• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tarih Kokan Şehir: Mardin

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Mardin, Türkiye‘nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde yer almaktadır. Şehir tarihsel gelişimi içerisinde, onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış, farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı şehir, barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti olarak anılmıştır.  Şehirde kültür mirası olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmış cami, türbe, kilise, manastır ve benzeri yapıda birçok dini eser ile kervansaray ve hanlar bulunmaktadır.

şehidiye medresesi

Şehidiye Medresesi

Mardin il merkezinde bulunan Şehidiye Medresesi yapılış tarihi tam olarak bilinmese de Şehidiye Camii ile aynı tarihte inşa edildiği söylenmektedir. Melik Mansur Nasreddin Artuk Aslan tarafından, 1214 tarihinde yaptırılmıştır. Eklektik bir üslup ile yapılmış, avlu içinde sıralı yapılardan meydana gelmektedir.

dara harebeleri

Dara Harabeleri

Geçmişten bugüne tarihi kalıntılarıyla bölgede en çok ziyaret edilen noktalardan Dara Harabeleri, Nusaybin ilçesine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Su sarnıçları, su değirmeni, kilisesi, köprüsü, çarşısı ile M.Ö. 530-570 yıllarında İran Hükümdarı Darxis tarafından yaptırılmıştır. Yeraltı yerleşimi olarak kurulan şehir 4 km’lik surlarla çevrilmiştir. Önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış antik kent günümüzde dönemin izlerini hala taşımaktadır.

latifiye camii

Latifiye Camii

Latifiye Camii, 1314 yılında Abdullatif Bin Abdullah tarafından yaptırılmıştır. Mardin'deki Cumhuriyet Meydanı’nın güney kısmında yer almaktadır. Artukoğulları döneminin izlerini taşıyan cami, Selçuklu dönemi ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinin görülebileceği eserlerdendir.

mardin kalesi

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi, 10. yüzyılda Hamdaniler tarafından inşa edilmiş, 1 kilometre uzunluğunda, 40 ila 150 metre genişliğindedir. Diğer adı Kartal Yuvası olarak bilenen kale, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.S. 330 yılında, Şad Buhari adındaki kral kalede bir zaman konaklar. Bu sırada hasta olan kral iyileşir ve kendisi için kale içine bir kasır inşa ettirir. Pers ve Babil’den kendi tebaasını getirten Mardin’e yerleşim yeri inşa ettirip kral bölgenin ekonomik açıdan oldukça zenginleşmesini sağlar. Günümüzde büyük kısmı halen ayakta olan yapı birçok şaire ilham kaynağı olmuştur.

kırklar kilisesi

Kırklar Kilisesi

Kırklar Kilisesi, Süryaniler tarafından 569 yılında, Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına yapılmıştır. Kilisede, mihraplar ve avlu içince yer alan çan kulesindeki ince taş işçiliği dikkat çekmektedir.  Aynı zamanda metropolitlik özelliğe sahip kilise, günümüzde hem ibadete hem de ziyarete açık ibadethanelerdendir.

Kızıltepe Ulu Camii

Mardin’in simgelerinden olan Kızıltepe Ulu Camii, şehir merkezinden 47 kilometre uzaklıkta, Kızıltepe ilçesinde yer almaktadır. Cami, Artuklu döneminde yapılmıştır ve Türk sanat tarihinin en güzel mimari örneklerinden biri olarak sayılmaktadır. Mimarisinde, zengin süslemeler ve ince taş işçiliği ön plandadır. Tanıklık ettiği dönemlerden izler taşıyan cami hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Mardin Ulu Camii

Mardin'in en eski camisi olan Mardin Ulu Camii, şehir merkezinde yer almaktadır. Kaynaklara göre 1176 yılında Artuklular tarafından yapılmıştır. Minarelerinde cennetle müjdelenmiş on sahabenin ismi yazılıdır. 1400 yılında Timur istilasında zarar gören ve bir minaresi yıkılan cami, Memlukler ve Akkoyunlu Devleti zamanında onarılmış. Son restorasyon çalışmaları ise 2010 yılında yapılmıştır. 

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin'in 4 km doğusunda yer alan Deyrulzafaran Manastırı, yapımına 5. yüzyılda başlanmış, bugünkü halini ise ancak 18. yüzyılda ulaşmıştır.  Manastır, uzun tarihi boyunca Süryani Kilisesi’nin dini eğitim merkezi olarak hizmet vermiştir. Kubbeleri, iç ve dış mekanlardaki taş işlemeleri, kemerli sütunları ve ahşap el işlemeleri ile çekim merkezi olan manastır, günümüzde Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden biridir.

Mor Dimet Manastırı

Mardin'in Savur ilçesine bağlı Dereiçi Köyü’nde bulunan Mor Dimet Manastırı, kesme taş ve molozlardan yapılmıştır. Romatizma hastalarının şifa bulduğuna inanılan yapı Romatizma Manastırı olarak da anılmaktadır.

Mor Mihail Kilisesi

Mardin’deki Süryani Ortodoks cemaatinin ibadet yerlerinden biri olan Mor Mihail Kilisesi, 5. Yüzyılda yapılmıştır. Kilise, turizm açısından oldukça önemlidir ve yerli ve  yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Kilise girişinin karşısında, Mor Mihael, Mor Mihael’in öğretmeni Aziz Mor Yusuf ve  Mor Mihael’in kız kardeşine ait üç mezar bulunmaktadır. Kırklar Kilisesi’ndeki Süryani Kadim Okulu’nun 1919 yılında kapatılması üzerine, 1928 yılına kadar dini eğitim merkezi olarak hizmet vermiştir.

Mardin Evleri Tanıtımı

Güneydoğu Anadolu'nun hem kültürünü hem de tarihini en iyi yansıtan şehirlerinden biri olan Mardin özellikle geleneksel taş evleri ile şehre gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Şehrin her tarafında görebileceğiniz bu taş evler, genellikle 4 metrelik duvarlarla sokaklardan ayrılmaktadır. Taş işçiliğinde önemli bir yere sahip olan çeşitli motiflerle bezeli taş evleri, şehir gezinizin her anında görmeniz mümkündür. 

Aznavur Kalesi

Mardin'in Nusaybin ilçesine 14 km kuzeydoğusunda, geniş bir tepenin zirvesinde yer almaktadır. Kale, 970 yılında, Nasır Al-Davla bin Abdullah bin Hamdan tarafından inşa edilmiştir. 14 burç ve 2 gözetleme kulesi bulunan kale, günümüze kadar yapısı bozulmadan gelebilmiştir. Yöresel kesme taş ve moloz taştan yapılmış olan yapı, doğudan batıya uzunluğu 400 metre, genişliği ise 30 ile 60 metre arasında değişmektedir.

Revaklı Çarşı  

Mardin şehir merkezinde, Reyhaniye Cami’sinin batısında yer alan Revaklı Çarşı’nın yapım tarihi bilinmemekte. Kesme taştan yapılmış olan çarşı, yolun her iki yanında sıralanmış revaklar ve revakların arkasında bulunan dükkanlardan oluşur. Çarşı, keyifle alışveriş yaparken tarihle içi içe bulunmak isteyenlerin çekim merkezlerinden biridir.