• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

En Tehlikeli Tırmanış Noktaları

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Dağcılık ve tırmanış sporu izciler başta olmak üzere doğaseverlerin ve adrenalin arayanların en çok tercih ettiği spor dalı olarak kabul edilmektedir. Grup olarak veya bireysel olarak gerçekleştirilebilecek bu spor dalında vücut kondisyonunuz kadar tırmanış yeriniz de oldukça önemlidir. Bizde sizler için dağcıların en çok tercih ettiği en tehlikeli tırmanış noktalarını ve özelliklerini sıraladık.

McKinley

McKinley Dağı

Alaska’da yer alan ve Denali Dağı olarak da bilinen McKinley Dağı,  Kuzey Amerika sınırları içerisinde 6195 metre yüksekliği ile en yüksek dağdır. Alaska dağlarının zirvesini oluşturan McKinley Dağı, oldukça zor parkuru nedeniyle genelde %50 oranında başarısız tırmanışlarında gerçekleştirildiği yerlerden birisidir. 1913 yılında ilk olarak Hudson Stuck isimli araştırmacının yanında 3 kişiyle beraber zirveye çıkması sonrasında tırmanışçıların dikkatini daha çok üzerine çeken McKinley Dağı’na tırmanışlarda 100 kişiden fazla insan tırmanış sırasında hayatını kaybetmiştir. Denali Ulusasl Parkı ve Koruma Bölgesinde yer almaktadır.

Annapurna

 Annapurna Dağı

Annapurna Dağı, Nepal’de bulunan Himalaya dağlarının zirvelerini oluşturan 55 kilometre uzunluğundadır. Sanskritçe’den gelen adının anlamı ise Hasat Tanrıçası’dır. Annapurna Masifi olarak da kabul edilen dağda 6 zirve bulunmaktadır ve bunlar Annapurna 1, Annapurna 2, Annapurna 3, Annapurna 4, Gangapurna, Annapurna Güney’dir.  Bu zirvelerin yükseklikleri ise 7.219 metre ve 8.091 metre arasında değişmektedir. Dünya’da en yüksek onuncu zirveye sahiptir ve Ayrıca Annapurna 1 8.000 metrelik zirveye sahiptir ve tırmanılan ilk zirvedir. Bu zirveye tırmanırken 53 kişihayatını kaybetmiştir. Zorlu yolları ve tehlikeli tırmanış noktalarındadır. Ayrıca ilk kış tırmanışının gerçekleştirildiği dağ olmasıyla da bilinmektedir.

Nanga Parbat

Nanga Parbat Dağ

8.126 metre yüksekliğe sahip Nanga Parbat Dağ’ı da Dünya üzerinde en yüksek zirveye sahip dokuzuncu dağdır. Çıplak Dağ anlamına gelen Nanga Parbat Dağ’ı Pakistan’da Karakurum Dağları arasında yer almaktadır. Zorlu yolları nedeniyle de bilinen tırmanması en zor dağlar arasında kabul edilen Nanga Parbat Dağı’na ilk tırmanış 1953 yılında yaz mevsiminde gerçekleştirilmiştir.

Kanchenjunga

 Kanchenjunga Dağı

 Kanchenjunga Dağı, 8.586 metre yüksekliği ile en yüksek üçüncü zirveye sahiptir. Tam olarak Hindistan ve Nepalarasında yer alan Kanchenjunga Dağı, oldukça zorlu tırmanış koşullarına sahiptir. Buz, çığ düşmesi ve hava koşullarından kaynaklı bu dağda tırmanış sırasında birçok insanın ölümüne yol açmıştır. Zirveye ilk olarak 1955 yılında Mayıs ayında George Band ve Joe Brown ulaşmıştır.

Baintha Brakk

Baintha Brakk Dağ

Pakistan’da yer alan Baintha Brakk Dağı 7.285 metre yüksekliğe sahiptir. Sarp kayalıkların bulunduğu dağda kış mevsiminde kar ve buz etkisinden dolayı da en tehlikeli tırmanış noktalarındandır. Özellikle bu nedenle de tırmanışçıların dikkatini çekmekte ve her yıl birçok dağcıyı ağırlamaktadır. Baintha Brakk Dağ’ına ilk başarılı tırmanışı gerçekleştirilenler ise Doug Scott ve Chris Bonington’dır.

Eiger

 Eiger Dağı

Eiger Dağı, 3.97 metre yüksekliğe sahip İsviçre Bern Alpleri’nde yer almaktadır. İsviçre’nin tırmanış gerçekleştirilen en ünlü dağı olan Eiger Dağı, fiziksel ve teknik açıdan en iyi dağcıların tırmandığı yerlerden birisidir. Eiger Dağı’nın kuzey tarafına ‘Katil Duvar’ denmesi de bu dağın en tehlikeli tırmanış noktaları arasında yer almasının açıkça nedenlerindendir. Buz ve kaya düşmesinin çok sık rastlandığı Eiger Dağı’na ilk olarak 1858 yılının yaz mevsiminde tırmanış gerçekleştirilmiş ve bu tarihten sonra en iyi dağcıların en tehlikeli tırmanış noktası olarak belirlenmiştir.

Vinson

 Vinson Dağı

Bir Masif olarak Vinson Dağı, 4.892 metre yüksekliğe sahiptir. Antarktika Kıtası’nda yer alan en yüksek dağ olan Vinson Masifi, her kıtanın en yüksek zirvesinin bulunduğu Yedi Zirveler kategorisinde bulunmaktadır. Vinson Dağı’na ilk olarak 1966 yılında araştırma ve keşif gezisi düzenlenmiştir. Bu tarihten sonra soğuk, şiddetli fırtınaları ve dağın kendisinin zorlu tırmanış koşulları nedeniyle de en tehlikeli tırmanış noktaları arasında kabul edilmektedir. Ayrıca tırmanış maliyetinin en yüksek olduğu dağlardan birisidir Vinson Dağı.

Cerro Fitz Roy

 Cerro Fitz Roy

Arjantin’de yer alan Cerro Fitz Roy, 3.406 metre yüksekliğe sahiptir. Granit yapıya sahip dağ olmasından ve şekil,  hava koşullarının tahmin edilemezliğinden dolayı en tehlikeli tırmanış noktaları arasındadır. Everest Dağı ile karşılaştırıldığında %95 oranında daha az dağcının tırmanabildiği Cerro Fitz Roy Dağı’na ilk kez 1952 yılında tırmanış gerçekleştirilmiştir. Bu en tehlikeli tırmanış noktasına ilk başarılı tek başına tırmanışı ise 1986 yılında Thomas Bubendorfer gerçekleştirmiştir.