• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                           : 2,25 milyon 

Yüzölçümü                    : 600.370 km²

Para Birimi                    : Botsvana Pulası

Resmi Dil                       : İngilizce, Tsvana(Setsvana)

Telefon Kodu                 : +267

Saat Farkı                       : (GMT+2) 1 saat fark. Türkiye saati Botsvana saatinden 1 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri    : Gaboron Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                 : Afrika

Vize Durumu                  : Vizesiz/ 90 gün

Botsvana Hakkında

Botsvana, Afrika kıtasında yer alır. Komşuları güney ve güneydoğu tarafta Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batı tarafta Namibya, kuzeydoğu tarafta da Zambiya ve Zimbabve’dir. Ülkenin doğası, vahşi hayatı ve ulusal parkları oldukça meşhurdur. Özellikle ulusal parklar turistlerin çok fazla beğenisini kazanır. Bu durum da ülke ekonomisine olumlu olarak yansır.

Ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti Gaborone’dir.  Başkent dışında Francistown ve Molepolole de ülkede yer alan diğer iki önemli şehirdir. Halk resmi dil olarak İngilizce ve Setsvana dillerini konuşur. Ancak İngilizce genelde resmi konularda konuşulur. Yerel halk çoğunlukla Setsvana dilini konuşmayı tercih eder.

Ülke tarihine dair olan ilk bilgiler, yaklaşık olarak 1000 sene öncesine aittir. Bu zamandan daha evveline dair bir bilgi yoktur. Tswana kabilesi hayvancılıkla uğraşır ve kuzeyden gelip Botsvana’ya yerleşir. Hayvancılık o dönemde oldukça yaygındır. Günümüzde de ülkede hala devam eder. Ülkede ekonomiye katkıda bulunan bir diğer şey de ülkenin yer altı kaynaklarıdır. Ülkede son zamanlarda yer altı kaynakları çok daha iyi işletilmeye başlamıştır. Ülke ihracatında elmas yüzde yetmişlere varan bir paya sahiptir. Nikel, tuz, bakır, gümüş ve kömür gibi madenler de ülkede çıkarılan madenlerdendir.  

Botsvana’da Şehir içi Ulaşım

Ülke genelinde var olan şehirlerarası yollar genel olarak asfalt yapıdadır. Diğer yollar ise yani ikinci derece olan yollar toprak ve çakıldan oluşur. Ülkede demir yolu da mevcuttur ancak demir yolları ürün taşımada kullanılır. Trenlerde yolcu taşıma durumu 2009 yılında durmuştur. Sebebiyse ekonomiktir.

Ülke genelinde şehir içi ulaşımlarda araba kiralama tercih edilebilir. Ayrıca şehirlerde dolmuş taksiler kullanılıyor. Şehirler arası ulaşımda da otobüsler ve dolmuşlar mevcut. Ülkede pazar günleri toplu taşımada çok fazla araç olmuyor.

Botsvana’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkede kasım-mayıs ayları arasında hava sıcaklıkları yüksek oluyor. Sıcaklığın en fazla olduğu ay ise şubattır. Ülkede ağustos ayında oldukça şiddetli ve kum getiren rüzgarlar görülebilir. Bu nedenle ülkeye hava sıcaklığının daha az olduğu zamanlarda gidilmelidir. Kış aylarının başı sayılan nisan ayı, ülkeyi ziyaret etmek için oldukça ideal bir aydır.

Botsvana’ya hava yolu ile gidildiğinde ana giriş noktası, başkentteki Sir Seretse Khama Havalimanı oluyor. Maun’daki havalimanından da uçuşlar yapılıyor ancak Sir Seretse Khama’daki kadar sık olmuyor. Ayrıca ülkeye Cape Town veya Johannesburg üzerinden aktarmayla da girilebiliyor.

Botsvana’da Nerede Kalınır?

Botsvana’da kalabilecek pek çok otel seçeneği mevcuttur. Ancak kişiler ülkeye turistik amaçla giderlerken genelde turları tercih ederler. Tur seçimleri yapıldığında konaklama detayı da otomatik olarak halledilmiş olur. Ancak bireysel olarak gidecek kişiler için de ülkede her bütçeye ve zevke uygun olan otel seçenekleri vardır. Bu konuda bilgi almak ve erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmak isterseniz tur operatörlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Botsvana’da Gezilecek Yerler

Ülke muhteşem doğası ve vahşi yaşamı ile gelen ziyaretçileri adeta büyüler niteliktedir. Bu kapsamda ülkede görülmesi gereken yerlerden birisi mutlaka Moremi Rezervi olmalıdır. Burası Afrika’daki vahşi yaşam rezervleri arasında en iyi olanlardandır. Burası için yeryüzü cenneti ifadesi kullanmak yanlış olmaz. Lagünler, ormanlar, kuşlar ve sayısız hayvan türü burada sizleri beklemektedir. Burası haziran ve ekim aylarında ziyaret edilirse çok daha verimli olur. Burada aslanlar, çitalar, filler, bufalolar ve daha pek çok hayvan türü görebilirsiniz. Botsvana bağımsızlığında önemli rol oynayan üç şefin heykelinin olduğu Three Dikgosi Anıtı, Nhabe Müzesi ve Krakavongo Timsah Çiftliği de ülkede gezilip görülecek yerler arasındadır.

Ülkede yer alan Chobe Ulusal Parkı, oldukça ünlü bir parktır. Burası devasa yapıdaki bir hayvanat bahçesidir ve içerisinde yüzlerce canlı türü barındırır. Burada nesli tükenmek üzere olan hayvanlar, balıkçıl kuşlar, büyük hayvanlardan olan filler ve daha pek çok canlı türü yer alır. Ayrıca burasının manzarası da harikadır. Ocak ve şubat aylarında ziyaret için oldukça idealdir. Ekim ayı ise oldukça sıcaktır, bu nedenle burayı gezmek zor hale gelebilir. Ülkenin üçte birini kaplayan Okavango Deltası da görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu delta canlılar için yaşam kaynağıdır. Burası doğa tutkunları için çok ideal bir yerdir. Mayıs ve kasım ayları burayı görmek için oldukça idealdir. Burada ormanlar, palmiyeler, farklı bitkiler, vahşi hayvanlar ve minik adacıklar yer alır. Doğal güzellik denildiğinde parmakla gösterilebilen bir yerdir.  Siyah yeleli Kalahari aslanının tek görülebildiği yer olan, aynı zamanda dünyadaki vahşi yaşam rezervlerinde en büyük olan Kalahari Rezervi ve pek çok hayvan türünün görülebileceği Kgalagadi Sınır Ötesi Parkı da ülkede görülmesi gereken yerler arasınadır.

Botsvana’da Yemek kültürü

Ülkedeki pek çok yemek kendine özgüdür. Ancak bazı noktalarda Güney Afrika mutfağından esinlenmeler olmuştur. Ülkede en çok lapa ve meyve püresi tüketilir. Çoğu yemekte mısır unu ve ülkede yetiştirilen sığır eti kullanılır. Ülkede en sevilen ve sıkça görülen yemek ise bol tuzla hazırlanan Seswaa et yemeğidir. Çok sevilen diğer bir yiyecek ise Bogobe isimli yulaf lapasıdır.

Ülkede Vetkoek adında bir ekmek türü vardır ve bu ekmek türü hem yemeklerin yanında sıklıkla tüketilir hem de sandviç yapımında kullanılır. Yapılan sandviç içlerinde çoğunlukla kavrulmuş kıyma yer alır. Bunun yanı sıra sandviç içinde jambon ya da bal da tercih edilir.

Botsvana’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede gece hayatı için çeşitli barlar ve restoranlar bulunur. Ancak daha çok otellerin bünyesinde yer alan barlar ve discolar tercih edilir. Buralarda eğlence çok daha aktiftir. Ayrıca ülkede gece saatlerinde açık alan toplaşmaları da oldukça ünlüdür. Bu da farklı bir kaynaşma ve eğlence türü olabilir. Ülke festival bakımından da oldukça iyi durumdadır. Yeni yılın gelişi bile ülkede bambaşka kutlanır.

Botsvana’da kutlanan festivaller;

1.  Ocak

  • Yeni Yıl/ ülkede yıl boyu yapılan pek çok etkinliğin ilk adımı yeni yılla başlar. Yeni yıl bu ülkede festival havasında kutlanır. Sokak partileri düzenlenir, geleneksel dans gösterileri yapılır, kutlanmalarda yerel müzikler ve yöresel lezzetler de yer alır.

2.  Şubat

  • Dünya Sulak Alan Günü/ ülkede doğal park ve vahşi yaşam oldukça öne çıkmış durumdadır. Böyle bir ülkede ağaç dikimi ve ekolojik yapı içerikli bir festival olmazsa olmazlardandır.

3.  Mart

  • Maitisong Festivali/ Festival dokuz gün sürer ve sokaklar şenlik yerine dönüşür. Festivalde yerel müzikler keşfedilir ve sahne sanatları yapılır.

4.  Nisan

  • Maun Festivali/ İki gün sürer ve bu iki günde şiir, dans ve müziğe doyulur.

5.  Mayıs

  • Tjilenje Kültür Festivali/ Nlapkhwane şehrinde düzenlenir. Tarihi oyunlar, dans ve gösteriler yapılır.

6.  Haziran

  • Toyota 1000 Çöl Yarışı/ Off-Road sevenlerin dört gözle beklediği yarıştır. Bu etkinlik dünya çapında izleyici toplar.

7.  Eylül

Botsvana Günü/ Her sene 30 Eylül’de kutlanır ve bağımsızlığın sembolüdür.

Botsvana’da Alışveriş

Ülkede alışveriş yapacak pek çok mağaza mevcuttur. Bunlardan biri de başkentte yer alan Craft Center yani el sanatları merkezidir. Burada seroto isimli ürünler vardır ve bu ürünler ülkenin en önemli el sanatlarındandır. Serotolar ülke halkının günlük yaşamda saklama kabı gibi kullandıkları ürünlerdir. Ülke ziyaretinde alınan farklı bir hediye olabilir. Gabane Pottery (Gaboron), Riverwalk Mall (Gaboron) ve Kuru Art Project (Ghanzi) de hediyelik eşya bulunabilecek, ünlü alışveriş yerleridir.

Botsvana’da Bilmeniz Gerekenler

Tswana’lar %80 oranıyla en kalabalık etnik grup olma özelliği taşırlar. Diğer etnik gruplarda çeşitli kabineler vardır. Ancak Tswana ’lardan sonra en kalabalık olanı Bushmen’lerdir. Halkın yüzde elliye yakını yerel dinlere inanır. Geri kalan kesimde Hristiyan dininin Protestan mezhebi ile Katolik mezhebine göre inançlarını yaşar.

Ülke ekonomisi hayvancılıkla başlayıp devam etmiş, sonrasında yer altı kaynaklarında da iyileşmeler gerçekleşmiştir. Ayrıca ülke ekonomisinde turizmin de önemli bir yeri vardır. Sonuçta Botsvana vahşi yaşamı, doğal güzellikleri ve ulusal parklarıyla oldukça ünlüdür.

Ülkede okul zorunluluğu yoktur ve bu yönüyle de dünya ülkelerine göre ender bir özellik taşır. Fakat okul zorunluluğu olmasa da okuryazarlık oranı yüzde yetmişlerdedir. Ülkede sağlık hizmetleri iyi durumadır. En küçük yerleşim yerlerinde bile sağlık hekimliği bulunur. Ülkede safari turları mutlaka yapılmalı, yürüyüşlerde ve kuş gözlemlerinde bulunulmalıdır. Teken turu yapmak da ülkede yapılabilecek aktiviteler arasında oldukça keyifli olanlardandır. Ayrıca ülkenin en sevilen spor dalı da futboldur.

Botsvana önemli günler ve tatiller;

Paskalyadan önceki pazartesi/ Kutsal Cuma/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü/ 1 Haziran Sir Seretse Khama Günü/ 20 Haziran Başkan Günü/ 30 Eylül Botsvana Günü/ 25 Aralık Noel’dir. (Tarihleri olmayan tatillerin günleri senelere göre değişiklik gösterir.)