• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İstanbul da Çarşı Pazar

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

İstanbul, Marmara bölgesinin ve Türkiye’nin en yoğun nüfusa sahip şehridir. Coğrafi konumu nedeniyle de İstanbul, geçmişten bu yana ticaretin önemli bir merkezi durumundadır.  Yoğun nüfusun ihtiyacının karşılanabilmesi ve her kesimden insanın aradığını bulabileceği İstanbul’da çarşı pazar denilince akla gelen, ünlü çarşı ve pazarlarını sizler için derledik.

mısır çarşısı

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı, İstanbul’da yer alan en köklü ve büyük kapalı çarşılarından biridir. Çarşı, Eminönü’nde bulunan Yeni Cami Külliyesi’nin bir parçası olarak Osmanlı padişahı IV. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan’ın isteği üzerine, 1664 yılında Hassa Baş mimarı Mustafa Ağa tarafından yapılmıştır. Çarşı içinde 86 adet dükkân ve kullanımda olan iki kapısı vardır. Mısır Çarşısı, başlangıçta aktarlar ile pamukçu ve yorgancılara ait dükkânlardan oluşurken 1970’lerden sonra kuyumcu, kuruyemişçi dükkânları da açılmıştır. Tarihinde yaşadığı yangınlar sonrasında yenileme çalışmaları yapılmış ve bugünkü halini almıştır.

arasta pazarı

Sultanahmet Arasta Pazarı

Sultanahmet Cami’nin hemen arkasında yer alan çarşı, zamanında sipahiler için ürünler satıldığı için Sipahiler Çarşısı olarak da anılmaktadır. 1912 yılında çıkan yangın nedeniyle çarşıda bulunan pek çok dükkân hasar görmüş ve uzun yıllar boyu kullanılmamıştır. Pazar, 1980 yılında restore edilmiş ve yeniden kullanıma hazır hale getirilmiştir. 70 adet dükkânın bulunduğu pazarda, halı, kilim, takı, İznik çinileri ile el yapımı ürünler satılmaktadır. Çarşıyı gezdikten sonra bölgeden çıkarılan Mozaik Müzesi’ni gezebilir, çarşı etrafında bulunan kafelerde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

antika pazarı

Feriköy Antika Pazarı

Feriköy Antika Pazarı, Şişli Belediyesi tarafından, ikinci el ve antika severlere hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. İkinci el eşyaların, koleksiyon ürünleri ve nadir bulunan ürünlerin alım satımının yapıldığı yer olan Pazar, Feriköy Halk Pazarı’nın olduğu yerde sadece pazar günleri kurulmaktadır. Pazarda, fotoğraflar, kartpostallar, hediyelik eşyalar, plaklar, kısacası aklınıza eskiye dair ne geliyorsa burada bulabilirsiniz. Pazar günleri saat 10.00- 18.00 arası açık olan pazar, antika meraklıları ve nostalji yapmak isteyenler için birebir.

bakırcılar çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

El yapımı bakır ürünlerin satıldığı Bakırcılar Çarşısı, Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesini çevreleyen duvarların altında yer almaktadır. Sıra sıra dükkânlar dizili olduğu çarşıda, mangal, cezve, kazan, tencere gibi bakır eşyalar yapılıp satılmaktadır. Çevresindeki tarihi dokusu ve kültürümüzün yaşatılması açısından önemli bir yere sahip çarşı, özellikle yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

sahaflar

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı, geçmişte medrese öğrencilerine hizmet vermek amacıyla medrese yakınlarında kurulan kitapçıların, önce 1458 yılında Kapalı çarşı yakınlarına, sonra 1894 bugünkü yeri olan da 1894 yılındaki deprem sonrası bugünkü yerine, Beyazıt Cami’nin sol tarafında yer alan taşlık araziye toplanmasıyla oluşmuştur. 1950 yılında çıkan yangında tüm el yazması eserler ile tamamen yanan çarşı, betonarme olarak yeniden inşa edilmiştir. Çarşıda,  17’si çift katlı olmak üzere toplam 41 adet dükkân bulunmaktadır. Bugün İstanbul’un değişik yerlerinde, büyük kitabevleri bulunsa da, Sahaflar Çarşısı bambaşka öneme ve yere sahiptir. Geçim kaygısı nedeniyle yeni kitaplara yer verilse de kimi minyatür, hat, tezhip, kimi tıp, hukuk, mimari, sanat, yabancı dilde eski eser gibi farklı alanlara yoğunlaşmış dükkânlarda piyasada bulamayacağınız bir kitabı burada kolaylıkla bulabilirsiniz. Sahaflar Çarşısı, yolu Beyazıt’a düşenlerin mutlaka görmesi gereken özel yerlerden biri.

kapalıçarşı

Kapalıçarşı

İstanbul’un en eski ve ünlü çarşılarından olan Kapalıçarşı, Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin arasındaki geniş alanda yer almaktadır. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Ayasofya Cami’ne gelir getirmesi maksadıyla Sandal ve Cevahir bedestenleri kurulmuş, asıl büyük çarşı ise ahşap olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. 11 adet kapısı, 65 sokağı, 3600 dükkânı ve 14 hanı bulunan çarşı, yaklaşık 45 bin ve m²’lik kapalı alana sahiptir. İstanbul’daki birçok tarihi yapı gibi Kapalıçarşı da, yangınlar ve depremlerle hasar görmüş defalarca onarılmıştır. Günün her saatinde hareketli ve kalabalık çarşıda, Türk Sanatının en güze örneklerini görebilirsiniz. El halılarından mücevherlere, dekoratif eşyalardan antikalara kadar aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulmanız mümkündür. Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistlik mekânı olan çarşı, İstanbul ziyaretlerinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

mimarsinan çarşısı

Mimar Sinan Çarşısı

1583 yılında, III. Murat’ın annesi Nurbanu Sultan adına, Türk mimarisinin en önemli ismi Mimar Sinan’a hamam olarak yaptırılan Mimar Sinan Çarşısı, Üsküdar, Hâkimiyet-i Milliye Caddesi üzerinde yer almaktadır.  1917’de kapatılmış ve zarar görmüş yapı, Gümülcine eşrafından Mehmet Bey tarafından 1962 yılında yenilenmiş ve Mimar Sinan Çarşısı olarak işletmeye açılmıştır. Çarşıda, çanta, ayakkabı, gelinlik ve giyim mağazaları bulunmaktadır.

kadınlar pazarı

Siirt Kadınlar Pazarı

Siirt Kadınlar Pazarı, Unkapanı’nda bulunan İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nın karşısında yer almaktadır. Pazar, Siirt, Mardin, Adıyaman, Diyarbakır gibi şehirlerden gelmiş Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimize has lezzetleri bulabileceğiniz bir yer. Etler, peynirler, sakatatlar, ballar, baharatlar ve dahası tezgâhlarda yerlerini alıyor. Seçim yapmakta zorlanacağınız kadar lezzetli ve çeşitli ürünler haricinde pazarda birçok büryancı da bulunmakta. İstanbul’un ortasında yöresel lezzetleri bulacağınız bu pazara mutlaka gitmelisiniz.

Ayrıca sosyete pazarı olarak da bilinen sokaklara yayılmış Fındıkzade Pazarı, Beşiktaş Pazar bölgesinde yer alan iki katlı pazar alanına açılan, tekstil, gıda ve daha aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz Beşiktaş Pazarı, Bahçeşehir’ de yer alan Pazar Türk ve Bakırköy Sosyete Pazarı’ da yine gayet uygun fiyata aradığınızı bulabileceğiniz pazarlar arasındadır.