik gibi diğer dinlere inanan kişilerdir.

Ülke ekonomisi tarım, ticaret ve turizme dayalıdır. Ticaret ve turizm oldukça hızlı ilerler. Ülke topraklarının yüzde otuzluk kısmı tarım için uygundur ve ülkenin en mühim tarım ürünü şeker kamışıdır. Kakao, kahve, pirinç, domates, mısır, portakal, avokado, mango da diğer önemli ürünlerdir.