• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Şehirlerle Özdeşleşmiş Yemekler

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Yemek kültürünün ayrı bir turizm nedeni olduğu bir gerçektir. Şehri kültürü, etnik yapısı ve ahtta aldığı göç oranı bile şehirlerin yemek kültürünü fazlasıyla etkilemektedir. Gittiğiniz şehirlere özgü olarak ne yenmeli kısmında şehirlerle özdeşleşmiş yemekleri sizler için derledik.

patates kızartması

Patates Kızartması- Amsterdam: Amsterdam, Hollanda sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarım açısından patates yetiştiriciliğine el verişli toprakları nedeniyle Amsterdam’da tadılması gereken kesinlikle kuru patates kızarmasıdır. Şehrin içerisinde sokakta ve tren istasyonlarında patates kızartması satan büfelerden de satın alabilir ve tadabilirsiniz. Amsterdam’da bu kadar çok patates tüketilmesi ve patates kızartmasını çok sevmeleri üzerine de Van Gogh’un patatesler üzerine olan tablolarından ‘Patates Yiyenler’ ,tablosuna da göz atmanızı tavsiye ederiz. 

roma dondurması

Dondurma- Roma: Roma dondurması, tüm Dünya’ya ün salmışken bu şehirde muhakkak yenilmesi gerekenler arasında dondurma da yer almaktadır. Farklı tatları ve Dünya’da bulunan farklı zincirlere de sahip olan dondurmacıları bulunan Roma Dondurması, kesinlikle adıyla da özdeşleşmiş olarak Roma’da tadılmalıdır. Roma’da en güzel dondurmanın nerede yenileceğini merak ediyorsanız ‘En Güzel Roma Dondurması Nerede Yenir? ‘ yazımıza göz atabilirsiniz.

floransa pizzası

Pizza – Floransa: İtalya’nın gözde şehirlerinden birisi olan Floransa’da İtalyan pizzalarının tadına bakabilirsiniz. Roma’da da pizza konusunda gayet iyi örnekler sergilense de İtalya’n ruhunun tam olarak yansıtıldığı Floransa’da lezzetli pizzalardan tadabilir ve bu şehrin antik havasında tarihin sayfalarına göz atabilirsiniz.

hot pot pekin

Hot pot – Pekin: Çin yemekleri denilince akla ilk gelen hatta ‘Chinese ?’ olarak da sipariş edilen Hot pot kesinlikle Pekin’de denemelisiniz. Hot pot yemeği olarak da bilinen aynı tencerede birbiriyle uyumlu besinlerin bir arada pişirilmesiyle yapılmaktadır. Çin kültürünün en iyi şekilde yansıtıldığı Pekin’le özdeşleşen hot pot yemeden dönmemelisiniz.

Quesadilla

Quesadilla – Mexico: Meksika tam olarak acı biberin, çikolatanın ve mısırın mükemmel uyumunun yakalandığı bir yer. Farklı lezzetleri ile Dünya mutfağında oldukça sevilen Meksika yemeklerinden Quesadilla ise dönere benzeyen bir yemektir. Oldukça lezzetli olan Quesadilla, sebzeli ve peynirli çeşitleri de bulunmaktadır. Meksika ile özdeşleşen Quesadilla denemek için dahi olsa seyahat etmenizi öneririz.

Şekerli Makarna-Varşova: Polonya sınırları içerisinde yer alan ve ülkenin başkenti olan Varşova’da İtalyan makarnalarından farklı olarak tatlı makarnalar çok sevilmektedir. Varşova denilince akla ilk olarak şekerli makarna sonra da polonya keki tadılması gerekenler arasındadır.  

tapas

Tapas – Barselona: Tapas’ın başkenti olarak kabul edilen ufak atıştırmalıkları alkolle beraber servis edildiği aperatifler Barselona’da yer almaktadır. Farklı farklı lezzetlerin bir arada sunulduğu Türk yemek kültüründe yer alan mezelerin de farklı örneklerine rastlayacağınız Tapas tek bir yemek değildir. Meze tabakları gibi düşünebilirsiniz.  Barselona denilince İspanyol mutfağının bu eşsiz tatlarını Barselona’da tadabilirsiniz.

Barbunyalı Makarna- Venedik: İtalya’nın aşıklar şehri olarak da kabul edilen romantik bir şehir olan Venedik’ de İtalyan mutfağının lezzetlerinden makarnaları tadabilirsiniz. Fakat Venedik denilince akla öncelikle barbunyalı makarna gelmektedir.

çikolata

Çikolata - Zürih: Çikolata fabrikaları ile daha çok bilinen ve çikolatanın anavatanı olarak kabul edilen Zürih’le özdeşleşen yemek doğal olarak çikolatadır. Zürih’de özellikle ev yapımı lezzetli çikolatalı keklerinden tatmanızı ve seyahat dönüşünde de kendinizi ve sevdikleriniz için çikolatanın vatanı olan Zürih’ten çikolata alabilirsiniz.

kanguru ızgara

Kanguru Izgara- Sidney Kanguruların fazlasıyla bulunduğu Avustralya’nın Sidney kentinde farklı soslarla ızgarada pişirilerek servis edilen kanguru eti, Sidney’ le özdeşleşmiş yemektir.

Suji- Tokyo: Japonya’nın en renkli şehirlerinden biri olan Tokyo ile özdeş olarak kabul edilen ve Tokyo’ya seyahat eden herkesin denemesi gereken yemek kesinlikle Suji’dir. Türk damak tadına göre oldukça farklı olan Suji için özel restoranlar bulunmaktadır. Bu restoranlarda birbirinden farklı tatdaki Sujileri Tokyo’da yiyebilirsiniz.

Satay- Singapur: Singapur’un yöresel yemeği olarak da bilinen Satay, özel Hint baharatları ile soslanmış etlerin ızgarada pişirilerek yapılan bir yemektir. Satay, Singapur’la özdeşleşen bir yemek olarak tadılması gereken farklı bir lezzettir. 

Pelmeni- St. Petersburg: Rus yemeklerinden biri olan Pelmeni, Türk mutfağında yer alan mantıya oldukça benzemektedir. Mantıdan biraz daha büyük olarak yapılan Pelmeni denilince akla Rusya’nın önemli şehirlerinden St. Petersburg gelmektedir. Farklı içlerle doldurularak yapılan Pelmeni’nin en iyisini tadabileceğiniz şehir kesinlikle St. Petersburg’dur.

pekin ördeği

Pekin Ördeği- Pekin: Pekin ördeği şehrin adıyla anılmaktadır. Özel olarak yapılan bu yemek Dünya mutfağında kabul gören ve tadılması gereken yemekler arasındadır. Sadece Pekin Ördeği yemek için dahi Pekin’i ziyaret edebilirsiniz.

Kruvasan- Paris: Paris’den Dünya’ya yayılan bu tatlı aslında İtalyan kültürünün de izlerini taşısa da Fransa’da daha çok kabul görmektedir. Paris seyahatlerinizde muhakkak yemeniz gereken ve Paris denilince akla kesinlikle kruvasan gelmektedir. Kahve eşliğinde, kruvasan genellikle sabah saatlerinde tüketilse de günün her saatinde çıtır kruvasan bulabilir ve tadabilirsiniz.

tiramisu

Tiramisu- Milano: Tiramusu tam bir İtalyan tatlısı olup, kesinlikle Milano’yla özdeşleşen bir tatlıdır. İtalya’nın hemen her şehrinde tadabileceğiniz bu tatlının en lezzetlisini Milano’da yiyebilirsiniz.

Zencefilli Tavuk- Miami: Miami’nin yöresel yemeği olan ve bu şehirle özdeşleşen yemek Ginger Grilled Chicken olarak bilinen zencefilli tavuk yemeğidir. Zencefil, tavukgöğsü ve tavukgöğsünün harmanlanarak pişirilmesiyle yapılan bu yemek kesinlikle Miami ile özdeşleşmiş olarak yenilmesi gerekenler arasında da yer almaktadır.

Gallinejas- Madrid: Türk damak tadının da alışık olduğu kuzu etinin kendi yağında pişmesiyle yapılan Gallinejas, Madrid’in yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Madrid’de ne yenir diye düşünüldüğünde şehirle özdeş hale gelen Gallinejas yer almaktadır.

Stew af Meat- Londra: Yahni olarak da bilinen fakat daha farklı şekilde yapılan Stew af Meat, sebze ve patates püresi ile beraber servis edilmektedir. Londra’nı farklı tatlarından en başta gelen ve Londra’nın yöresel yemeği olarak da kabul edilen Stew af Meat şehrin en iyi restoranı olan Hawksmoor’da tadabilirsiniz. Ayrıca diğer Londra yöresel yemekleri için de Hawksmoor’ı  ziyaret edebilirsiniz.