• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

UNESCO DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNDEN GÖZ BEBEĞİMİZ NEMRUT DAĞI

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

UNESCO DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNDEN GÖZ BEBEĞİMİZ NEMRUT DAĞI

Unesco Dünya Mirasları listesine adını yazdırmış olan ve yol yapımı ile keşfedilme süreci başlayan Nemrut Dağı üzerine bir araştırma yazısı hazırladık.

Nemrut Dağı üzerinde bulunan metrelerce yükseklikte olan kitabelerin de yardımlarıyla gizemlerini dünyayla paylaşmaya yardımcı olmaya çalışıyor. Üzerinde ki antik eserlerin milattan önce birinci yüz yılda inşa edildiği bilgilerine ulaşılıyor. Gerçekten de keşfinin hikayesi bile insanları cezbederken keşfinden sonrasında ise akın akın turistlerin ziyaretlerini çeken özelliklerini yansıtmıştır.

1881 yılında Diyarbakır’da yol yapım çalışmaları sürdürülürken bu bölgede görevli olan yabancı mühendislerden Charles Sester bazı kalıntılara rastladı. Rastladığı bu kalıntıları incelmeye aldığında karşılaştığı ilk işaretler onu bu yapıtların Asurlar’dan kaldığı bilgilerine vardı.

NEMRUT DAĞI’NA İLK BİLİM ADAMI ALMANYA’DAN GELDİ

 

NEMRUT DAĞI’NA İLK BİLİM ADAMI ALMANYA’DAN GELDİ

Nemrut Dağı çalışmaları bu dönemde ilk başladığında mühendis Charles, konuyu araştırması için Alman bilim adamı Otto Puchstein ile temasa geçti. Karşılıklı görüşmeler sonucunda Puchstein Adıyaman’a gelerek kalıntılar üzerinde Charles ve 6 kişiden oluşan ekiple araştırmalarına hız verdi. Ardından arkeolojik kazılar yapılmaya başlanıldı. Bu kazılar sürecinde gün geçtikçe sayısı hızla artan eser gün yüzüne çıkarak bende burdayım demeye devam etti.

İLK OLARAK GREKÇE BİR KİTABE BULUNDU

 

İLK OLARAK GREKÇE BİR KİTABE BULUNDU

Alman bilim adamı Puchstein araştırmalar sırasında Grekçe bir kitabe ile karşılaştı. Bu kitabe ise eserlerin nasıl yapıldığını ve hangi uygarlığa ait olduğunu harfiyen sıralıyordu. Elde edilen bu bilgiler dağda ki arkeolojik kazıdan çıkan her şeyin önemini ve anlamını tek tek sıralıyor ve ne maksatla yapıldıklarını anlatıyordu.

ASURLULAR’DAN KOMMAGENE KRALLIĞINA HIZLI GEÇİŞ

 

ASURLULAR’DAN KOMMAGENE KRALLIĞINA HIZLI GEÇİŞ

İlk olarak bu kalıntıların Asurlular tarafından yapıldığını düşünen Charles, Puschstein’in Grekçe kitabenin anlattıklarını açıklaması ile tarihin farklı olduğunu gördü. Kitabede ki yazılar Kommagene kralı 1. Antiochos tarafından kaleme aldırılmış ve bu eserlerin ne maksatla yapıldığını izah eden metinler içeriyordu. Bulunan tüm heykellerin ne olduğuna dair detaylı anlatımlar da vardı. 1. Antiochos bu heykelleri kendisi yaptırmıştı. Her heykel farklı bir medeniyetin tanrısını temsil ediyormuş. Antiochos’ta farklı medeniyetlerin kültürlerini bir araya toplamayı sevdiğini belirten idealist bir kralmış.

Nemrut’un tam tepesine 1. Antiochos tarafından küçük kırma taşlardan bir Tümülüs inşa ettirilmiş. Bu Tümülüs ilk yapıldığında 55 metre yüksekliğindeymiş ancak aradan geçen 2 bini aşkın yıl sonunda 50 metre boyunda. Eğer Allah’ın yaratma sanatını çıplak gözle izlemek isterseniz bu tümülüsün zirvesine çıkarak güneşin batışını veya doğuşunu izlemenizi tavsiye ederiz. Sizi bekleyen muazzam bir manzara ile karşılaşacaksınız. 2150 metre yüksekliğinde ki Nemrut Dağı’nın bu kısmından kızıl bir ufka gözleriniz hayranlıkla baka kalacak.

BİRDE TÜMÜLÜSÜN TERASLARINA DEĞİNELİM

Kommagene kralı 1. Antiochos kendi şerefine törenler düzenlenmesi amacı ile bu tümülüsün etrafına Kuzey, Batı ve Doğu olarak üç farklı teras yaptırmış. Tabi bu teraslara da farklı kültürleri temsil eden tanrı heykellerini yaptırmayı ihmal etmemiş. Doğu terasının üzerinde 10 tane yüzleri güneşe bakan farklı kültürlerin tanrılarını temsil eden heykeller var. Ayrıca Kommagene krallığının gökyüzü hakimiyetini temsil eden bir kartal ile, yeryüzü hakimiyetini temsil eden bir aslan heykeli bulunuyor. Tabi kral kendisini temsil eden bir heykel yaptırmayı ihmal etmemiş. Ardından meşhur Yunan mitine ait olan Zeus, Apollon, Herakles’e ait heykelleri de buraya diktirmiş. Kral son olarak aile bireylerini temsil eden kabartma stelleri ile burayı donatarak dağı kraliyetin temsilcisi haline getirmiş.

BİRDE TÜMÜSÜLÜN TERASLARINA DEĞİNELİM

Batı terasına geçtiğimizde kral buraya da kendi heykelini ve yanına yine tahta oturmuş farklı kültürlerin tanrıların heykelleri ile kendisinin tanrılarla el sıkıştığı bir kabartmayı yaptırmış. Kommagene kralı bu terasta farklı bir iş yaparak astrolojiye dayalı olarak bir aslan horoskop kabartması yaptırıyor. Bu kabartmanın üzerinde bulunan ay ve yıldızların bulunduğu durumlardan kendisinin tahta çıkış tarihi 7 Temmuz 62 çıkıyor ortaya. Bu terastan bulunduğu yön itibari ile gün batımı izleniyor.

1. antiochos tahta çıkış aslan

Son olarak burada bulunan Kuzey terası ise Doğu ve Batı teraslarını bir birine bağlayan 180 metre uzunluğunda bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Tamamlanmamış olduğu halde törenlerde bir geçit olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Bu yol üzerinde de çeşitli kabartma ve antik eserlere rastlamak mümklün.