• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)
 • Nüfusu                         : 77.281
 • Yüzölçümü                  : 467.6 kilometrekare
 • Para Birimi                  : Euro
 • Resmi Dil                     : Katalanca
 • Telefon Kodu               : +376
 • Saat Farkı                     : (GMT+1) 2 Saat fark. Türkiye saati Andorra saatinden 2 saat ileridedir.
 • Konsolosluk Bilgileri  : Barselona Başkonsolosluğu’nun görev bölgesindedir.
 • Kıta                               : Avrupa
 • Vize Durumu               : Andorra bünyesinde 90 güne kadar olan kalımlarda hiçbir dünya vatandaşından vize istemez. Ancak Andorra’ya geçiş Fransa ya da İspanya üzerinden yapılır.Çünkü Andorra’ya direkt geçiş yoktur. Bu nedenle Fransa ya da İspanya ülkeleri vize isteyecektir.

Andorra Hakkında

Andorra, Güneybatı Avrupa’da yer alır. Denize kıyısı bulunmayan küçük bir ülkedir. Fransa ve İspanya arasında kalır. Geçmişte dünyadan kendisini oldukça soyutlamış olan bu ülke, şimdilerde turizm açısından oldukça canlıdır. Andorra’nın yönetimi oldukça ilginçtir. 1278 senesinden bu yana sınırlar aynı şekilde devam etmiştir. Ülke, biri Fransa’da biri de İspanya’da bulunan iki prens tarafından ortaklaşa yönetilir. Yani Andorra 1278 yılından bu yana Urgel piskoposu ve Fransa Devlet Başkanı tarafından yönetilir ve bu nedenle bu iki tarafa da sembolik bir vergi ödenir. Andorra turizm açısından kendini oldukça geliştirmiştir. Turizm gelirleri oldukça ciddi ölçüdedir. Ayrıca ülkede işsizlik oranları da oldukça düşüktür. Hatta dünyadaki en düşük işsizlik oranı bu ülkededir ve ülke yüzde yüz istihdam gösterir.

Andorra’da Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda otobüs ve taksiler önemli rol oynuyor. Ayrıca Andora halkı genelde kendi araçlarıyla yolculuk etmekten hoşlanıyor. Andorra ziyaretlerinde araç kiralama oldukça mantıklı olabiliyor. Şehir içi ulaşımda otobüs tercih edilerek istenilen her yere gidilebilir. Ayrıca otobüsler sadece gündüz değil geceleri de çalışır. Ücretler gidilecek mesafeye göre değişiklik gösterir ve otobüs kalkış saatleri de ortalama olarak 20 dakika ile bir saat arasında değişir. Taksiler de şehir içi ulaşımda tercih edilebilir. Bunun yanı sıra ülke içinde kullanılabildikleri gibi ülkeler arasında da kullanılabilirler.

Andorra’ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Andorra’da yazlar nemlidir. Kış mevsimiyse oldukça soğuk ve karlı geçiyor. Bu tabloya bakılarak aslında kişiler için tatil anlayışı ön plana çıkıyor. Kış tatilini sevenler ve kayak yapmaktan hoşlananlar Andorra’ya kışın gidiyor. Yani ülkeyi gezmek, dolaşmak ve keşfetmek isteyenler yaz mevsimini tercih ediyor. Kayak yapmak isteyenler de kış mevsiminde Andorra’ya gidiyor.

Andorra’da uçak pisti bulunmuyor. Ülkeye İspanya üzerinden gidilebiliyor. Öncelikle Barselona havaalanına ulaşılıp, 180 km gibi bir mesafe kara yolu ile devam ediyor. Barselona havaalanında tur şirketleri ile Andorra’ya gidilebiliyor. Tur şirketlerin araçları ya da otobüs hizmetleri bu noktada oldukça fayda sağlıyor.

Andorra’da Nerede Kalınır?

Ülkede otel sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle kişiler yer bulma konusunda zorluk yaşamazlar. Ancak bütçe planlamasına dikkat edenler için önemli olabilecek bir bilgi vardır. Otel fiyatları kış mevsiminde ve hafta sonlarında daha yüksek olur. Şehir gezileri hafta içi yapılabilirse maddi açıdan avantaj elde edilebilir. Ülkede otelden başka daha düşük bütçeli olan pansiyonlar da vardır. Bunun dışında çok daha lüks olan rezidanslar da mevcuttur. Yani kısacası her bütçeye göre seçenek mevcuttur. Önemli olan kalınacak olan yerin Andorra’ya gitmeden ayarlanmasıdır. Bu sayede hem organizasyon tam manasıyla yapılmış olur hem de her şey garantiye alınır.

Andorra’da Gezilecek Yerler

Andorra küçük bir ülkedir ancak gezilecek yerleri oldukça fazladır. Ülke muazzam kayak tepelerine, dağ manzaralarına, doğa yürüyüşleri için eşsiz alanlara ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en popüler yeri başkent olan Andorra La Vella’dır. Ana caddelerinde birbirinden güzel restoranlar ve mağazalar vardır. Ayrıca burada yıllara meydan okuyan pek çok kilise bulunur. Başkent ülkede en turistik olan şehirdir. Dünyanın en yüksek başkentlerindendir ve içerisinde yer alan kiliseler görülmeye değerdir.

Ülkede kış sporları için de harika yerler vardır. Bunlardan biri de Vallnord’dur. Burası harika yamaçlara sahiptir ve dünyanın pek çok yerinden kayakçılar ve snowboard tutkunları buraya gelir. Bölgede 3 kayak merkezi vardır ve bu yönüyle ziyaretçilere devasa bir alan sunar. Centre Termolúdic Caldea da Andorra’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Burası başkentin tam ortasında yer alan ve cam piramit kulesi ile meşhur olan spa kompleksidir. 6000 metrekarelik alanı ile Avrupa’nın en büyük spa kompleksi olma özelliğindedir. Havuz, sauna, jakuzi, hamam, göbek taşı, spa alanları ve daha pek çok güzellikle Andorra’da yaşanacak muhteşem bir deneyimdir.

Ülkede sakin ve ilginç sokaklara ev sahipliği yapan Ordino Kasabası, tarihi güvercinliği ile ünlenmiş olan Sant Martí de la Cortinada Kilisesi, sıcak su kaynaklarına ve eşsiz bir manzaraya sahip olan Les Escaldes Kasabası, Ulusal Otomobil Müzesi ve Santa Coloma Kilisesi de görülmeye değer yerler arasınadır.

 

Andorra’da Yemek Kültürü

İspanya ve Fransa’nın zenginlik kattığı Andorra mutfağı, denize kıyısı olmayan bir ülke mutfağı olmasına rağmençokfazla deniz ürünlerinin tüketildiği bir mutfaktır. Biftek, krep, pizza ve çeşitli balıklar yerli halkın vazgeçilmezleri arasındadır. Andorra mutfağı oldukça gelişmiştir. Yöresel yemeklerden en çok Coques denilen unlu bir çörek yapılır. Patates ve lahana birleşiminden oluşan Trinxat, mantarla yapılan omlet Triutes de Carreoles en sevilen lezzetlerdendir. Ayrıca soslar, jambon çeşitleri, özel peynirler de vazgeçilmez lezzetlerdir. Ülkede balık mahsullü meze ve mantarlı krep de mutlaka denenmelidir.

Andorra’da Eğlence ve Festivaller

Andorra festival yönünden oldukça kapsamlı ve şirindir. Gece hayatı ülkede çok yaygın değildir.Ülkenin otel barları ve az sayıda olan publar dışında çok aktif bir eğlence hayatı yoktur.

Andorra’da Kutlanan Festivaller:

1:  Eylül

 • Our Lady of Meritxell Day / Ülkenin en köklü geleneklerindendir ve tüm ülke bu festivale katılır. Andorra’nın kutsal rahibesi adına tören yapılır ve şirin bir havada geçer.

2:  Ocak

 • Narciso Yepes Uluslararası Festivali 

3:  Mart

 • Big Snow Festival / Büyük Kar Festivali her yıl mart ayında yapılır. Kar sporları ile müzik birleşir ve ortaya şaheser bir etkinlik çıkar.

4:  Mayıs

 • İnternational Clown Festival / Uluslararası Palyaço Festivali
 • İnternational Women's Clown Festival / Uluslararası Kadın Palyaço Festivali

Andorra’da Alışveriş

Andorra için alışverişin kalbi başkent Andorra la Vella’dır. Ülke vergisizlik cenneti olarak anılır ve pek çok ürün düşük fiyatlıdır. Bu durum özellikle elektronik aletlerde ve mücevheratta çok büyük avantajlar sağlar. Ayrıca şehir merkezinde yer alan birbirinden güzel dükkanlardan rahatlıkla alışveriş yapılabilir. Güzel dükkanlar, rahat bir gezme fırsatı ve düşük fiyat avantajlarıyla Andorra’da alışverişin keyfi bambaşka olur.

Andorra’da Bilmeniz Gerekenler

Andorra denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de ülkenin dağlarıdır. Dağlar oldukça çekicidir ancak rehber olmadan buraları gezmek çok doğru olmaz. Özellikle de bilinmeyen yollara girilmemelidir. Ülke spa merkeziyle de oldukça ünlüdür. Andorra denildiğinde bu özellik de bilinmeli ve mümkünse arınma seansına katılım sağlanmalıdır. Ayrıca Andorra’da raylı sistem yoktur. Ülke oldukça güvenli kabul edilir. Ayrıca ülke en uzun yaşam ortalamalarına da sahiptir.

Andorra’da ocak yeni yıl tatili vardır. Ayrıca 14 Mart Anayasa Günü tatilidir. 8 Eylül Milli Gün, 25 Aralık da Noel tatilidir. Andorra için faydalı olabilecek telefon bilgileri arasında polis ve itfaiye/ambulans olduğu kadar dağ kurtarma telefon numarası da vardır.  Dağ kurtarma 112’dir. 110 ise polistir. Ambulans/itfaiye tek hat üzerinden 118’dir. Ülke dünyanın en eski 14. Devleti olarak kabul edilir. Ülke içinde en uzak iki mesafe arası ortalama 40 kilometre kadardır. Ülkede yedi idari bölge vardır ve ülke nüfusunun çoğunluğu Hristiyan Katolik’tir.