• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

5 asır boyunca Osmanlı’nın himayesinde olan ve şu anda Türkiye’nin bir kopyası gibi duran Üsküp görmeniz gereken değerli bir şehir. Şimdilerde Makedonya’nın başkenti ve aynı zamanda da ülkenin en büyük şehri Üsküp’e yolunuz düşerse mutlaka gezilmeli denen yerleri sizler için tek tek derledik. 

Makedonya Meydanı

Tam ortasında 33 metrelik atlı bir savaşçı heykeli bulunan meydan, insanların fazlası ile zaman geçirdiği bir yer. Hem restoran hem kafelere kolaylıkla ulaşabileceğiniz yerde oteller de var. Şehrin kalbi burada atıyor demek yanlış olmaz. 

Taş Köprü

Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı bu şahane köprü, şehir meydanı ile Eski Kent bölümünde yer alan Türk Çarşısı’nı birbirine bağlayan tarihi bir yapı. 15. yüzyılda inşa edilen köprünün hala sapasağlam ve kullanılabilir olması da burayı daha ilgi çekici kılıyor.

Türk Çarşısı

Bu çarşıda gezerken kendinizi Anadolu’nun herhangi bir yerinde dolaşıyormuş gibi hissetmeniz gayet normal. Tamamını gezmek için yaklaşık 1 saatin yeterli olduğu bu çarşıda bulunan değerli yapılara değinmek gerekirse; Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Davut Paşa Hamamı, İsa Bey Camii ve Kapan Han ilk sırada yer alıyor. Aynı zamanda bu çarşının köftesi ve kuru fasulyesi oldukça ünlü. Gezi sırasında mola verip yemek yeme imkânınız da var. 

Üsküp Kalesi

Türk Çarşısı’na oldukça yakın bulunan Üsküp Kalesi’ne giriş tamamen ücretsiz. Yüksek bir bölümde olduğu için şehri ayaklarınızın altından izlemek ve bol bol fotoğraf çekimi yapabileceğiniz kaleyi gezmenizde fayda var. 

Makedonya Arkeoloji Müzesi

2014 yılında açılan müze, sanki mimari olarak eski bir yapıymış gibi görünse de aslında yepyeni bir yapı. Makedonya Meydanı’na çok yakın olduğu için yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. İçerisinde sergilenen eserler genellikle antik çağ, orta çağ ve Osmanlı dönemlerine ait. 

Rahibe Teresa Evi

Makedonya halkı için oldukça önemli olan bu yer, Üsküp’te dünyaya gelen ve her kişiye örnek olan Rahibe Teresa anısına yapılıyor. O kadar değerli bir insan ki, 1975 yılında bu rahibeye Nobel Barış Ödülü veriliyor. Bu müze evi gezerken, rahibenin çocukluğundan ölümüne kadar olan fotoğrafları, eşyaları ve dokümanları görülebiliyor.

Milenyum Haçı

Vodno Dağı’nın tepesine 66 metre uzunluğunda dikilmiş olan bir yapı olan Milenyum Haçı, dünyanın en büyük haçı olma özelliğini taşıyor ve buraya çıkabilmek için teleferiğe binmeniz gerekiyor. Oraya çıktığınız anda göreceğiniz manzara ise tek kelimeyle nefesinizi kesecek.

Makedonya Köyü

Makedon mimarisini görmek isteyenlerin uğrak yeri olan Makedonya Köyü, 19. yüzyıl mimarisini göstermek amaçlı sonradan yapılan bir köy. Toplamda 16 adet ev bulunan bu köy bir dağın yamacında bulunuyor. Orman yeşillikleri arasındaki oldukça etkileyici manzarası ile sürekli turistleri ağırlayan bu sonradan yapma köyde konaklama ve yeme içme ihtiyaçlarını karşılayacak yerler de mevcut.

Matka Kanyonu

UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan bu kanyonu öyle 1 saatlik gezi gibi düşünmeyin. Hatta mümkünse gününüzün tamamını ona ayırın. Üsküp’e 15 kilometre uzaklıkta bulunan bu doğa hazinesi, trekking aşıklarının da bir numaralı tercihi. Kanyonda tekneye binip gezme şansınızı da göz ardı etmeyin. Aynı zamanda burada tek tek gezilmesi gereken 10 adet mağarayı da listenize ekleyebilirsiniz.

Stobi Antik Kenti

Milattan Önce 7. yüzyıla ait bir Roma antik kenti olan Stobi, 1861 yılında Fransız bir arkeolog tarafından ortaya çıkarılmış. Roma ve Bizans dönemlerine ait askeri, ticari, idari ve kültürel anlamda ne kadar gelişmiş olduklarını gösteren çok fazla eseri burada görebilirsiniz. Aynı zamanda mozaik zeminli evler, hamamlar, tiyatro alanı ile zengin tarihi bir miras.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

2. Dünya Savaşı sonrasında yapılmaya başlanan bu şahane mimarili katedral, Ortodoks mimarisinin izlerini taşıyor. Görkemli kubbesi ile dikkatleri üzerine çeken katedralin önünde bir çeşme bulunuyor. Bu çeşme İslam Birliği’nin Makedonya’ya hediye ettiği bir yapı ve diğerlerinden ayrılan mimarisi ile kesinlikle Makedonya gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer.