• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yüksek Hızlı Tren ( YHT ) İle Seyahat Keyfi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

yüksek hızlı tren

Yüksek hızlı tren hayatımıza Temmuz döneminde girmiştir. Peki kaçımız Yüksek Hızlı Tren’i kullanma ayrıcalığını yaşadı diyecek olsam, eminim bir çoğumuz ‘hayır, henüz ben binmedim’ diyecektir.

Son dönemlerde ulaşımın araçlarla sınırlandığı durumlarda en büyük eksiğimizdi belki de demiryolu taşımacılığı. Tam da bu ihtiyaçları duyduğumuz dönemlerde yani 25 Temmuz 2014yılında ızlı tren hayata geçirilmiştir. İstanbul’dan başlayan Yüksek Hızlı Tren yolculuğu Ankara’da sona ermektedir.

Peki günlük olarak kaç sefer yapıyordu tren diyecek olursanız da, günlük 6 seferi bulunmaktadır. Bu yolculuk süresi ise 3,5 saat sürmektedir. Bu seferlerin bir kısmı belli duraklarda durmaktadır. Bir kısmı ise Ankara, Eskişehir, İstanbul olmak üzere 3 durakta durmaktadır.

Peki, Yüksek Hızlı Tren ne kadar konforlu, ya da içerisinde ne olanaklar mevcuttur diyecek olursanız, şöyle sıralayabiliriz.

Öncelikle kompartımanların uçağa benzer bir havası var. Koltukların bir kısmı dörtlü tasarlanmışken bir kısmı ise ikili olarak birbirine bakmaktadır. Ortalarında ise bir masa mevcuttur. Bu masa, bilgisayarıyla çalışmak isteyenler için bire bir. Üzerinde rahatlıkla çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Yolculuk esnasında öyle otobüs yolculuğunda olduğu gibi sarsıntı hissetmezsiniz. Gayet rahat ve sakin bir yolculuk yapmış olursunuz. Hız aralığı 100 ila 150 km. arası değişmektedir. Ama öyle ki, bazı yerlerde 250km’yi bulabiliyor. Anlayacağınız otobüs ve uçak ile kıyaslama yaptığınızda emin olun ki bu tren de kendinizi daha çok rahat hissedeceksiniz. Ve daha konforludur. Hem uçakta ki gibi türbülans olma olasılığı da yok. Eğer ki, biletinizi yemekli vagondan aldıysanız da çok değil 15 TL fark verip, yolculuk sırasında yemek yeme fırsatı da bulabiliyorsunuz ki, verilen yemekler de öyle ağır ve midenizi rahatsız edecek tarz da olmuyor.

Yüksek Hızlı Tren’de sınırsız ve ücretsiz wi-fi bulunmaktadır. Öncelikle, interneti kullanmadan önce kimlik numaranızı vermelisiniz. Bunun nedeni de, olası bir yanlış kullanımda, sizinle iletişimde olabilmeleri için.  Öyle ki, otobüste, uçakta telefon kullanma sınırlaması getirilirken, Yüksek Hızlı Tren’de telefonunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tek sorun, bazı kapsama alanları içerisine girdiğinizde internetinizin çekmiyor olmasıdır ki, bu durum da her şekilde yaşanacaktır. Malum, yolculuk yapmış olduğunuz yerlerin coğrafi şartları bazen sıkıntı  ve internet kapsama alanı istemeden de olsa dışına çıkabiliyor. Fakat, bu Wi-Fi’yi hiçbir şekilde engellemiyor ve siz trenin koşullarından rahatlıkla faydalanabiliyorsunuz. Tren’de 3 tip bilet mevcuttur. Bunlar sırasıyla şöyle;

Hesaplı, Standart, Esnek Hesaplı

Hesaplı Bilet

Bu biletler genellikle 10 ile 15 gün sonrası için alınmaktadır. Fiyat aralığı ise 22,5 TL’den başlamaktadır. Bu tür bilette herhangi bir tarih değişikliği, açık bilete çevirme ya da iade yapılmamaktadır.

 

Standart Bilet

Bu bilette ise tarih değişikliği ve açık bilete çevirme yapılabilmektedir. Fakat şöyle bir durum var ki, standart bilet hiçbir şekilde iade edilememektedir.

Esnek Bilet

Bu bilette istediğiniz her türlü seçenek mevcuttur. İstediğiniz gibi tarih değişikliği yapabilir, açık bilete çevirebilir ya da iptal edebilirsiniz.

Peki, fiyatlar ne şekilde diyecek olursanız Hesaplı bilet 22,5 TL’den başlıyor. Standart bilet 45 TL, Esnek bilet ise 75,75 TL’ye çıkmaktadır. Ama duraktan durağa da fiyatlar değişmektedir ki bir de Business almak ta mümkün. Onun fiyatı ise 117,75’e kadar çıkabilmektedir.

Ayrıca, Yüksek Hızlı Tren’in size sunduğu imkanlar içerisinde kadın-erkek ayrımı da mevcuttur. Ola ki, bir bayansınız ve yanınızda erkek bir yolcunun olmasını istemiyorsunuz o vakit koltuk seçimini rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Her ne kadar internet üzerinden bilet bakıyorsunuz boş bir koltuk görüyorsunuz ve o koltuğun yanında ki bir bayan ve o bayan yanında bay olmasını istemiyorsa siz hiçbir şekilde o koltuğu satın alamıyorsunuz. Bu da koltukların ikili olması ile alakalı ki, pek ala mantıklı bir sistem diyebiliriz.

Özetlemek gerekirse, Yüksek Hızlı Tren gerçekten ulaşım ve seyahatlerinizde sizler için büyük olanaklar sunacaktır. Ve kesinlikle tavsiye edebiliriz.