• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

UZUN YOLCULUKLARDA RAHAT ETMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

yolculuklarda rahat etmek için yapılması gerekenler

Günümüzün ulaşım aracı olarak kullanılan uçakla yolculuk yapmak her ne kadar zaman ve enerjiden tasarruf yapmamıza sebep olsa da, nitekim ki, geniş saatleri kocaman bir tüp içinde geçirme mecburiyetinde olmak emin olun can sıkıcı ve sonu gelmeyen bir durum haline gelmiştir.

Zaman bir türlü geçmezken kulağımızda ki tıkanmaları ve ağrıları ve kapalı kalma korkusu maalesef ki bu yolculuğu çekilmez hale getirmektedir. Bu gibi durumlardan kurtulmanın yollarını arıyorsanız eğer, işte tam da bu yazı sizler için…

  1. Uçuş öncesinde muhakkak kişisel hazırlık yapılmalıdır. Hiçbir zaman uzun uçuş travmasını yaşayacak duruma düşmeyin. Çünkü, bilmeniz gereken şey er yada geç bu yolculuğun biteceği olmasıdır. Bu nedenle de, düşüncelerinizi bir kenara bırakıp, uçuş öncesinden birkaç saat önce muhakkak hazırlıklarınızı tamamlamalısınız. Hatta havalimanına da olması gereken saatten biraz önce gidilmesi sizlere fayda sağlayacaktır. Böylelikle hem enerjik hissedeceksiniz kendinizi hem de rahat… Yolculuk öncesi soğuk bir duş da alınabilir. Böylelikle kendinizi daha enerjik ve dinç hissetmiş olacaksınız. Yolculuk öncesi kendinizi ne kadar iyi hissederseniz eğer, yolculuğunuz da emin olun o kadar güven içinde geçecektir. Hiçbir şüphe ve endişeye yer kalmayacaktır.
  2. Doğru koltuk seçimi çok önemlidir.  Yolculuk öncesinde muhakkak internet üzerinden ya da çağrı merkezini arayarak koltuğunuzun check-in işleminizi yapmalısınız. Unutmayın ki, iyi bir koltuk seçimi sizleri daha mutlu ve huzurlu bir yolculuk yapmanıza sebep olacaktır. Eğer ki birazcık kilolu iseniz muhakkak orta koltuğu seçmemelisiniz. Koridor inanın sizler için daha uygun olacaktır ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Hem yolculuk esnasında gökyüzünden yeryüzüne bakmak sizlere ayrı bir hava ve atmosfer kazandıracaktır.
  3. Film, dergi, kitap seçimi yaparken ilk aklınızda olması gereken şey, uzun uçuş esnasında yanınızda seyahat edeceğiniz kişinin sizi tanımıyor olmasıdır. Bu sebeple de yolculuk esnasında bir arkadaşa ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumda da size en güzel arkadaşlık edecek şey seçmiş olduğunuz, dergi, kitap ya da film olacaktır.  Daha önümüzde uzun bir yolculuk var ve izleyeceğimiz ise keyifli birkaç film ya da okuyacağımız harika bir kitabımız olacaktır. Ya da gideceğiniz yer de herhangi bir lisan bilmiyorsanız, bir konuşma klavuzunu yanınıza alıp da pratik de yapabilirsiniz. Böylelikle acil durumlarda kendinizi ifade edebilecek kelimeleri ezberlemenin rahatlığını hissetmiş olursunuz. Unutmayın, yolculuk esnasında ezberleyeceğiniz kelimeler daha kalıcı olacaktır.
  4. Eğer ki, akıllı bir telefon ile yolculuk yapıyorsanız da, ona eğlenceli güzel oyunlar yükleyerek, yolculuk korkunuzu üzerinizden atabilir, kendinizi eğlenceli ve maceralı bir yolculuğun içerisinde bulabilirsiniz. Ama bunu yaparken de çevrenizdekileri rahatsız etmeme adına, yanınızda muhakkak kulaklık bulundurmalısınız. Hem böylelikle oyunun sesini sonuna kadar da açabilir iyice kendinizi oyuna verip konsantre de olabilirsiniz. Ya da, akıllı telefonunuza yabancı dil gelişiminiz adına pratik uygulamalar yükleyebilir ve sürekli egzersizlerle eğlenceli bir kelime oyunun içinde kendinizi bulabilirsiniz.
  5. Uçuş esnasında sağlığınız çok önemlidir ve bunun için de önlemler almalısınız. Mesela, uçak kabinlerinin içi fazlasıyla kurudur. Bu sebeple de diğer günlere nazaran daha fazla susuz kalır vücudunuz. Bu nedenle de muhakkak yanınızda 1 litrelik de olsa su bulundurmalısınız. Hatta birçok uzmana göre yolculuk esnasından birkaç gün önce bol sıvı tüketimini öngörmüştür. Böylelikle, vücut herhangi bir susuzluk durumuna karşı tedbirini alarak, kendini korumaya geçecektir.