• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Valensiya’da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Valensiya, Milattan Önce 138 yılında Romalılar tarafından kurulan ve şu anda İspanya’nın nüfus bakımından üçüncü büyük şehri. Aynı zamanda ülkenin en büyük limanı da burada bulunuyor.  Tarihi dokuları ve modern mimariyi çok başarılı bir şekilde harmanlayıp eski ile yeni arasında köprü kurabilen bu şehirde o kadar çok görülmesi gereken yer var ki, birkaç günde her yeri gezmenize imkân yok. En iyisi siz uzun bir seyahat planını yapmaya başlayın. 

Jardines del Turia

Doğaseverlerin ilk durağı olacak bu Turia Bahçeleri, yürüyüş yapmak ve bisikletle dolanmak için oldukça ideal bir yer. Tarihine baktığımızda ise ortaya çıkan şey biraz buruk olsa da, şu anki hale gelmesine sebep oluyor. Sürekli taşan Turja Nehri en son 81 kişinin ölümü ve 5800 evin yıkılması ile sonuçlanınca nehrin akış yönünü değiştirmeye karar veriyorlar ve şuan ki park alanı ortaya çıkıyor.

Bioparc Valencia

Valensiya’da mutlaka görülmeli dediğimiz bu hayvanat bahçesi, diğerlerinden biraz farklı. Pek çok hayvan çeşidini görebildiğiniz bu yerde hemen hemen görünmeye duvarlar var. Sanki doğal ortamlarında gibi yaşayan hayvanların ziyaretçilerden rahatsız olmasını engellemek için yapılan bu yeni yöntem ile gerçekten onlarla yan yana gibi hissediyorsunuz.

Valensiya Katedrali

Endülüs Arapları tarafından 13. yüzyılda camii olarak inşa edilen bu yer, Hristiyanlar şehir ele geçirince bir katedrale çevriliyor. Mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken bu eski yapı 16. yüzyılda bir yangında zarar görüyor ve sonrasında farklı dönemlerde değişiklik yapılınca şu anki görkemine kavuşuyor. Üç farklı mimari yapısı ile barok, neo- klasik ve gotik mimarinin en hoş sunumunu sunuyor.

Llotja de la Seda La Lonja

1482-1548 yılları arasında kurulan bu gotik mimari izlerini taşıyan bina UNESCO tarafından koruma altına alınan yapılardan biri olma özelliğini taşıyor. O yıllarda ipek borsa binası olarak kullanılan yer şuanda turistlerin büyük ilgi odağında. O yılların en önemli mimarı Pere Compte’nin elinden çıkan binayı ziyaret listenize eklemeden Valensiya’dan ayrılmayın.

Barrio del Carmen

Burası Valensiya’nın tarihi bir bölgesi ve gerçekten çok iyi korumuşlar bu mirası. Saatlerce yürümekten sıkılmayacağınız bölgede karşınıza pek çok kilise ve müze çıkacak. Arnavut kaldırımları ile çok hoş bir yapı sergileyen bölgede kafeler, restoranlar da mevcut. Hele ki akşamları buranın ana meydanındaki Turia Çeşmesi’nin ışıklandırılmış hali gerçekten görülmeye değer. İster yemek için ister bir şeyler içmek için mola verebileceğiniz bu yerde bolca fotoğraf çekmelisiniz.

The Albufera Natural Park

Nadir kuş türlerini görmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken doğal park şehre 12 km uzaklıkta konumlanıyor. Doğanın kucağında saatlerce huzurlu hissedebileceğiniz bu yerin yakınlarında bulunan köylüler geçimini gölden balık avlayarak ve yine bu gölde pirinç yetiştirerek geçiriyor. İber Yarımadası’nda bulunan bu doğal park alanında yöresel lezzetleri de deneyebilirsiniz.

L’Oceanografic

Devasa bir akvaryum bu ve City of Arts and Sciences merkezinin içerisinde yer alıyor. 500 farklı tür ve 45.000 adet canlının yaşam alanı olan akvaryumda köpekbalığı, yunus, penguen, balina ve denizaslanı görecekleriniz sadece birkaçını oluşturuyor. Çocuklu ailelerin gelip keyif aldığı yere uğrayarak adını bile ilk defa duyacağınız canlıları tanıyabilirsiniz.

Torres de Quart

Ortaçağ döneminden hiç hasar almadan bugünlere ulaşan bu yapının 12 adet kapısı bulunuyor. Daha doğrusu bu 12 kapı birleşerek bir kule görüntüsü oluşturuyor. Kuşatmalar düşünülerek inşa edilen binada şehrin festivalleri düzenleniyor.

Palace of the Marques de Dos Aguas

1740 yılında yapımı bitirilen bina, gotik mimari etkisiyle başlayıp barok mimariye döndürülen bir yapı. Bu koca köşk 1954 yılında Gonzalez Marti’ ye satılıyor. Şimdilerde müze olarak kullanılan köşk içerisinde birbirinden güzel seramik eserler bulunuyor. Sadece binanın yapısı bile insanı dışardan büyüleyebiliyorken, mutlaka bu müzeyi de gezmeden seyahatinizi sonlandırmamalısınız.