• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

UCUZ UÇAK BİLETİ İLE HAFTA SONU GİDİLECEK EN GÜZEL 6 EGE KÖYÜ

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Ucuz uçak bileti ile hafa sonu tatili için gidilecek en güzel 6 farklı Ege köyüne gelin sizlerle birlikte bir göz atalım. Daha gitmeden bile bu köylerin güzel görüntülerinden dolayı önceden gidenler yeniden gitmeyi, gitmeyenler ise biran önce gidebilmeyi isteyecekler.

Dünyanın en güzel doğasına ve bitki örtüsüne sahip olan ülkemizin en çok turistik ve tatil yeri olarak vatandaşlarımız tarafından da çokça tercih edilen Ege bölgemize uzanıyoruz. Bu bölgeye artık güzel bir zamanlama ile alınan ucuz uçak biletleri ile çok çabuk gidip geri dönebilmek mümkün. Hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyen ve büyükşehirlerin stresinden boğulanlar için en ideal seçeneklerden birisi de Ege!

Peki bu güzel doğal atmosferi gidip görmek isteyenler için en ideal tatil köyleri hangileridir? Gittiğimiz zaman hangi tatil köyünde neler bulabiliriz? Ve aklınıza gelebilecek diğer sorularınızın cevapları bu yazımızda.

ŞİRİNCE İLE İLK OLARAK BAŞLAYALIM

ŞİRİNCE İLE İLK OLARAK BAŞLAYALIM

Şirince, İzmir’in Selçuklu ilçesine bağlı olan ve basın tarafından geçtiğimiz yıllarda meşhur bir kehanetle adı tüm dünyada duyulan fakat adı gibi çok şirin bir tatil köyü.

ŞİRİNCE’YE ULAŞIM NASIL YAPILIR?

Şirince daha önce de belirttiğimiz gibi İzmir’in merkezine ortalama 90 km uzaklıktadır. Selçuklu’dan akşama kadar köye minibüsler kalkıyor. İzmir merkezden bir otobüsle Selçuklu’ya oradan da Şirince’ye geçebilirsiniz.

ŞİRİNCE’Yİ TANIYALIM

Bu güzel tatil köyüne ulaştığınızda öncelikle barınmak için orada ki halkın kiralama hizmeti verdiği köy evlerinde kalabilirsiniz. Bölgede çokça Karadut, Muz, Çilek, Kavun gibi çeşitli meyvelerden elde edilen içecekler var. Ayrıca zeytinyağı ise direkt olarak en organik şekilde ulaşabileceğiniz bir güzellik. Pazarlığınızı yapmak için çıktığınızda her çeşit sebzeyi taze taze kolayca bulabilirsiniz. Bu sebzelerle birlikte dilerseniz baharat ve kuru otları da harmanlayarak zeytinyağı ile müthiş bir salata elde edebilirsiniz.

Tarihi olarak ise bu güzel köy ve yakınlarında Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Artemiz Taınağı ve Aziz John Baptist Kilisesi de ziyaret edilebilecek mekanlar.

ÇAMLIBEL KÖYÜ TATİL İÇİN İDEAL

ÇAMLIBEL KÖYÜ TATİL İÇİN İDEAL

Çamlıbel köyü ise 2. olarak kaleme aldığımız harika bir Ege tatil köyü. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan bu köyün en güzel taraflarından birisi de Kaz Dağları’nın dibinde olmasıdır.

ÇAMLIBEL KÖYÜ’NE ULAŞIM

Çamlıbel köyüne ulaşım için Balıkesir merkezden Edremit’e ulaştıktan sonra geriye sadece 9km bir yolunuz kalıyor. Orada ki taşıma araçları ile en geç 15 dakika sonra bu güzel köye varıyorsunuz.

ÇAMLIBEL’DE KONAKLAMA

Konaklama konusunda da gittiğinizde hiçbir endişe taşımanıza gerek yok. Çünkü turistik olduğu için yine pansiyon, köy evi veya otelde kalabilirsiniz.

ÇAMLIBEL’DE YEMEK KÜLTÜRÜ

Çamlıbel’de yemek olarak yine her zaman ki gibi Ege mutfağı sizi karşılayacaktır. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar leziz Ege bitkilerinden çeşitleri tadabilirsiniz. Ayrıca et veya tavuk konusunda da hiç endişe etmemelisiniz.

SIRADA Kİ TATİL KÖYÜMÜZ ADATEPE

Adatepe hafta sonu8 veya yaz tatili için gidilip kalınabilecek en güzel ve cennet gibi tatil köylerinden birisi. Çanakkale’ye bağlı olan bu güzel köye Ayvacık ve Kaz Dağları’nı geçip 4 km sonrasında ulaşabilirsiniz.

SIRADA Kİ TATİL KÖYÜMÜZ ADATEPE

ADATEPE’DE KONAKLAMA

Konaklama açısında bu şirin ve Arnavut kaldırımlı antik eserlerle dolu köyde hiçbir problem yaşamazsınız. Kaplıca ve termal oteller bile oldukça yakınlarında bulunuyor.

ADATEPEYİ BRİLİKTE GEZELİM HADİ!

Adatepe’ye girdikten sonra yollarında ki arnavut kaldırımı taşlarla köye selam verirsiniz. Bahar mevsiminde yetişen kır bitkileriyle birlikte orada ki kır kahvesinde lavantalı, kekikli ve çok çeşitli çayları içebilirsiniz. Bu bitkilerden elde edilen ve köyün keçi yada koyun sütüyle harmanlanarak yapılan dondurmaları da size serin bir nefes aldıracaktır. Sakızlı Türk kahvesi ise oranın tatmadan dönülmezlerinden olmuştur. Köyde Adatepe Zeytinyağı Müzesi bulunuyor. Bu müzede halen zeytinyağı üretimi yapılmaktadır ve çok eski zeytin pres ve sabun yapım makinelerini de içinde barındırıyor.

Köyün meşhur antik eserlerinden biride zirvede bulunan ve taşa oyulmuş merdivenle çıkılabilen Zeus Altarı tırmanılacak yerlerden. Buradan Edremit Körfezi ve doğayı tüm ihtişamı ile seyredebilirsiniz.

ŞİMDİ TATİL İÇİN SEFERİHİSAR’IN SIĞACIK KÖYÜNE UZANALIM

ŞİMDİ TATİL İÇİN SEFERİHİSAR’IN SIĞACIK KÖYÜNE UZANALIM

Sığacık köyü hafta sonları veya tercihe göre yaz aylarının gidilebilecek en sakin ve en sessiz konumlarından birisi olarak yazımızda yer alıyor. Gitmek isteyenler ulaşımı çok basit ve İzmir’e 52 km, Seferihisar’a ise 5km uzaklıkta bulunuyor. Seferihisar’dan Sığacık köyüne geçmek isteyenler 640 numaralı otobüse binerek köye ulaşabilirler.

Harika bir balıkçı köyü ve sakinliği ise duvarlarına ve taşlarına sıkça kazınmış salyangoz resimleri ile sembolize edilmiş.

Sığacık kalesini ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz. Bahar ve yaz aylarında kendisini kaplayan sarmaşıklar ve çiçeklerin güzel görünüme hakim olduğu köy evi ve pansiyonları kalmak için tercih edebilirsiniz. Köyün bir deniz köyü olması ve Ege köyü olması ile Teos Marina ziyaret edilmesi gereken noktalardan.

Köyün çarşısına da Pazar günleri kurulan pazar tezgahlarında da civar köylerden de gelen köylülerin getirdiği el yağımı gözlemelerden, reçele, şerbetlerden otlara kadar envai çeşit sunumu bulabilirsiniz.

Köyün plajlarını da mevsiminde ziyaret edenler gidip gezebilir ve Ege denizinin tadını çıkarabilirler.

İZMİR’DEN BİR TATİL KÖYÜ DAHA “BİRGİ”

İZMİR’DEN BİR TATİL KÖYÜ DAHA “BİRGİ”

Birgi gerçekten de tarihi, doğası, sokakları ve görünümü ile akıllara kazınabilecek antik köylerden biri olarak tam tatilin tadını çıkarmalık enfes bir köy. Çok eski olması ile Frig, Pers, Bizans ve Roma tarihlerine de ev sahipliği yapmıştır. Biz Müslümanların yanısıra Hristiyan unsur için de çok büyük öneme sahiptir. Ulaşım için İzmir ile arasında 110, Ödemiş ile arasında ise 9km bulunmaktadır. Her yarım saatte bir Ödemiş’e gelenler köye gitmek için kalkan minibüsleri kullanabilirler.

Köyün tarihi konaklarını mutlaka dolaşın. İstanbul ve İzmir manzaralarına şahit olabileceğiniz muazzam konaklar var. Sokaklarda ki o antik tarihi her adım attığınızda görecek ve çok farklı medeniyetlerin eserlerine şahit olacaksınız. Genellikle yapıların içlerinde duvar ve tavanlarında çini işlemeleri hayranlık uyandırıyor. 1300 lü yılların başlarında yapılmış olan Ulu Camii ise çivi kullanılmadan yapılmış ve görenleri hayran bırakan ahşap işçiliği ile ziyaret edilmeli.

SON TATİL KÖYÜMÜZ BALIKESİR’DEN YENİÇAROHORİ (KÜÇÜKKÖY)

SON TATİL KÖYÜMÜZ BALIKESİR’DEN YENİÇAROHORİ (KÜÇÜKKÖY)

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Balıkesir’e bağlanan bu güzel köyümüz zamanında rum ve Boşnaklara ev sahipliği yapmış. İlk olarak Yeniçeri Köyü ardından Yeniçarohori ve son olarakta Küçükköy olarak isimlerini almış.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine 8 km mesafede ve zamanında Boşnakların bölgenin ekonomik sıkıntıları sebebiyle göç ettiği bu köy şimdilerde tasarımcı ve sanatçıların canlandırdığı bir yer. Her mevsimde girişimcilik örneği sonrası orada bulunan sanatçılar tarafından güzel bir görünüm elde ediliyor.

Köy meydanı harikulade şekilde misafirlerin oturup çevreyi izleyebileceği ve çay yada kahvesini yudumlayabileceği kahvehanesi ile ziyaretçileri karşılıyor. Köyü yeniden imar eden sanatçıların ortaya koyduğu seramik, resim ve heykel gibi birçok atölyenin varlığı farklı bir tat veriyor. Ayrıca köyde ki Göç müzesi de eskiden kilise olarak kullanılırken sonradan camiye çevrilen binaya gidin. Eski kilisenin manastırı da Göç Müzesi adı altında tarihi eşyaları sizlere sergiliyor.

Mutfağında ise ağırlıklı olarak Boşnak yemekleri sizleri karşılamaktadır.