Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Oldukça zengin bir mutfak olan Türk mutfağı Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Arap mutfaklarından esintiler taşır. Ege ve Akdeniz kıyısı boyunca peynir, zeytinyağı, çeşitli taze sebzeler ve deniz ürünleri daha sık kullanılırken, Anadolu’da bakliyat, tereyağı ve sığır eti yemeklerde daha baskındır. Geleneksel Türk mutfağında yemeklerde domates yerine sıklıkla erik ve kayısı gibi meyveler kullanılır. 

Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar göstermektedir ve Türk mutfağında dikkat çeken yemeklerden 5 tanesini sizler için sıraladık.

TANTUNİ

Tantuni

Tantuni, Mersin’e has bir dürüm çeşididir. Tantuni hem et hem de kuyruk yağı içeren bir dürüm çeşididir. Tantuni ustadan ustaya çok değişiklik gösterir. Tantuniye ilave edilen otlar ve baharatlar, malzemenin dürüm ya da somun içine konulması, buhar ve yağ oranı, pişme süresi, tantuniye eklenen diğer malzemeler bu değişikliklerden sadece birkaçıdır.

TEKİRDAĞ KÖFTESİ

Tekirdağ Köftesi

Trakya’nın kimlikli et mutfağının baş ürünleri arasında, şehrinin ismiyle şöhretine bilinirlik katan Tekirdağ köftesi gelir. Marka tescilli, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış Tekirdağ köftesinin bir diğer ismi, Hacıköylü köftesidir. Trakya veya Rumeli bölgesinde bulunan et yemeklerinden en çok tercih edilen tür şüphesiz köftedir. Özellikle de Tekirdağ Köftesi çokça sevilmekte ve tercih edilmektedir.

KÂĞIT KEBABI

Kağıt Kebabı

Kâğıt kebabı, Hatay yöresine ait çok meşhur bir lezzettir. Kâğıt kebabı hazırlanan kebabın yanmaz kâğıdın içine konularak bir miktar daha pişirilmesiyle yapılır. Kâğıt kebabın lezzetli olması için yağsız kuzu etinin ince dilimler şeklinde kesilmesi ve uzun süre hafif ateşte pişirilmesi gerekmektedir.

EZOGELİN ÇORBASI

Ezogelin Çorbası

1909 yılında, Gaziantep'in Oğuzeli kasabasına bağlı Uruş köyünde doğar Zöhre Kız. Sonraları güzelliğiyle bütün köye nam salınca Ezo yani "Güzel" derler. Evlenecek çağa gelip aşık olduktan, bir de evlendikten sonra "Ezo Gelin" diye de eklerler. Ve farkında olmadan şu an hepimizin şifa diye sarıldığı, enfes bir kebap öncesi mideyi ısıttığı çorbanın da ismini vermiş olurlar. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde özellikle de Gaziantep’te meşhur olan bu çorba yıllardır mutfağımızdadır. Ezogelin Çorbası,  domates ya da domates salçası, pirinç ve kırmızı mercimek ile yapılan bir çorbadır.

KADAYIF DOLMASI

Kadayıf Dolması

Erzurum mutfağı denince ilk akla gelen tatlı şüphesiz kadayıf dolması. Kadayıfın sarmaya bürünmüş haline Erzurum’da tanık olabilirsiniz. Kadayıf dolması da ülkemizde çok sevilen şerbetli tatlılardan biridir. Kadayıf dolması, tel kadayıf, yumurta, fındık ya da ceviz içi, sıvıyağ -kızartmak için- ile yapılmaktadır. Şerbeti toz şeker ve limon suyundan hazırlanmaktadır. Selçuklular dönemine kadar uzanan bir geçmiş hem de! Tel kadayıf, Selçuklu ve Anadolu beylikleri döneminde sofralarda ve aşhanelerde yerini alarak ve öyle ki sultanların özel olarak istediği tatlı olarak yemek tarihine adını yazdırmıştır.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com