• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ege’nin Meşhur Köyleri

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Ege Bölgesi, tarihe meydan okuyan birbirinden güzel antik kentleri, masmavi Ege Denizi’ne uzanan yemyeşil ormanları, insanı büyüleyen koyları ile birçok insanı kendine hayran bırakan bir coğrafya. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bölge, doğal güzellikleri ve sakin köyleriyle de ünlü. Ege’nin meşhur köylerinden Şirince, Eski Doğanbey, Çamlıbel, Adatepe, Küçükkuyu ve Gökköy hakkında bilmeniz gereken;

şirince

Şirince, Selçuk- İzmir

2012 yılında Maya Takvimi sayesinde dünyaca üne kavuşmuş Şirince, Selçuk ilçesine 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Zeytin ağaçları ve meyve bahçeleri ile kaplı yemyeşil tepelerin arasında kurulmuş, son dönemlerde ziyaretçisi bol olan bir köy. Köyün ekonomisini üzüm, zeytin, şeftali, incir, elma ve ceviz yetiştiriciliği oluşturur. Şarapları ile ünlü köyde, meydanda bulunan şarap mağazalarında tadım yapabilir, çarşıdaki dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz. Şirince ziyaretinizde gezebileceğiniz yerler arasında, Şirince evleri, Aziz Dimitros Kilisesi, Aziz Yahya Kilisesi ve St. John Baptist Kilisesi yer almaktadır. Şirince’ye yakın olması sebebiyle Efes Antik Kenti ve Meryemana Kilisesi ile Selçuk Kalesi de görebileceğiniz yerler arasında yer almaktadır. Gezinizden sonra günün yorgunluğunu atmak için ideal mekanlardan biri olan Çınaraltı Meydanı'nda dinlenebilirsiniz. 

eski doğanbey

Eski Doğanbey, Söke- Aydın

Eski bir Rum köyü olan Eski Doğanbey Köyü, Aydın'ın Söke İlçesi’ne bağlıdır. Samsun Dağları’nın yamacında, Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içinde yer almaktadır. Rum mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan taş evler restore edilerek Türk mimarisi ile harmanlanmış. Köyün girişindeki taş binada, Dilek Yarımadası- Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi bulunmaktadır. Sessizliği ve sakinliği tercih edenlerin köyünde restoran, bakkal ve dükkanlar yok. Sadece iki butik otel, bir pansiyon ve pansiyona ait bir kafe bulunmakta. Kişisel ihtiyaçlarınız için Doğanbey köyünün yerlilerinin deprem sonrası kurduğu Yeni Doğanbey köyünü ziyaret edebilirsiniz. 

çamlıbel

Çamlıbel, Edremit- Balıkesir

Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel, ilçeden 17 kilometre uzaklıkta, Kaz Dağları’nın eteğinde yer almaktadır.  Kurulduğu Bizans döneminde adı Lapdüşen olan köy, Osmanlı Devleti zamanında, korsan baskıları yüzünden köy şimdi bulunduğu yere alelacele taşınmış, tahtadan barakalar yapıldığı için köye Tahtaköy adı verilmiş.  Cumhuriyet döneminde adı Çamlıbel olarak değiştirilmiş.  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Hala olabildiğine yeşil köye ziyaretiniz sırasında, Kaz Dağları’na yürüyüş yapabilir ardından köy kahvesinde adaçayınızı içerken dinlenebilirsiniz. 

adatepe

Adatepe, Ayvacık- Çanakkale

Adatepe, Kaz Dağları’nın eteğinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine 35 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Köyün bulunduğu bölge Truva, Midilli, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış ve bu dönemlerin izlerini taşımaktadır. Rumların yaşadığı köy 1924 yılında nüfus mübadelesi sonrasında Balkanlardan getirilen Türk nüfus köye yerleştirilmiştir. Köyde bulunan evler mimari özelliklerinden dolayı Türk ve Rum evleri olarak ayrılmaktadır. 1989 yılında köy SİT alanı ilan edilmiş ve bu tarihten sonra sadece restore edilmelerine izin verilmiştir. Görsel olarak Türk ve Rum tipi olarak ayrılabilen evlerde taş işçiliği ön plandadır ve bu evlerin yenileme çalışmaları çevre köylerdeki taş işçiliği ustaları tarafından yapılmaktadır. Köyün denize bakan tarafında Zeus Altarı, batı tarafında Roma Dönemi’ne ait buluntular yer almaktadır. Köyde bulunan tarihi eserler ise Çanakkale Müzesi’nde korunmaktadır.  Köy camii ise Osmanlı Dönemine aittir.

küçükkuyu ayvacık

Küçükkuyu, Ayvacık- Çanakkale

Küçükkuyu, Kaz Dağları’nın eteklerine kurulmuş, Ayvacık ilçesine 26 kilometre, Altınoluk’a 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Eski adı Gagaron olan köy, Lidya, Pers, Bergama Krallıkları ile Bizans Dönemi’nden izler taşımaktadır. Bölgede Kaz Dağı Milli Parkı ve Altınoluk ve Assos gibi turizm bölgelerine yakın olduğu için turizm açısından gelişmişlik göstermektedir. Zeus Altarı,  Değirmenbaşı Şelalesi ve Afrodit Kaplıcası gezilebilecek yerler arasında yer almaktadır.

gökköy

Gökköy, Salihli- Manisa

Gökköy, Manisa’nın Salihli ilçesine 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Dağların ardında, badem ve kiraz ağaçlarının canlılık kattığı köy, şirin bir orman köyüdür. Fotoğraf çekmek, uzun doğa yürüyüşleri yaparak dinlenmeyi tercih edenlerin uğrak yeridir. Napolyon kirazı ile ünlüdür. Köyün yakınlarında bulunan Sart Antik Kenti ve Kurşunlu kaplıcaları gezilebilecek yerler arasında yer almaktadır