• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Masallardaki Kalelere Seyahat

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Küçükken dinlediğimiz masallardaki kahramanların yaşadığı kaleler daima bizi büyülemiştir.  Hatta bazı masal kitaplarında kaleler o kadar muhteşem resmedilir ki gerçek hayatta var olmadıklarını düşünürüz.  Aslında masal kitaplarındakinden çok farkı olmayan ve dünyanın pek çok farklı yerinde bulunan bazı kaleler adeta masallardan fırlamış gibi renkli ve ihtişamlıdır. Mimarilerinin yanı sıra, buldukları yerin eşsiz güzelliği ile de sizi büyüleyen kaleler, bir zamanlar zenginliğin en büyük göstergesiymiş.  Seyahat planınıza dahil edebileceğinizi düşündüğümüz dünyanın en görkemli kalelerini sizler için derledik. İhtişamlı mimarileri ile masallardaki kalelere seyahat… 

Trakoscan

Trakoscan Kalesi, Hırvatistan

Trakoscan Kalesi, Hırvatistan’da Zagreb’e 80 kilometre uzaklıkta yer alan uzun bir gölün kenarında kurulmuştur. 13. yüzyılda Hırvat Savunma Sistemi’ni güçlendirmek için kuzeybatı bölgesinde, Ptuj’dan Bedjna Vadisi’ne uzanan yolu gözlemlemek amacıyla inşa edilmiştir. Güzelliğiyle adeta büyüleyen kale, ülkenin birçok ünlü ailesi tarafından konut olarak kullanılmıştır. 1953 yılında müze olarak ziyarete açılan kale Hırvat tarihi hakkında bilgi edinebileceğimiz tarihsel yapılar arasında yer almaktadır.

Bran Kalesi

Bran Kalesi, Romanya

Bran Kalesi, Romanya'da Bran yakınlarında Erdel Prensliği ve Eflak sınırları arasında yer almaktadır. Yazar Bram Stoker'ın hayali karakteri olan Kont Drakula’nın yaşadığı yer olarak bilinen kale,  Osmanlı Devleti’ne karşı savunma amaçlı yapılmıştır.  Transilvanya’daki ortaçağ döneminden kalma kale, vampir efsanesi ile ünlenmesi nedeniyle en çok ziyaret edilen kaleler arasında yer almaktadır. Gotik tarzda inşa edilmiş, kırmızı kiremitleri ve etrafında bulunan sık orman Bran Kalesi’ne esrarengiz bir hava katmaktadır.

 

Eilean Donan Kalesi, İskoçya

Eilean Donan Kalesi, İskoçya'nın Loch Duich koyunda küçük bir adada yer almaktadır. 13. yüzyılın başlarında Vikinglere karşı savunma amaçlı inşa edilen kale, gördüğü birçok savaşlar nedeniyle tahrip edilmiş ve 1932 yılında Yarbay John MacRae Gilstrap tarafından restore edilmiştir. İskoçya’nın simgesi durumundaki kale,  James Bond serisinden Dünya Yetmez ve Cesur Yürek filmlerinde dekor olarak kullanılmıştır. Küçük bir ada üzerinde bulunan ve köprü ile geçiş yapılabilen kale, sular yükseldiği zaman göl ile aynı hizaya geliyor. Muhteşem görüntüsü masallardaki kaleleri aratmayan yapı aynı zamanda Kuzey Işıklarını da izleyebileceğiniz dünyada yer alan en iyi altı yer arasında bulunmaktadır.

Segovia

Segovia Kalesi (Segovia Alkazarları), İspanya

İspanya'da sayıları az olmasına rağmen içlerinde en çok bilineni ülkenin merkezindeki Segovia Alkazarları’ndaki yapılardan biri olan Segovia Kalesidir. Segovia Alkazarları, 14. yüzyılda Magriplileri İspanya’dan püskürtmek amacıyla hem korunma hem de güç simgesi olarak inşa edilmiş çeşitli yapılardır. Tepenin üzerinde yer alan kale, gökyüzüne yükselen kuleleriyle nefes kesici bir manzaraya sahiptir. Kastilya ve İspanya Krallıklarına ev sahipliği yapan kalede taht odası yapının en görkemli salonlarından biri. Kale, günümüzde müze ve askeri arşiv olarak kullanılmaktadır.

Trakai

Trakai Kalesi, Litvanya

Trakai Kalesi, 15. yüzyılda Litvanya Grand Dükü için yazlık saray olarak inşa edilmiştir. Galve Gölü’nün ortasında bulunan kaleye tahta köprü ile geçiliyor. Kırmızı rengin hakim olduğu yapıda, tarihinde birçok savaş görmesi ve bakımsızlık nedeniyle yenileme çalışmaları yapılmış ve eski ihtişamına kavuşturulmuştur. Tarihi kalenin her odası farklı bir amaca hizmet etmektedir. Konferans ve sergi salonlarının bulunduğu kalenin bazı odaları ise müze olarak kullanılıyor. Müze bölümünde, 900’lü yıllarda yapılan kazı çalışmalarında bulunan tarihi eserler, klasik tarihi bilgiler, şehri savunma amacıyla getirilen Karay Türkleri ’ne ait tarihi bilgiler ve eski döneme ait askeri kıyafet ve silahlar sergilenmektedir. Kalenin avlusunda ise, Ortaçağ’dan kalma idam ve işkence aletleri bulunuyor.