• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                           : 1,269 milyon

Yüzölçümü                    : 15.410 km²

Para Birimi                    : Amerikan Doları, East Timor Centavo Coins

Resmi Dil                       : Portekizce, Tetum

Telefon Kodu                 : +670

Saat Farkı                       : 6 saat fark. Türkiye saati Doğu Timor saatinden 6 saat geridir.

Konsolosluk Bilgileri     : Cakarta Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta                                  : Asya

Vize Durumu                   : Kapıda Vize/ 30 gün. Ülkeye ziyaret edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün süreli vize verilir.

Doğu Timor Hakkında

Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da yer alır. Devlet, Timor Adası’nın doğusunu, Atauro ve Jaco Adaları ile Oecussi- Ambeno bölgesini kapsar. Tek bir komşusu vardır o da Endonezya’ya bağlı olan Batı Timor’dur. Ülkenin başkenti Dili’dir ve Doğu Timor’da 13 bölge bulunur.

Doğu Timor, 16. yüzyılda Portekiz kolonisiydi ve uzun süreler boyunca Portekiz Timoru ismiyle Portekiz’e bağlı bulundu. Sonrasında Endonezya tarafından işgal edildi ve 1975 senesinde kesin bir şekilde Endonezya’nın 27. vilayeti haline geldi. Yıl 1999 olduğunda Endonezya bölge üzerindeki iddialardan vazgeçti. Ve Doğu Timor 20 Mayıs 2002 tarihinde bağımsız oldu.

Ülkede iki tane resmi dil vardır. Bunlardan birisi Portekizcedir. Diğeri de Austronesian dillerinden olan Tetum ’dur. Halk arasında Tetum çok daha fazla kullanılır. Ayrıca bu iki resmi dil dışında Endonezce ve başka yerli diller de ülkede konuşulan diller arasındadır. Ülkede resmi olmasa da konuşulan çok fazla yerli dil vardır.

Doğu Timor’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede yer alan şehirlerde genelde yürüyüş yapılması tavsiye edilir. Uzak noktalara giderken şehir içinde taksiler kullanılabilir. Aynı zamanda Doğu Timor seyahatinde araba kiralamak da oldukça iyi bir tercih olabilir. Bu sayede pek çok noktaya kolaylıkla gidilebilir. Eğer Doğu Timor’a tur ile katıldıysanız zaten ulaşımınız tur şirketi kapsamında olur.

Doğu Timor’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Doğu Timor, tropikal bir iklim bölgesidir. Ülkeye gitmek için en uygun zaman haziran-ekim ayları arasında olur. Bu dönemde yağışlar oldukça azdır. O nedenle ülke gezisi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Ülkemizden Doğu Timor’a direk uçuş yoktur. Ülkeye gitmek için Endonezya Bali’den aktarma yapılabilir. Bunun dışında Singapur’dan ve Avustralya’nın Darvin kentinden de Doğu Timor Dili’ye direk uçuşlar bulunur.

Doğu Timor’da Nerede Kalınır?

Doğu Timor, yeteri kadar ucuz bir ülkedir. Bu durum konaklama için de geçerlidir. Özellikle başkent Dili’de konaklama yapmak için oldukça farklı seçenek mevcuttur. Ülkenin en iyi yönü lüks otel fiyatlarının diğer ülkelere nazaran daha ekonomik olmasıdır. Böylece konaklama yaparken lüks oteller de gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.  Elbette konaklama için daha düşük bütçe ayırmak isteyenler de olacaktır. O zaman da tercihinizi hostellerden yana kullanabilirsiniz. Hosteller, öğrenci yurduna benzeyen pansiyonlardır. Fiyatları da oldukça uygundur.

Doğu Timor’da Gezilecek Yerler

Ülkede şehir olarak beklentiyi karşılayacak en iyi yer başkent Dili’dir. Bu sebeple ülkede görülmesi gereken yerlerden birisi de Dili olur. Dili her daim savaşın izlerini taşıyan bir şehirdir. Bu şehri mutlaka gezmeli, eşsiz doğasını keşfetmelisiniz. Dili İsa Heykeli, şehrin sembollerinden biridir. Christ the King of Dili ya da Dili Cristo Rei olarak da bilinir. Bir dünya heykelinin üzerinde kollarını açmış İsa Mesih Heykeli vardır. Bu heykel 1996 senesinde Endonezya Cumhurbaşkanı olan Suharto tarafından hediye edilmiştir. Heykel, denize karşı yapısıyla en turistik noktalardan biridir. Dili Aziz Mary Sütunu da en bilindik yapılardandır. Saint Mary Column olarak da bilinir. 1999 senesinde meydana gelen çatışmalar sonucunda tahrip olsa da ayakta kalmayı başarmış olan en eski yapılardandır.

Dili Entegrasyon Anıtı da görülmesi gerekenlerden biridir. Anıt, Endonezya’nın ülkedeki hakimiyeti sırasında inşa edilmiştir. Ülkenin kolonicilik bağlarından kurtulma durumunu sembolize eder. Yaklaşık 10 metre yüksekliğinde olan heykelde, geleneksel kıyafetler içinde olan bir Timorlu vardır ve bu kişi elleriyle ayaklarındaki zincirleri kırar gibi durmuştur. Heykel bu şekliyle sömürgecilik bağlarından kurtuluşu ifade eder. Ülkenin en eski Katolik kilisesi olan Dili Motael Kilisesi de görülmeye değerdir. Kilise bağımsızlık mücadelesinde oldukça önemli bir rol oynamıştır. Endonezya askerleri ve direnişçilerin karşı karşıya geldiği yerlerdendir.

Ülkenin en büyük kilisesi Dili Immaculate Conception Katedralidir. Ayrıca burası Katolik Piskoposluğunun ana kilisesidir. 1800 metrekarelik bir alana yapılan kilisenin kapasitesi 2000 kişidir. Kilisenin inşasına 1984 senesinde başlanmıştır ve kilise 1988 senesinde açılmıştır. Ülkenin tarih detaylarını öğrenmek isteyenler için Dili Doğu Timor Direniş Müzesi oldukça uygun bir adrestir. Ülkenin bağımsızlığa giden yolunun nasıl olduğunu buradan öğrenmek mümkündür. Ayrıca el emeği ürünlerin satıldığı Dili Tais Market, renkleri, taş ve dekorasyonu ile oldukça ilginç olan ve Endonezya askerlerinin öldürdüğü iki yüz elliden fazla sivil Timorlunun gömülü olduğu Santa Cruz Mezarlığı, güzel sanatlar okulu olan Arte Moris, şnorkelle dalış yapılabilen One Dollar Beach de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Doğu Timor’un ve Timor Adası’nın en yüksek noktası olan Ramelau Dağı, 2986 metrelik yüksekliğe sahiptir. Buraya turistik tırmanışlar yapılabilir ve burada nadir olan pek çok kuş türü görülebilir. Akrema Plajı da ülkede denize girilebilecek yerler arasınadır. Bölgede güçlü akıntılar olabilir. O nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır. Tarih sevenler için Dare War Memorial Müzesi ziyaret edilebilir. Jaco Adası da turistik gezilerin yapıldığı bir yerdir. Üzerinde yerleşim yoktur. Plaj ve uçurumlardan oluşur. Korumaya alınmış sulak alanlardan olan Tasitolu ve Marobo Kaplıcaları da ülkede görülmeye değer yerlerdendir.

Doğu Timor’da Yemek kültürü

Ülke mutfağında yerel ürünler büyük yer kaplar. Bunlar; balık, domuz, bakliyat, fesleğen, pirinç ve mısır, kök sebzeler ve tropik meyvelerdir. Ayrıca ülke mutfağı geçmişten dolayı Portekiz’in mutfağından da izler taşır. Ülkede uzun süreler boyunca Portekiz hakimiyetinin olması, ülkenin yemek 

kültürünü de etkilemiştir. Ülke yemeklerinde baharat ve acı biber soru yoğun olarak kullanılır. Ülkedeki en ünlü yerel yemek, eğreltiotu yapraklarıyla sarılmış olan pirinç pilavlı ve Hindistan cevizli Katupa’dır. Ayrıca ülkenin meyve suları ve kahvesi de oldukça ünlüdür. Kahve Tina isimli, hoş kokulu ve lezzetli içecek mutlaka denenmelidir.

Doğu Timor’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede eğlence anlayışı doğadan gelir. Tekne turları, dalışlar, balık tutma etkinlikleri ülkede yapılan eğlenceli aktivitelerdir. Ülkede gece hayatı sakindir ancak sahil kesimlerinde kafe ya da barlar bulunabilir. Doğu Timor oldukça genç ve yeni yapılanan bir ülkedir. Bu nedenle ülke genel olarak dini kutlamalar yapar. Ancak bunun yanı sıra ülkede birtakım kültürel etkinlikler de mevcuttur.

Doğu Timor’da yapılan festivaller;

1.  Mart

  • Festival of Culture and Food of Timor-Leste / Doğu Timor Yemek ve Kültür Festivali

2.  Ekim

  • Ramelau Kültür Festivali

3.  Haziran

  • Barış Festivali
     

Doğu Timor’da Alışveriş

Hediye alınacak ürünler başında yerli halkın yapmış olduğu el ürünleri gelir. Bu ürünlere Dili’de rahatlıkla ulaşılabilir. Başta Tais Market oldukça ünlü bir alışveriş bölgesidir. Sonrasında Alola Foundation Center & Shop da alışveriş için uğranması gereken yerlerdendir. Özellikle bu noktalarda harika hediyelikler bulunabilir.

Doğu Timor’da Bilmeniz Gerekenler

Doğu Timor, Asya’nın ve aynı zamanda dünyanın en fakir ülkelerindendir. Ülkede genel olarak mermer, yağ, kahve ve sandal ağacı ihracatı yapılır. Ülke, Asya’da Katolik nüfusun en yoğun olduğu ülkelerden biridir. Hatta biri Filipinler diğeri de Doğu Timor’dur. Ülke halkının neredeyse yüzde doksan yedisi Katolik’tir. Geri kalan kısım da Protestan, Müslüman ve Hinduizm, Budizm gibi yerel dinlerdendir.

Ülke, Endonezya’nın işgal ve zulmüne uğramıştır. Yerel halk din değiştirmeye ve göçe zorlanmıştır. Bu nedenle Doğu Timor halkı, Endonezya’ya bağlı olup olmadıklarının sorulmasından bile rahatsız olur. Hatta ülke halkı Portekiz sömürgesi dönemini bile Endonezya zulmüne tercih ettiğini söyler. Bu sebeplerden dolayı ülke halkıyla siyasi sohbetlere girilmesi pek önerilmez.

Dili’de bazı sahillerde timsahlar bulunabilir. Bu nedenle yapılan seyahatlerde dikkatli olmak ve gezilen bölgeyi bilen birinden yardım almak önem taşır. Ülke doğal güzelliklere ve hala ayakta kalabilen tarihi eserlere sahiptir. Ancak ülkenin yaşadıkları da çok önemlidir. Bu nedenle Doğu Timor hem gezilip görülebilecek hem de tarihi yaralarına dokunulabilecek bir ülkedir.

Doğu Timor’da önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl/ Kurban Bayramı/ Ramazan Bayramı/ Kutsal Cuma/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ 20 Mayıs Bağımsız Yenilenme Günü/ Katolik Yortusu/ 30 Ağustos Halka Danışma Günü/ Tüm Azizler Günü/ Tüm Ruhlar Günü/ 12 Kasım Gençlik Günü/ 28 Kasım Bağımsızlık Günü/ 7 Aralık Ulusal Kahramanlar Günü/ 25 Aralık Noel’dir. (Tarih olmayanların günleri senelere göre değişiklik gösterir.)