• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Venedik’in En Ünlü Yeme İçme Mekanları

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Aşıkların şehri olarak bilinen Venedik’e daha varır varmaz hayran kalacaksınız. İtalya’nın kuzeydoğusunda 118 adanın üzerine kurularak meydana gelen şehir kanallara ayrılmış ve bu kanallar köprülerle birbirine bağlanmış. Mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle insanı kalbinden fetheden Venedik, restoranları ve kafeleriyle de oldukça ünlü bir şehir. İtalyan mutfağının yanı sıra dünya mutfağının da başarılı örnekleri sergileniyor. Genellikle ünlü isimlerin tercih ettiği beş yıldızlı restoranlardan, kıyıda köşede gizli kalmış restoranlara kadar her mekanda burnunuza güzel kokular geliyor.

La Zucca

La Zucca İtalyancada ‘balkabağı’ anlamına geliyor ve restoranda hazırlanan pek çok yemeğe de katılıyor. Santa Croce bölgesinde hizmet veren La Zucca, küçük ve şirin bir restoran. Çoğu yenilikçi Venedik lezzeti uygun fiyatlara müşterilere sunuluyor. Ayrıca İtalya’da pek fazla rastlanmayan lezzetli vejetaryen yemeklerini La Zucca’da yiyebiliyorsunuz. Fiyatların diğer restoranlara göre orta ölçekte olduğu La Zucca’ya giderseniz kabak turtasını mutlaka deneyin.

Ristorante Riviera

Venedik’te en iyi 10 restoran arasında gösterilen Ristorante Riviera, Fondamenta Zattere al Ponte Longo’da yer alıyor. Gnocchi, spagetti, ravioli, pappardelle gibi makarna yemeklerinin başarıyla yapıldığı restoranda hazırlanan kokteyller ise saniyesinde tüketiliyor. Yemeğin başlangıcından sonuna kadar ağzınıza aldığınız her lokmanın keyfini yaşayacaksınız. Diğer İtalyan restoranlarına göre pahalı olan Ristorante Riviera’da tiramisuyu mutlaka denemelisiniz. Pazartesi günü dışında haftanın her günü hizmet veren Ristorante Riviera, saat 12.30 ile 15.00 ve 19.00 ile 22.30 arasında hizmet veriyor.

Antiche Carampane

Aile lokantası olarak bilinen Antiche Carampane, İtalyan mutfağının temel taşlarından biri olan deniz mahsullerinde oldukça başarılı olmakla birlikte diğer yemeklerde de kalitesini ortaya koyuyor. Sestiere San Polo’da hizmet veren restoranın yemeklerinde kullandıkları taze balıklar ve yengeçler fark yaratıyor. Bir balık toptancısının kurduğu Antiche Carampane’nin rahat atmosferine kapılmamak mümkün değil. Restorana gelen ünlüler arasında Natalie Portman, Bill Murray, Salma Hayek gibi isimler yer alıyor. Diğer İtalyan restoranlarına göre fiyatları ortalama olan restorana gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız öneriliyor. Yengeçli spagettisi ile ünlenen restoran, Pazar e pazartesi günlerinin dışında haftanın her günü saat 12.30 ile 14:.30 ve 19.30 ile 23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

L’Alcova Ristorante

Campo Santa Sofia’da bulunan L’Alcova Hotel’in bünyesinde barındırdığı L’Alcova Ristorante’nin Büyük Kanal’ı ayaklarınızın altına serecek panoramik bir terası bulunuyor. Yalnızca lezzetli yemeklerin ikram edilmediği restoranda şef ile birlikte Rialto Pazarı’nı gezebilir, İtalyan mutfağı hakkında bilgi alabilirsiniz. Et ve balık ürünleriyle nam salmış restoranın makarna çeşitleri de oldukça zengin ve lezzetli. Yalnızca salı ve cumartesi günleri saat 12.30 ile 13.30 ve 14.30 ile 19.30 saatleri arasında açık olan L’Alcova Ristorante, diğer İtalyan restoranlarıyla kıyaslandığında pahalı restoranlar sınıfına giriyor.

Ristorante Alle Corone

Ai Reali Hotel’in bünyesinde bulunan Ristorante Alle Corone, Venedik’in en iyi restoranları arasında yer alıyor. Campo della Fava’da konumlanan otel ve restoran oldukça lüks olmakla beraber müşterilerine kaliteli hizmet garantisi veriyor. Sezondan sezona menüler değişiklik gösterirken, şarapları mutlaka denemeye değer. Venedik’e özel klasik yemeklere şefin özel dokunuşları mutlaka fark ediliyor. Haftanın her günü açık olan Ristorante Alle Corone saat 12.00 ile 14.00 ve 19.00 ile 23.00 arasında hizmet veriyor. Ayrıca diğer İtalyan restoranlara göre fiyatların biraz pahalı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Osteria Enoteca Ai Artisti

Ufak ama şirin bir restoran Osteria Enoteca Ai Artisti’de menüler günlük olarak pazardan alınan yiyeceklere göre değişiyor. Kaliteli şaraplarının yanı sıra ciccheti’yi mutlaka denemelisiniz. Yaz aylarında kanalın yanı başında oturma imkanınızın bulunduğu restoranın en önemli özelliklerinden bir tanesi de çoğu sanat galerisine yakın olması. O galeriden bu galeriye gezmekten yorulan turistlerin genellikle tercih ettiği restoranda fiyatlar da oldukça uygun. Pazar günü dışında haftanın her günü hizmet veren Osteria Enoteca Ai Artisti saat 12.00 ile 15.00 ve 19.00 ile 22.00 saatleri arasında açık. Fondamenta della toletta Dorsoduro’da bulunan restoranın çikolatalı kremasını denemeden Venedik turunuzu sonlandırmayın.