• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Eski Bayram Alışkanlıkları

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Dedelerin ve ninelerin ağzından hiç düşmesen ‘Nerde o eski bayramlar’ sözüne biraz daha yakından bakalım istedik. Tarihsel olarak da ülkemizde dini ve milli bayramlar farklı şekillerde kutlanmakta olup her bayramın da kendine has özelliği vardır. Değişen zaman, gelişen teknoloji ve hayat şartlarıyla beraber bu alışkanlıklar da değişmektedir.

şeker bayramı

Ramazan Bayramı- Şeker Bayramı

Ramazan Bayramı, Hicretten iki yıl sonra ilan edilerek Ramazan ayından sonra kutlanmaya başlanmıştır. İlk olarak da Hz. Muhammedin önderliğinde ibadetler ve törenler eşliğinde kutlanan Ramazan Bayramı günümüzde ayrıca Şeker Bayramı olarak da bilinmektedir.

Eski Ramazan bayramı alışkanlıklarına göre ve günümüzde de hala arife günü ve Ramazan Bayramı günleri tatil ilan edilmektedir. Geçmişte bu süre uzun süre görüşmeyen akrabaların bir araya gelmesi, ibadet edilmesi için bir fırsat olarak görülürken günümüzde daha çok bu durum tatil amaçlı değerlendirilmektedir.

Ramazan bayramının ilk günü ayrıca Şevval ayının birinci günü olmasından dolayı, bugünde oruç tutulmaz.  Camilerde erkekler hep birlikte bayram namazı kılar ve herkes birbiriyle bayramlaştıktan sonra camiden ayrılırlar.

Şeker bayramının en eski ve değişmeyen tek geleneği bu bayram ziyaretlerinde konuklara kolonya, tatlı ve şekerleme ikram edilmesidir. Ayrıca küçük çocuklarda ellerinde çantaları veya poşetleri ile farklı evlere giderek bayramlaşır ve şeker toplarlar. Birlik ve beraberliğin bir arada olmanın verdiği huzurun hissedilmesinin yanında durumu çok iyi olmayan ailelere bu bayramda zekât verilmektedir.

Eski bayram alışkanlıkları arasında özelikle şeker bayramında arife günü öncesinde veya arife gününde baklava veya yöresel tatlılar yapılmaktadır. Farklı şehirlere göre yapılan tatlının türü değişse de bu geleneğin yerini hazır tatlılar almaktadır.

kurban bayramı

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı’ da İslam inancına göre kutlanan ikinci ve en önemli bayramdır. Hac ziyaretlerinin de gerçekleştirildiği ve bu dönemde gerçekleştirilen Hac ziyaretleri de tüm İslam âlemi için en önemlisidir. Kurban Bayramı, Hicri takvime göre tam olarak Zilhicce ayının onuncu gününden sonra dört gün boyunca kutlanır.  Kurban Bayramı’nın ilk günü kurban kesme günü olarak belirlenmiştir.  Kurban kesilirken dualar okunur, hayvan korkutulmadan ve dini koşullara uygun olarak kesilmesi de eski bayram geleneklerindendir.

Güneş doğduktan 45 dakika sonrasında hemen bayram namazı cami de erkekler tarafından kılınır. Bayram hutbesi okunduktan ve arife günü sabah namazından sonrasında vacip olan teşkir ve tekbirlerle bayramın son ikindi namazı da dâhil toplamda yirmi üç vakitte getirilmesi önemlidir.

Sonra kurbanlar kesilir ve kesilen kurban etlerinin üçte biri akrabaya, üçte biri fakirlere ve üçte biri de kurban sahibine aittir. Bu bayram geleneğine göre kesilen kurban eti bayram boyunca ziyaret edenlere ikram edilir.

Eski bayram alışkanlıklarından birisi olan kurban etinin dağıtılması, durumu iyi olan bireylerin kurban etini özellikle fakirlere dağıtması açısından önemlidir. Ayrıca kurban bayramı boyunca ailenin en büyüğü ziyaret edilir ve çocuklar büyüklerinin ellerini öperek bayram dileklerini iletir. Bu bayramda zekât vermek yerine kurban eti dağıtılır

Günümüzde ise hem Ramazan Bayramı hem de Kurban Bayramı alışkanlıkları devam ettirilmeye çalışılsa da teknolojinin de gelişmesiyle ziyaret yerine telefonla bayramlar kutlanmakta ve büyükler ziyaret edilmemektedir. Ayrıca bayram tatilleri yorucu iş hayatının içinde olanlar için bir fırsat gibi görülüp tatil olarak değerlendirilmektedir.  Eski bayram alışkanlıkları arasında büyüklerin, dedelerin ve ninenlerin küçüklere mendil vermesi alışkanlığı neredeyse tamamen kalkmış olmakla beraber durum tamamen maddiyata dönmüş durumdadır.

Eski bayram alışkanlıkları arasında yer alan ve çocuklara özellikle bu zamanda alınan hediyeler ve bayramlıkların yerini ise daha gündelik alışverişler yer almış olup, günümüzde kuşaklar arası farklarda bayramlarda net olarak görülmektedir.  X kuşağına ait bayram dönemlerinde sokaklar bile süslenerek, bütün mahallede birlikte kutlanırken bu etkiler Y kuşağında çok daha kısıtlı bir şekilde sadece yakın çevreyi kapsar şekilde kutlanmaya başlamıştır.  Şehirleşme ardından da sitelerin ve yabancılaşmanın getirisiyle de Z kuşağı ise bayram olgusuna tamamen yabancılaşmaya başlamıştır.  Eski bayram alışkanlıklarının insanlara ilmin ve dinin önemini hatırlatmasının yanı sıra, birlik, beraberlik ve paylaşmayı da öğretmesinden kaynaklı oldukça önemlidir.