• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                           :10,89 milyon

Yüzölçümü                    : 1.099.000 km²

Para Birimi                    : Boliviano

Resmi Dil                       : İspanyolca (Anayasada tanımlı 36 resmi dil vardır.)

Telefon Kodu                 : +591

Saat Farkı                       : (GMT-4) 7 saat fark. Türkiye saati Bolivya saatinden 7 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri    : Bolivya, Lima Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta                                 : Güney Amerika

Vize Durumu                  : Vizesiz/ 90 gün / Ülkeye girişte 90 güne kadar vize istenmiyor.

Bolivya Hakkında

Bolivya, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Ülke İspanya sömürgesi altındayken Yukarı Peru olarak biliniyor. Ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra, bağımsızlık hareketi öncüsü olan Simone Bolivar’a ithafen, Bolivya ismini alıyor. Ülkenin denize kıyısı bulunmuyor. Ancak ülkede birbirinden güzel tepeler, Amazon yağmur ormanları, vadiler, sarp yer şekilleri ve daha pek çok güzellik ziyaretçilerini bekliyor. Ayrıca ülke renkli festivalleriyle, folkloru ve oldukça farklı kostümleriyle turistlerin ilgi odağı oluyor.

Ülkenin başkenti Sucre’dir. İdari şehirse La Paz’dır. Ülke üç bölgeye ayrılmış durumdadır. Ülkenin batı tarafındaki bölge Altiplano, ortada olan ve başkenti kaplayan bölge Sub- Andean Bolivia ve doğudaki bölgeyse Tropikal Alçaklar’dır. Ülke kentleri arasında karnavallarıyla ünlü olan şehir Oruro, yer şekilleri ile ünlü olan kent Tupiza ve gece hayatı ile ünlü olan kent de Snata Cruz’dur.

Ülkenin dört tarafı karalarla çevrilidir. Ülkenin kuzeyi ve doğusu Brezilya ile çevrelenmiş durumdadır. Ülkenin güneydoğu tarafında Paraguay, güney tarafında Arjantin, kuzeybatı tarafında da Peru vardır. Bolivya, Andean dağ sırasında bulunan üç ülkeden biri olma özelliğine sahiptir.

Ülke ilk olarak Aymaralara ev sahipliği yapmış bir bölgedir. 1524 senesinde ülkeye İspanyollar gelmiştir ve ülke Yukarı Peru ismini almıştır. Ülke 16. yy. sürresince İspanyol kontrolünde kalmıştır. Ülke oldukça uzun bir mücadele sonrasında, 1825 senesinde bağımsızlığını kazanmıştır. Ülke siyasi tarihi oldukça karışıktır. Kanlı geçen zamanlar, darbeler, komşularla kötü ilişkiler olmuştur. Ülke 1883 senesinde Pasifik Savaşı sonrasında en büyük yıkımını yaşamış ve kıyı şeridini de Şili’ye kaptırarak bir kara devletine dönüşmüştür.

Bolivya’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede şehir içi ulaşımda otobüsler ve minibüsler kullanılıyor. Ülke, kara yolu ve demir yolu bakımından gelişmiş durumdadır. Ayrıca otobüs biletleri de oldukça uygun fiyatlardadır. Sadece toplu taşıma araçlarında var olan kalkış ve varış saatleri sekteye uğrayabiliyor ve yolculuklarda kimi zaman beklemeler gerçekleşebiliyor.

Bir tarih müzesi olan Coca Müzesi, 16. yüzyıldan kalma olan İspanyol sömürge türbesi Basilica of Our Lady of Copacabana, birçok memeli ve kuş türüne ev sahipliği yapan Amboro Ulusal Parkı ve Sucre Katedrali de ülkede görülmesi gereken yerlerdendir.

Bolivya’da Yemek kültürü

Ülkenin mutfak özellikleri bölgelere göre değişiklikler gösterebiliyor. Ülkenin yüksek kesimlerinde et, patates, pirinç gibi besinler tüketilirken alçak kesimlerde daha tropikal lezzetler ön planda oluyor. Ülkede vejetaryen seçeneği yemekler çok yoktur ve ülke ne kadar karalarla çevrili olsa da ülkede balık oldukça sık tüketilir. Ülke mutfağının en önemli iki besini et ve patatestir. Domuz eti de ülke için oldukça popülerdir.

Seltenas, ülkenin oldukça meşhur olan hamur işi yemeğidir. Cunape diğer meşhur bir lezzettir ve peynirle yukkadan yapılır. Biftek filetosu olan Lomomontado, Surubi Balığı, Lama etinden ya da biftekten yapılan Charquekan da diğer meşhur lezzetler arasındadır.

Ülkede en meşhur olan içeceklerden biri bir bitki çayıdır ve bu çay kakao yapraklarından hazırlanır. Çay, yorgunluğa iyi etki eder çünkü uyarıcı bir etkiye sahiptir. Fermante edilen üzümlerden elde edilen Singanigi de kokteyl ve limonatalarda oldukça sık kullanılır.

Bolivya’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede gün içinde oldukça fazla etkinlik ve aktivite yapılabilir. Ayrıca gezilip görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Bu nedenle gezginler için gece hayatı çok önemli hale gelmez. Ancak ülkede gece hayatı oldukça renkli geçer. Meydanlarda sanatçılar görülebilir ve sanatçıların etrafında neşeli kalabalıklar oluşabilir. Canlı müzikler, dans gösterileri Bolivya gecelerine renk katan aktiviteler arasındadır. Bolivya’nın sahip olduğu zengin kültür karnaval ve festivallere de yansımış durumdadır.

Bolivya’da düzenlenen festivaller;

1.  Şubat

  • Oruro Karnavalı / Oruro şehrinde gerçekleşir. Bir hafta süren etkinlikte renkli kostümleriyle dansçılar ve yetenekli müzisyenler sokakları doldururlar ve festival boyunca çılgınlar gibi su savaşı yapılır.

2.  Mart

  • Tarabuco / Tarabuco’da düzenlenen festival, yerli halk festivalleri arasında bilinen en büyüğüdür. Festivalde İspanyol kolonilerine karşı elde edilen zafer kutlanır. Festivalde çokça ülkenin yerel birası tüketilir ve festival folklorik danslara oldukça sık yer verir.

3.  Kasım

  • Dia de las Natitas / Kafatası günü manasına gelir. La Paz Mezarlığı’nda kutlanır. Festival Aymara geleneğine dayanır ve şans getirdiğine inanılan kafataslarına sembolik olarak serenatlar yapılır.

4.  Temmuz

  • Fiesta Patronal / Rio Karnavalını andıran bir festivaldir ve gece boyunca ülkenin ikonik dansı olan machetero yapılır. 

5.  Nisan

  • The Chiquitos Musical Renaissance / iki şehrin kapsamında düzenlenir ve iki şehrin kiliselerinde müzik aktiviteleri yapılır. Bu şehirler Santa Cruz ve Chiquitos’dur.

Bolivya’da Alışveriş

Ülkede şehir içi ulaşımda taksiler de oldukça sık kullanılıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi taksilerin fiyatlarının da ucuz olmasıdır. Taksi yolculuğunda taksimetre açılmıyor. Gidilecek olan yere göre belirlenmiş olan standart ücretler mevcuttur. Bu nedenle gidilecek yerle alakalı olarak öncelikle fiyat öğrenilmesi tavsiye edilir.

Bolivya’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkeye ılıman iklim hakimdir. Seyahat için en ideal olan zaman mayıs- ekim arası dönem olur. Bu dönemde ülkedeki sıcaklık kısmen azalmıştır ve aynı şekilde nem oranında da düşüş olur. Ülkeye giden kişilerin hava durumu ile ilgili bilmeleri gereken önemli noktalar vardır. Ülkede dağlık alanlar çok soğuk olabilir. Ayrıca gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı da fazladır. Bu nedenle, böyle durumlara hazırlıklı gitmek oldukça akıllıca olur.

Ülkemizden Bolivya’ya direkt uçuş yoktur. Aktarmalı yapılan uçuşlar içinse birkaç seçenek söz konusudur. Amsterdam ya da Lima’dan aktarma yapmak seçeneklerden bir tanesidir. Ayrıca Bolivya’ya Amerika, Frankfurt, Madrid veya Peru üzerinden de aktarma yapılabilir. Frankfurt ve Amerika transit vize ister. Eğer Amerika ya da Frankfurt üzerinden aktarma yapılacaksa bu konuya dikkat edilmelidir. Ülkeye gidiş süresi, yapılacak olan aktarmalara göre değişir ancak Bolivya’ya gitmek ortalama olarak 18 saat sürer.

Bolivya’da Nerede Kalınır?

Ülkeye yapılan seyahatler genelde turistik bölgelere olur. Ancak turistik bölgelerde yer bulmak sanıldığı aksine sorun olmaz. Zaten ülkeye turist olarak gidenlerin pek çoğu çeşitli turlara katılırlar. Genelde bu turlar içinde konaklama sorunu da çözülmüş olur. O nedenle tura katılanlar için konaklama yeri zaten hali hazırdır. Ülkede pek çok otel ve pansiyon konaklama için tercih edilebilir. Kişiler zevklerine ve bütçelerine göre en uygun olanı seçebilirler.

Bolivya’da Gezilecek Yerler

Bolivya pek çok noktasıyla ziyaretçilerini şaşırtan ve sevindiren bir ülkedir. Bolivya’da gezerken pek çok yerde büyülenmek ve şaşırmak kaçınılmazdır. Salar de Uyuni Gölü 10.582 kilometrelik bir alanı kaplayan tuz gölüdür. Burası bilinen tuz gölleri arasında en büyükler listesindedir. Bu gölden her sene 25 bin ton civarında tuz elde edilir. Ülkenin Uyuni kentinde yer alır. Ayrıca göl, Güney Amerika Flamingoları için de ev sahipliği yapar. Ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır. Tiwanaku Antik Kenti de gezilip görülecek yerler arasındadır. Kent, Tiahuanaco ya da Tiahuanacu gibi adlarla da bilinir. Burası İnka Medeniyetleri evveline kadar uzanan ve oldukça değerli yıkıntıların bulunduğu bir antik kenttir. Bölge UNESCO Dünya Mirası olarak kaydedilmiş durumdadır. Bu tarihi yer Bolivya gezisinde mutlaka keşfedilmelidir.

Cadılar Marketi, La Paz kentinde yer alır ve ülkenin en turistik pazarlarındandır. Pazarda meşhur iksirler, şifalı bitkiler ve bu tarz derde deva ürünler satılır. Ayrıca hediyelik biblolar ve hayvan iskeletleri de pazarda yer alan diğer ürünlerdir.

Cristo de la Concordia, Pedro Tepesi’ne konulmuş olan devası büyüklükteki İsa heykelidir. Bu heykel dünyanın en büyük İsa heykeli olma özelliğine sahiptir ve 40 metre yüksekliktedir. Bu heykelin yapımı 1987 ve 1994 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Heykel, ülkenin en önemli simgelerinden biri olduğu gibi dünya tarafından da oldukça tanınmış bir heykeldir. Bolivya’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kule şeklindeki yapılarıyla ünlü olan Valle de la Luna, ‘’ay vadisi’’ olarak çevrilir. Bu vadideki kule yapılar kilden değil kayadan meydana gelmiştir ve oldukça ilgi çekicidir. Oldukça güzel yürüyüş yolları, kafe ve restoranları ile Plaza Murillo çok güzel bir meydandır ve görülmesi gereken yerlerden biridir.

Ülkede alışveriş yapmak oldukça hesaplıdır. Lama yününden örülmüş olan bere, panço, mont gibi ürünler hem oldukça işe yarar hem da farklı bir hediye olur. Ülkede yerli halk tarafından el emeği yapılan ürünler de oldukça özeldir. Kilimler, süs nesneleri, çeşitli hediyelik eşyalar ve müzik aletleri de ülkeden alınabilecek ilginç eşyalar arasındadır.

Ülkede kurulan semt pazarlarından bile oldukça farklı eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca alışveriş için Mercado, Mercado Hechiceria ve Brujos bölgeleri de mutlaka gezilmelidir. Ayrıca sadece Bolivya’da bulunan ve yakutu anımsatan Bolivanita taşı çok değerli bir eşya olabilir. Bu taştan yapılan takılar da oldukça popülerdir.

Bolivya’da Bilmeniz Gerekenler

Ülkeye giden kişiler yükseklikle alakalı bir rahatsızlıklarının olmadıklarından emin olmalıdırlar. Ayrıca ülkede ilginç olan bir durum vardır, o da fotoğrafla ilgilidir. Yerli halk fotoğraf çekiminde ruhun bedeni terke ettiğine inanıyor. Bu nedenle de fotoğraf çektirmekten pek hoşlanmıyor.

Ülkede farklı anlamlara gelen nesnel durumlar da olabiliyor. Mesela yöresel kadınların taktıkları şapka dik ise o kadının evli olduğu, hafif yan takılmışsa evlenmeye istekli olduğu anlaşılıyor. Bolivya’da konuşulan diller de oldukça ilginç bir konudur. Çünkü burası çok fazla dilin konuşulduğu bir ülkedir. Bu sebeple de Bolivya Anayasası’nda tanımlanmış olan 36 resmi dil vardır. Ülke insanlarının yüzde doksanlara varan kısmı İspanyolca konuştuğundan dolayı, İspanyolca ilk dil kabul edilir. Yerli halk grupları da kendi dillerinden sonra ikinci dil olarak İspanyolcayı görür. Ülkede devlet belgeleri, özel yazışmalar, medya ve reklam işleri hep İspanyolcadır.

Ülkede inanç özgürlüğü vardır. Seküler bir ülke olan Bolivya’da resmi bir din yoktur. Nüfusun yüzde seksenine yakınını Roma Katolikleri oluşturur. Kalan kısmın çoğunluğunu da Protestanlar oluşturuyor. Ülke doğal kaynaklar açısından oldukça iyi durumdadır. Ancak ülkedeki alt yapı yetersizliği maalesef kaynak kullanımında istenilen düzeye ulaşılmasını engelliyor. Kahve ve soya fasulyesi ihraç edilen ürünler arasında en önemlileridir. Ülke çok kültürlü bir yapıdadır ve farklılıklara saygılı olunması beklenilir. Ülke insanları sıcakkanlıdır ve oldukça arkadaş canlısıdır. Ülke insanları için günaydın ve iyi akşamlar dilemek ayrı bir öneme sahiptir.

Bolivya’da önemli günler ve tatiller;

8 Şubat Karnaval/ 25 Mart Kutsal Cuma/ 1 Mayıs İşçi Günü/ 26 Mayıs Corpus Christi/ 6 Ağustos Bağımsızlık Günü/ 1 Kasım Azizler Günü/ 25 Aralık Noel’dir.