• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

ANTİGUA VE BARBUDA

Anasayfa » Vize İstemeyen Ülkeler

Nüfusu                                : 100.963

Yüzölçümü                         : 440 kilometrekare

Para Birimi                         : Doğu Karayip Doları

Resmi Dil                            : İngilizce

Telefon Kodu                     : +1

Saat Farkı                          : (GMT-4) 7 saat fark. Türkiye saati Antigua Ve Barbuda saatinden 7 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri       : Antigua Ve Barbuda, Santo Domingo Büyükelçiliğimiz görev bölgesindedir.

Kıta                                    : Kuzey Amerika

Vize Durumu                     : Antigua Ve Barbuda vize istemiyor.

Antigua Ve Barbuda Hakkında

Antigua Ve Barbuda, Karayip Denizi’nin doğu tarafında yer alır. Ülke ismini, bünyesinde olan iki adadan almıştır ve bu iki ada dışında da ülkede çeşitli adacıklar vardır. Ülkenin başkenti St. John’s’tur ve Antigua adasında yer alır.  Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu başkentte yaşar. Ülke halkı uzun yıllar İngiliz kolonisi şeklinde yaşamıştır ve ülkenin resmi dili İngilizcedir. Ancak halkın konuşma aksanı kendilerine özgüdür. Ülke tarihi oldukça eskidir ve ülke bağımsızlığını 1981 senesinde ilan etmiştir.

Ülkenin doğal kaynaklara sahip olmaması, ülkede hizmet sektörünü geliştirmiştir. Turizm hizmetlerinde oldukça iyi olan ülke kıyı bankacılığı (off-shore) alanında da mali hizmetlere sahiptir. Ülke için başlıca gelir kaynağı turizmdir. Ülkede resmi dilin yanı sıra yerel Antigua dili ve İspanyolca da konuşulur. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü Protestan’dır. Bunun dışında kalanlar da Katolik, Metodist ve Moravya Kilisesi mensuplarıdır.  

Antigua Ve Barbuda’da Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım taksilerle sağlanabilir. Ücretler gidilecek yerlere göre değişiklik gösterir. Ayrıca ülkeye yapılan turlar söz konusudur. Bu turlar kişileri otelden alarak gezilecek yerler listesine göre hareket eder. Ayrıca şehir içi ulaşım için araç kiralama da tercih edilebilir. Burada önemli olan kişilerin tatil süreleri ve tatilden beklentileridir.

Antigua Ve Barbuda’ya Ne Zaman Ve Nasıl Gidilir?

Ülkede yaz ve kış sıcaklıkları arasında çok büyük farklar bulunmaz. Yaz ve kış mevsiminde ortaya çıkan en yüksek sıcaklık farkı on dereceye kadar olur. Bu nedenle ülkeye yılın her ayı gidilebilir. Bizim içine n soğuk aylardan olan ocak ayında bile ülke sıcaklığı ortalama 25 derecelerdedir. Yani Antigua Ve Barbuda’da her daim güneşi bulabilmek mümkündür.

St. John’s kentinde uluslararası bir havaalanı vardır. Ancak ülkemizden buraya direkt olarak uçuş bulunmaz. Tek bir aktarmayla ülkeye varış yapmanın yolu Londra’dan Antigua’ya uçmaktır. Eğer tek aktarma mümkün olmazsa Frankfurt, Paris ya da Münih gibi büyük şehirlerden Toronto’ya, buradan da ülkenin başkenti olan St. John’s’a ulaşılabilir. Kişilerin seyahat planlarına göre en uygun olan uçuşları önceden kontrol etmeleri önemlidir. Bu sayede direkt ya da aktarmalı uçuş bilgileri netleşir.

Antigua Ve Barbuda’da Nerede Kalınır?       

Ülkenin başkentinde birbirinden güzel oteller mevcuttur. Ancak bu otellerin fiyatları biraz yüksektir. Eğer bütçe için sıkıntı değilse merkezde yer alan oteller tercih edilebilir. Ancak bütçe için daha uygun seçenekler aranıyorsa, ülkede bir oda ya da ev kiralamak daha iyi bir tercih olabilir. Çünkü ev ya da oda kiralamak otel seçeneğine göre çok daha ekonomiktir.

Antigua Ve Barbuda’da Gezilecek Yerler

Ülkede gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin en başında başkent gelir. St. John’s tarihi, dillere destan olmuş kumsalları ve deniziyle ziyaretçilerini en iyi şekilde karşılar. Burası ülkenin en önemli ve büyük liman kentidir. Burada uzun yıllardan beri süregelen kültür birikimlerini görmek, deniz ve sahilin tadını çıkarmak mümkündür. Başkentte yer alan Fort Barrington kalesi görülmeye değerdir. Galley Bay Beach otel ve spa merkezi alanıda oldukça güzeldir. Burada arınma seanslarına katılabilir ve oldukça iyi vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca ülke zaten 365 sahil ülkesi olarak anılır. Her birinin tadı ayrı ayrı çıkarılabilir ve unutulmaz deneyimler yaşanabilir. Ayrıca ülkenin tarihi yönüne tanıklık etmek ve birbirinden güzel sergileri izlemek için Antigua Ve Barbuda Müzesi de ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Müze içinde araştırma yapılabilir, hediyelik eşyalar alınabilir ve sergiler izlenebilir. Ayrıca ülke haberleri ile bültenler ve diğer kaynaklar da müze içinde yer alır.

Wadadli Animal Nature Park yani Hayvan Doğası Parkı adada yer alan eşsiz bir yerdir. Doğa seven kişiler için bu yer cennetten bir köşe gibidir. Egzotik kuşlar, maymunlar, doğanın harika yapısı burada sizlerle olur. Antigua Ve Barbuda ziyaretinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Eşsiz sahili ve sörf yapmaya elverişli yapısı ile Jabberwock Beach, Antigua Ve Barbuda’nın ulusal stadyumu Antigua Recreation Ground da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Antigua Ve Barbuda’da Yemek Kültürü

Antigua Ve Barbuda’nın mutfağı diğer Karayip ülkelerinin ve İtalyan mutfaklarının karmasından oluşuyor. Bu esinlenmenin yanı sıra ülkede yerel lezzetler de oldukça fazladır. En meşhur yemekleri mısır ununun haşlanarak hazırlandığı Fungie’dir. Güveç şeklinde yapılan Pepper Pot, tatlı patatesten yapılan Ducana, Saltfish ve Lobster (ıstakoz) ülkenin yerel lezzetleri arasında yer alıyor. Ülke mutfağında sarı patates ve mısır oldukça fazla kullanılıyor. Mauby, Tamarind ve Seamoss ülkenin meşhur içecekleri arasında bulunuyor.

Ülkede baharatlı pilav da oldukça fazla tüketiliyor. Bunun yanı sıra kahvaltılarda en çok yumurta, tuzlu balık, marul ve patlıcan tüketiliyor. Ülkede balık eti, kırmızı et ve tavuk eti de tüketiliyor. Tüm bunların yanı sıra nadiren de olsa domuz eti yeniliyor.

Antigua Ve Barbuda’da Eğlence Ve Festivaller

Özellikle Saint John’s ’da ve ülkenin pek çok yerinde eğlenmek için oldukça fazla mekân vardır. Ülke genel olarak eğlenmeyi sever. Gece eğlencesi için ülkede mekân bulmakta zorlanılmayacağı gibi aynı zamanda ülke su sporları alanında eğlenmeye de oldukça elverişlidir. Ayrıca pek çok Karayip ülkesinde olduğu gibi bu ülkede de karnaval oldukça önemli bir yer tutuyor. Yaklaşık 10 gün süren etkinliklerde partiler, geçitler, birbirinden güzel etkinlikler gerçekleşiyor.

Antigua Ve Barbuda’da kutlanılan festivaller;

1:  Nisan

  • Deniz Ürünleri Festivali/ Her yıl nisan ayında kutlanıyor. Bu festival deniz ürünlerini sevenler için oldukça güzel geçiyor. Konserler, eğlenceler ve balık tutma yarışmaları gibi oldukça eğlenceli anlara tanıklık ediliyor.
  • Antigua Yelken Haftası/ Her sene genellikle nisan ayının sonunda gerçekleşiyor. Ancak kimi zaman mayıs ayı başlarında da yapılabiliyor. İlk defa 1967 senesinde yapılıyor ve o dönemde sadece 10 tekne katılıyor. Şimdilerde bu etkinliğe iki yüzden fazla tekne katılıyor.

2:  Kasım

  • Kriket Festivali / Etkinlik her sene kasım ayında gerçekleşiyor. Kriket, ülkenin en önemli sporlarındandır ve bu nedenle festivali yapılır. Etkinlik dört gün sürer ve bu etkinliğe dünyanın dört bir yanından sporcular katılır.

Antigua Ve Barbuda’da Alışveriş

Antigua Ve Barbuda bir turizm ülkesidir. Bu nedenle de alışveriş oldukça önemlidir ve oldukça güzel alışveriş alanları vardır.  Ülkede en çok tütün, alkol ve mücevher satılır. Ülkeye ait ürünlerle dönmek isteyenler için yerel çömlekler, hasır ürünler ve ada taşlarından yapılmış takılar oldukça güzel seçenekler olur. Ayrıca ülkeden yerel kıyafetler de satın alınabilir.

Antigua Ve Barbuda’da Bilmeniz Gerekenler

Ülke denizin ortasındadır ve bu nedenle sınır komşusu yoktur. 365 sahil ülkesi diye anılan ülke adete bir tatil cennetidir. Ülkeye gelen turist sayısı oldukça fazladır. Antigua Ve Barbuda ülkemiz vatandaşlarından vize istemez. Bu kadar güzel sahilleri olan bir ülkeye vizesiz giriş yapabilmek de oldukça avantajlı bir durumdur. Diğer güzel bir durum da ülke mevsimidir. Yaz ve kış mevsimleri arasında çok fazla sıcaklık farkı olmaması, ülkeyi yılın her zamanında ziyaret edilebilen bir ülke yapar.

Ülkede Kutsal Cuma ve Paskalya önemli günleri vardır. 1 Mayıs İşçi Bayramı, 1 Kasım Bağımsızlık Günü ve 9 Aralık da Ulusal Kahramanlar Günü’dür. Ülkede yapılan karnavalın kesin bir tarihi yoktur. Bu tarih her yıl değişiklik gösterir. Ayrıca ülkede Noel 25-26-27 Aralık’tır. Ülkede okuryazarlık oranı oldukça yüksektir. Nüfusun yüzde doksanı okuryazardır. Ayrıca ülkenin genel yapısında aile ve din olguları çok mühimdir. Ülkede pazar günleri kilise ziyaretleri yapılır ve bu ziyaretlere katılım oldukça yüksektir.