• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Uçuş Öncesi Stresi Azaltmanın 7 Yolu

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

 

 

Havayoluyla yolculuk kara yolları ve diğer seçeneklere öre daha kısa sürse de aynı zamanda oldukça da korkutucu olabilir.  Ayrıca yolcuk sırasında gerginliğinizi azaltmak için yapmanız gerekenlerde oldukça basit. Uçuş öncesi gerginliği azaltmanın 7 yolunu sizler için derledik.

Biletinizi, Kimliğinizi ve Pasaportunuzu Kontrol Edin

Havayolu yolculuklarında, biletinizi internet veya telefondan aldıktan sonra muhakkak check-in yapmanız gerekmektedir. Check-in işlemi ise kimlik kartınız olmadan gerçekleştiremeyeceğiniz bir işlem olmakla beraber uluslararası uçuşlarda yani dış hatlarda seyahat edecekseniz muhakkak kimliğinize ek olarak pasaportunuz da gerekmektedir. Vize gerektiren ülkeler seyahatlerinizde bir de vize gerekli olduğunu da hatırlatalım. Evden çıkmadan önce ilk ve son olarak kontrol edeceğiniz eşyalarınızın başında ise biletinizin elektronik bir çıktısı, kimliğiniz ve pasaportunuz olmalıdır. Biletiniz olmasa da olur fakat kimlik veya pasaportunuz olmadan kesinlikle uçağa binemez ve unuttuğunuzu fark ettiğiniz anda ise geri dönüp almak için ekstra bir stres yaşayabilirsiniz veya her şey için çok geç olmuş olabilir. Bu nedenle de evden çıkmadan hemen öncesinde pasaportunuzu ve kimliğinizi kontrol etmenizi öneririz.

Havaalanına Ulaşım

Havaalanına doğru yolculuk ise aslında en stresli zamanlardan birisidir. Şehrin durumuna göre trafik şartları, check-in kontuarı kapanmadan önce varma telaşı uçuş öncesinde stres yaşanan zamanlardır. Geç kalmamak için çok erken gitmek orda sıkılmanıza neden olabileceği gibi geç kalmakta daha fazla strese girmenizi sağlayabilir. Bu nedenle seyahatlerinizde kara yollarından daha çok şehrin olanaklarına göre trafiğe dahil olmadan metro, metrobüs veya diğer toplu taşıma araçlarını tercih ederek ulaşımınızı sağlamanızdır. Eğer sadece karayollarında otobüs veya servisle havalimanına gitmeniz gerekiyorsa en azından 2 saat önce orada olacak şekilde kendinizi ayarlamanızı tavsiye ederiz. Zamanında hareket etmek ve erkenden orda olmak geç kalmaktan her zaman daha iyidir.

Online Check-İn

Online Check-İn ülkemizde pek kullanılmasa da aslında hem koltuğunuzu seçmeniz hem de check-in kontuarında gereksiz yere beklemenizi önlemektedir. Bu nedenle de uçuşunuzdan 24 saat öncesinde açılan online check-in işlemi işe check-in işleminizi gerçekleştirerek de uçuş öncesi stresinizi azaltabilirsiniz. Hem istediğiniz gibi koridorda veya cam kenarında seyahat edebilmek içinde kontuar görevlisinin değil kendi keyfinize göre tercih etme şansınızda bulunmaktadır. Ayrıca online check-in işlemi havalimanına geç kalmanız durumunda da hayat kurtaran bir işlem olduğunu özellikle belirtelim.

Fazla Bagaj Stresi

Havayolları aşırı bagaj yükünde kurtulmak için artık bagajsız yolculara daha ucuza hizmet vermektedir. Sadece sırt çantası ile seyahat edebilirsiniz. Bu çok az geliyorsa o halde sizlere önerimiz, iki farklı bagaj hazırlamanızdır. Birincisi uçak altı bagajı yani, check-in kontuarında görevliye teslim ettiğiniz bagaj. Bu bagaj belirtilen sınırlardan fazlaysa ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle de evde valizinizi hazırladıktan sonra gereksiz olabileceğini düşündüğünüz eşyaları ayırarak yeniden valizinizi hazırlayın. Üç yerine iki tişört veya iki yerine de bir elbiseyle idare edebilecekseniz fazlasını bırakın. Tatil dönüşünde beğendiğiniz eşyalara da böylece yer açılmış olur. İkincisi el bagajı olarak uçak içinde de yanınıza alabileceğiniz bagaj. Bu bagaj da sıvı kısıtlaması bulunduğunu hatırlatalım ayrıca ekstradan el bagajınıza koyduğunuz her şey aslında bekleme sırasında da yanınız da taşımanız gereken eşya olarak size ağırlık olacaktır. Bu nedenle sadece elektronik eşyalarınızı ve çok gerekli gördüğünüz birkaç parçayı el bagajınıza koymanızı tavsiye ederiz.

Rötar İhtimaline Hazırlıklı Olun

Havayolları ile seyahatlerde en büyük stres kaynağı da kesinlikle rötar olmasıdır. Uzun bekleme sürelerinde yapabileceklerinize dair önceden düşünün. Böylece yanınıza zaman geçirebileceğiniz eşyalarınızı el bagajınızda hazır olarak almış bulunursunuz ve aynı zaman Havaalanında Vakit Geçirmenin 10 Yolu başlıklı yazımıza da göz atarak farklı fikirlerde edinebilirsiniz. Mesela bekleme sırasında spor yapmak veya masaj yaptırmak gibi. 

Uçuş Sonrası Yol Haritası

Sorunsuz bir şekilde uçağa bindiniz koltuğunuza yerleştiniz fakat indikten sonra gitmeniz gereken yere nasıl gideceğinizi bilmiyorsunuz. Bu durumda ciddi oranda uçuş sırasında strese girmenizi, uyurken dahi kaybolduğunuza dair kâbuslar görmenize neden olabilir. Seyahatinize başlamadan önce nereye nasıl gideceğinize ve neyin nerde olduğuna dair küçük bir araştırma yapma fikriniz olması ve uçuş sonrası yol haritanızı çıkarmanız rahatlamanızı ve keyifli bir seyahat geçirmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle uçuş öncesi stresi azaltmak için, uçuş sonrası yol haritanızı muhakkak çıkartın.

Rahat Giyinin

Uçuş öncesinde veya uçuş sırasında dar, boğucu ve aynı zamanda tüylü gibi rahatsız kıyafetler giymek bir anda sizin için sorun olabilir. Unutmayın ki insan stresliyken en rahat terliği bile insanı rahatsız edebilir. Bu nedenle de hem bulunduğunuz yere hem de gideceğiniz şehre göre kıyafet tercih etmenizi, yolculuk öncesi, sonrası ve uçak içinde rahat hareket edebileceğiniz türde kıyafet tercih etmenizi öneririz.