• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünya’nın En Sıradışı Heykelleri

Anasayfa » Uçak Bileti Kampanyaları

Dünya üzerinde yer alan sanat anlayışı her ülke de kendisini farklı olarak göstermektedir. Buna dair de sokaklarda yer alan sanat eserleri yani sokak heykelleri de kimi zaman dönemin ileri gelen sanatçılarını betimlemek amaçlı Romanya’da yer alan Mihai Eminescu'nun Anıtı gibi yapılsa da bazıları da oldukça farklı olarak ülkesini ve sanatçısını temsil etmektedir.

Sanat anlayışının günlük hayatta da yer bulduğu ve oldukça yaygın bir şekilde çoğu zaman dikkat etmeden dahi yanından geçtiğimiz heykellerin yanı sıra sizler için Dünya’nın en sıra dışı heykellerini sıraladık.

uyanış heykeli

Uyanış Heykeli, Washington D.C, Amerika

Amerika’nın kurulmasına yönelik olarak da uyanışı ve yeniden doğuşu simgeleyen bu heykel Washington D.C, yer almaktadır.

franz kafka

Franz Kafka Heykeli, Prag, Çek Cumhuriyeti

Rus edebiyatının en iyi yazarlarından biri olan Franz Kafka anısına yapılan bu heykelse yazarın hayal dünyası ve bakış açısına dair yapılmış bir anıt olarak Çek Cumhuriyeti’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Prag’ da sergilenmektedir.

başsız müzisyen

Başsız Müzisyen Heykeli, Amsterdam, Hollanda

Başsız Müzisyen Heykeli, Hollanda’nın en hareketli şehirlerinden biri olan Amsterdam’da yer almaktadır. Oldukça ilgi çeken bu heykel de şehirde görülmesi gereken bir heykeldir.

duvarın içinden geçen adam

Duvarın İçinden Geçen Adam Heykeli,Paris, Fransa

Tam olarak var oluşun içindeki yok oluşu da gösteren bu heykel sanatın, sanatçının tam olarak halkla iç içe olduğu Fransa’nın en romantik şehirlerinden biri olan Paris’de yer almaktadır.

yüzen kadın

Yüzen Kadın Heykeli,Hamburg, Almanya

Almanya’nın Hamburg kentinde yer alan Yüzen Kadın Heykeli oldukça çarpıcı bir heykel olarak suyun içerisinde yer almaktadır. Farklılığı ile dikkat çeken bu heykel de Hamburg’da görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

boğalı dondurma

Boğalı Dondurma Heykeli, Budapeşte, Macaristan

Macaristan’ın farklılığı ile dikkat çeken bir şehri olan Budapaşte sokaklarında yer alan Boğalı Dondurma Heykeli oldukça farklı bir heykel olarak ortaya çıkmış bir çalışma olarak sokakta sergilenmektedir. Mavi renkteki boğalı dondurma heykeli de görülmesi gereken ilginçliği ile dikkat çekmektedir.

kapitalist yiyen timsah

Kapitalist Yiyen Timsah Heykeli, Brooklyn, New York,  Amerika

Kapitalizm karşıtı olan bir sanatçı tarafından yapılan Kapitalist Yiyen Timsah Heykeli,  Amerika’nın renkli bir şehri olan New York’da Brooklyn’ de yer almaktadır. Oldukça dikkat çekici bu heykel de Dünya’nın en sıra dışı heykelleri arasındadır.

asılı adam heykeli

Asılı Adam Heykeli, Prag, Çek Cumhuriyeti

Dönemsel olarak insanların psikolojilerine dair aynı zamanda da siyasi olarak da bir anlam içeren Asılı Adam Heykeli Çek Cumhuriyeti’nde Prag’da yer almaktadır. Dünya’nın en sıra dışı heykelleri arasında yer almasının nedeni ise yerde değil tam olarak bu heykelin havada asılı olmasıdır.

kopekbaligi

Köpekbalığı Heykeli, Oxford, Büyük Britanya

Oxford’da yer alan Köpekbalığı heykeli Büyük Britanya’ da yer almaktadır. Çatı’da yer alan bu heykel büyüklüğü ve bina ile yapısal açıdan yapımı açısından farklı olmasından kaynaklı da Dünya’nın en sıradışı heykellerindendir.

dev el heykeli

Dev El Heykeli, Atacama Çölü, Şili

Atamaca Çölü’nde yer alan Dev El Heykeli, hayatı ve yaşamın her yerde olduğunu simgelemektedir. Şili’de görülmesi gerekenler arasında yer alan Dev El Heykeli yapısı itibariyle de Dünya’nın en ilgi çekici ve sıradışı heykellerindendir.

balerin adam

Balerin Adam Heykeli, Kaliforniya, Amerika

Amerika’ nın Kaliforniya eyaletinde yer alan Balerin Adam Heykeli şekil itibariyle biraz ürkütücü olsa da modernizm akımına yönelik bir tür eleştiri ve dönemsel olarak da sirkelere bir tür gönderme yapmak üzere sanatçı tarafından yapılmıştır. Yapısı itibariyle de üst tarafı bir erkeğe, alt tarafı ise kadın figürüne benzeyen Balerin Adam Heykeli Dünya’nın en sıra dışı heykellerindendir.

Şeytan Kovan Heykel, Calgary, Kanada

Kanada’da yer alan bu heykel ters olması nedeniyle de Şeytan Kovan Heykel adı verilmiştir. Yapı itibariyle de oldukça farklı olan ve yapımında önemli mimari bir çalışma yapılan bu heykel görülmesi gereken ilginç heykellerdendir.

Fil Heykeli, Fransa

Yıkılmaması mucize olarak görülen Fil Heykeli, oldukça titiz bir çalışmayla denge ve ağırlık merkezine göre yapılmıştır. Farklılığı ve özenli çalışması ilk bakıldığında görülen bu çalışma Dünya’nın en sıra dışı ve ilginç heykellerindendir.

Dev Musluk Heykeli, Wintertur, İsviçre

İsviçre’de bulunan Dev Musluk heykeli, adeta simgesel olarak da halk tarafından oldukça benimsenmiştir. Sanatçısı tarafından hayatın kaynağı ve yaşamın başlangıcı olan suyu tasvir etme şeklinden kaynaklı Dünya’nın en sıra dışı heykelleri arasında Wintertur’da  görülmesi gerekenler arasındadır.

Somon Balığı Heykeli, Portland, Amerika

Portland’da yer alan Somon Balığı Heykeli, yapımı oldukça zor olmasından ve üzerinde yer alan ayrıntılar ile dikkat çekmektedir.  Amerika’da Portland’a yolunuz düşerse muhakkak görülmesi gereken Somon Balığı Heykeli’ de oldukça ilginç bir heykel olarak Dünya’nın en sıra dışı heykellerindendir.

Metalmorfoz Heykeli, Kuzey Karolina, ABD

Geçmiş ve geleceğin bir dönüm noktası olarak da günümüz teknolojinin ve modernizm akımına da uygun olarak yapılan Metalmorfoz Heykeli Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Dünya’nın en ilginç heykelleri arasında yer almaktadır.

Nefes Almaya Çıkan Lağımcı, Bratislava, Slovakya

Hayatın zorluklarını da sergilemeye kararlı olan bir sanatçının kendi bakış açısıyla da sanatını gayet güzel bir şekilde icra ederek yaptığı Nefes Almaya Çıkan Lağımcı heykeli Slovakya’ da , Bratislava şehrinde bulunmaktadır.

Yoldan Geçen Yabancı, Wroclaw, Polonya

Yapı itibariyle bir yerden çıkan bir grup insanın gündelik  hayata karışmalarını simgeleyen bu heykeller Wroclaw, Polonya’da  yer almaktadır.

Özgürlük Heykeli, Philadelphia

Bağlarından ve bulunduğu yerden koşarak ayrılan bir adamı simgeleyen bu heykel tam olarak özgürlüğü anlatmasından kaynaklı da Özgürlük Heykeli olarak Philadelphia’ da yer almaktadır. Çamurdan çıkan insanlar olarak da Çamurdan Sıyrılmak ismiyle de adlandırılan bu heykel tam olarak kurtuluşu ve özgürlüğü ifade etmede ki farklı dilinden kaynaklı da Dünya’nın sıra dışı heykelleri arasındadır.

Koşan Atlar Heykeli – Teksas

Teksas’da yer alan Koşan Atlar Heykeli’ de yine özgürlüğün bir başka anlatımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Atların özgürce ve sınırlama olmadan koşabilmelerinden esinlenen bu eser Teksas’da görülmesi gereken bir heykeldir.

Mihai Eminescu'nun Anıtı – Romanya

Panaromik yapısıyla da oldukça dikkat çekici ve farklı bir yapıya sahip olan anıt heykel Mihai Eminescu'nun anısına yapılmıştır. Mihai Eminescu'nun portresinin yer aldığı bu anıt heykeli Romanya’da görebilirsiniz.

Patlama, Paige Bradley

İnsanın iç huzuru ve enerjisini anlatmak amaçlı da yapılan bu heykel Ekspanyion- Patlama olarak isimlendirilmiş oldukça güzel bir heykel olmasının yanında çalışmanın farklılığından dolayı Dünya’nın en sıra dışı heykellerindendir.

Taipei Hayvanat Bahçesi'nde Bulunan Su Aygırı Heykelleri – Tayvan

Doğalhayata oldukça önem veren Tayvan’da yer alan Su Aygırı Heykelleri, oldukça güzel olmasının yanında gerçekliğiyle de dikkat çekmektedir. Taipei Hayvanat Bahçesi’nde yer alan Su Aygırı Heykelleri’ de en sıra dışı heykellerdendir.

İguana Parkı - Amsterdam / Hollanda

Heykellerden yapılan ve gerçek bir İguana Parkı olarak görünen İguana Park heykelleri Amsterdam’da yer alan bir diğer ilgi çekici heykellerdir. Birden fazla olarak adeta bir iguanaların yaşam yeri olarak tasvir edilen park görülmesi gereken Dünya’nın en ilginç heykelleri olarak da kabul edilmektedir.

Çanakkale Savaşı Heykelleri - Eceabat / Çanakkale

Çanakkale Savaşı’ n da bulunan askerlerin birebir örneklerinin yapılarak adeta o döneme ait savaşın içerisinde kendinizi hissetmenizi sağlayacak heykeller gerçek boyutlu olmasıyla da dikkat çekmektedir. Çanakkale’nin Eceabat bölgesinde yer alan heykeller tarihin seyrini de değiştiren bir savaşı tasvir etmesinden kaynaklı Dünya’nın en sıra dışı heykellerinden görülmesi gerekenler arasında da ilk sırada yer almaktadır.

The Yahudi Getto Krakow, Rusya The Yahudi Getto Krakow, Rusya

Yahudilerin katledilmesi ve Hitlerle verilen mücadele sonrasında simgesel anlatımın en iyi örneklerinden biri olan The Yahudi Getto Krakow Dünya’nın en sıra dışı heykelleri olarak Rusya’da yer almaktadır.

Wroclaw, Poland,Cüceler

Şehrin farklı bölgelerinde yer alan ve adeta şehrin de simgesi haline gelen cüceler, küçük olmalarına rağmen de oldukça dikkat çekicidir. Bu kadar küçük olmalarına rağmen dikkat çekici olmaları da bu heykelleri

Terk Edilmiş Pabuçlar Budapeşte, Macaristan

Görüntüsü biraz ürkütücü olsa da farklılığı ile dikkat çeken ve yorumlamak isteyen kişiye göre de hayal gücünün canlandıran bu küçük ayakkabılardan oluşan heykeller Macaristan’ın en gözde şehirlerinden biri olan Budapeşte’de yer almaktadır. Farklılığı ile dikkat çeken Terk Edilmiş Pabuçlar Dünya’nın en sıra dışı heykellerindendir.

Telefon Kutuları – Kingston, Londra

İngiltere ve daha çok Londra’nın simgesi haline de gelen telefon kulübelerinden oluşan bu heykel yine şehrin simgesi haline gelmiştir. Londra’ da Kingston da sergilenen bu heykeller iletişimi ve önemini anlatma da sanatçının bakış açısının farklılığından kaynaklı Dünya’nın en sıra dışı heykellerindendir.

Aslanlar, Londra Kulesi

Londra kulesinde yer alan Aslanlar heykelleri, yapısal olarak da normal heykellerden farklı olmasından dolayı oldukça dikkat çekmektedir. İnce ve mükemmel işçiliğin yanında Aslanlar’ın gerçekçi görüntüsünden kaynaklı da sıra dışı heykeller olarak Londra ziyaretleriniz de görmenizi tavsiye edeceğimiz heykellerdendir.

Yüzen Deniz Atları, Falkirk, İskoçya

İskoçya’da yer alan Yüzen Deniz Atları Falkrik de bulunmaktadır. Heykeltıraşın ince ve özverili işçiliği ile atlara kazandırdığı karakterler de tam olarak İskoçya’ya uygundur. Yüzen Deniz Atları heykelleri farklılığı ile göz dolduran heykeller olarak Dünya’nın en sıra dışı heykelleri arasında yer almaktadır.