• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                           :284.996

Yüzölçümü                    : 431 kilometrekare

Para Birimi                    : Barbados Doları

Resmi Dil                       : İngilizce

Telefon Kodu                 : +1

Saat Farkı                      : (GMT-4) 7 saat fark. Barbados saati Türkiye saatinden 7 saat geridedir.

Konsolosluk Bilgileri   : Barbados için Karakas Büyükelçiliği görevlidir.

Kıta                                : Kuzey Amerika

Vize Durumu                 : Bordo (Umuma Mahsus) pasaport hamilleri 90 gün süre için vizeden muaflardır. Aynı şekilde hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamilleri de 90 gün süre için vizeden muaflardır.

Barbados Hakkında

Barbados, bağımsız olan bir ada ülkesidir. Barbados’un komşuları Saint Lucia, Sait Vincent ve Granada batı tarafta yer alan komşulardır. Güneybatıda Grenada ve güneyde Trinidad Tobago yer alır. Bridgetown, ülkenin başkentidir ve aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Ülke 11 idari birime ayrılmış durumdadır. Ülke, Küçük Antiller ’in en doğusunda yer alan adadır. Ada, Atlas Okyanusu’nda yer alır ve deniz seviyesinden yüksekliği 340 metredir.

Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Bunun yanı sıra ülkede yerel dil olan Baja Dili de konuşulur. Ülke halkının neredeyse yüzde doksan beşi Hristiyan’dır. Hristiyan nüfusun yüzde elliye yakını Anglikan Kilisesi’ne bağlıdır. Kalanlarsa Katolik Kilisesi’ne ve diğer küçük kiliselere bağlı durumdadır.

Adayı 16. yüzyılda ilk olarak Portekizliler bulmuştur. Ancak adaya bir süre sonra İngilizler yerleşmiştir. 1966 senesinde kadar İngiltere’nin sömürgesi olan Barbados, bu tarihten sonra sömürgelikten çıkmıştır ve İngiliz Uluslar Topluluğu’nun, bağımsız bir devlet konumunda üyesi olmuştur.

Barbados ’da Şehir içi Ulaşım?

Ülkede tatilin tadını denizle çıkarmak isteyenler tekne kiralama yolunu tercih edebilirler. Ayrıca şehir içinde gezmek için araba kiralama yoluna da gidilebilir. Hatta bu konuyla ilgili gidiş-dönüş tarihlerine göre önceden fiyat alınabilir ve organizasyon sağlanabilir. Şehir içi ulaşımda taksiler de kullanılır. Ancak taksilerde taksimetre olmadığından fiyat konusunda dikkatli olunmalıdır. Semtler arası belirlenmiş fiyatlar söz konusudur. Ayrıca toplu taşıma da ülkede tercih edilen bir ulaşım türüdür. Gidilecek yere göre pek çok otobüs hizmet sağlar.

Barbados ’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Barbados, tropik iklim ülkesidir. Bu nedenle ülkeyi gezmek için en uygun olan dönem, yağışsız olan dönem olur. Bu dönem de aralık-mayıs arasıdır.

Türkiye’den Barbados için direk uçuş yoktur. Ancak tek aktarma yapılarak başkent olan Bridgetown şehrine ulaşılabilir.

Barbados ’da Nerede Kalınır?

Ülkede, özellikle de başkentte oldukça fazla otel seçeneği vardır. Burada önemli olan kişilerin ülkenin neresine seyahat edeceğidir. Ülke genelinde şehir merkezlerine yakın olan oteller tercih edilebilir. Bu sayede pek çok yere daha rahat ulaşım sağlanır. Bunun yanı sıra oldukça ekonomik otel seçenekleri de vardır. Ülkede herkes zevkine ve bütçesine göre konaklama yapabilir.

Barbados ’da Gezilecek Yerler

Ülke, oldukça güzeldir ve kendine pek çok kişiyi hayran bırakır. Burada tatilin keyfini tam manasıyla çıkarmak mümkündür. Ülkede tam anlamıyla bir yaz tatili yapılabilir. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün yanı sıra ülke adeta bir doğa harikasıdır. Ayrıca ülkede yer alan pek çok kültürel ve tarihi yapı da ziyaret edilebilir.

Mary Kilisesi 1600’lü yıllarda inşa edilmiştir. Bu kilise 1800’lü yıllarda yenilenmiştir. Ülkede ziyaret edilebilecek yerler arasındadır ve burasının fotoğrafı mutlaka çekilmelidir. Ülkede yer alan parlamento binası görülmeye değerdir. Ayrıca Barbados Müzesi de gezilecek yerler arasındadır. Bu müze, eski bir İngiliz hapishanesinden dönüştürülmüş bir müzedir. Bu yönüyle oldukça farklıdır ve Barbados kültürüne tanıklık etmek için de oldukça uygun bir yerdir.

Ülkede kriket sporu oldukça ünlüdür. Eğer böyle bir maç izlemek isterseniz Kensington Oval, Swan Sokak ve Broad Sokak ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Holetown, ülkenin oldukça ayrıcalıklı bir bölgesidir. İlk keşfedilen yerler arasınadır ve bu yönüyle oldukça ünlü bir tarihi vardır. Başkentten minibüslerle veya kısa bir araba yolculuğu ile buraya ulaşılabilir. Bölgenin oldukça güzel ve ünlü bir plajı vardır. Bu bölgede ülkenin ilk kilisesi olan James Parish Church ziyaret edilebilir. Ayrıca ülkede mutlaka su altı dünyası keşfedilmelidir. Okyanusa dalma keyfi ve tanık olunan rengârenk bir dünya oldukça farklı bir deneyim olacaktır.

Barbados ’da Yemek kültürü

Ülke mutfağı Afrika, İngiliz ve Hint etkileri taşıyan bir mutfaktır. Burada en tipik ülke yemeği farklı baharat ve otlarla marine edilmiş balıklardır. Yanında ordövr ve salata ile sunulur. Ülkenin en ünlü yerel yemeği bamya ile yapılan ve acılı olan Cou Cou’dur. Bununla birlikte kızarılmış uçan balık da oldukça meşhur bir yemektir.

Ülkede oldukça ünlü olan diğer bir yemekse turşulanmış domuz etinden ve tatlı patatesten yapılan Pudding and Souse’dir. Ülke mutfağında kümes hayvan etleri, balık etleri, deniz ürünleri, çiftlik etleri oldukça sık kullanılır. Ülkeye has olan en önemli lezzetlerden biri de ızgara hindi kanadıdır. Ana yemekler bu çerçevede yapılırken yan yemekler genelde pilav ya da tatlı patates olur. Kızartılmış muz ve ekmek ağacı meyvesi gibi yerel tatlar da yan yemeklerde sıklıkla kullanılır.

Barbados ’da Eğlence ve Festivaller

Ülke halkı genel olarak eğlenmeyi sever. Ülkeye gelen turistler de adanın güzelliğinden dolayı eğlenmeye oldukça fazla vakit ayırır. Ayrıca ülke de golf kulüpleri de oldukça ünlüdür. Golf farklı bir eğlence yöntemi olabilir.

Barbados festival konusunda oldukça iyi durumdadır. Her festivalde dans ve müzik baş köşede yer alır. Barbados’ta kutlanan festivaller;

1.  Ocak

  • Caz Festivali / Ocak ortasında düzenlenen festival oldukça ünlüdür. Festival sayesinde müziğe doyulur.

2.  Şubat

  • Holetown Festivali / Avrupalı göçmenlerin gelişi kutlanıyor ve festival süresinde değişik konserler düzenleniyor.

3.  Nisan

  • Balık Festivali/ Oistins’de yapılıyor ve tekne yarışlarına müzikle dans eşlik ediyor.

4.  Ağustos

  • Kadooment Günü/ Ağustos’un ilk pazartesi kutlanıyor ve bu kutlama yılın en büyük partisine ev sahipliği yapıyor.
  • Crop Over Festivali/ Ülkede yapılan en gösterişli ve büyük festival oluyor. Yerel halk bu festivale oldukça önem veriyor. Ayrıca bu festivalin uluslararası anlamda da popülerliği yüksektir. Bu sayede adaya pek çok turist geliyor. Festival bir hasat festivalidir ve yemekle müziğin buluşmasıdır. Şeker kamışı hasadı yapan köylü kesim büyük bir gururla ürünlerini sergiler.

Barbados ’da Alışveriş

Ülkede bit pazarları ve sokak pazarları mevcuttur. Meraklısı için oldukça farklı deneyimler olabilir. Best of Barbados Gift Shop, Holetown ’da yer alır ve hediyelik eşya almak isteyenler için oldukça iyi bir tercihtir. Ülkede alışveriş için genellikle Bridgetown ve Holetown tercih edilir. Birbirinden güzel hediyelik eşya dükkanları, sanat ürünleri satan mağazalar, yerel ürünlerle dolu olan dükkanlar ziyaretçilerini bekler. Kıyafetten, takıya, yiyecekten içeceğe kadar her ürüne ulaşmak oldukça kolaydır.

Barbados ’da Bilmeniz Gerekenler

Ülkeye sömürge yıllarından kalan miras, direksiyonların sağ tarafta olmasıdır. Ayrıca kriket sporu da adanın milli sporu haline gelmiştir. Ülkeye yapılan seyahatte, eğer fırsat varsa mutlaka bir kriket karşılaşması izlenmelidir. Ülkede ilginç olan bir diğer şey de okul üniformalı öğrencilerin dolmuş ve minibüslere ücretsiz binmesidir. Tabi bu durum toplu taşımayı oldukça dolu hale taşıyor.

Ülkenin doğal güzellikleri oldukça fazladır. İnsanları da doğası gibi oldukça cana yakındır. Ayrıca Barbados, gelişmekte olan ülkeler arasında yaşam standartları en yüksek olan ülkelerdendir. Ülkede ekonomi eskiden şeker üretimi odaklıyken son zamanlarda turizm ve sanayi alanında da ilerleme göstermiş şekildedir. Ülke ikliminde yağışlı olan ve kuru olan dönem olmak üzere iki mevsim grubu vardır. Aralık-mayıs kuru dönem olurken haziran-kasım yağışlı dönem olur.

Barbados’un önemli günleri ve tatilleri;

14 Şubat Sevgililer Günü/ 20 Mart, Mart Ekinoksu / Paskalya/ Kutsal Cuma/ 28 Nisan Ulusal Kahramanlar Günü/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ Anneler Günü/ Hamsin Yortusu/ Babalar Günü/ 20 Haziran, Haziran Gündönümü/ 1 Ağustos Kurtuluş Günü ve Kadooment Günü/ 22 Eylül, Eylül Ekinoksu/ Cadılar Bayramı/ 30 Kasım Bağımsızlık Günü/ 21 Aralık, Aralık Gündönümü/ 24-25-26 Aralık Noel’dir. (Tarih olmayanların günleri, yıllara göre değişiklik gösterir.)